Wrz
1
wt
01.09-30.12. / Wystawa RAJ NA ZIEMI
Wrz 1@10:00 – Gru 30@18:00

Galeria Tworzę się: „Raj na ziemi”

01.09-30.12.2020

Wystawa RAJ NA ZIEMI TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury 13 Muz”

„Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw” (dźwiękowa przestrzeń towarzysząca wystawie „Raj na ziemi”)

Opis wystawy:

„Nie ma innego raju, ziemia jest naszym rajem” – powiedział Mirosław Hermaszewski patrząc na ziemię z orbity.

W kontekście problemów z jakimi boryka się nasza planeta, potraktowanie jej jako wspólnego dobra, jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Naukowcy twierdzą, że choć zdrowie planety, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek, wciąż nie jest za późno, by powstrzymać ten proces. Jeśli chcemy zatrzymać nasz raj, musimy zacząć działać jak najszybciej, w skali globalnej ale przede wszystkim lokalnie. Wspólnie z zaproszonymi artystami, stworzyliśmy przestrzeń, w której poprzez sztukę mówimy o najważniejszych problemach środowiskowych. Przy pomocy specjalnie zaaranżowanej przestrzeni oraz ścieżce wrażeń, będziemy prowokować do refleksji oraz zadawać pytania, które pozwolą uruchomić wyobraźnię ekologiczną. 

– Przyjdź i odwiedź wykreowany przez nas świat. Przespaceruj się ścieżką nr 1 i ścieżką nr 2. Zdobądź wiedzę i zdecyduj, jaki świat wybierasz.

Wiek: 5+

Wystawie towarzyszy pokaz filmu „OSIEDLE” w reż. Magdaleny Bryll. W miejscu wiekowego lasu powstaje nowe osiedle, uporządkowane, nowocześnie zaprogramowane i … bezduszne. Tomek i Tonia wraz z innymi dziećmi, dzięki swej wyobraźni i pomysłowości postanawiają zmienić ten stan rzeczy. Sprawdźcie koniecznie, czy im się uda.

Współpraca: Piotr LUMP Pauk, Katarzyna Mierzejewska, Karolina Gołębiowska, Aleksandra Rus, Edyta Waszak, Marek Mierzejewski, Joanna Olejniczak, Oskar Ejsmont

 Opis dźwiękowej przestrzeni „Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw”:

W ramach kolejnej przestrzeni nadal zajmujemy się ekologią, a dokładnie ekologią muzyki. Jej twórcą był kanadyjski kompozytor oraz ekolog akustyczny Raymond Murray Schafer. Dźwięk to obecnie jeden z ważniejszych elementów kultury: brzmienia przemysłowe, odgłosy natury i muzyka. Dźwięki są wszędzie. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce, w którym zaznamy absolutnej ciszy. Źródłem dźwięku są urządzenia, maszyny, człowiek oraz natura. Dawniej dźwięki pochodziły głównie z natury, dzisiaj z maszyn i urządzeń. Ekologia muzyki zmusza nas do głębszej refleksji na temat otoczenia i przebywania w ciągłym hałasie. Aby przybliżyć odwiedzającym pojęcie ekologii muzyki, zapraszamy na spacer dźwiękowy korytarzami galerii podczas którego będzie można poćwiczyć słuch i dokonać twórczych, dźwiękowych odkryć.

Oprócz przestrzeni dźwiękowej wykreowanej w galerii, zapraszamy na muzyczną ucztę, koncert-słuchowisko „No to gramy”.

Współpraca: Marcin Dymiter, Maciej Olewniczak, Kasia Mierzejewska, Joanna Bronisławska, Marianna Oklejak

Kuratorka TWORZĘ SIĘ:

Paulina Ratajczak

Kiedy i jak odwiedzić wystawę?

– w każdą niedzielę (poza 1.11.), godz. 11:00-16:00

Wstęp bezpłatny, preferowane zapisy mailowe: tworzesie@gmail.com. Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa i wprowadzone ograniczenia zwiedzanie odbywa się w mniejszych grupach, o pełnych godzinach. Zgłaszając chęć udziału w niedzielnym zwiedzaniu, prosimy o podanie w mailu godziny wizyty i zarezerwowanie odpowiedniej ilości miejsc.

Po otrzymaniu zgłoszenia mailem, otrzymacie Państwo informację zwrotną, potwierdzającą rezerwację miejsc. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Mailowo prześlemy Państwu do wglądu oświadczenie uczestnika wydarzenia. Prosimy o zabranie maseczek ochronnych.

– od poniedziałku do piątku wstęp dla grup zorganizowanych (koszt: 10 zł/dziecko, zapisy: tworzesie@gmail.com)

Po ustaleniu dogodnego terminu, otrzymacie Państwo do wglądu oświadczenie uczestnika wydarzenia. Zwiedzanie odbywa się w maseczce ochronnej i wg wymogów sanitarnych.

Szczegóły: www.tworzesie.pl

Filmowa zapowiedź wystawy:

 Epizod 1 – https://bit.ly/2Q3hYlQ

Epizod 2 – https://bit.ly/34oU9gJ

Epizod 3 – https://bit.ly/3jYXpDT

W roli głównej: Maria Dąbrowska

Realizacja filmu: Kamera Jazda

Koncept: Paulina Ratajczak

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 Muz”

Kurator TWORZĘ SIĘ: Paulina Ratajczak

Wydarzenia odbywają się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020” oraz „W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: Sektor 3 Szczecin, IKEA Dom Jutra, Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart, Szkoła Podstawowa TAK, 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020.

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecin.

Paź
19
pon
Galeria Foyer: Artyści z Greifswaldu – Helmut Maletzke, Nadja Klüter
Paź 19@09:00 – Lis 14@16:00

Galeria Foyer: Artyści z Greifswaldu – Helmut Maletzke, Nadja Klüter

19.10.-14.11.2020

Wystawa jest prezentowana w ramach Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wystawa jest czynna do 14 listopada od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń.

Wstęp wolny – zapisy na zwiedzanie wystawy: m.tyczka@13muz.eu

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

 Helmut Maletzke
Pod koniec lat 50-tych XX wieku pracował jako niezależny grafik w Greifswaldzie, gdzie wraz z żoną Urszulą założył warsztat graficzny do pracy reklamowej. Wtedy też powołał grupę artystów „Die Buhne”. W latach 1947-1957 pracował w Klinice Chirurgicznej Uniwersytetu w Greifswaldzie jako rysownik naukowy. W 1950 został członkiem Stowarzyszenia Artystów Wizualnych (VBK). Następnie studiował historię sztuki w „Caspar-David-Friedrich-Institut” Uniwersytetu w Greifswaldzie. W 1953 roku Helmut Maletzke w ratuszu w sali konferencyjnej w Greifswaldzie, zaprojektował duży mural „Średniowieczny Greifswald”.
Organizował również wystawy w Greifswaldzie, Schwerin i Magdeburgu. W 1960 roku odbył czteromiesięczną podróż statkiem towarowym Magdeburg, do Afryki i Azji Wschodniej. W kolejnych latach zajmował się m.in. projektowaniem nowych budynków okrętowych w stoczni Mathias Thesen w Wismar. Po wielokrotnych konfrontacjach z urzędnikami kulturalnymi NRD. W 1972 r., w wyniku utrzymujących się sprzeczności kulturowo-politycznych i artystycznych, Centralna Rada VBK zakazała mu pracy w przestrzeni publicznej. Wtedy zaczął malować wielkoformatowe obrazy olejne prywatnie, które dotyczyły problemów ideologicznych. Nie mógł zaprezentować tych prac na wystawach państwowych, ale od tego czasu Kościół ewangelicki oferował mu możliwość wystawiania w swoich pomieszczeniach. Po zjednoczeniu Niemiec, Helmut Maletzke otrzymał zaproszenia na liczne wystawy zagraniczne, między innymi do Nowego Jorku, Los Angeles, Paryża i Petersburga. W latach 1994-2002 prowadził kursy w Greifswald Er Volkshochschule. W 1997 roku wydał swoją autobiograficzną powieść „Signum B. T.”, która została ukończona w 1987 roku. W tym samym roku założył „Pommernhus” w Greifswaldzie, gdzie jako jego honorowy dyrektor organizował wystawy krajowe i międzynarodowe. W 2000 roku został pierwszym rzecznikiem lokalnej grupy niezależnych artystów wizualnych z Greifswaldu. W 2002 roku był jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Artystów „Ars Pomerania”. W 2004 roku założył Fundację Helmut Maletzke. Z okazji jego 85 urodzin w Pommernhus odbyła się największa wystawa jego prac. W 2008 roku zaprojektował 30-metrowy mural „Greifswald i jego przeszłość” z niemiecko-polskim kolektywem artystycznym w Greifswalder Lappstraße.

Nadja Klüter
Nadia urodziła się w 1956 roku w Kemerowie na Syberii. Jest absolwentką Uniwersytetu Lomonossow w Moskwie (1981) oraz Uniwersytetu w Giessen w Niemczech (1994). Była dziennikarką i wykładowczynią akademicką. W 1989 roku przyjechała do Hesji jako stypendysta Fundacji Friedricha Naumanna. Od 1994 roku mieszka z rodziną w Greifswaldzie, który określa jako jej pierwotny dom, bo podobnie jak babcia Güntera Grassa jest Kaszubą. Tutaj pracuję jako niezależna pisarka i artystka. Pisze artykuły (dla prasy rosyjskiej i niemieckiej), publikuje książki (np. KulturAtlas „Rosja”, 1997, Wydawnictwo Klett-Perthes), tłumaczy (głównie literaturę fachową z zakresu geografii gospodarczej i społecznej) oraz maluje. Jako malarka używa różnych technik, takich jak olej, akwarela itp. Jednak najbardziej preferuje malować na jedwabiu. Najczęstszym motywem jej prac, są kwiaty i krajobrazy z natury.
„Fascynuje mnie różnorodność kolorów i kształtów występujących w przyrodzie, dlatego uwielbiam malować rośliny, motyle, krajobrazy, a przede wszystkim kwiaty, które są dla mnie ukoronowaniem piękna naszego świata. Jedwab, jako podstawowy materiał do malowania inspiruje mnie szczególnie. Malowanie na tak delikatnym materiale jest jednocześnie wyzwaniem: potrzebujesz nie tylko umiejętności, ale także dużego skupienia”.
Jedwabne obrazy Nadii znajdują się w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Austrii, Rosji, Finlandii, Szwecji, Anglii, Danii, Hiszpanii, Meksyku i USA. Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych. Od 1995 roku organizuję wystawy w kraju i za granicą. Od 2006 roku we współpracy z galerią „Pommernhus” w Greifswaldzie co roku organizuje cykl wystaw „InterArt”, na których prezentowana jest sztuka współczesna z całego świata.

Paź
26
pon
26.10. / Szczecińskie Wierszogranie – Czerwony Tulipan
Paź 26@19:00

26.10.2020 poniedziałek g. 19:00

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów.fm: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie pod linkiem

Czerwony Tulipan powstał w 1985 roku w Olsztynie.

Zespół to pięć artystycznych indywidualności:
Stefan Brzozowski – kompozytor, wokalista, gitarzysta i „szef” odpowiedzialny za profil artystyczny zespołu.
Ewa Cichocka – recytatorka, wokalistka, tancerka, aktorka, artystka posiadająca rzadki talent aktorski z dużym wyczuciem komizmu.
Krystyna Świątecka – wokalistka i flecistka, zamknięta w sobie, oszczędna w środkach, wzruszająca liryzmem, uduchowiona.
Andrzej Czamara – gitarzysta solowy, stopiony całkowicie z gitarą, którą opanował perfekcyjnie.
Andrzej Dondalski – gitarzysta basowy z „rockowym rodowodem”
– tak scharakteryzował zespół CZERWONY TULIPAN jeden z miłośników i przyjaciel zespołu.

Zespół tworzy i śpiewa piosenki poetyckie – czyli „piosenki uczucia”, piosenki kabaretowe, zawsze literackie lub jak nazywają je niektórzy „piosenki artystyczne”, tworzy kabaretowe recytacje wierszy. Współpracował z „Kabaretową Sceną Trójki”, należy do „Krainy Łagodności”, gra koncerty w całej Polsce. Koncertował w Europie: Francja, Niemcy, Anglia, Belgia, Rosja, Szwecja, Austria, Węgry, Litwa, Ukraina, był z koncertami w USA i w Kanadzie. 

Związany z Olsztynem oraz Warmią i Mazurami nie tylko miejscem zamieszkania, lecz także inicjując koncerty oraz przeglądy i festiwale na terenie Warmii i Mazur. Brał udział w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Nagrał i wydał 14 płyt CD oraz w 2008 roku album DVD (z płytą CD) zatytułowany „OBRAZY i obrazki – koncert na zamku w Olsztynie”. Najnowsza płyta z 2018 roku to „Błędne koło”. 2020 rok jest rokiem szczególnym, bo jubileuszowym i zespół występuje z programem „Piękno – koncert jubileuszowy na 35-lecie zespołu Czerwony Tulipan”.

Koncerty zespołu Czerwony Tulipan to „autorska wypowiedź artystyczna” 35-letniej działalności zespołu.

Bilety: 40 zł w przedsprzedaży (w dniu koncertu 50 zł) www.bilety.fm
Link do biletów 

Wydarzenie na FB

Paź
28
śr
28.10. / Koncert „Magyar Ábránd – Węgierska fantazja”
Paź 28@18:00

28.10.2020 środa g. 18:00

Uwaga! Brak wolnych miejsc – wszystkie wejściówki zostały pobrane

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów.fm: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie pod linkiem

Koncert „Magyar Ábránd, czyli Węgierska fantazja”, to koncert muzyki polskiej i węgierskiej w wykonaniu „Woman String Trio” (skrzypce, altówka i wiolonczela). Szczecińskie Trio Smyczkowe młodych artystek z ogromnym potencjałem przedstawi własne interesujące aranżacje muzyczne utworów znanych kompozytorów polskich, jak i węgierskich. Zabrzmią m.in. kompozycje Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina i Andrzeja Kurylewicza, a z muzyki węgierskiej – Franza Lehara i zauroczonych węgierskimi rytmami – Vittorio Montiego i Johannesa Brahmsa. Usłyszymy też utwory węgierskiego zespołu OMEGA jak i Marka Grechuty.

Trio Smyczkowe „Woman String Trio” w składzie:
Dorota Witkowska – I. skrzypce
Edyta Hedzielska – altówka
Natalia Wesołowska – wiolonczela

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Eko-Spol. Koncert odbędzie się w ramach IX Szczecińskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” i jest współfinansowany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

https://www.facebook.com/SzczecinskieDniPrzyjazniPolskoWegierskiej

Wstęp wolny – link do wejściówek

Wydarzenie na FB

Paź
30
pt
30.10. / Zaduszki Jazzowe 2020 „Tym, którzy odeszli”. Koncert ze specjalnym wspomnieniem Kasi Sobczyk (w 10. rocznicę śmierci)
Paź 30@19:00

30.10.2020 piątek g. 19:00

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów.fm: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie pod linkiem

Zapraszamy wszystkich fanów jazzu i muzyki pokrewnej, ale też wszystkich, którzy chcą powspominać swoich idoli, wielkich artystów, znanych muzyków, ale też przyjaciół, znajomych, sąsiadów i tych wszystkich związanych ze szczecińską sceną muzyczną, a których już niestety między nami nie ma.

Koncert „TYM, którzy ODESZLI” Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego to kontynuacja wieloletniej tradycji przypominania i wspominania muzyków, wokalistów, artystów, dziennikarzy, działaczy muzycznych, ludzi kultury, sceny, estrady, którzy przez lata związani byli w różny sposób ze środowiskiem muzycznym Szczecina, a których nie ma już niestety wśród nas.

W piątek 30 października 2020 o godz. 19:00, spotkamy się w sali kominkowej Domu Kultury „13 Muz”, przy placu Żołnierza 2 w Szczecinie, gdzie w trakcie wyjątkowego koncertu chcemy wspominać tych wszystkich, którzy już nieco wcześniej lub całkiem niedawno odeszli od nas, ale zapisali się w naszej pamięci. Chcemy uczcić ICH pamięć najlepiej jak umiemy – ICH muzyką, którą tworzyli i wykonywali lub muzyką, którą ONI najbardziej lubili.

W 2020 wspominamy w sposób szczególny laureatkę „Złotej Dziesiątki” II Festiwalu Młodych Talentów z 1963 roku, później wokalistkę „Czerwono Czarnych”, niezapomnianą Kasię Sobczyk. W lipcu tego roku minęła 10. rocznica śmierci tej wspaniałej artystki.

Z pewnością w naszej pamięci na zawsze pozostaną:

Helena Majdaniec, Karin Stanek, Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Czesław Niemen, Franciszek Walicki, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jacek Nieżychowski, Wacław Czech, Stefan Lubkowski, Stanisław Modelski, Marek Mac, Grzegorz Grzyb i wielu, wielu innych…

W koncercie wystąpią szczecińscy muzycy jazzowi, rockowi i bluesowi, którzy w potrzeby serca chcą wspomnieć swoich kolegów, nauczycieli, znajomych, a czasami dawnych idoli. Wykonawcy zadeklarowali również, że, pomimo różnic stylistycznych, w swoim repertuarze nie zapomną o przebojach patronki koncertu – Kasi Sobczyk i zespołu Czerwono-Czarnych. 

FUNK MATERIAL
Przemysław Wieleba – piano, lider
Paweł Grzesiuk – bas
Krzysztof Kuśmierek – saksofon tenorowy
Krzysztof „Drwal” Rozesłański – perkusja

 ZACHODNI WIATR
Ryszard Wiercimak – gitara, śpiew, lider
Mirosław Tomaszewski – gitara, śpiew
Tomasz Puślednik – gitara basowa
Grzegorz Kaźmierczak – perkusja
Irena Kozłowska – śpiew
Anna Jaskulska – śpiew

 RR-J GROUP
Raminiak Przemek – piano
Rapa Wojciech – gitara, śpiew
Jarmoc Małgorzata – śpiew

Wykonawcy zadeklarowali również, że, pomimo różnic stylistycznych, w swoim repertuarze nie zapomną o przebojach patronki koncertu – Kasi Sobczyk i zespołu Czerwono-Czarnych. 

Więcej na: www.zsj.com.pl, www.13muz.eu

Organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Partner: Dom Kultury „13 Muz”

Bilety: 30 zł www.bilety.fm
Link do biletów

Wydarzenie na FB

Paź
31
sob
31.10. / „Córka męża i córka żony” – warsztaty o książce dla dzieci od 5 lat
Paź 31@12:00

31.10.2020 sobota g. 12:00

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów.fm: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie pod linkiem

Tym razem „na warsztat” weźmiemy książkę Dariusza Muszera „Córka męża i córka żony”. „Żyli sobie kiedyś pewien mężczyzna i pewna kobieta, którzy pobrali się, a każde z nich już wcześniej miało po jednej córce. Córka żony była leniwa i gnuśna i nie chciało jej się nic robić; z kolei córka męża była pracowita i zręczna, a mimo to macocha była z niej wiecznie niezadowolona.

Pewnego razu obie dziewczyny siedziały koło studni i przędły. Córka żony dostała len do uprzędzenia, a córka męża – świńską szczecinę.

– Ty zawsze jesteś taka zręczna i ze wszystkim obeznana – rzekła córka żony – a mimo to wcale nie boję się ścigać z tobą w przędzeniu.

Ustaliły zgodnie, że ta, której pierwszej zerwie się nić, musi wskoczyć do studni”…

Udział dziecka w warsztatach możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna.
Liczba miejsc ograniczona.
Zajęcia odbywają się bez butów (dzieci i dorośli).
Czas trwania zajęć 45 min
Wstęp wolny – link do wejściówek

Wydarzenie na FB

Lis
2
pon
02.11. / Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle: Jobim & Gilbert
Lis 2@19:00

02.11.2020 poniedziałek g. 19:00

Na jesienną słotę i poprawę nastrojów Inspektor przygotował spotkanie ze słoneczną i optymistyczną muzyką brazylijską. W pierwszy poniedziałek listopada zabrzmi bossa nova i samba. Będzie to również opowieść o tym, jak to się stało, że muzyka brazylijska tak dobrze zagnieździła się w jazzowych ramach i jaki w tym udział miał tytułowy duet – Antônio Carlos Jobim i João Gilberto, którego w większości muzykę usłyszymy.

Miejsce: Sala Kominkowa
Wstęp wolny – liczba miejsc jest ograniczona

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek

Lis
4
śr
04.11. / Teatr Janusza: spektakl „Wałęsa, moja miłość” (online)
Lis 4@19:00

04.11.2020 środa

Link do spektaklu

„Wałęsa, moja miłość” to fikcja teatralna, ironiczna i zabawna groteska oparta na wybranych faktach z życia byłego prezydenta Lecha Wałęsy, ale nawiązująca także do współczesności. Spektakl z dużym dystansem i dowcipem ukazuje osobę byłego przywódcy Solidarności oraz inne postaci z jego życia na tle współczesnej „wojny polsko-polskiej”. Jednak to nie polityka jest w tym spektaklu najważniejsza, lecz… miłość – reprezentowana przez różne kobiety-zjawy, które „nawiedzają” naszego bohatera.

Poza humorem i ironicznym przymrużeniem oka spektakl ukazuje także inny – refleksyjny wymiar, w którym ważną rolę odgrywają wątki przemijania, historii, miłości, wybaczenia i kobiecości – jako siły łagodzącej nasze konflikty. Czy w ten sposób – poprzez komedię i humor, uda nam się zbliżyć do siebie i rozluźnić nieco zaciśnięte pięści? Czy teatr może być formą społecznej autoterapii? Osądźcie Państwo sami.

Pomysł, scenariusz i reżyseria: Janusz Janiszewski

Scenariusz na podstawie dostępnych w Internecie materiałów prasowych, wywiadów, fragmentów książek: „Marzenia i tajemnice” Danuty Wałęsowej, „Moja żona tramwajarka. Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej” Krzysztofa Strycharskiego, „Wałęsa. Człowiek z teczki” Sławomira Cenckiewicza oraz ogólnie dostępnych informacji o życiu i obecnej działalności Lecha Wałęsy.

Premiera spektaklu odbyła się 4.10.2019 w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie.

Obsada:
Lech Wałęsa – Ryszard Lasota
Danuta, żona Lecha – Danuta Szydło
Jasia – Grażyna Wolska
Plasia – Krystyna Wawrzyn
Ula – Urszula Olechnowicz
Henia Krzywousta – Jolanta Werner
Julia – Julia Pardon
Cyganka Tereza – Teresa Nowak-Misarko
TW Ola – Aleksandra Szachniewicz
Jola Ordonka – Jolanta Janus
Stasia Ukrainka – Elżbieta Kolczewska

Spektakl zrealizowany przez seniorów występujących pod nazwą Teatr Janusza w Domu Kultury „13 Muz”.

Lis
6
pt
06.11. / Koncert „Młodzi klasycy – Haydn/Mozart/Beethoven”. XVII Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej Beethoven non plus ultra
Lis 6@18:00

06.11.2020 piątek g. 18:00

Wykonawcy
Quartetto Nero:
Agata Habera – skrzypce
Paulina Woś – skrzypce
Anna Wieczorek – altówka
Katarzyna Cichoń – wiolonczela

Quartetto Nero to młody i dynamicznie rozwijający się kwartet smyczkowy, który swoje niecodzienne brzmienie zawdzięcza grze na oryginalnych instrumentach historycznych, z użyciem strun jelitowych i kilku modeli smyczków, odpowiednich do muzyki poszczególnych epok. Zespół skupia swoją działalność wokół poszukiwania autentycznego brzmienia muzyki epok baroku, klasycyzmu i romantyzmu, poprzez zachowanie odpowiedniego instrumentarium oraz interpretację zgodną z historycznymi praktykami wykonawczymi.

Quartetto Nero jest laureatem konkursów zespołów muzyki dawnej w Polsce i Niemczech. W 2019 roku członkinie kwartetu otrzymały stypendium w ramach programu „Młoda Polska” za wybitne osiągnięcia artystyczne. Kwartet prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. W 2017 r. odbyła się pierwsza trasa koncertowa zespołu w Wielkiej Brytanii. Kwartet wystąpił również dwukrotnie podczas największego festiwalu muzyki dawnej w Europie – Festival Oude Muziek w Utrechcie (Holandia). Kwartet nawiązał także współpracę z krakowskim festiwalem muzyki dawnej Misteria Paschalia. Zaowocowało to serią koncertów „Misteria Paschalia in tourneé”, które miały miejsce w ramach Kromer Biecz Festiwal i Festiwalu „Musica Poetica”. W grudniu 2019 roku ukazała się debiutancka płyta Quartetto Nero z muzyką polską – Stanisława Moniuszki i Karola Kurpińskiego.

Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, organizowany od roku 2004, poświęcony jest popularyzacji wielowiekowego dziedzictwa muzyki polskiej w dialogu ze współczesnymi osiągnięciami w dziedzinie badań nad europejską muzyką dawną. Prezentacje koncertowe międzynarodowych artystów i zespołów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym muzyki dawnej oraz działania towarzyszące mające charakter edukacyjno-popularyzatorski stanowią główną oś wydarzeń imprezy. Istotnym celem Festiwalu jest promocja młodych polskich artystów wykonawców działających w pozainstytucjonalnym nurcie muzyki dawnej.

Organizator Festiwalu – Fundacja Akademia Muzyki Dawnej: www.famd.pl
Strona zespołu Quartetto Nero: www.quartettonero.com
Miejsce: Sala Kominkowa

Sprzedaż biletów w ograniczonej liczbie od 12.10.20 w Republice Rozmaitości Fanaberia przy Deptaku Księcia Bogusława X nr 5 oraz na stronie www.famd.pl (miejsca siedzące, numerowane)
Cena biletów w przedsprzedaży: 30 zł i 20 zł (ulgowy)
W dniu koncertu: 35 zł i 25 zł (ulgowy)

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Lis
7
sob
07.11. / „Jedzie pociąg z daleka…” – warsztaty dla dzieci 5-8 lat
Lis 7@11:00

07.11.2020 sobota g. 11:00

Muzyczne warsztaty kreatywne dla dzieci. Razem z Julitą Kożuszek-Borsuk mali uczestnicy warsztatów udadzą się w podróż do świata wyobraźni muzycznym ekspresem pełnym dziecięcych piosenek. Udamy się w podróż od stawu do placu zabaw, a po drodze zabierzemy ze sobą kaczkę, ołowiane żołnierzyki i zegarmistrza. Na muzycznym placu zabaw Pani Julity czeka na nas dużo radości i frajdy.

Julita Kożuszek-Borsuk artystka teatralna i operowa, ma w swoim dorobku artystycznym największe role musicalowe, debiutowała rolą Marii w Musicalu West Side Story, aktorka w spektaklach dla dzieci i dla dorosłych, współpracuje z telewizją TVN i TVP. Pojawia się także w serialach (m.in. „Na dobre i na złe”, „Ojciec Mateusz”) i w programach telewizyjnych, pracuje też w dubbingu, jej głosem mówi Świnka Peppa.

Udział dziecka do 5 lat w warsztatach możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna.
W związku z obostrzeniami COVID-19 liczba dzieci biorących udział w warsztatach jest ograniczona. Prosimy o zakup biletów zgodnie z kategorią wiekową uczestnika.

Czas trwania warsztatów: 45 min
Miejsce: Sala Kominkowa
Bilety: dziecko 20 zł, opiekun 20 zł / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB