Poniedziałek Jazz Fana: Schmidt & Niedziela

853
0
Udostępnij
Kiedy:
marzec 11, 2019@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2019-03-11T19:00:00+01:00
2019-03-11T19:15:00+01:00
Koszty:
40
Poniedziałek Jazz Fana: Schmidt & Niedziela

Piotr Schmidt, urodzony w 1985 roku, wybitny trębacz młodego pokolenia, producent muzyczny, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach oraz na Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt w 206 roku był stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 – 2010 zdobył wiele indywidualnych nagród.

Piotr Schmidt ma na swoim koncie 10 wydanych autorskich płyt w tym trzy z zespołem Piotr Schmidt Electric Group (Schmidt Electric). Od wielu lat notowany jest w pierwszej czwórce jako „najlepszy trębacz jazzowy roku” w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. W 2015 roku był trzeci w tej kategorii. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Piotr Baron, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski, Wojciech Karolak, Wojciech Myrczek, Apostolis Anthimos, Marek Napiórkowski, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk, Paweł Tomaszewski czy Michał Barański. Także z artystami popularnej estrady: Krystyna Prońko, Ewa Bem, Kuba Badach, Ten Typ Mes (Piotr Szmidt), Miuosh.

Wraz ze znakomitym pianistą Wojciechem Niedzielą, oraz sekcją rytmiczną czołowego tria RGG Krzysztofem Gradziukiem (perkusja) i Maciejem Garbowskim (kontrabas) stworzył autorski program muzyczny, który znalazł się w najnowszym albumie kwartetu „Tribute to Stańko”. Album będący ukłonem i hołdem dla zmarłego zaledwie kilka miesięcy temu gigantowi polskiego jazzu – Tomaszowi Stańko. Ogólnopolska premiera albumu „Tribute to Stańko” odbyła się 7 grudnia 2018 r.

Piotr Schmidt jest również właścicielem wydawnictwa SJRecords, które w ciągu siedmiu lat istnienia wydało 32 płyty docenione przez ludzi o wyrafinowanym guście i smaku, dziennikarzy muzycznych i fanów jazzu.

Wojciech Niedziela – czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. W okresie debiutanckim był laureatem wielu konkursów (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986). Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojta-sikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem – „New Presentation – Trio”, „Lonesome Dancer”, „To Kiss The Ivories” i „Domingos Tunes”. Wieloletni członek Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od połowy lat 90-tych. Nominowany do Nagrody Fryderyka za autorską płytę „To Kiss the Ivories” oraz album Ptaszyna Wróblewskiego „Real jazz”. Koncertował w wielu krajach Europy (m.in w renomowanych klubach jazzowych – NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w Kopenhadze, A-TRANE w Berlinie) a także na Kubie i w USA – w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson). Akompaniował wielu znanym wokalistkom jazzowym – Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak czy Janusz Muniak. Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach i w PWSZ w Nysie. Wykładowa podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Chodzieży i Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

Więcej na: www.zsj.com.pl, www.13muz.eu

Bilety normalne – 40 zł do nabycia @TUTAJ oraz biuro Bilety.fm – CIKiT Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec wejście „I”, biuro ZSJ – Al. Wojska Polskiego 90, rezerwacja tel. 607 421 254, przed koncertem w DK „13 Muz”

Bilety ulgowe – 30 zł – do nabycia w dniu koncertu w DK „13 Muz” – uczniowie, studenci, emeryci, renciści, posiadacze karty dużej rodziny, posiadacze szczecińskiej karty metropolitalnej – po okazaniu legitymacji, 1 bilet na osobę uprawnioną.

Organizator:  Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe, al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin
Partner: Dom Kultury „13 Muz”

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

Udostępnij

Dostępność cyfrowa