Lis
10
nie
TWORZĘ SIĘ: „Dzieła sztuki na chwileczkę”
Lis 10 2019@13:00 – Lut 28 2020@20:00

Sztuka współczesna ma wyjątkową cechę, bliską dzieciom – zaprasza do interakcji. Bazując na tej właściwości sztuki współczesnej, przygotujemy wystawę, inspirując się założeniami współczesnego artysty Erwina Wurma, który w swoich pracach wręcz nakazuje widzowi interakcję z dziełem, wytrącając go z utartych ścieżek myślenia. Przywołamy pracę Justyny Koeke, zaprezentowaną w galerii TWORZĘ SIĘ w 2014 r. Artystka przemieniła wówczas galerię w wielką szafę, garderobę, zachęcając dzieci i dorosłych do tworzenia własnych  „dzieł sztuki na chwileczkę”. Sięgniemy do ruchu artystycznego Fluxus, charakteryzującego się przekraczaniem granic, specyficznym humorem oraz dystansem do tradycyjnej sztuki.

W przestrzeni wystawy będzie można m.in. tworzyć nietypowe obrazy, przebierać się za znane dzieła i tworzyć własne, stać się „żywą rzeźbą”, wysłuchać obrazu, udźwiękowić własny jak podczas warsztatów z ASI MINĄ oraz tworzyć rzeźby genetyczne jak Jacques Lizène.

Będziemy Was inspirować i zachęcać do twórczego działania, aby chwila spędzona w galerii trwała jak najdłużej, a ulotne działania nigdy nie wyleciały z Waszej pamięci.

Wiek: 5+

Kurator projektu: Paulina Ratajczak

* UWAGA!

 • Wstęp bezpłatny, bez zapisów dla osób indywidualnych w każdą niedzielę w godz. 11:00-16:00
 • Wstęp dla grup zorganizowanych (min. 8 osób) od poniedziałku do piątku w godz. 9:30-16:00. Koszt 8 zł/dziecko. Zapisy: tworzesie@gmail.com

Szczegóły: www.tworzesie.pl

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 Muz”

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie” współfinansowanego przez Miasto Szczecin oraz w ramach projektu  „TWÓRCZE 5×5” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, Kashart, Księgarnia FIKA, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenie KAMERA, Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Sty
25
sob
„Wałęsa moja miłość” – spektakl Teatru Janusza
Sty 25@18:00

„Wałęsa, moja miłość” to zabawna fikcja teatralna, groteska oparta na wybranych faktach z życia byłego prezydenta Lecha Wałęsy, ale nawiązująca także do współczesności. Spektakl z dużym dystansem i dowcipem ukazuje osobę byłego przywódcy Solidarności oraz inne postaci z jego życia na tle współczesnej „wojny polsko-polskiej”. Jednak to nie polityka jest w tym spektaklu najważniejsza, lecz… miłość – reprezentowana przez różne kobiety-zjawy, które „nawiedzają” naszego bohatera. Poza humorem i ironicznym przymrużeniem oka spektakl ukazuje także inny – refleksyjny wymiar, w którym ważną rolę odgrywają wątki przemijania, historii, miłości, wybaczenia i kobiecości – jako siły łagodzącej nasze konflikty.

Pomysł, scenariusz i reżyseria: Janusz Janiszewski

Scenariusz na podstawie dostępnych w Internecie materiałów prasowych, wywiadów, fragmentów książek: „Marzenia i tajemnice” Danuty Wałęsowej, „Moja żona tramwajarka. Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej” Krzysztofa Strycharskiego, “Wałęsa. Człowiek z teczki” Sławomira Cenckiewicza oraz ogólnie dostępnych informacji o życiu i obecnej działalności Lecha Wałęsy.
Premiera spektaklu odbyła się 04.10.2019 w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie.

OBSADA:

 • Lech Wałęsa – Ryszard Lasota
 • Danuta, żona Lecha – Danuta Szydło
 • Jasia – Grażyna Wolska
 • Plasia – Krystyna Wawrzyn
 • Ula – Urszula Olechnowicz
 • Henia Krzywousta – Jolanta Werner
 • Julia – Julia Pardon
 • Cyganka Tereza – Teresa Nowak-Misarko
 • TW Ola – Aleksandra Szachniewicz
 • Jola Ordonka – Jolanta Janus
 • Stasia Ukrainka – Elżbieta Kolczewska

Spektakl zrealizowany przez seniorów występujących pod nazwą Teatr Janusza w Domu Kultury „13 Muz” pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego. Teatr Janusza działa w Salonie Artystycznym Seniorów – SAS przy DK „13 Muz”, który od trzech lat tworzy programy i skupia środowisko artystyczne seniorów.

Bilety: 10 zł w przedsprzedaży dostępne z @TUTAJ (25 stycznia) i w punktach stacjonarnych: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej). Bilety także do nabycia w dniu spektaklu w DK “13 Muz” na godzinę przed przedstawieniem.

Sty
27
pon
Szczecińskie Wierszogranie: Hard Times
Sty 27@19:00

Hard Times to czterech muzycznych gentlemanów z Krakowa grających trochę folku, trochę bluesa, czasem na smutno o miłości, a czasem na wesoło o urokach życia. Grają piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ściskające za gardło lub porywające do tańca. Nikt wcześniej z taką lekkością nie mieszał gospel z flamenco, ani bluesa z krakowską balladą. Najnowsza płyta “Siedem” to już trzeci album w dotychczasowym dorobku zespołu, tym razem w pełni autorski i śpiewany po polsku.

Hard Times tworzą:

 • Łukasz Wiśniewski – śpiew, harmonijka ustna, ukulele
 • Piotr Grząślewicz – gitara, irlandzkie bouzouki
 • Grzegorz Bąk – gitara basowa
 • Wojtek Szela – trąbka, instrumenty klawiszowe

Bilety: 40 zł w przedsprzedaży dostępne @TUTAJ w punktach stacjonarnych: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej). Bilety można nabyć także w dniu koncertu w DK „13 Muz”.

Lut
1
sob
Naciśniemy, przekręcimy, potrząśniemy… Zrobimy to książce?
Lut 1@09:00

Sensoryczne warsztaty dla dzieci od 4 lat

Książka, która przeczy wszelkim regułom postępowania ze słowem drukowanym, no bo kto to słyszał, żeby przekręcać, dmuchać, pocierać i potrząsać książką? Na warsztatach będziemy robić z książką wszystko, ale nie będziemy jej nie czytać. Bohaterka naszej książki – jedna żółta kropka nie poradzi sobie bez dziecięcej pomocy, będzie trochę tu żartu, trochę nauki dużo fajnej zabawy i sprawdzimy, co można zrobić z kropkami, które z naszej książki wypadną na podłogę.

Wbrew powszechnemu twierdzeniu, książka nie służy tylko do czytania, można z nią zrobić o wiele, wiele, wiele i jeszcze więcej. Na naszych warsztatach poznamy książki o nieoczywistym charakterze i formie, takie które zdecydowanie odbiegają od standardowego schematu.

Animacje poprowadzi Aleksandra Głowacka – wielbicielka książek, specjalista w zakresie arteterapii dziecięcej. Od 10 lat nauczyciel edukacji, absolwentka Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej. Na co dzień zastępca dyrektora, wychowawca i pedagog w przedszkolu integracyjnym. W swojej pracy wykorzystuje elementy Pedagogiki Marii Montessori oraz nowoczesne techniki i formy prowadzenia zajęć, głównie wykorzystując metody aktywizujące. Autorka projektów warsztatowych dla najmłodszych.

g. 9:00 (4-5 lat),
g. 10:00 (5-6 lat),
g. 11:00 (6-9 lat)

Udział dziecka do 5 lat w wydarzeniu możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna. Liczba miejsc ograniczona. Udział w wydarzeniu odbywa się bez butów (dzieci). Czas trwania: 45 min. Miejsce: Sala Lustrzana.

Bilety: dziecko 10 zł / opiekun 10 zł www.bilety.fm

Orkiestra Perkusyjna Gamelan: Koncert kolęd i pastorałek
Lut 1@18:00

Magiczna orkiestra zagra magiczny koncert, bo związany z najbardziej magicznym czasem w roku, czyli z Bożym Narodzeniem. Będzie można posłuchać klasycznych kolęd i pastorałek, ale również utworów niereligijnych związanych z tym czasem. Wszystkie utwory grane przez Orkiestrę Perkusyjną Gamelan są aranżowane lub komponowane specjalnie dla niej przez prowadzących dyrygentów: Krzysztofa Seroczyńskiego, Pawła Kornicza i Tomasza Witkowskiego. 

Orkiestra Perkusyjna Gamelan Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie, powstała w 2000 roku. Tworzą ją wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Muzycy grają na instrumentarium Carla Orffa. W Orkiestrze gra na stałe 25 osób prowadzonych przez profesjonalnych muzyków. Od 2000 roku Orkiestra Gamelan koncertowała 150 razy, w tym 15 razy w Niemczech (Berlin, Greifswald, Prenzlau, Schwedt). Posiada w swoim repertuarze 82 utwory muzyki klasycznej, ludowej, filmowej, jazzu oraz rozrywkowej. Wydane zostały 3 płyty z muzyką europejską i rozrywkową oraz 1 z kolędami i pastorałkami.

W programie koncertu usłyszymy m.in.:

 • Wśród nocnej ciszy (trad. ar. T. Witkowski)
 • Przybieżeli do Betlejem (trad. ar. K. Seroczyński)
 • Jezus malusieńki (trad. ar. P. Kornicz)
 • Oj maluśki (trad. ar. P. Kornicz)
 • Mały dobosz (Katherine K. Davis, ar. P. Kornicz)

Orkiestra Perkusyjna Gamelan:

 • Dyrygent – Paweł Kornicz
 • Muzykoterapeuta – Krzysztof Seroczyński
 • Muzykoterapeuta – Katarzyna Michno

Wstęp wolny

Lut
3
pon
Inspektor Jass: Unleashed Cooperation
Lut 3@19:00

Gościem jazzowych spotkań z Inspektorem Jassem w lutym będzie zespół Unleashed Cooperation. Poznański kwintet w swej artystycznej drodze próbuje eksplorować różne formy muzycznej wypowiedzi, a idee przyświecające grupie to otwartość gatunkowa oraz wolność i nieskrępowanie muzycznej ekspresji. Skład powstał z pomysłu saksofonisty Krzysztofa Kuśmierka i pianisty Patryka Matwiejczuka. Można doszukać się w ich muzyce inspiracji takimi muzykami jak chociażby: Wayne Shorter, Aaron Parks czy Marcin Wasilewski.

Skład zespołu:

 • Krzysztof Kuśmierek – saksofon sopranowy i tenorowy
 • Patryk Rynkiewicz – trąbka
 • Patryk Matwiejczuk – fortepian
 • Flavio Gullotta – kontrabas
 • Jakub Miarczyński – perkusja

„Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle” – cykl comiesięcznych spotkań będzie obchodził tego dnia swoje 3 urodziny!

Wstęp wolny

Lut
9
nie
Orkiestra Dęta „Olimpia”: Koncert karnawałowy
Lut 9@18:00

Orkiestra Dęta „Olimpia” zaprasza na wyjątkowy Koncert karnawałowy. Pod batutą Pawła Michałko orkiestra zagra światowe przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej.


Orkiestra Dęta „Olimpia” została utworzona w 1974 roku. Od czerwca 2015 roku funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia. Przez lata swojego funkcjonowania Orkiestra odnosiła sukcesy oraz zdobyła szereg nagród na festiwalach i konkursach zarówno krajowych jak i zagranicznych. Odwiedziła liczne zakątki w całej Europie, m. in. Irlandię, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Węgry, Szwecję, Litwę, Portugalię, Grecję i Belgię, dumnie reprezentując miasto Szczecin. Orkiestra występuje także na uroczystościach i imprezach miejskich, a także organizuje koncerty tematyczne dla szerokiej publiczności – szczególnie dla mieszkańców Szczecina. Od początku 2018 r. Stowarzyszenie współpracuje z Domem Kultury „13 Muz”. We wrześniu 2018 roku doszło do historycznej zmiany w dziejach zespołu. Z nazwy Orkiestry zniknął przymiotnik “Żeńska”, do formacji dołączyli pierwsi w historii grupy mężczyźni. Od tej pory Orkiestra Dęta „Olimpia” występuje w poszerzonym składzie.

 

Wstęp wolny

Lut
14
pt
Love Magic Show: Walentynki
Lut 14@19:00

Love Magic Show to połączenie magii oraz widowiskowych efektów specjalnych! Godzinny spektakl magiczny iluzjonisty One gwarantuje rozrywkę na najwyższym, światowym poziomie! Love Magic Show to idealny pomysł na walentynkowy wieczór. Nowe, spektakularne iluzje jak lewitacje, tworzenie zamieci śnieżnej, wprowadzą Cię w magiczny klimat tego wyjątkowego dnia! Starannie wyreżyserowane show trzyma w napięciu od samego początku, aż do końca! Spraw by ten wieczór był magiczny i daj się oczarować. Nie może Ciebie zabraknąć.

One to profesjonalny iluzjonista, mistrz tworzenia magicznego klimatu widowiska. Zdobywca Trzeciej Nagrody na Światowym i Międzynarodowym Kongresie Iluzjonistów, a także Mistrzostwa Polski. Nagradzany za wysoki poziom artystyczny oraz za oryginalność programu.

Bilety: 15 zł w dostępne online na www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej). Bilety można nabyć także w dniu koncertu w DK „13 Muz”.

Lut
15
sob
Kwiaty (wernisaż wystawy)
Lut 15@17:00

Wystawa fotograficzna Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku – grupa FOTO-Video. „Kwiaty” to wystawa fotograficzna pokazująca szczecińskie magnolie, krokusy i kwiaty ogrodowe. Fotografie zostały wykonane nie tylko podczas plenerów, ale również przy innych okazjach okolicznościowych. Jest to cykl prac wykonanych w ciągu ostatnich dwóch lat.  Autorami są członkowie Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku, grupa FOTO-Video. To grupa amatorów i pasjonatów fotografii, a ich prace wystawiane były głównie w Szczecinie w takich miejscach jak: Stara Rzeźnia, Sejmik Wojewódzki, Książnica Pomorska, Klub “Pod Fontanną”, Szpital Onkologiczny na Strzałowskiej oraz w szpitalu na oddziale reumatologii na Unii Lubelskiej.

Wstęp wolny

Lut
16
nie
Kamil Żongler: „Romantyczny Hrabia Żongula”
Lut 16@15:00

Walentynkowy spektakl z elementami sztuki cyrkowej (od lat 4). Walentynkowa historia miłosna Hrabiego Żonguli, który po stu latach samotnego snu wstał i postanowił nie spać już dłużej sam. Czy się zakocha? Czy znajdzie się wybranka godna jego transylwańskiego serca? Jak daleko posunie się nasz hrabia w poszukiwaniu drugiej połowy do wspólnego 100-letniego nocowania? Czy znajdzie nową, czy pozostanie wierny swojej miłości… do żonglowania. Romantyczna historia nie tylko dla dzieci i zakochanych w nich opiekunów, która pobudzi emocje i skradnie serca widzów. 

Na kolejną przygodę Hrabiego Żonguli zaprasza uczuciowy i sentymentalny Kamil „Żongler” Malecki. Udział dziecka w wydarzeniu możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna. Liczba miejsc ograniczona. Udział w spektaklu odbywa się bez butów (dzieci). Czas trwania spektaklu 45 min. Miejsce: Sala Kominkowa.

Bilety: dziecko 10 zł / opiekun 10 zł www.bilety.fm