Wrz
1
wt
01.09-25.04. / Galeria Tworzę się: Wystawa RAJ NA ZIEMI (ONLINE)
Wrz 1 2020@10:00 – Kwi 25 2021@18:00

Galeria Tworzę się: „Raj na ziemi” 

01.09.2020-25.04.2021 / w dniach 20.03. – 25.04. online

Od połowy listopada 2020 r. galeria Tworzę się zaprasza także na wirtualne spacery. Można odwiedzić aktualną wystawę „Raj na ziemi” oraz towarzyszącą jej dźwiękową przestrzeń „Cisza i muzyka”. Prezentacji online towarzyszą konkursy, ćwiczenia i zadania twórcze publikowane na profilu galerii na Facebooku. Zapraszamy do odwiedzania galerii i śledzenia jej profilu w mediach społecznościowych.

Spotkania dla grup szkolnych online
Podczas wirtualnego spaceru, przy pomocy wybranych książek poruszymy tematy związane z ekologią oraz ekologią muzyki. Nie zabraknie zabawy, twórczych zadań i ćwiczeń przybliżających zagadnienia poruszone na wystawie.
Wiek uczestników: 7+
Czas trwania: 45 min
Spotkania odbywają się na platformie zoom.
Zapisy: tworzesie@gmail.com

Wystawa RAJ NA ZIEMI TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury 13 Muz”

„Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw” (dźwiękowa przestrzeń towarzysząca wystawie „Raj na ziemi”)

Opis wystawy:

„Nie ma innego raju, ziemia jest naszym rajem” – powiedział Mirosław Hermaszewski patrząc na ziemię z orbity.

W kontekście problemów z jakimi boryka się nasza planeta, potraktowanie jej jako wspólnego dobra, jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Naukowcy twierdzą, że choć zdrowie planety, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek, wciąż nie jest za późno, by powstrzymać ten proces. Jeśli chcemy zatrzymać nasz raj, musimy zacząć działać jak najszybciej, w skali globalnej ale przede wszystkim lokalnie. Wspólnie z zaproszonymi artystami, stworzyliśmy przestrzeń, w której poprzez sztukę mówimy o najważniejszych problemach środowiskowych. Przy pomocy specjalnie zaaranżowanej przestrzeni oraz ścieżce wrażeń, będziemy prowokować do refleksji oraz zadawać pytania, które pozwolą uruchomić wyobraźnię ekologiczną. 

Odwiedź wykreowany przez nas świat. Przespaceruj się ścieżką nr 1 i ścieżką nr 2. Zdobądź wiedzę i zdecyduj, jaki świat wybierasz.

Wiek: 5+

Wystawie towarzyszy pokaz filmu „OSIEDLE” w reż. Magdaleny Bryll. W miejscu wiekowego lasu powstaje nowe osiedle, uporządkowane, nowocześnie zaprogramowane i … bezduszne. Tomek i Tonia wraz z innymi dziećmi, dzięki swej wyobraźni i pomysłowości postanawiają zmienić ten stan rzeczy. Sprawdźcie koniecznie, czy im się uda.

Współpraca: Piotr LUMP Pauk, Katarzyna Mierzejewska, Karolina Gołębiowska, Aleksandra Rus, Edyta Waszak, Marek Mierzejewski, Joanna Olejniczak, Oskar Ejsmont

 Opis dźwiękowej przestrzeni „Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw”:

W ramach kolejnej przestrzeni nadal zajmujemy się ekologią, a dokładnie ekologią muzyki. Jej twórcą był kanadyjski kompozytor oraz ekolog akustyczny Raymond Murray Schafer. Dźwięk to obecnie jeden z ważniejszych elementów kultury: brzmienia przemysłowe, odgłosy natury i muzyka. Dźwięki są wszędzie. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce, w którym zaznamy absolutnej ciszy. Źródłem dźwięku są urządzenia, maszyny, człowiek oraz natura. Dawniej dźwięki pochodziły głównie z natury, dzisiaj z maszyn i urządzeń. Ekologia muzyki zmusza nas do głębszej refleksji na temat otoczenia i przebywania w ciągłym hałasie. Aby przybliżyć odwiedzającym pojęcie ekologii muzyki, zapraszamy na spacer dźwiękowy korytarzami galerii podczas którego będzie można poćwiczyć słuch i dokonać twórczych, dźwiękowych odkryć.

Oprócz przestrzeni dźwiękowej wykreowanej w galerii, zapraszamy na muzyczną ucztę, koncert-słuchowisko „No to gramy”.

Współpraca: Marcin Dymiter, Maciej Olewniczak, Kasia Mierzejewska, Joanna Bronisławska, Marianna Oklejak

Kuratorka TWORZĘ SIĘ:

Paulina Ratajczak 

Szczegóły: www.tworzesie.pl

Filmowa zapowiedź wystawy:

Epizod 1 – https://bit.ly/2Q3hYlQ

Epizod 2 – https://bit.ly/34oU9gJ

Epizod 3 – https://bit.ly/3jYXpDT

W roli głównej: Maria Dąbrowska

Realizacja filmu: Kamera Jazda

Koncept: Paulina Ratajczak

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 Muz”

Kurator TWORZĘ SIĘ: Paulina Ratajczak

Wydarzenia odbywają się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020” oraz „W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!”.
Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach, objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy: Sektor 3 Szczecin, IKEA Dom Jutra, Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart, Szkoła Podstawowa TAK, 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020.

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Mar
12
pt
12.03. / Galeria Jedna Druga – Krystyna Jędrzejewska-Szmek „Plant Blindness Syndrome”
Mar 12@19:00 – Maj 2@00:00

12.03.2021 piątek g. 19:00

W związku z zamknięciem instytucji kultury w dniach 20.03. – 25.04. br., wystawa w przestrzeni Galerii Jedna Druga w tym terminie będzie niedostępna dla zwiedzających. Przepraszamy za zmiany w programie.

Wystawa czynna do 02.05.2021 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń.

Wstęp wolny – zapisy na zwiedzanie wystawy po 25 kwietnia: jedna_druga@13muz.eu

W dniu 12 marca o godz.19:00 zapraszamy do Galerii Jedna Druga na otwarcie wystawy – obowiązują wejściówki dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Wiedza niejawna (Tacit knowledge) to rodzaj wiedzy, która jest trudna do zwerbalizowania i wymyka się kodyfikacji. Klasycznym jej przykładem jest jazda na rowerze, której nie da się nauczyć ze schematu w podręczniku. Podobnie jest z wiedzą o zbieraniu i użytkowaniu roślin. Ich wygląd i właściwości są bardzo zmienne i zależą między innymi od ekosystemu, w którym rosną, pory roku, pory dnia, pogody, gleby czy kondycji. W tradycyjnych społecznościach była to wiedza przekazywana poprzez wspólne praktykowanie osadzone w danym miejscu, a ludzie uwikłani byli w wielogatunkowe relacje z innymi organizmami. Tym praktykom towarzyszyły dźwięki rwania, zgniatania, ucinania, skrzypienia, chrupania i szelestu.

Dziś nie mamy okazji albo czasu na obserwacje procesów roślinnego wzrostu i rozkładu. One zachodzą gdzieś daleko, poza naszym światem. Jednak rośliny, chcąc nie chcąc, stale nam towarzyszą. Rosną wokół nas i w naszych domach, w naszych miastach. Oddychamy ich oddechem. Korzystamy z ich ciał, by osłaniać własne, żeby się bawić, żeby jeść, żeby żyć.

Wydawać by się mogło, że rośliny są niemymi uczestnikami zdarzeń. Łatwo nie zauważać ich podmiotowości. Ich „niewidzialność” została nazwana w świecie nauki jako plant blindness syndrome – syndrom ślepoty na rośliny. Polega on na tym, że współcześnie przestaliśmy zauważać drzewa, krzewy i zioła występujące w naszym otoczeniu. Uczymy się roślin nie poprzez wspólną praktykę, ale dzięki naukowym odkryciom robionym przez zespoły badaczy. Dynamicznie transformujący się świat znajduje odbicie w zmieniających się relacjach z roślinami, a właściwie ich ubożeniu i radykalizacji.

Krystyna Jędrzejewska-Szmek – artystka wizualna i biolożka. Absolwentka Fotografii na ASP w Poznaniu oraz Biologii na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowała w Ogrodzie Botanicznym UW. Zajmują ją relacje łączące osoby ludzkie z Innymi. Pogłębia działalność artystyczną oscylującą na pograniczu sztuki i nauki. Współautorka nagradzanego artbooka Tropicale, który dotyka kwestii powiązania botaniki z kolonializmem. W ubiegłym roku brała udział w rezydencji w Kozielcu nad Wisłą (Fundacja W788 oraz CSW Łaźnia). Współtworzyła eksperymentalne wydarzenie sensoryczne „Dark Side of the Sun vol. 3” kuratorowane przez Emilię Orzechowską. Angażując się w projekty interdyscyplinarne takie jak „Naturomorficznie” w CSW Zamek Ujazdowski czy projekt artystyczno-społeczny „Fikus”, operuje nie tylko w sferze wizualnej, ale też jako autorka tekstów i animatorka różnego rodzaju działań społecznych i warsztatów. Członkini grupy ZAKOLE, która pod egidą Krytyki Politycznej poszukuje nowego sposobu opowiadania i doświadczania miejsc takich jak mokradła i miejskie nieużytki, a także przybliżania perspektywy istot zamieszkujących i współtworzących te tereny.

Kuratorka: Emilia Orzechowska

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek na wernisaż

Mar
18
czw
18.03. / Galeria Foyer – „Ja w mieście, miasto we mnie”
Mar 18@18:00 – Kwi 18@00:00

18.03.2021 czwartek g. 18:00

W związku z zamknięciem instytucji kultury w dniach 20.03. – 18.04. br., wystawa w przestrzeni Galerii Foyer w tym terminie będzie niedostępna dla zwiedzających. Przepraszamy za zmiany w programie.

Wystawa jest także dostępna w formie prezentacji online w wydarzeniu na FB (w dyskusji).

Zapraszamy na film prezentujący autorki prac oraz ich wypowiedzi przybliżające motywy i interpretacje twórcze w odniesieniu do tematu wystawy.
 
Wystawa czynna do 18.04.2021 (online).

W dniu 18 marca o godz. 18:00 zapraszamy do Galerii Foyer na otwarcie wystawy – obowiązują wejściówki dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej). Uwaga! Wszystkie wejściówki zostały już pobrane.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej wystawy o Szczecinie i stworzonej przez artystki związane ze Szczecinem. Jesteśmy grupą koleżanek, przyjaciółek, które łączy między innymi miłość do sztuki – malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii. Pomysł stworzenia tej wystawy narodził się podczas izolacji na początku pandemii – przymusowy pobyt w domach i ogrom czasu do zagospodarowania zaowocował powrotem do swoich artystycznych korzeni. Każda z nas to inna osobowość, odmienna dziedzina artystyczna i różna, czasem trudna, relacja ze Szczecinem. To, jak czujemy się w mieście, i jak miasto wpływa na nas, zostało ubrane w różne techniki artystyczne i w efekcie stworzyło piękną mozaikę ludzkich, kobiecych historii. Wspólnie postanowiłyśmy to pokazać na naszej pierwszej wystawie.

Autorki prac piszą o sobie:

Magdalena Seredyńska
Mieszkam i pracuję w Szczecinie. W centrum moich zainteresowań pozostaje szeroko pojęta sfera wizualna. Z racji wykształcenia jestem grafikiem i fotografem. Ukończyłam studia w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie następnie Akademicki Kurs Typografii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz studia podyplomowe w Collegium Da Vinci w Poznaniu na kierunku fotografia, która stała się moją pasją. W ostatnim czasie działalność artystyczną łączę z pracą dydaktyczną. Inspiruje mnie zarówno człowiek – zatrzymany na moment, jaki i miejsca – określone punkty w przestrzeni. Sztuka pozwala mi dotrzeć do świata, którego na co dzień nie dostrzegamy i poznać nowe jego obszary. Miasto daje mi energię. Lubię obserwować zmiany, jakie w nim zachodzą. Jest metaforą współczesnego życia, ale także pamięci o przeszłości. Już wcześniej na fotografiach poprzez tkankę miejską starałam się pokazać swoje przeżycia i emocje. To właśnie miasto było mostem do odbycia niezwykłej podróży w głąb mojego świata, intymnego pejzażu. Chciałabym móc uchwycić ulotną i nienamacalną więź, jaką tworzy przyroda, architektura i ludzie.

Ewelina Czeberkus-Poniewiera
Mieszkam w Łobzie. Ukończyłam Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, specjalność: projektowanie graficzne. Pracowałam m.in. w popularnym szczecińskim dzienniku regionalnym, wykonując ilustracje prasowe. Zajmuję się tworzeniem ilustracji, grafiką oraz malarstwem. Inspiruje mnie przyroda, z niej czerpię energię. Sztuka daje mi ogrom szczęścia i spełnienia. Pozwala mi zajrzeć w głąb siebie, odreagować, dostrzec wartości i je wyrazić. Tworząc czuję się wolna. W mieście unikam zurbanizowania i szukam kontaktu z naturą. Chciałabym przeżyć swoje życie w zgodzie z samą sobą.

Katarzyna Owczarek
Mieszkam w Szczecinie. Balansuje pomiędzy biurem, sztalugą i pędzlem oraz piórkiem, łącząc pasje malarskie z wykształceniem: jestem absolwentką PLSP w Szczecinie, kierunku architektura na WBiA Politechniki Szczecińskiej, ukończyłam także studia podyplomowe o kierunku arteterapia na WSB oraz projektowanie ogrodu z domem rodzinnym na SGGW w Warszawie. 
Inspiruje mnie otaczająca przestrzeń pobudzająca moją wyobraźnię. Sztuka daje mi poczucie kolorowego świata. W mieście czuję się jak w czarno białej czołówce programu „W starym kinie”. Chciałabym żyć w kolorowym świecie z paletą moich barw.

Agnieszka Szylar
Pracuję pod pseudonimem Agussa Nemeyeth Papilion. Jestem coauchem duchowym, lokalną artystką wykorzystującą malarstwo, rysunek, grafikę komputerową, fotografię. Tworzę instalacje i uwielbiam łączyć techniki, wciąż próbować czegoś nowego. Absolwentka PLSP w Szczecinie. Rodowita szczecinianka. Inspiruje mnie życie, codzienność,  duchowość. W mojej sztuce zawsze można znaleźć opowieść lub przekaz. Posługuje się symboliką lub stawiam na ekspresję i spontaniczność, wyłączając całkowicie umysł, wtedy oddaję się malarstwu intuicyjnemu. Sztuka daje mi możliwość wyrażenia siebie, jest lekarstwem, nadzieją i zrozumieniem siebie jak i otaczającego nas świata. Często traktuję ją terapeutycznie zarówno dla siebie, jak i podaję ją w formie warsztatów innym. W mieście czuję się ot, po prostu. Miasto to ja, to każdy z nas. Ja to miasto, od nas ludzi tu mieszkających, zależy co tu się dzieje, jak i z jakich pobudek. Chciałabym życzyć dobrego dnia Wszystkim.

Marta Wlaźlińska
Rzeźbiarka. Mieszkam w Goleniowie, choć urodziłam się, wychowałam i dojrzałam w Szczecinie. Inspirują mnie pierwotne kultury, plemienność, rdzenność. Sztuka daje mi radość i wiele wzruszeń, ale przede wszystkim wolność. Moje samopoczucie w mieście określa dzikość i nostalgia. Zamieszkało we mnie miasto, którego ciągle szukam i którego nie mogę znaleźć – Szczecin mojego dzieciństwa i młodości. Tymczasem, po ponad dekadzie życia poza miastem, w otoczeniu przyrody czuję się w mieście obco, nieswojo. Miasto potęguje we mnie dzikość i wrażenie, że już do niego nie należę. Chciałabym nadal podążać ścieżką rozwoju mojej sztuki i siebie poprzez sztukę.

Marianna Ruszczyńska
Urodziłam się i mieszkam w Szczecinie. Z wykształcenia jestem artystą plastykiem, a pracuję jako grafik komputerowy. Czerpię inspirację z otoczenia, ze wszystkiego co mnie poruszy, raz jest to kolor, który zobaczę na ulicy, a innym razem zachowanie choćby mojego kota, które chciałabym jakoś uwiecznić. Czuję też bardzo bliską więź z przyrodą i często nawiązuję do niej w moich pracach. Sztuka to dla mnie możliwość swobodnego wyrażania tego co czuję, co mnie porusza i czego nie potrafię wyrazić dokładnie słowami. Każdy kształt czy kolor, to jak wybrzmienie jakiejś emocji, które połączone w całość tworzą nową wartość. Sztuka to radość, wolność, a niekiedy stres i zmęczenie, ale gdzieś u podstawy to rodzaj energii, którą mogę się dzielić ze światem. Mam wiele wspomnień związanych ze Szczecinem z różnych etapów życia. To miasto widziało mnie w różnych sytuacjach, tak jak i ja je widziałam w różnych odsłonach. Czuję się z nim mocno związana z tego powodu. Lubię także w nim mieszkać, bo jest bardzo różnorodne, ma coś starego i coś nowego, jest i płaskie i pagórkowate, zielone i zabudowane, i nieustająco się rozwija i pięknieje, co mnie bardzo cieszy. Chyba na ten moment najbardziej chciałabym, aby pandemia się po prostu skończyła, i abym znowu mogła cieszyć się swobodą. Spotykać się z ludźmi choćby na wystawach, bulwarach czy w kawiarniach i wrócić już z tej przymusowej domowej pustelni. I chciałabym tworzyć, tworzyć i jeszcze raz tworzyć.

Katarzyna KiaOra Pakalnicka
Mieszkam w Szczecinie, jestem masażystką i arteterapeutką, malującą w wolnych chwilach. Inspirują mnie własne emocje i współczesne techniki malarstwa spontanicznego. Sztuka daje mi uwolnienie i oczyszczenie z emocji. W mieście czuję się jak zagubiona w kosmosie planetoida szukająca bezpiecznej przystani. Chciałabym obudzić się w świecie sprzed 2020 roku.

Lidia Piecak
Mieszkam w Szczecinie, jestem artystą plastykiem i architektem wnętrz. Angażuję się w akcje Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina.

Dominika Odrowąż
Jestem rodowitą szczecinianką. Specjalizuję się w formach graficznych, malarskich i przestrzennych: stojakach, rzeźbach, reklamowych aranżacjach wnętrz. Grafiką, fotografią i malarstwem zajmuję się od rozpoczęcia edukacji w szczecińskim Liceum Plastycznym. Studiowałam w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej. Tworzę plakaty, za które zdobyłam już kilka nagród. Jestem dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina. Tytuł magistra Sztuk Pięknych uzyskałam w latach 2003-2005 studiując na Akademii Sztuk Pięknych „Bellas Artes” w Barcelonie, gdzie doskonaliłam umiejętności w grafice użytkowej. Motywem przewodnim moich projektów jest harmonia i koło, więc działam na okrągło i bez kantów. Sztuka dla mnie jest czymś zupełnie fascynującym, nieokiełznanym. Czymś czego nie da się zamknąć w jednej ramie. Miasto ma swoją energię, zachęca do zabawy, spotkań z ludźmi. Daje mi większe możliwości rozwoju. Chciałabym więcej słońca.

Marta Płachta
Mieszkam w Szczecinie od urodzenia, z zawodu jestem urzędnikiem w dziedzinie nieruchomości, ale od zawsze czułam potrzebę tworzenia, dlatego jestem też fotografką. Kocham sztukę w każdej postaci. Niedawno postanowiłam zająć się organizacją wystaw, aby pokazać Szczecinowi artystów i artystki – jeszcze tych nieodkrytych. Inspiruje mnie energia innych ludzi, emocje, muzyka, kolory. Sztuka daje mi możliwość wyrażenia siebie, pokazania czegoś, czego beze mnie nikt inny by nie zobaczył, spełnienia marzeń – swoich i cudzych. Dzięki sztuce życie jest bogatsze wewnętrznie. W mieście czuję się… dziwnie, bo nie umiem żyć poza nim, ale jednocześnie męczy mnie jego hałas i pośpiech. Miasto mnie ukształtowało, ale kocham dziką przyrodę. W Szczecinie najlepiej czuję się nad rzeką, na bulwarach, czyli tam, gdzie bije prawdziwe serce naszego miasta. Chciałabym żyć w świecie bez fanatyzmu, kłamstwa i chciwości. Chciałabym żyć w eko mieście.

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek na wernisaż

Uwaga! Wszystkie wejściówki zostały już pobrane.

Kwi
8
czw
do 16.05. / Galeria Tworzę się: Konkurs „Emocje na miarę” (online)
Kwi 8@00:00 – Maj 15@00:00

do 16.05.2021

Chyba wszyscy w ostatnim czasie doświadczamy bardzo wielu różnych emocji? Obecna sytuacja, ograniczenie kontaktów społecznych, izolacja, nauka i praca w domu, sprawiły, że pod naszym dachem, od rana do wieczora,  kłębią się najrozmaitsze emocje. Czas przyjrzeć im się bliżej.

Aby to zrobić, warto je najpierw poznać, a może inaczej – rozpoznać. Zapraszamy do udziału w konkursie „Emocje na miarę”.

– Spróbujcie wyobrazić sobie złość, zachwyt, strach, smutek, radość, zniecierpliwienie czy spokój. Wybierzcie  jedną lub dwie emocje i przedstawcie je przy pomocy rysunku. Uwierzcie nam na słowo, narysowane uczucia stają się bardziej łagodne i udomowione. Możecie wymyślić imię dla Waszej postaci. Obok rysunku, napiszcie koniecznie, jaka jest w dotyku Wasza emocja i jakie dźwięki wydaje.

– Wyraźne zdjęcie pracy prześlijcie na adres: tworzesie@gmail.com

– Termin nadsyłania zgłoszeń: 16.05.2021

Wybrane projekty zostaną uszyte i w formie dużych maskotek, znajdą się na wystawie  „Emocje, cisza i muzyka”, a także na serii plakatów towarzyszących nowej przestrzeni w galerii Tworzę się.

Wśród uczestników konkursu wylosowana zostanie nagroda specjalna – warsztaty „Szeptu i krzyku” z Izą Kowalewską. Warsztaty mogą odbyć się w rodzinnym, przyjacielskim lub klasowym gronie. Spotkanie warsztatowe to forma totalnej zabawy z podłożem muzykoterapeutycznym, pozwalającym uczestnikom odreagować frustrację i stres oraz nowe sytuacje związane m.in. z obecną sytuacją.

Kategorie wiekowe: 5-7 oraz 8-12 lat

Kuratorka Tworzę się: Paulina Ratajczak

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2021”.
Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Partnerzy: Sektor 3 Szczecin, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenie KAMERA, Kamera Jazda, Akademia Sztuki w Szczecinie, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Kwi
17
sob
17.04. – wydarzenie odwołane / „Mali dyplomaci”, czyli spotkanie na najwyższym poziomie – wydarzenie artystyczne dla dzieci
Kwi 17@10:00 – 11:45

17.04.2021 / W związku z zamknięciem instytucji kultury do 18 kwietnia wydarzenie nie odbędzie się. Przepraszamy za zmiany w programie.

Tym razem motywem przewodnim dla naszych twórczych działań będzie książka Łukasza Walewskiego „Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat” – o tym czym jest savoir-vivre i, że etykieta to nie tylko naklejka na słoiku, że szparagi kroi się widelcem, gdzie koniecznie należy zdjąć czapkę, kto pierwszy wchodzi i wychodzi i dlaczego zawsze trzeba „puszczać dziewczynki przodem” … no i o tym, że jest jeszcze wiele, wiele i wiele więcej innych zasad, których uczą nas rodzice a my nie bardzo wiemy skąd one się wzięty i czemu musimy się do nich stosować?

O tym, że warto te zasady znać opowie Ola Głowacka. Na co dzień specjalista w zakresie arteterapii dziecięcej. Od 10 lat nauczyciel edukacji, absolwentka Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej. Na co dzień zastępca dyrektora, wychowawca i pedagog w przedszkolu integracyjnym. W swojej pracy wykorzystuje elementy pedagogiki Marii Montessori oraz nowoczesne techniki i formy prowadzenia zajęć, głównie wykorzystując metody aktywizujące. Autorka projektów warsztatowych dla najmłodszych.

Zapraszamy najmłodszych artystów na twórcze spotkanie „O dobrym wychowaniu, właściwym zachowaniu, manierach i zasadach, a także o tym, skąd się wzięły. Bo popatrz: dlaczego niektóre nam pasują, a innych zupełnie nie mamy ochoty przestrzegać? I dlaczego ich mimo to przestrzegamy, wierząc, że jednak warto?”.

Udział dziecka do 5 lat możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Udział w wydarzeniu odbywa się bez butów.

Czas trwania: 45 min
Miejsce: Sala Lustrzana

Bilety: dziecko 15 zł / opiekun 15 zł / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do biletów: g. 10:00 (5-6 lat), g. 11:00 (6-7 lat)

Fot. Robert Stachnik

Kwi
18
nie
18.04. – wydarzenie odwołane / „Opowieść o stworzeniu świata” spektakl muzyczny dla dzieci od 4 lat
Kwi 18@14:30

18.04.2021 / W związku z zamknięciem instytucji kultury do 18 kwietnia wydarzenie nie odbędzie się. Przepraszamy za zmiany w programie.

„Opowieści o stworzeniu świata” to muzyczno-teatralna podróż w cztery strony świata. Przy dźwiękach harfy, gwizdków, grzechotek i innych perkusjonaliów harfistka (chodź nie tylko) Emilia Raiter opowie historie pochodzące z tradycji, wierzeń, mitów różnych kultur o tym jak powstał świat, czy został utkany, ulepiony, rozsypany, czy rozlał się na wszystkie strony i od tej pory po prostu już był?

Emilia Raiter harfistka, opowiadaczka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz Prezydenta Miasta Lublin, laureatka konkursów międzynarodowych.

Czas trwania: 45 min

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: dziecko 20 zł / opiekun 20 zł / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do biletów

Kwi
21
śr
21.04. / Pokaz noszenia dzieci w chustach – kieszonka
Kwi 21@11:00

21.04.2021 środa g. 11:00

Noszenie w chuście to wspaniała przygoda dla każdego, kto ceni sobie bliskość i wygodę. Dla wszystkich, którzy chcieliby nosić swoje pociechy w chustach tkanych, ale nie wiedzą jak zacząć, dobrym początkiem będzie pokaz – kieszonka, w trakcie którego dowiedzą się między innymi jakie są korzyści z noszenia dzieci w chustach, jakie są rodzaje i na co zwrócić uwagę wybierając pierwszą chustę, zobaczą jak wiązać kieszonkę pod okiem wykwalifikowanego doradcy noszenia w chustach i nosidłach miękkich.

Pokaz poprowadzi Paula Jarmołowicz – dyplomowany doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Czas trwania wydarzenia: 120 min (z przerwą)

Miejsce: Sala Lustrzana

Bilety: 40 zł – jeden rodzic / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do biletów

Kwi
22
czw
Wydarzenie przeniesione z 19.04. na 22.04. / Inspektor Jass & Poniedziałek Jazz Fana – Ilona Damięcka & Tomasz Licak Quintet (online)
Kwi 22@19:00

22.04.2021 czwartek g. 19:00

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” oraz na kanale YouTube Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego w dniu 22 kwietnia 2021 czwartek, godzina 19:00 – wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona.

Internetowa kooperacja Inspektora Jassa (cykl comiesięcznych spotkań z jazzem w Domu Kultury „13 Muz”) oraz Poniedziałku Jazzu Fana (projekt Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego), której owoce, a ściślej dźwięki będą mogli Państwo kosztować już wkrótce.

Współpraca pianistki Ilony Damięckiej i saksofonisty Tomasza Licaka zaczęła się w 2012 roku. Tworząc wspólny kwartet nastawiony na wykonywanie ich autorskiej muzyki, do współpracy zaprosili znakomitych muzyków. Projekt prowadził aktywną działalność, koncertując w klubach i na największych festiwalach w Polsce (m.in Jazz w Lesie, Kraków Summer Jazz Festiwal).

Koncerty zostały znakomicie odebrane przez publiczność i krytyków, którzy zwracali uwagę na autorski i różnorodny, barwny charakter muzyki wykonywanej przez zespół. W roku 2018 liderzy zdecydowali się poszerzyć skład o drugi instrument dęty, zmieniając skład zespołu na kwintet. Muzycy zdecydowali się również podjąć nowe wyzwanie, podejmując się aranżacji i wykonania pieśni Stanisława Moniuszki na kwintet jazzowy. Tak powstał pomysł na „Pieśni Polskie vol. 1”. Jest to album zawierający zbiór utworów Feliksa Nowowiejskiego, Stanisława Moniuszki oraz Mieczysława Karłowicza, zaaranżowanych na jazzowo. Zespół nagrał płytę w składzie Ilona Damięcka, Tomasz Licak, Michał Jan Ciesielski, Paweł Grzesiuk i Adam Golicki.

Ilona Damięcka – pianistka jazzowa, wokalistka i kompozytorka. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatką konkursu kompozytorskiego Krzysztofa Komedy w Słupsku (w 1999 roku). Nagrała kilka płyt z własnymi zespołami, które zdobyły uznanie krytyków i słuchaczy m.in. „Hurr up”, „Hope” czy „Monk’s Midnight” z utworami Theloniousa Monka. Równie entuzjastycznie przyjęto kolejną płytę  „Pieśni Polskie vol.1” – wspólny projekt z saksofonistą Tomaszem Licakiem. Ma za sobą współpracę z takimi wybitnymi muzykami jak Janusz Muniak, Andrzej Cudzich, Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Małek, Henryk Miśkiewicz, Marcin Pospieszalski, Przemek Dyakowski, Ewa Uryga, Natalia Niemen, Mieczysław Szcześniak, Eric Allen, Francesca Bertazzo Hart, Helga Plankensteiner, Tomasz Licak.

Tomasz Licak – saksofonista jazzowy i kompozytor, absolwent duńskich uczelni – Carl Nielsen Academy of Music w Odense oraz Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Laureat nagród Grand Prix Jazz nad Odrą oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej. Kompozytor i aranżer muzyki dla różnorodnych zespołów jazzowych od trio do big-bandu. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Do tej pory nagrał 15 płyt z muzyką improwizowaną, jazzową i rockową. Jego podejście do muzyki, nowoczesne i otwarte, oparte na solidnych fundamentach jazzowych, ugruntowały lata pobytu w Danii i współpraca ze wszechstronnymi muzykami europejskimi.

Jako kompozytor pisze i aranżuję muzykę na big-band. Do najbardziej znanych dokonań w tej dziedzinie należą aranżacje pieśni kompozytorów polskich (Feliksa Nowowiejskiego) oraz duńskich (Oluf Ring). Jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wspólnie z Domem Kultury „13 Muz” od 4 lat prowadzi autorski cykl koncertów pn. „Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle” – odbywających się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Każdy koncert opatrzony jest opowieścią o historii jazzu.

Zespół wystąpi w składzie:
Ilona Damięcka – piano
Tomasz Licak – saksofon tenorowy
Michał Ciesielski – saksofon altowy
Paweł Grzesiuk – kontrabas
Adam Golicki – perkusja

Organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Partner: Dom Kultury „13 Muz”

Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin

Więcej na www.zsj.com.pl i na www.facebook.com/poniedzialekjazzfana

Wydarzenie na FB

Kwi
23
pt
23.04. / Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich – Spotkanie – debata (online)
Kwi 23@18:00

23.04.2021 piątek g. 18:00

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” 23 kwietnia 2021 piątek, godzina 18:00.

Rynek wydawniczy oferuje każdego roku bogatą ofertę nowych publikacji. Jak wygląda podsumowanie 2020 roku? Z perspektywy Szczecina wspomnimy o wydawnictwie Forma i literackich tendencjach na podstawie kwartalnika Elewator. Wspomnimy również o nominacjach i nagrodach do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gryfia przyznawanej przez Kurier Szczeciński od 2012 r. dla najlepszej autorki.

Fot.: www.pexels.com

Wydarzenie na FB

23.04. / Babilon Vol. 8: Spotkanie z Grecją, Greczynkami i muzyką grecką
Kwi 23@19:00

23.04.2021 piątek g. 19:00

Zapraszamy na ósmą już odsłonę wydarzenia wyłącznie dla kobiet!

Kwietniowe, wyjątkowe spotkanie, poświęcone będzie w całości Grecji, a to w związku z przypadającą w tym roku okrągłą 200. rocznicą uzyskania przez Helladę niepodległości. Po 400. latach tureckiej okupacji, w 1821 roku, Grecy uzyskali upragnioną wolność! W związku z tym wszystkie uczestniczki 8. edycji Babilonu będą pochodzenia greckiego, tak jak i prowadzący od samego początku cykl, Mitro Dymitriadis.

Program:
1. Spotkanie z Ekateriną Ewangelu, absolwentką wydziału fizjoterapii Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalizującej się w pracy z niemowlętami. Ekaterini jest także przewodniczącą stowarzyszenia Greków zamieszkujących od końca lat `40 XX w. dość licznie tereny Polski zachodniej. Opowie nam ona o swojej niezwykłej pracy, o której sama mówi: „Praca zawodowa stanowi ogromną część mojego codziennego życia. Jest to zarówno zawód jak i pasja, która bez reszty mnie pochłania. Największą satysfakcją jest uśmiech malucha pokonującego swoje słabości. Nie każdy w życiu ma taki sam start. Czasem potrzebna jest trampolina, żeby wzbić się w powietrze i samodzielnie lecieć. Piękne jest życie jeśli możemy komuś pomóc.” Jednak poza tak ważnym dla niej życiem zawodowym ma też inne pasje, pośród których bardzo ważną rolę pełni animowanie i podtrzymywanie życia kulturalnego Greków regionu o czym sama opowie. Pośród największych namiętności Ekaterini, której bardzo chętnie się oddaje, jest gotowanie, o którym mówi: „Jedną z pasji, która jest dla mnie relaksem i przyjemnością, to kuchnia. Szczególnie kuchnia moich przodków. Poszukiwanie zapamiętanych z dzieciństwa smaków i zapachów. To wszystko są nasze doświadczenia, niepowtarzalne i ciekawe jak każdy człowiek. Staram się przekazywać smak rodzinnych historii moim dzieciom. Smak oliwy, oliwek, oregano, czosnku i tymiankowego miodu…” Ekaterini to również spełniona żona oraz matka, dlatego z całą pewnością opowie o swojej ukochanej rodzinie!

2. Atena Monika Kawardzikis, to kolejna bohaterka 8. edycji Babilonu. Jak sama mówi: „Maczałam palce w dużo większej ilości ślubów, niż niejeden ksiądz…” To prawda, ponieważ Monika jest od ponad 25. lat jedną z najbardziej znanych i rozchwytywanych dekoratorek ślubów, eventów firmowych, uroczystości oficjalnych i nieoficjalnych. Nie ma w promieniu 200 km hotelu, którego wnętrz by nie dekorowała. Poza sprawami zawodowymi, które pochłaniają w niemałym stopniu tą hiperaktywną osobę, jest ona też zapaloną podróżniczką. Zapewne niechętnie przyznałaby się jaką część swoich dochodów poświęciła na swoją pasję, ale z całą pewnością znaczącą. Kraje i miejsca jakie zwiedziła może nie są tak liczne jak hotele, sale bankietowe, czy kościoły, które dekorowała, ale z całą pewnością dla przeciętnego człowieka stanowią imponującą liczbę. Nazwa firmy, która jest dziełem Moniki ma nazwę „Artena”, a słowo to jest połączeniem jej drugiego imienia, „Atena”, ze słowem „art”, czyli sztuką, z którą obcuje od zawsze. Monika opowie z charakterystyczną dla niej swadą o swojej historii, historii kobiety upartej, niezależnej i mającej w życiu jasne cele. Podzieli się też zapewne historiami o swoich ukochanych dzieciach, będącymi jej „oczkiem w głowie”!

3. Spotkanie, tradycyjnie już, zakończy recital, tym razem w wykonaniu Los Grecos poświęcony muzyce Hellady. Los Grecos to oczywiście nikt inny, jak prowadzący Babilon, gitarzysta, wokalista, aranżer, Mitro Dymitridis, który wraz z utalentowaną skrzypaczką i wokalistką, Stellą Karalis, zagrają dla Pań program pt. „Greckie Serce”. Stella Karalis jest absolwentką ateńskiego konserwatorium muzycznego w klasie skrzypiec oraz Akademii Sztuki w Szczecinie, również w klasie skrzypiec. W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze greckie piosenki, przy których poczuć będzie można bicie prawdziwego „greckiego serca”!

Prowadzącym Babilon oraz autorem scenariusza jest szczeciński Grek, Mitro Dymitriadis.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek