Kwi
14
nie
„Muzeum po zmroku” w Tworzę Się!
Kwi 14@14:00 – Sie 30@15:00

Czy wizyta w muzeum może być zaskakującą przygodą? Zaproszeni do współpracy artyści i animatorzy sprawili, że nie trzeba długo zastanawiać się nad odpowiedzią.

Tym razem galeria TWORZĘ SIĘ została przekształcona w najprawdziwsze muzeum, w którym będzie znaleźć znane obrazy, rzeźby i zabytkowe rekwizyty. Nie jest to jednak zwyczajne muzeum. To muzeum nocą, w którym rzeźby opuszczają swoje postumenty, znane postaci wychodzą z obrazów, bawią się w chowanego i do tego uwielbiają psoty. Oprócz nocnej scenerii, odwiedzający wystawę mogą odkryć tajemnicę zniknięcia ważnego eksponatu. Można wcielić się w rolę detektywów i przy pomocy odpowiednich wskazówek, śladów i szyfrów odkryć zagadki i tajemnice, które skrywa muzeum.

W ramach zwiedzania,  przybliżane są sylwetki i dzieła najbardziej znanych na świecie malarzy i rzeźbiarzy. Nie zabraknie też najlepszych książek dla dzieci o sztuce oraz książek detektywistycznych.  Wiek: 5+

Ekspozycja czynna do 30 sierpnia 2019 r.

Współpraca: Zofia Kiciński, Pani Pawlosky, Bartosz Wójcicki/Pushka Studio, Katarzyna Mierzejewska, Karolina Gołębiowska, Marek Mierzejewski, Oskar Ejsmont

Kurator projektu: Paulina Ratajczak

* UWAGA!

Wstęp wolny, bez zapisów dla osób indywidualnych w każdą niedzielę w godz. 11:00-16:00

Wstęp dla grup zorganizowanych (min. 8 osób) od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00

Zapisy: tworzesie@gmail.com

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2019” oraz „Twórcze 5×5”, współfinansowane jest przez Miasto Szczecin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy: Ogólnopolski Festiwal Animacji „O!PLA”, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Szkoła Podstawowa TAK, Kashart, Księgarnia FIKA, Stowarzyszenie OFFICYNA

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Lip
22
pon
„SENSACJE człowiek i sytuacje” – Warsztaty Soundtracktory
Lip 22@12:00 – Wrz 15@15:00

Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne “Oswajanie sztuki” zaprasza na warsztaty będące częścią projektu „SENSACJE człowiek i sytuacje”, które odbędą się w Domu Kultury „13 Muz” w lipcu i wrześniu 2019 r.

LIPIEC:

4 dni x 3h, 22-25.07. godz. od 12:00 – 15:00

SOUNDTRACKTORY

Wyobraź sobie, że na świecie nie ma instrumentów, nie ma innej możliwości jak tylko używać ciała do wytwarzania dźwięków. Jak powstawałyby ścieżki dźwiękowe do filmów, gdzie zazwyczaj większość dźwięków jest dogrywana w studio a nie na planie? Jak stworzyć iluzję przestrzeni, burzy, chodzenia po piasku za pomocą ust i języka? Podczas warsztatów opracowana zostanie ścieżka dźwiękowa do wybranej sceny z filmu i zaprezentowana zostanie na żywo podczas pokazu finałowego.

Prowadzenie: Jakub Grajkowski, pomoc techniczna/asystent: Mateusz Samolong

Jakub “Grystal” Grajkowski to artysta, muzyk, beatboxer. Od 15 lat zajmuje się beatboxem. Od 13 lat angażuje się we wszelakie projekty muzyczne i edukacyjne. Jedną z jego ulubionych sfer działania jest prowadzenie warsztatów i szerzenie wiedzy na temat beatboxu, a także używanie tej formy sztuki w niecodziennych zastosowaniach. Na koncie ma dziesiątki udanych warsztatów ze wszystkimi grupami wiekowymi, podczas których m.in tworzone są utwory i kompozycje, czy nagłaśniane przedstawienia teatralne.

Mateusz Samolong to muzyk ,kompozytor, manager i współtwórca znanych szczecińskich zespołów: Big Fat Mama (Ambasadorzy Szczecina) i Ma. To również pomysłodawca i organizator festiwalu “Nogi z waty” (Stara Rzeźnia 2017), współtwórca nagradzanych na festiwalach teledysków oraz pomysłodawca szalonych strojów scenicznych.

Warsztat przeznaczony jest dla 8 – 10 osób, dzieci 12-16 lat.

Zgłoszenia udziału: sensacje@oswajaniesztuki.pl

Wstęp wolny

WRZESIEŃ:

14 – 15.09. godz. 15:00 – 18:00

CIAŁA W KOSMOSIE

Przeciętny współczesny człowiek żyjący w mieście, ma znacznie więcej okazji do kontaktu dotykowego z innymi ludźmi, niż jeszcze 100 lat temu. Dzieje się tak z racji zagęszczenia ludności na terenach miejskich, korzystania z transportu publicznego, czy rozwiniętego sektora usług (np. pielęgnacja ciała, medycyna). Paradoksalnie łatwość i swobodne doświadczanie poprzez dotyk staje się coraz bardziej problematyczne. Ludzie bronią się przed dotykiem, bronią swojej prywatnej przestrzeni, odczuwają dyskomfort kojarzony z poczuciem braku kontroli. W efekcie powstaje nienaturalna potrzeba izolacji, oddzielenia, a stąd już prosta droga do nadużyć, konfliktów i wypaczonego rozumienia wspólnoty bycia w przestrzeni. Ćwiczenia proponowane na warsztatach mają na celu ponownie oswoić lub (w przypadku dzieci) podtrzymać naturalny stosunek do dotyku, zachęcić do form spędzania czasu z uwzględnieniem zmysłu dotyku. Bezpieczna przestrzeń warsztatu zapewni odpowiednie środowisko do swobodnego doświadczania.

Prowadzenie: Dagmara Pochyła i Mateusz Samolong.

Dagmara Pochyła to torunianka, która od 9 lat mieszka i tworzy w Szczecinie. Magister sztuki, artystka plastyk, absolwentka WSP na UMK w Toruniu, kierunek Edukacja Artystyczna, specjalizacja Plastyka Intermedialna. Wielokrotnie nagradzana za teledyski i animacje (Yach 2015 i 2016, Animocje, Euroshorts 2017, SEFF Shorty, PLMVA 2018), artystka ma w swoim dorobku wystawy w uznanych galeriach sztuki w kraju i za granicą, jest współtwórczynią pierwszego programu edukacyjnego w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Działająca w Fundacji You Have It w Toruniu, gdzie w ramach tejże realizowała wiele autorskich warsztatów artystycznych (więcej info na www.youhaveit.pl). W Szczecinie współpracowała z zespołami muzycznymi Big Fat Mama i Ma, będąc odpowiedzialna za ich kompletną identyfikację wizualną (grafika, kostiumy, foto, video). Swoje zamiłowanie do pracy edukacyjnej rozwijała już na studiach pracując w toruńskim MDK-u, następnie szkoliła się m.in. w Amsterdamie na kursie Training for Trainers podczas międzynarodowego Stranger Festival, współpracowała ze znanymi organizacjami kultury, projektując i realizując warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in.: w Gdańsku ze Stowarzyszeniem Kultura Miejska. Jest związana z nieszablonowym artystyczno-naukowym projektem Instytut B-61. Oprócz tego, że realizuje swoje prace w ramach spektaklu jest współscenarzystką krótkich form filmowych powstałych na kanwie Ewolucji Gwiazd.

Mateusz Samolong to muzyk ,kompozytor, manager i współtwórca znanych szczecińskich zespołów: Big Fat Mama (Ambasadorzy Szczecina) i Ma. To również pomysłodawca i organizator festiwalu “Nogi z waty” (Stara Rzeźnia 2017), współtwórca nagradzanych na festiwalach teledysków oraz pomysłodawca szalonych strojów scenicznych.

Warsztat przeznaczony jest dla 10 osób, od 25 lat

Zgłoszenia udziału: sensacje@oswajaniesztuki.pl

Wstęp wolny

Oba warsztaty są częścią projektu „SENSACJE człowiek i sytuacje”

Projekt „SENSACJE człowiek i sytuacje” to cykl warsztatów, których celem – poprzez doświadczenia zmysłowe – jest większa świadomość w recepcji zarówno sztuki jak i otaczającej nas rzeczywistości. To właśnie zmysły będą spoiwem łączącym cały cykl warsztatów. Działania projektowe (od maja do października) skierowane są do wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). Zajęcia poprowadzą: Dagmara Pochyła, Maria Stafyniak, Natalia Wiśniewska, Małgorzata Goliszewska, Paweł Kula, Jakub Grajkowski i Mateusz Samolong. Udział w warsztatach jest bezpłatny!

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Gminy Szczecin oraz współpracy z partnerami (Ośrodek Teatralny Kana, Dom Kultury „13 Muz”, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Dom Kultury „Klub Skolwin”) wszystkie warsztaty są bezpłatne. Cały projekt realizuje Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki”, a za koordynację odpowiadają Maria Stafyniak i Beata Zuzanna Borawska (promocja, rekrutacja). Chęć udziału w warsztatach prosimy zgłaszać pod sensacje@oswajaniesztuki.pl(decyduje kolejność zgłoszeń).

Medialnie projekt wspierają: TVP3 Szczecin, Radio Szczecin, 24Kurier.pl – serwis gazety Kurier Szczeciński, Prestiż Magazyn Szczeciński.

Organizator: Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne “Oswajanie sztuki”

Sie
16
pt
OPERAMORE – mistrzowskie warsztaty wokalne
Sie 16@12:00 – Sie 25@12:00

OPERAMORE 2019 to już szósta edycja mistrzowskich warsztatów wokalnych, które odbędą się pomiędzy 16 a 25 sierpnia 2019 roku w Sali Kominkowej Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie. Wydarzenie to skupia młodych śpiewaków, którzy przez 10 dni intensywnej pracy mają możliwość doskonalenia techniki wokalnej i sztuki interpretacji.

Prowadzącą kursy jest Aleksandra Novina – Chacińska – znakomita pedagog, laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych i solistka operowa. Przy fortepianie towarzyszyć będzie prof. Ewa Szpakowska z Akademii Muzycznej w Łodzi. 

Operamore umożliwia młodym śpiewakom intensywny rozwój sztuki wokalnej, a koncerty uczestników dają możliwość szczecinianom na styczność ze śpiewem klasycznym bez ponoszenia kosztów finansowych.

 • 18 sierpnia niedziela g. 16:00 – Koncert popołudniowy uczestników warsztatów Operamore 2019 Organizator: Agencja Artystyczna Violinist
 • 24 sierpnia sobota g. 19:00 – Koncert finałowy uczestników warsztatów Operamore 2019

Organizator: Agencja Artystyczna Violinist

Wstęp wolny

Sie
29
czw
ŻYWE OBRAZY w Tworzę Się!
Sie 29@10:00 – Wrz 1@13:00

Warsztaty teatralne dla młodzieży zakończone pokazem w Ogrodzie Różanym

 • 29.08-01.09.2019 godz. 10:00-15:00, warsztaty teatralne, wiek uczestników 11-16 lat/ TWORZĘ SIĘ
 • 01.09.2019 godz. 13:00 – finał w Ogrodzie Różanym (interaktywny pokaz teatralny „Żywe obrazy”)

Warsztat teatralny, który bazować będzie na pracy zespołowej wszystkich uczestników zajęć. W toku pracy grupa wybierze obrazy malarskie, które potem będzie ożywiać. Punktem wyjścia poszukiwań będzie zarówno klasyka, jak i sztuka współczesna, bogata w swej różnorodności. Zadamy sobie pytanie, co zrobiłyby bohaterowie obrazów, gdyby mogli je opuścić? co to znaczy być uwiecznionym? czy wygodnie jest stać przez setki lat nieruchomo? czy Mona Lisa i Król Zygmunt Stary chcieliby pójść na lody truskawkowe?  I najważniejsze pytanie: czy wielcy, sławni bohaterowie obrazów lubią swoich stwórców? Finałem warsztatów będzie pokaz teatralny, którego struktura, tekst i scenariusz będą zbiorem odpowiedzi na powyższe pytania. Zapraszamy do wspólnej kreatywnej podróży przez historię, kulturę i sztukę.

Prowadzący warsztaty: Dorota Bielska i Jarek Rebeliński

Wstęp wolny, zapisy:tworzesie@gmail.com. Ilość miejsc jest ograniczona.

Dorota Bielska – reżyserka teatralna, teatrolożka, wykłada na Uniwersytecie Łódzkim oraz STDiM/AST we Wrocławiu, reżyseruje spektakle dla dzieci i dla dorosłych w teatrach instytucjonalnych i instytucjach kultury m.in. Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Uzyskała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy debiut, stypendystka programu MKiDN „Aktywność obywatelska”, dyrektorka Centrum Kultury w Siechnicach w latach 2014/2016, wicedyrektorka Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi w latach 2017/2018, streetartystka, szczudlarka, instruktorka teatralna z wieloletnim doświadczeniem, autorka nagradzanych projektów unijnych, autorka scenariuszy i producentka spektakli, autorka publikowanych artykułów naukowych. Kobieta w procesie. Interesuje się technikami rozwoju osobistego, od wielu lat prowadząc i sama uczestnicząc w warsztatach rozwojowych i artystycznych, przeszła kilkuletni cykl warsztatowej pracy własnej metodami dramowymi i psychodramowymi. Łączy działania artystyczne ze ścieżką osobistego rozwoju, a sztukę rozumie wielowymiarowo.

Jarek Rebeliński – trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent AT w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończył m.in. „Drama w edukacji” (ODN w Warszawie), „Kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy” (Polski Ośrodek ASSITEJ) oraz kurs Teatru Forum (Fundacja Drama Way), projekt: „Więcej niż teatr” (Instytut im. Jerzego Grotowskiego). W 2018 rozpoczął współpracę z Teatrem Playback łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi (współpraca z Fundacją „Ja też”, PSONI oraz Teatr Razem). Przez dziesięć lat był Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizował autorskie projekty: Projekt Drama, Teatr Forum, koordynował działania na rzecz mieszkańców dzielnic Gdańska, tworzył teatr ze społecznością lokalną. W latach 2009-2016 wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej na Wydziale Pedagogiki.

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury13 Muz”

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „TWÓRCZE 5×5” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz w ramach projektu  „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Partnerzy: Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Szczecińska Agencja Artystyczna, Kashart, Księgarnia FIKA, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenie KAMERA, Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Wrz
1
nie
Bajkowe eksperymenty naukowe
Wrz 1@14:30

Bajkowe eksperymenty naukowe – „Laboratorium Pana Kleksa” to interaktywny spektakl fantastyczno-naukowy dla dzieci od lat 4 i ich opiekunów.

Razem z Panem Kleksem w jego tajnym laboratorium dzieci wezmą udział w eksperymentach i poznają wynalazki, którymi Pan Kleks się otaczał, bo jak wiadomo Pan Kleks przepadał za niekonwencjonalnymi sposobami ulepszania ale niekoniecznie upraszczania codzienności. Na technologicznym zapleczu Akademii Pana Kleksa wraz z szalonym Docentem i jego zwariowanym Asystentem dzieci będą mrozić, podpalać i teleportować. Będzie wesoło, naukowo i magicznie. Forma spektaklu, gra aktorska i dialogi  powodują, iż widowisko jest także świetną rozrywką dla dorosłych.

Miejsce: Sala Kominkowa DK „13 Muz”.

Udział dziecka w wydarzeniu możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna.

Liczba miejsc ograniczona.

Udział w spektaklu odbywa się bez butów (dzieci i dorośli).

Czas trwania spektaklu 60 min.

Bilety: dziecko 10 zł / opiekun 10 zł dostępne @TUTAJ

Wrz
2
pon
Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle: Moniuszko
Wrz 2@20:00

Gościem specjalnym pierwszego po przerwie wakacyjnej spotkania w ramach cyklu Inspektora Jassa będzie Stanisław Moniuszko. Nie pojawi się on oczywiście osobiście, ale podczas koncertu zabrzmią jego pieśni, które wybrał i osobiście postanowił zaaranżować  Inspektor Jass, czyli Tomasz Licak. Czy i jak pieśni polskiej muzyki romantyzmu łączą się z jazzowymi brzmieniami i w jaki sposób zagrają je znakomici muzycy z Trójmiasta ? Oto pytania, na które odpowiedzi usłyszycie tradycyjnie w pierwszy poniedziałek miesiąca, 2.09 w sali kominkowej 13 Muz o godzinie 20.00.

Kolaboracja pianistki Ilony Damięckiej i saksofonisty Tomasza Licaka zaczęła się w 2012 roku. Tworząc wspólny kwartet nastawiony na wykonywanie ich autorskiej muzyki, do współpracy zaprosili znakomitych duńskich muzyków. Wsród nich znaleźli się basista Richard Andersson, oraz perkusista Rasmus Schmidt. Projekt prowadził aktywną działalność,  koncertując w klubach i na największych festiwalach w Polsce (m.in Jazz w Lesie, Kraków Summer Jazz Festiwal). Koncerty zostały znakomicie odebrane przez publiczność i krytyków, którzy zwracali uwagę na autorski i różnorodny, barwny charakter muzyki wykonywanej przez zespół. W roku 2018 liderzy zdecydowali się poszerzyć skład o drugi instrument dęty. Muzycy zdecydowali się również podjąć nowe wyzwanie, podejmując się aranżacji i wykonania pieśni Stanisława Moniuszki na kwintet jazzowy. Pomysł ten narodził się podczas wspólnych rozmów o bogactwie i potencjale muzyki polskiej, którą Tomasz Licak miał już wcześniej okazję aranżować (m.in. pieśni Feliksa Nowowiejskiego) na mniejsze składy, jak również na big band. Pieśni Moniuszki takie jak „Dąbrowa”, „Pieśń Wieczorna”, „Dumka” zostały więc przez liderów projektu zaaranżowane na kwintet jazzowy, ze szczególnym poszanowaniem ich ogromnego potencjału melodycznego i w trosce o zachowanie emocjonalnego ładunku zawartego w tych kompozycjach. Artystom zależało na pokazaniu tych utworów w kontekście dzisiejszych trendów w muzyce jazzowej, zachowując tradycyjny skład jazzowego kwintetu. Zespół ma w najbliższych planach cykle koncertów prezentujących ten projekt oraz nagranie i wydanie utworów w formie wydawnictwa płytowego oraz w formie cyfrowej. 

Po raz pierwszy po i przed koncertem będzie można również nabyć rozmaite nagrania jazzowe, jako że rusza i na stałe podczas koncertów funkcjonował będzie “Inspektor Szop”, czyli płytowy sklep Inspektora. Wstęp na koncert niezmiennie bezpłatny.

Wrz
6
pt
„Rozkład nie jest gwarantowany” – wernisaż wystawy w Galerii 1/2
Wrz 6@19:00

Wystawa dotyka problemu pamięci, przemijalności i rozpadu. Artyści w projekcie „Rozkład nie jest gwarantowany” eksplorują proces rozkładu, nobilitując przypadek, niejednorodność i nietrwałość.

Artyści: Kamil Moskowczenko i Krzysztof Nowicki.

Kurator Wystawy: Monika Szpener.

Wstęp wolny

Wrz
7
sob
Narodowe czytanie 2019
Wrz 7@12:00

Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. W tym roku podczas ósmej edycji Narodowego Czytania odbędzie się lektura ośmiu utworów, wybranych przez Parę Prezydencką, z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Oto lista wybranych utworów: „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa; „Dym” – Maria Konopnicka, „Katarynka” – Bolesław Prus, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Bruno Schulz, „Orka” – Władysław Stanisław Reymont, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski, „Sachem” – Henryk Sienkiewicz, „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) – Henryk Rzewuski.

 – Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
–  Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – dodał Prezydent. 

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w Narodowym Czytaniu w Domu Kultury „13 Muz” proszone są o zgłoszenie się i potwierdzenie swojego udziału telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Uczestnictwo zgłaszać mogą osoby prywatne, ale także szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować akcję u nas.

Kontakt: Marta Ostasz, tel. +48 502 383 070, e-mail: m.ostasz@13muz.eu

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.

W ubiegłorocznym Narodowym Czytaniu, które odbyło się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięła udział rekordowa liczba osób. Wierzę, że i tym razem w tak samo licznym gronie przeżyjemy niezapomniane chwile głębokiego namysłu i doświadczymy radości, jaką daje wspólne czytanie. Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.

Z wyrazami szacunku i sympatii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Opieka merytoryczna i organizacyjna nad wydarzeniem w DK „13 Muz”

 • Janusz Janiszewski, specjalista do spraw organizacji imprez
 • e-mail: j.janiszewski@13muz.eu
 • mobile: +48 501 791 491
NADęTE WaRSZtATy
Wrz 7@21:00

NADęTE WaRSZtATy – to cykliczne zajęcia dla dzieci przy muzyce granej na żywo przez Orkiestrę Dętą „Olimpia”. Celem warsztatów jest nauka rozpoznawania i rozróżniania emocji poprzez muzykę, którą dzieci będą tworzyć (razem z orkiestrą) słuchać jej i tańczyć w jej rytm. Na zajęciach dzieci będą poznawać instrumenty, płynącą z nich muzykę, będą uczyć się rytmów i dźwięków.

Animacje poprowadzi Martyna Rau – muzykoterapeuta, pedagog, trener rozwoju poznawczego i emocjonalnego dzieci i młodzieży. Absolwentka  Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalności muzykoterapia. Ze Szczecinem związała się prywatnie i zawodowo – współpracuje z Domem Kultury “13 Muz”, integracyjnymi placówkami edukacyjnymi, Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza.

GODZINY:

 1. 9:00 (0-2 lat),
 2. 10:30 (2-4 lat),
 3. 12:00 (4-6 lat)
 • MIEJSCE: Sala Lustrzana DK „13 Muz”
 • Udział dziecka w warsztatach możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna.
 • Liczba miejsc ograniczona.
 • Zajęcia odbywają się bez butów (dzieci i dorośli).
 • Czas trwania zajęć 45 min.

Bilety: dziecko 10 zł / opiekun 10 zł dostępne @TUTAJ

Wrz
13
pt
Morrison Tres
Wrz 13@19:00

Zapraszamy na jedyne w Polsce koncert-widowisko oddające legendarny klimat koncertów rockowych lat 60. i 70.

Morrison Tres – czyli największe przeboje The Doors na światowym poziomie wykonawstwa połączone z utworami autorskimi lidera grupy, Witka Łukaszewskiego.
Poezja i melodia łączą się z wirtuozerskim brzmieniem rocka progresywnego lat 60. i 70.!

Zachwycający klimat koncertu wzmacniają animacje tworzone na żywo przez Ewę Dymek Dudzińską oraz fragmenty inscenizacji teatralnej wykonaniu aktora-perfmormera, Sambora Dudzińskiego (odtwórcy głównej roli w głośnym spektaklu “Morrison-Śmiercisyn”).

Wystąpią:
WITEK ŁUKASZEWSKI
charyzmatyczny wokalista, wirtuoz gitary, autor poczytnych powieści o Led Zeppelin, Jimim Hendrixie, Jimie Morrisonie
wokal, gitary, flety, gongi

SAMBOR DUDZIŃSKI
aktor-performer, multiinstrumentalista, dwukrotny laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej, odtwórca głównej roli w głośnym spektaklu „Morrison-Śmiercisyn”
wokal, instrumenty klawiszowe i perkusyjne, saksofon, duduk

MARIUSZ BOBKOWSKI
znakomity perkusista legendarnej grupy Turbo
perkusja, instrumenty perkusyjne

Trasa koncertowa promuje concept album Zespołu – “12 Godzin” (premiera we wrześniu 2019 r.) oraz powieść musical fiction Witka Łukaszewskiego “Jim Morrison & Pablo Picasso – dialogi”.

Bilety (40 PLN przedsprzedaż, 50 PLN w dniu koncertu) dostępne @TUTAJ