Kompleksowe imprezy prezentujące kulturę kraju lub regionu, przegląd zdjęć, filmów (prelekcje podróżników), muzykę, pokazy tańców, degustacje, dobrą zabawę oraz wskazujące na szczególne atrakcje związane z miejscem zawartym w podtytule imprezy.

Swego czasu w Studenckim Centrum Kultury KONTRASTY podczas wieczorów z muzyką latynoamerykańską (Club Tropicana – najstarsza w Polsce cykliczna impreza z muzyką i kulturą latynoamerykańską – istnieje od stycznia 1994 do dnia dzisiejszego) organizowane były specjalne edycje, w których prezentowano muzykę zespołów na żywo, tańce, częstowano potrawami i na ekranach wyświetlane były slajdy z podróży po krajach Ameryki Południowej. Osobami, które były mocno zaangażowane w takie przedsięwzięcia byli: Witold Janczyński, Moises Prado oraz członkowie Grupo Costa. Właśnie z jednym z nich z Mitro Dymitriadisem, Waldemar Kulpa takie pomysły wyniósł również na zewnątrz poza klub. Wieczory kultury greckiej czy latynoamerykańskiej przybliżały te kultury wielu ludziom w naszym mieście, a także na imprezach w całym kraju.
Jesienią 2011 roku podczas rozmów nad programem klubu Rocker Leszek Wiszniewski związany m.in. z zespołem Sambal, zaproponował cykl z muzyką i kulturą Afryki. Tak oto 17 października 2011 ruszył pierwszy odcinek Hit The Road – Muzyczne Podróże – Afryka. Po sukcesie afrykańskiego odcinka Muzycznych Podróży cykl był kontynuowany w ten sposób, że mniej więcej raz w miesiącu przedstawiany był inny kraj lub region.

I tak powstały kolejne odcinki, które szczecińską publiczność zabrały w takie rejony świata jak Afryka, Ameryka Południowa, Grecja, Kuba, Hiszpania, Dominikana, Włochy, Meksyk, Ukraina, Brazylia i Rosja.

W Domu Kultury „13 Muz” najczęściej przybliżana jest kultura krajów skandynawskich (imprezy podczas Dni Skandynawskich), a także Niemiec (Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej)

Termin najbliższych Muzycznych podróży wraz z opisem znajduje się w AKTUALNOŚCIACH na stronie głównej – serdecznie zapraszamy!