Kizomba – gatunek muzyki oraz styl tańca stworzony w Angoli, który zyskał popularność w Portugalii, a później na parkietach pozostałych krajów europejskich. W piosenkach, śpiewanych głównie w języku portugalskim, ale również w ostatnim czasie we francuskich i angielskim, delikatna, romantyczna nuta przeplata się z rytmami afrykańskimi. Kizombę tańczy się w zmysłowy, delikatny sposób, w bliskim kontakcie między partnerami. Kizomba jest dość często uważana za rodzaj muzyki portugalskiej nie tylko ze względu na język, ale i jej popularność wśród Portugalczyków.

Kizomba narodziła się w Angoli pod koniec lat 70. XX wieku. Jest połączeniem semby (prekursora samby) z muzyką zouk z Karaibów Francuskich. Widać też w niej wpływy z innych krajów portugalskojęzycznych. Taniec ten swą postawą nawiązuje do tanga, gdyż to po nim odziedziczył sztywną ramę oraz nieruchomy tors. Wyrzucanie nóg ma prawdopodobnie swoje podłoże w sembie. Kizomba portugalska różni się muzycznie od kizomby angolskiej, co wymaga od tancerzy dostosowania się do rytmu. Poza rytmem inne jest instrumentarium i tempo utworów.

Kizombowy Podwieczorek zaczynamy od godziny 19:00 w każdą niedzielę i tańczymy tylko kizombę do 21:00. Po godzinie 21:00 ciąg dalszy w postaci imprezy z muzyką latynoską  (salsa, bachata, merengue itd.)

Pierwsza impreza z tego cyklu odbyła się 2 sierpnia 2015 r.

Od 17 czerwca 2018 zapraszamy do Sceny Nowy Browar

Organizator:
Dom Kultury „13 Muz”

Partner:
Scena Nowy Browar