Maj
25
pon
25.05.-30.09. / Miejski Plac Zabaw – Życzenie dla Szczecina
Maj 25@10:00 – Wrz 30@16:00

25.05. – 30.09.2020

Z okazji 75-tych urodzin Szczecina galeria TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury „13 Muz” zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w akcji „Życzenie dla Szczecina”. Spotkajmy się, pomimo ograniczeń i stwórzmy wspólnie galerię życzeń. Świętujmy i twórzmy razem. Dowiedzmy się czego pragną mieszkańcy dla swojego miasta i czego mu życzą. Galeria życzeń powstanie w Internecie, ale pojawi się również w przestrzeni miasta. W różnych miejscach Szczecina, na słupach ogłoszeniowych, zawisną żółte plakaty, na których będzie można zapisać swoje życzenie. W ten sposób galeria życzeń dostępna będzie w przestrzeni miasta oraz w Internecie.

Jak wziąć udział w akcji?

– Wysyłając zdjęcie z zapisanym życzeniem na adres: tworzesie@gmail.com

– Wpisując życzenie na jednym z żółtych plakatów z białą karteczką, znajdujących się na słupach ogłoszeniowych w przestrzeni miasta.

– Publikując zdjęcie swojego życzenia na Instagramie z hasztagiem #życzeniedlaszczecina

Na jakie zdjęcia czekamy?

Czekamy na fotografie odręcznie zapisanych życzeń. Na zdjęciu może być tylko kartka z zapisanym życzeniem dla Szczecina lub zdjęcie osoby trzymającej kartkę z życzeniem. Nadesłane zdjęcia umieścimy w wirtualnej galerii na stronie www.tworzesie.pl i profilu FB. Wirtualna galeria będzie na bieżąco aktualizowana.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji. Zasypmy Szczecin życzeniami!

Kurator TWORZĘ SIĘ: Paulina Ratajczak

Plakat: Karolina Gołębiowska

Szczegóły: www.tworzesie.pl 

Organizator:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wydarzenie odbywa się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020” oraz „W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!

Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020, Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecin

Cze
1
pon
01.06. / INSPEKTOR JASS NA TROPIE, CZYLI JAZZ Z HISTORIĄ W TLE: Czy Mingus już był?
Cze 1@19:00

01.06.2020 (poniedziałek), godz. 19.00 / www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ Inspektor Jass / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Cykl koncertów „Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle” przeniesiony w przestrzeń Internetu.

W kolejnej odsłonie cyklu comiesięcznych koncertów przybliżymy Państwu postać Charlesa Mingusa, basisty, kompozytora i ogromnie ważnej w historii jazzu postaci.

Artysta ten bowiem przez ponad trzy dekady swojej kariery, współpracując z najpopularniejszymi muzykami jazzowymi, od Charliego Parkera zaczynając, komponował bardzo osobistą i charakterystyczną muzykę, którą wykonywał w licznych zespołach autorskich. Wiele jego utworów to największe hity jazzu, chętnie grane i interpretowane przez muzyków na całym świecie. Koncert z jego muzyką również odbędzie się za pośrednictwem przestrzeni wirtualnych, ale bez obaw – zagrają prawdziwi muzycy. A gośćmi Inspektora (Tomasz Licak) tym razem będą pianista Patryk Matwiejczuk i basista Paweł Grzesiuk.

Zapraszamy więc jak zwykle w pierwszy poniedziałek miesiąca, o godzinie 19.00 – koncert odbędzie się na stronie wydarzenia na portalu facebook.com/13muz/

 Link do wydarzenia na FB

Koncert w ramach „Inspektora” z 4 maja

Cze
6
sob
6,7.06. / DOMOWY ANIMATOR KULTURY: Książkowe warsztaty – Zdrowe książki
Cze 6@12:00 – Cze 7@14:00

6,7.06.2020 (sobota, niedziela), sobota o godz. 12.00 i niedziela o godz. 14.00 / www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

06.06.2020 (sobota) godz. 12.00 / Książkowe warsztaty część 4

07.06.2020 (niedziela) godz. 14.00/  Książkowe warsztaty część 5

Część pierwsza z 4 kwietnia pod linkiem, druga z 2 maja i trzecia z 3 maja pod linkiem

Są książki, które pomagają zrozumieć małe i duże emocje,  ćwiczyć język i buzię, niektóre pomagają zasnąć i takie, co oswajają ze strachami. Kolejne „Książkowe Warsztaty” będą właśnie o takich książkach.

Bywają lekiem „na całe zło” i pokazują małemu czytelnikowi, jak można przy pomocy dorosłego, poradzić sobie w trudnej sytuacji – bez magii, czarów i wróżek, bo w życiu emocje przeżywa się właśnie tak – realnie.

O książkach i bajkach terapeutycznych, o ich wartościach, o tym jak z nich korzystać, o tym jak dużo potrafią wnieść     w życie dziecka i pomóc zrozumieć świat, o książkach, które uczą więcej niż podręczniki w pierwszy czerwcowy weekend opowie autorka e-bookowych ilustracji, współautorka projektu „Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach”  specjalista-pedagog Aleksandra Głowacka, na kolejnych „Książkowych Warsztatach”.

U nas jak zwykle online – warsztaty nic nie kosztują, a liczba miejsc jest nieograniczona.

Wydarzenie na FB

Fot. Robert Stachnik

Cze
13
sob
13,14.06. / Domowy Animator Kultury: Nadęte Warsztaty: Co słychać… w moim salonie?!
Cze 13@12:00 – Cze 14@14:00

13,14.06.2020 (sobota, niedziela), sobota o godz. 12.00 i niedziela o godz. 14.00

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Część szósta: sobota o godz. 12.00

Część siódma: niedziela o godz. 14.00

Część pierwsza, druga i trzecia z 17,18 i 19 kwietnia pod linkiem

Część czwarta i piąta pod linkiem z 16 i 17 maja pod linkiem

Domowy Animator Kultury, czyli analogowe warsztaty, doskonale znane i lubiane, odbywające się ciągu roku w Domu Kultury „13 Muz” przeniesione w przestrzeń Internetu: Nadęte warsztaty, Książkowe warsztaty, Boom warsztaty, Kamil Żongler – warsztaty i spektakle.

Kolejny weekend gościmy w domu u naszej „domowej animatorki”  Martyny Rau. Tym razem posłuchamy co słychać   w jej salonie…

Proponujemy Wam muzyczne warsztaty, o tym że dom pełen jest dźwięków, a w ferworze codziennych obowiązków przestaliśmy je słyszeć. Sprawdźmy czy w naszych pokojach wszystko gra a ukryte w nich dźwięki są szybkie i rytmiczne czy może wolne i ociężałe?

Nadęte Warsztaty na naszym kanał YT są nieodpłatnie, liczba miejsc jest nieograniczona.

Czekamy na Was jak zwykle tyle tylko, że na naszym kanale na YouTube.

Wydarzenie na FB

Fot. Robert Stachnik

Cze
15
pon
15.06. / Fokus na wnętrze – wokół przestrzeni i obiektu
Cze 15@18:00

15.06.2020 (poniedziałek) godz. 18.00

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Wystawa online zostanie pokazana w przestrzeni wirtualnej, w której będzie można zobaczyć prace w formie filmu/animacji.

Zapraszamy na drugą odsłonę cyklu wystaw – Fokus na wnętrze (wokół przestrzeni i obiektu). Wystawa prezentuje prace Pedagogów/żek oraz Studentek z Wydziału Architektury Wnętrz – tym razem w przestrzeni wirtualnej.

Fokus na wnętrze (czyli o szczecińskim projektowaniu) to cykl wystaw, którego głównym celem jest promocja lokalnych twórców działających na Wydziale Architektury Wnętrz (Akademia Sztuki w Szczecinie) oraz prezentacja projektów – zarówno koncepcyjnych jak i realizacyjnych – których lokalizacja lub historia powstania związana jest z miastem Szczecin. Głównym obszarem tematycznym są projekty wnętrz, ale także projekty – dotyczące architektury, przestrzeni miejskich oraz form użytkowych – mebli czy oświetlenia.

Uczestnicy/czki wystawy:

Pedagodzy/żki: Ewelina Adam, Piotr Fiuk, Andreas Guskos, Mirosława Jarmołowicz, Józef Jurek, Olga Kiedrowicz-Świtalska, Agata Legawiec, Paweł Machomet, Andrzej Pestka, Dominika Zawojska-Kuriata, Katarzyna Zwolak

Studentki: Weronika Bloch, Kamila Kieda, Weronika Kudlińska, Katarzyna Lewandowska

Gość honorowy: Henryk Regimowicz

Kuratorki wydarzenia: Olga Kiedrowicz-Świtalska, Agata Legawiec, Dominika Zawojska-Kuriata

Organizacja: Wydział Architektury Wnętrz, Akademia Sztuki w Szczecinie, Dom Kultury „13 Muz”

Projekt graficzny: Tomasz Świtalski holi-styk studio

Wystawa multimedialna zostanie zaprezentowana w wydarzeniu na Facebooku oraz na kanałach społecznościowych i stronie internetowej Akademii Sztuki oraz Domu Kultury „13 Muz”.

Wydarzenie na FB

Cze
19
pt
19.06. / WIRTUALNA WYSTAWA: Może i las
Cze 19@18:00

19.06.2020 (piątek) godz. 18.00 / Galeria Jedna Druga: „Może i las”

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Wystawa zostanie otwarta jako spacer wirtualny/dokumentacja on-line.

Grupa Supergirls Do Design: Marta Szostek / Agata Kiedrowicz

Spotkanie bezpośrednie/na żywo z artystkami zostanie przygotowane na zakończenie wystawy w postaci finisażu po wakacjach.

Wystawa „Może i las” to dwie wykreowane przestrzenie morza i lasu. Wykreowane abstrakcyjnie, jako przestrzenie multisensorycznego doświadczania koloru, formy, tekstury, zapachu, dźwięku, ale także paradoksu.

Z jednej strony, pojawia się tu wątek odwiecznego, mylnego przekonania o położeniu Szczecina nad morzem, z drugiej zaskakującego faktu zamknięcia lasu:

„Matecznika, miejsca czarów, raju utraconego. Świątyni życia i śmierci, ze snów, z baśni,
z przeszłości. Kryjówki (dla) zmysłów i tajemnic. Samowystarczalnego, żywego obiegu materii, energii i wody. Źródła wszystkiego. Domu. Wszyscy jesteśmy z lasu, wszyscy tęsknimy do lasu.”

https://www.behance.net/gallery/91994875/SUSHI-FOREST-editorial

https://www.facebook.com/pg/supergirlsdodesign/photos/?tab=album&album_id=549008598893261

Marta Szostek

Niezależna projektantka, tworzy produkty, obiekty oraz instalacje. Współpracuje m.in. z Puro Hotels, magazynem Kukbuk, Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, Dr. Irena Eris Hotele Spa. Współtwórczyni Supergirls Do Design, studia zajmującego się tworzeniem set designu dla doświadczeń kulinarnych. W 2010 roku wyjechała do Londynu gdzie ukończyła z wyróżnieniem roczne studia Foundation Diploma in Arts and Design na uczelni London Collage of Communication ( University of Arts London). W 2011 roku studentka Design Academy Eindhoven, uważaną za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni projektowych na świecie. Od 2012 roku kontynuowała studia projektowe na School of Form w Poznaniu, które ukończyła dyplomem licencjackim w 2015 roku. Prezentowała swoje prace na wystawach w Polsce (m.in. Łódź Design Festiwal 2013, Kids Love Design 2016 w Szczecinie), w Wielkiej Brytanii (m.in. London Design Week 2013, British Ceramics Biennale 2013), w Japonii (Tokio Design Week 2014), Indonezji (Ambasada Polski „Polish Design in the Middle of”), na Litwie („Polish Design in the Middle of”), w Belgii („Polish Trash Design”), w Nowym Jorku ( Pratt Mahnattan Gallery).

https://www.behance.net/martaszostek

Agata Kiedrowicz

Kuratorka, krytyczka oraz edukatorka designu.

Pracuje interdyscyplinarnie, na styku humanistyki, sztuki i designu. Szczególnie interesuje ją projektowanie dla zmysłów.

Sensoryczną wiedzę wykorzystuje we własnej praktyce. Wraz z Martą Szostek prowadzi studio projektowe SUPERGIRLS DO DESIGN, specjalizujące się w tworzeniu scenografii i doświadczeń kulinarnych. Stworzyła dwa autorskie zapachy w projekcie „Kuchenne sensorium”. Bada sensoryczne praktyki artystów i projektantów, publikując teksty i wywiady w branżowej prasie (m.in. Design Alive, KUKBUK, USTA, Newsweek Slow, FUTU, Monitor Magazine, TUU Magazyn, Notes Na 6 Tygodni/Bęc Zmiana) oraz w wydawnictwach naukowych.

Wykłada w School of Form, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Collegium da Vinci, gdzie kieruje studiami podyplomowymi z obszaru mody i nowych mediów. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki.

Kuratorka wielu wystaw, m.in. „Polish Design Island”, „To czuć! Projektowanie dla zmysłów” pokazywanych m.in. na Arena Design 2017, w ramach konferencji TEDx “Senses”, podczas Vienna Design Week, Brussels Design September, Łódź Design Festival oraz w przy ambasadzie RP w Kopenhadze. Uważa, że dobry smak oznacza czułą i uważną postawę wobec ludzi i rzeczywistości.

Wydarzenie na FB

Cze
21
nie
21.06. / Domowy Animator Kultury: Kamil Żongler – Walizka Show (spektakl z elementami sztuki cyrkowej)
Cze 21@14:00

21.06.2020 (niedziela) godz. 14.00 / www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Oglądaj od niedzieli od godz. 14.00

Domowy Animator Kultury, czyli analogowe warsztaty, doskonale znane i lubiane, odbywające się ciągu roku w Domu Kultury „13 Muz” przeniesione w przestrzeń Internetu: Nadęte warsztaty, Książkowe warsztaty, Boom warsztaty, Kamil Żongler – warsztaty i spektakle.

Zabawna, ciepła, pełna gagów plenerowa historia, o pełnej oddania i poświęcenia przyjaźni pewnego Żonglera z pewnym kurczakiem?! z pewnej walizki…

Niczego więcej nie zdradzimy – zobaczcie sami jaka tym razem przygoda spotka Kamila Żonglera.

Spektakl świąteczny z dnia 11 kwietnia pod linkiem

Spektakl Mały Kamil: Król Olchowego Stawu – teatr cienia z dnia 23 maja pod linkiem

Spektakl jest nieodpłatny 🙂

Liczba miejsc jest nieograniczona 🙂

Czekamy na Was jak zwykle tyle tylko, że na naszym kanale na YouTube.

Wydarzenie na FB

Fot. Robert Stachnik

Cze
26
pt
26,27.06. / „Zakochani w Szczecinie” cykl wydarzeń kulturalnych z okazji 75-lecia polskiego Szczecina
Cze 26@18:00 – Cze 27@17:00

26, 27.06.2020 (piątek, sobota), piątek o godz. 18.00 i sobota o godz. 17.00

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

26.06.2020 (piątek) godz. 18.00

Część 1: „Zakochani w Szczecinie”

Program poetycko-muzyczny przygotowany przez artystów z Salonu Artystycznego Seniorów, Teatru Janusza, Teatru Uhuru oraz Grupy Poetyckiej z DK „13 Muz” na podstawie osobistych wspomnień oraz własnej twórczości artystów tworzących w Domu Kultury „13 Muz”.

Część 2: „Poeci polskiego Szczecina”

W programie znajdą się utwory słynnych poetów tworzących i mieszkających w Szczecinie dawniej i obecnie, czyli m.in. K.I. Gałczyńskiego, Heleny Kurcyusz, Heleny Raszki, Marii Karczewskiej, Konrada Wojtyły i wielu innych.

27.06.2020 (sobota) godz. 17.00

Część 3: „Rozmowy o literackim Szczecinie”

Spotkanie z literatami, profesorami, wykładowcami z Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, z udziałem m.in prof. dr. hab. Andrzeja Skrendo i dr. hab. Jerzy Madejskiego oraz studentów na temat literatury tworzonej w powojennym Szczecinie.

Wydarzenie na FB

Cze
27
sob
27,28.06. / Domowy Animator Kultury: Boom-doom warsztaty
Cze 27@12:00 – Cze 28@14:00

27, 28.06.2020 (sobota, niedziela), sobota o godz. 12.00 i niedziela o godz. 14.00

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Część szósta: sobota o godz. 12.00

 Część siódma: niedziela o godz. 14.00

Część pierwsza, druga i trzecia z 24, 25 i 26 kwietnia pod linkiem, a także część czwarta i piąta z 30 i 31 maja pod linkiem

 Domowy Animator Kultury, czyli analogowe warsztaty, doskonale znane i lubiane, odbywające się ciągu roku w Domu Kultury „13 Muz” przeniesione w przestrzeń Internetu: Nadęte warsztaty, Książkowe warsztaty, Boom warsztaty, Kamil Żongler – warsztaty i spektakle.

 Warsztaty dedykowane dzieciom od 4 lat i ich opiekunom. Prowadzone są w formie zabawy, a ich głównym celem jest poprawa kondycji, koordynacji wzrokowo ruchowej, a także dobra zabawa i aktywne spędzenie czasu w domu, w trakcie kwarantanny. Nauka żonglowania, a także wykonywanie ćwiczeń sztuki cyrkowej, angażuje obie półkule mózgowe, stymuluje zmysły, ćwiczy poczucie równowagi, uczy cierpliwości i wytrwałości, a ponadto dają wiele satysfakcji i radości. Dlatego warto skorzystać z naszej oferty i spróbować żonglować.

Boom-doom warsztaty są nieodpłatnie, a liczba miejsc jest nieograniczona 🙂

Warsztaty prowadzi Kamil Żongler Malecki – performer, żongler, klaun, pedagog cyrku. Od 2008 roku związany z pedagogiką cyrkową oraz sztuką ogniową. Trener żonglerki oraz klaunady od 2012 roku.

Warsztaty wypełnione po brzegi kolorowymi rekwizytami, praktycznymi ćwiczeniami i zadaniami ruchowymi – odbędą się na naszym kanale YouTube.

Wydarzenie na FB

Fot. Robert Stachnik

Cze
29
pon
29.06. / Muzyczne Podróże – Grecja. Dimitris Dymitriadis – Elliniki Kardia (koncert online)
Cze 29@19:00

29.06.2020 (poniedziałek) godz. 19.00

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

W ramach Muzycznych Podróży wybierzemy się tym razem do słonecznej Grecji, gdzie zawsze latem świeci słońce!

W tę wspaniałą i miejmy nadzieję, że niezapomnianą podróż zabierze nas Mitro Dymitriadis, rodowity Grek! W swoim bardzo osobistym programie pt. Elliniki Kardia, co znaczy Greckie Serce, przybliży polskim słuchaczom bogactwo muzycznej kultury Hellady! Usłyszymy nie tylko greckie piosenki, ale i wiele ciekawych informacje dotyczących Grecji, Greków, jej historii i teraźniejszości!

Zapraszamy zatem wszystkich miłośników Hellady i jej kultury 29 czerwca o godzinie 19.00 na kanał YouTube DK „13 Muz”, z pewnością nie pożałujecie!

Wydarzenie na FB