Maj
29
sob.
do 22.08. / Galeria Jedna Druga – Małgorzata Gurowska – Tam, gdzie rosną poziomki
Maj 29@19:00 – Sie 22@16:00

29.05.2021 sobota g. 19:00

Zdjęcia z wernisażu

Wystawa w ramach cyklu kuratorskiego: The Dark Side Of The Sun (vol. 4).

Wystawa czynna do 22.08.2021 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń.

Wstęp wolny – zapisy na zwiedzanie wystawy po 29 maja: jedna_druga@13muz.eu

W dniu 29 maja o godz. 19:00 zapraszamy do Galerii Jedna Druga na otwarcie wystawy – obowiązują wejściówki dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punkcie stacjonarnym biletów: CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Artystka o wystawie:
Poziomka pospolita rośnie dziko na terenie całej Europy. Występuje w lasach i na ich słonecznych brzegach. Widok krzaczków poziomek, których rozłogi oplatają ostre kamienie nie jest typowy. Zapach poziomek unoszący się nad pozbawionym życia pustkowiem jest znakiem tego, co należy już do przeszłości. Poziomki na półkach kopalni w Rybnicy Leśnej w Górach Suchych są wspomnieniem po obecnym tu niegdyś lesie.

Na zboczach dwóch wzniesień, Bukowiec i Graniczna, we wsi Rybnica Leśna położonej w Sudetach Środkowych w gminie Mieroszów, znajduje się kamieniołom melafiru. Ci, którzy wybierają się w góry w poszukiwaniu ciszy słyszą huk. Przez cały rok odpalane są tam materiały wybuchowe. W ten sposób człowiek zawłaszcza górę, gwałtownymi eksplozjami wydziera kawałek po kawałku Ziemi. Potem te kawałki rozsypuje na drogach w całej Europie: na ścieżkach pieszych w Sudetach, pod torami kolejowymi, w materiałach, z których buduje się drogi samochodowe. Jak informuje tablica ostrzegawcza, wejście na teren kopalni, gdzie detonowane są ładunki wybuchowe „grozi śmiercią lub kalectwem”. Podobnie, jak drogi wybudowane z melafiru, przecinające siedliska zwierząt.

Kopalnia melafiru, mimo protestów aktywistów i ekologów, cieszy się poparciem lokalnych władz, które przedłużają jej koncesję mimo obietnic wyborczych i niezadowolenia mieszkańców. Patroszenie góry przynosi zysk, przysłowiowe „konfitury”. W ramach pracy Tam, gdzie rosną poziomki, z zatrutych wyziewami kopalni owoców zostały zrobione przetwory. Konfitury, weki, przetwory są tradycyjnym sposobem na przechowanie, zakonserwowanie, zatrzymanie smaków i wartości odżywczych owoców lata tak, by można było do nich sięgnąć w chudych miesiącach zimy i przednówka. W pracy tej stają się one pamiątką, wspomnieniem po lesie i górze, która systematycznie znika z mapy, co pociąga za sobą stopniową degradację okolicznych ekosystemów.

Małgorzata Gurowska – jest artystką wizualną, autorką książek, wykładowczynią i kuratorką. W swoich pracach skupia się na kwestiach politycznych i społecznych krytycznie opisując relacje ludzi i nie-ludzi. Tworzy z myślą o uwzględnianiu perspektywy innych gatunków, zwłaszcza tych eksploatowanych i dyskryminowanych przez człowieka. Sztuka jest dla niej narzędziem interwencji i sprzeciwu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie profesorka na Wydziale Rzeźby macierzystej uczelni.

Kuratorka: Emilia Orzechowska

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Link do wejściówek

Wydarzenie na FB

Maj
30
niedz.
do 14.08. / Galeria Tworzę się – „Emocje, Cisza i Muzyka”
Maj 30 – Sie 14 całodniowy

30.05.2021 niedziela g. 11:00

 Konkurs „Emocje na miarę” (online)

Wystawa to kontynuacja rozpoczętej w 2020 r. rozmowy z dziećmi i młodzieżą na temat ekologii muzyki, pejzażu dźwiękowego, współczesnego otoczenia i przebywania w ciągłym hałasie. Kierując się postulatami kompozytora i edukatora Raymonda Murraya Schafera, nadal zajmiemy się ćwiczeniami i zabawami pozwalającymi na tzw. „czyszczenie uszu”, ale nie tylko. Oprócz spaceru dźwiękowego korytarzami galerii i przygotowanymi ćwiczeniami, pozwalającymi odzyskać dźwiękową wrażliwość, zajmiemy się również emocjami.  Zwiedzającym zaproponujemy ćwiczenia, pozwalające na „czyszczenie” i porządkowanie emocji. Jak bohater książki „Kolorowy potwór”, ponazywamy i posegregujemy emocje, pooznaczamy je kolorami i postaramy się pozostawić zwiedzających w dobrym nastroju. Odwiedzający zaproszeni zostaną również do wizualnego i dźwiękowego przedstawienia wybranych emocji.

W galerii zaprezentowane zostaną również prace wyłonione w konkursie „Emocje na miarę!”. Część prac przedstawiających emocje zostanie uszyta i w formie dużych obiektów przestrzennych zaprezentowana zwiedzającym.

Współpraca: Marcin Dymiter, Karolina Gołębiowska, Dominika Wyrobek, Bartłomiej Orłowski oraz Kasia Mierzejewska, Piotr LUMP Pauk, Aleksandra Rus, Edyta Waszak, Joanna Olejniczak.

W ramach przestrzeni „Emocje, cisza i muzyka” zorganizowane zostaną również warsztaty muzyczne, teatralne, emocjonujące spotkania z książką oraz koncert-słuchowisko „No to gramy”. Zapraszamy!

Kiedy i jak odwiedzić wystawę:

– w każdą niedzielę w godz. 11:00-16:00 (wstęp bezpłatny, preferowane zapisy mailowe na pełną godzinę: tworzesie@gmail.com).

Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa i wprowadzone ograniczenia zwiedzanie odbywa się w mniejszych grupach, o pełnych godzinach. Zgłaszając chęć udziału w niedzielnym zwiedzaniu, prosimy o podanie konkretnej godziny wizyty. Zwiedzanie odbywa się w maseczkach ochronnych.

– od poniedziałku do piątku wstęp dla grup zorganizowanych (wstęp: 10 zł/dziecko – obowiązują zapisy: tworzesie@gmail.com)

 Spotkania odbywają się w pełnym reżimie sanitarnym.

 Konkurs „Emocje na miarę” (online)

Czas trwania konkursu: do 28.05.2021

Chyba wszyscy w ostatnim czasie doświadczamy bardzo wielu różnych emocji? Obecna sytuacja, ograniczenie kontaktów społecznych, izolacja, nauka i praca w domu, sprawiły, że pod naszym dachem, od rana do wieczora,  kłębią się najrozmaitsze emocje. Czas przyjrzeć im się bliżej.

Aby to zrobić, warto je najpierw poznać, a może inaczej – rozpoznać. Zapraszamy do udziału w konkursie „Emocje na miarę”.

– Spróbujcie wyobrazić sobie złość, zachwyt, strach, smutek, radość, zniecierpliwienie czy spokój. Wybierzcie jedną lub dwie emocje i przedstawcie je przy pomocy rysunku. Uwierzcie nam na słowo, narysowane uczucia stają się bardziej łagodne i udomowione. Możecie wymyślić imię dla Waszej postaci. Obok rysunku, napiszcie koniecznie, jaka jest w dotyku Wasza emocja i jakie dźwięki wydaje.

– Wyraźne zdjęcie pracy prześlijcie na adres: tworzesie@gmail.com

– Termin nadsyłania zgłoszeń: 28.05.2021

Wybrane projekty zostaną uszyte i w formie dużych maskotek, znajdą się na wystawie  „Emocje, cisza i muzyka”, a także na serii plakatów towarzyszących nowej przestrzeni w galerii Tworzę się.

Wśród uczestników konkursu wylosowana zostanie nagroda specjalna – warsztaty „Szeptu i krzyku” z Izą Kowalewską. Warsztaty mogą odbyć się w rodzinnym, przyjacielskim lub klasowym gronie. Spotkanie warsztatowe to forma totalnej zabawy z podłożem muzykoterapeutycznym, pozwalającym uczestnikom odreagować frustrację i stres oraz nowe sytuacje związane m.in. z obecną sytuacją.

Kategorie wiekowe: 3-4 / 5-7 / 8-12 lat

Kuratorka Tworzę się: Paulina Ratajczak

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2021”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Partnerzy: Sektor 3 Szczecin, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenie KAMERA, Kamera Jazda, Akademia Sztuki w Szczecinie, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Cze
14
pon
do / till: 15.08. / Konkurs Lemostrada / Lemostrada Competition
Cze 14@00:00 – Sie 15@23:59

do / till: 15.08.2021

W 2021 r. przypada 100-lecie urodzin Stanisława Lema. Autor fantastycznych powieści, bajek cybernetycznych miał wyjątkową wyobraźnię. Jego twórczość, choć porusza tematy futurystyczne, dotyczy natury ludzkiej, możliwości porozumienia się istot inteligentnych, czy miejsca człowieka we Wszechświecie.

Lem należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy; ponad 40 języków i ponad 30 milionów egzemplarzy. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

Twórczość pisarska autora stanowiła podstawę wielu adaptacji filmowych i telewizyjnych. Książki Lema przyciągały twórców filmowych ze względu na oryginalną w światowej literaturze postać Innego, ukazując dramat jego poznania.

Celem konkursu jest wizualna interpretacja futurystycznych wizji i fantastycznych stylizacji podejmowanych przez Stanisława Lema. Plakat lub ilustracja powinna być współczesną syntetyczną wizualną interpretacją twórczości Lema. Powołane Jury konkursowe wybierze najlepszy plakat/ilustrację do nagrody, wyróżnienia i wystawy pokonkursowej. Konkurs skierowany jest dla osób pełnoletnich, studentów uczelni artystycznych, absolwentów, artystów profesjonalnych i amatorów.

Mamy nadzieję, że twórczość Stanisława Lema zainspiruje Was do stworzenia fantastycznego plakatu lub ilustracji.

Czekamy na Wasze projekty, a najlepsze nagrodzimy i pokażemy na wystawie pokonkursowej.

Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Lemostarda” w ramach programu „Sztuki wizualne”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Szczegóły konkursy znajdziecie w regulaminie pod linkiem.

Wydarzenie na FB

 

 

 

 

2021 marks the 100th birthday of Stanisław Lem. The author of sci-fi novels as well as fairy tales about robots had a unique imagination. Although his work touches on futuristic themes, it concerns human nature, the possibility of communication between intelligent beings, and the place of man in the universe. Lem is one of the most frequently translated Polish writers; over 40 languages and over 30 million copies sold. An asteroid and the first Polish scientific satellite were named after him. Lem’s writing was the basis of many film and TV adaptations. His books attracted filmmakers because of their original characterisation of the Aliens in world literature, showing the drama of getting to know Them.

The aim of the competition is a visual interpretation of the futuristic visions and fantastic stylizations undertaken by Stanisław Lem. The poster or illustration should be a contemporary synthetic visual interpretation of Lem’s work. The jury will select the best poster / illustration for the award, distinction and post-competition exhibition.

The competition is aimed at adults, students of art universities, graduates, professional artists and amateurs. We hope that the work of Stanisław Lem will inspire you to create a fantastic poster or illustration. The competition is carried out as part of the “Lemostrada” project as part of the “Visual Arts” program.

The Project is co-financed by the Minister of Culture, National Heritage and Sport from the Culture Promotion Fund, obtained from subsidies established in games subject to state monopoly, in accordance with Art. 80 sec. 1 of the Act of November 19, 2009 on gambling.

Details of the competition can be found in the regulations at the link.

Event on FB

Cze
15
wt.
30.09. / Konkurs nie z tej ziemi – konkurs plastyczny
Cze 15@00:00 – wrz. 30@23:59

Konkurs nie z tej ziemi – konkurs plastyczny

   

Czas trwania konkursu: do 30.09.2021

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży do 17. roku życia.

Zachęcamy do stworzenia dzieła plastycznego w formie plakatu podejmującego temat kosmosu, przyszłości, robotyki w kontekście twórczości Stanisława Lema. Trzy zwycięskie prace wyłonione przez powołane w tym celu jury zostaną wyeksponowane w przestrzeni w centrum miasta na trzech słupach reklamowych Domu Kultury „13 Muz”, a ich twórcy otrzymają nagrody pieniężne:

I miejsce – 600 zł
II miejsce – 400 zł
III miejsce – 200 zł

Konkurs odbywa się w ramach projektu „LEMoniada” promującego twórczość Stanisława Lema w kontekście 100. rocznicy urodzin pisarza, filozofa oraz futurologa w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Regulamin konkursu jest do pobrania pod linkiem.

Wydarzenie na FB

do 30.11. / „Ile przepowiedni się sprawdziło?”
Cze 15@00:00 – Lis 30@23:59

„Ile przepowiedni się sprawdziło?”

Współczesny porządek świata kontra Lemowska wizja przyszłości stanowi odpowiedź na postawione przez nas projektowe pytanie „Ile przepowiedni się sprawdziło?”. W poszukiwaniu odpowiedzi prosimy o pomoc wszystkich twórców amatorów i profesjonalistów, artystów, pasjonatów, fanów twórczości s.f. oraz wielbicieli Stanisława Lema.

Literackie przepowiednie pisarza, filozofa oraz futurologa stały się wytycznymi do podjęcia działań edukacyjno-animacyjnych, przedsięwzięć stymulujących kreatywność i twórczą aktywację uczestników projektu.

Jeżeli posiadacie wiedzę lub jesteście animatorami albo autorami projektu (w każdej dziedzinie sztuki, m.in. fotografia, teatr, kino, muzyka etc.) obejmującego swoim zakresem motywy lemowskiej twórczości zapraszamy do podzielenia tym z nami… ze wszystkimi!

Najciekawsze projekty zrealizujemy wspólnie – budżet projektu zakłada wsparcie techniczne, miejscowe, promocyjne i drobną pomoc finansową (jej wysokość będzie określana na etapie oceny projektów) przeznaczoną na pokrycie kosztów realizacji zadania.

Zachęcamy do twórczej aktywności tych wszystkich, którzy pragną podzielić się własną futurystyczną wizją świata.

Czekamy na wasze projekty do 30.11.2021, które możecie przesyłać do na adres: k.robak@13muz.eu w tytule wiadomości wpisując „Ile przepowiedni się sprawdziło?”.

Zaakceptowane przez Dom Kultury „13 Muz” aktywności będą udostępnione publiczności w przestrzeni Pałacu pod Głowami, siedzibie naszej instytucji, nieodpłatnie.

Działania odbywają się w ramach projektu „Ile przepowiedni się sprawdziło?” w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wydarzenie na FB

Zdjęcia nie z tej ziemi – konkurs fotograficzny
Cze 15@00:00 – Paź 31@23:59

Zdjęcia nie z tej ziemi – konkurs fotograficzny

   

Czas trwania konkursu: do 31.10.2021

Zachęcamy do współtworzenia galerii online, w której na bieżąco będą zamieszczane przesyłane na konkurs prace podejmujące temat kosmosu, przyszłości, robotyki w kontekście twórczości Stanisława Lema. Autorzy trzech zwycięskich prac wyłonionych przez powołane w tym celu jury otrzymają nagrody pieniężne:

I miejsce – 600 zł
II miejsce – 400 zł
III miejsce – 200 zł

Konkurs odbywa się w ramach projektu „LEMoniada” promującego twórczość Stanisława Lema w kontekście 100. rocznicy urodzin pisarza, filozofa oraz futurologa w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Regulamin konkursu jest do pobrania pod linkiem.

Wydarzenie na FB

Lip
22
czw
22.07. – 01.08. / Polsko-niemiecko-ukraińskie warsztaty artystyczne Werkwoche 2021 pod hasłem „PrimaKlima”
Lip 22@08:00 – Sie 1@18:00

22.07. – 01.08.2021 czwartek – niedziela

Młodzież z Teatru Uhuru, grupy teatralnej działającej w Domu Kultury „13 Muz” udaje się po raz drugi na wakacyjny międzynarodowy projekt artystyczny Werkwoche 2021. Są to polsko-niemiecko-ukraińskie warsztaty, które odbywają się w niemieckim ośrodku Hirschluch w Storkow na przełomie lipca i sierpnia.

Po wielu miesiącach spędzonych w domach i podczas spotkań online jest nareszcie okazja realizować swoje artystyczne zainteresowania „w realu” w trakcie ciekawych wakacyjnych zajęć prowadzanych przez profesjonalnych instruktorów z różnych krajów.

Głównym celem wymiany młodzieży jest wzajemne poznanie się i integracja. Odbywa się to poprzez sztukę i wspólnie zajęcia artystyczne, dlatego organizatorzy zapewniają uczestnikom wiele interesujących propozycji warsztatowych, m.in: fotografia cyfrowa i analogowa, malowanie w naturze, rzeźbienie w drewnie, teatr czy muzyka. Ważnym elementem warsztatów – poza artystycznym – jest również posługiwanie się językiem angielskim, czy poznanie różnic kulturowych. W tym roku głównym tematem warsztatowym będzie klimat i ekologiczne podejście do natury.

„Werkwoche” w Hirschluch to duże międzypokoleniowe wydarzenie z wieloma atrakcjami i warsztatami edukacji kulturalnej z dużą – ponad trzydziestoletnią tradycją.

Międzynarodowa wymiana młodzieży w Hirschluch jest finansowana przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk / Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i niemiecki Federalny Urząd Spraw Zagranicznych.

Partnerzy projektu
Niemcy / Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V. (JuSeV) / Füstenwalde – wnioskodawca i główny organizator.
https://www.jusev.de/

Ukraina / Art-MOST / Dniepr
http://www.artmost.dp.ua/

Polska / Dom Kultury „13 Muz” / Szczecin (Polska)
https://13muz.eu/

Ważniejsze linki
Strona ośrodka Hirchluch JuSeV w Storkow / Niemcy
https://www.jusev.de/jugendbegegnungsstaette-2
O Werkwoche: https://www.jusev.de/jugendbegegnungsstaette/werkwoche

Prezentacja warsztatów artystycznych
https://www.jusev.de/jugendbegegnungsstaette/werkwoche/werkwoche-workshops

Theater Workshop „New Better World”
prowadzenie Janusz Janiszewski
https://www.jusev.de/jugendbegegnungsstaette/werkwoche/werkwoche-workshops#1490285741027-6ae27f92-0d47           

Koordynator projektu po stronie polskiej: Janusz Janiszewski
Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie
e-mail: j.janiszewski@13muz.eu

Miejsce: Ośrodek Hirchluch JuSeV w Storkow / Niemcy

Wydarzenie na FB

Lip
26
pon
01.08. / Galeria Foyer – „Trzymam się morza” – wystawa fotograficzna
Lip 26@08:00 – Sie 13@16:00

01.08.2021 niedziela g. 16:00

O godz.17.00 spotkanie z Maciejem Krzeptowskim i jego najnowszą książką „Trzymam się morza”.

Wystawa czynna od 26.07. do 13.08.2021 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń.

Wstęp wolny – zapisy na zwiedzanie wystawy: m.tyczka@13muz.eu

W dniu 1 sierpnia (niedziela) o godz. 16:00 zapraszamy do Galerii Foyer na otwarcie wystawy – obowiązują wejściówki dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

 Wystawa nawiązuje do książki „Trzymam się morza” Macieja Krzeptowskiego i przedstawia fotografie (też historyczne) towarzyszące opowieściom opisanym w książce. Poprzez dokumentację fotograficzną wystawa przybliża polskie rejsy żeglarskie na morzach w różnych zakątkach świata m.in. w rejony Islandii, Spitsbergenu, Antarktydy czy Buenos Aires. To historie marynarzy, rybaków, żeglarzy pełne wyzwań, zmagania się z żywiołem, ale również odkrywcze wyprawy i zachwycające krajobrazy.

Kurator: Magdalena Tyczka

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek

Sie
1
niedz.
01.08. / Spotkanie z Maciejem Krzeptowskim i jego najnowszą książką „Trzymam się morza”
Sie 1@17:00

01.08.2021 niedziela g. 17:00

O godz. 16:00 zapraszamy na wystawę fotograficzną w Galerii Foyer – „Trzymam się morza”.

Maciej Krzeptowski – doktor nauk przyrodniczych, biolog, żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik, członek Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie i Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, prawnuk Sabały. Honorowy Ambasador Szczecina. Członek Yacht Klubu Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Programowej Polskiej Fundacji Morskiej.

„Trzymam się morza” to kolejna książka Macieja Krzeptowskiego przybliżająca życie na morzu Polaków po II wojnie światowej. Autor zabiera czytelnika w rejsy w stylu żeglarstwa swobodnego, przywołuje nieznane epizody, wyzwania, relacje międzyludzkie. Czytając, doświadczamy przygody pływania na wiekowych jachtach, ważnych dla historii naszego żeglarstwa. Wchodzimy także na pokłady całkiem współczesnych maszyn uczestnicząc w rejsach wokół Antarktydy czy Islandii.

Koordynator wydarzenia: Magdalena Tyczka

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek

Sie
2
pon
02.08. / Lemostrada I – wystawa rysunków oraz okładek Daniela Mroza, Przemka Dębowskiego, Rafała Mikołajczyka
Sie 2@16:00 – Sie 31@16:00

02.08.2021 poniedziałek g. 16:00

Wystawa prezentowana w Związku Polskich Artystów Plastyków, ul. Koński Kierat 14.

Wystawa otwarta: 02.08. – 30.08.2021.

Wstęp wolny.

Wystawa rysunków Daniela Mroza oraz okładek opracowanych przez Przemka Dębowskiego do najnowszych wznowionej serii wydań książek Stanisława Lema, jak również ilustracji
z komiksu „Niezwyciężony” Rafała Mikołajczyka.

Daniel Mróz – ilustracje graficzne – zaprojektował jedenaście okładek do książek Lema, a także zilustrował „Księgę robotów”, „Cyberiadę” (dwa wydania), „Bajki robotów” oraz kilka opowiadań. Zbliżała go do pisarza wyobraźnia i poczucie humoru. Kosmiczno-cybernetyczny sztafaż grafik traktował jako doskonałą zabawę i pastisz. Postacie interpretował swobodnie, wzbogacając je własnymi skojarzeniami. A zarazem portretował kosmitów i roboty w duchu Lema. Mimo że wyglądają jak fantastyczne stwory, czy przybysze z innej planety, to – jak w książkach pisarza – niejednokrotnie naśladują w postawie i zachowaniu ludzi. Daniel Mróz w latach 1951–1978 był stałym ilustratorem tygodnika „Przekrój”, w którym zamieszczał swoje rysunki, a także tworzył charakterystyczną szatę graficzną pisma – projektując jego okładki. Ponadto zajmował się grafiką książki (okładki, ilustracje, projekty typograficzne), scenografią teatralną, plakatem. Zilustrował m.in. dzieła Franza Kafki, Sławomira Mrożka, Juliusza Verne’a. Tworzył głównie techniką rysunku piórkiem i tuszem oraz collage’u. Jego prace cechował surrealizm i groteskowość. W początkowym okresie były one inspirowane przez collage Maxa Ernsta. Z czasem dominuje w nich absurdalność związana
z pisarstwem Mrożka i Lema. Ilustracje Mroza wywarły wpływ na pokolenie czytelników tych popularnych autorów. Ich styl związał się nierozerwalnie z ilustrowaną prozą i dlatego niejednokrotnie były one powtarzane w zagranicznych wydaniach tych książek. Daniel Mróz był wymieniany we wszystkich ważnych światowych almanachach grafików. Wielu ilustratorów starało się naśladować styl Daniela Mroza.

Przemek Dębowski – plakaty – okładki – grafik, wydawca, absolwent edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ciągu ostatnich 15 lat zaprojektował ponad 500 książek dla największych wydawców w Polsce. Głównie projektuje książki dla prowadzonego od 2008 roku wydawnictwa Karakter. Seria plakatów Przemka Dębowskiego to oryginalnie okładki reedycji książek Stanisława Lema. Większość powieści Lem napisał w latach 60., dlatego Dębowski postanowił pójść w kierunku estetyki i kolorystyki retrofuturystycznej. Jego plakaty czerpią więc sporo z kultury filmów science fiction lat 50. i 60.

Rafał Mikołajczyk – absolwent Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, projektant graficzny z wieloletnim stażem. Komiks „Niezwyciężony” to jego długo wyczekiwany debiut. Prowadzi wydawnictwo Booka, gdzie realizuje m.in. projektowanie ilustracji i książek.

Kurator: Magdalena Tyczka

Organizator: Dom Kultury „13 Muz”

Partner: Związek Polskich Artystów Plastyków

Wystawa w ramach projektu „Lemostarda” w ramach programu „Sztuki wizualne”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wydarzenie na FB