Paź
7
nie
Filmowy Plac Zabaw w Galerii “Tworzę się”
Paź 7@10:00 – Gru 21@10:00
Filmowy Plac Zabaw w Galerii "Tworzę się"

Filmowy Plac Zabaw to interaktywna przestrzeń filmowa dla dzieci i młodzieży, zachęcająca do poznawania tej dziedziny sztuki poprzez nagrywanie własnych filmików na specjalnie przygotowanym planie filmowym, przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Obok planu filmowego, zaaranżowana zostanie pracownia animacji oraz mini-laboratorium dźwięku. Odwiedzający wcielą się w rolę reżysera, lektora, aktora, scenarzysty czy animatora, a także poznają język filmu, zgłębiając takie pojęcia jak: klatka, kadr, ujęcie, scena, plan, scenorys, czy głębia ostrości. Nie zabraknie również zabawek optycznych oraz ciekawostek ze świata obrazów.

Dzięki interaktywnej przestrzeni, poprzez zabawę, będzie można przenieść się do początków kinematografii, wypróbować wybrane tricki i efekty specjalne oraz nagrać filmową pamiątkę. W ramach wydarzenia odbędą się również warsztaty i pokazy filmowe.

Filmowy Plac Zabaw II to kontynuacja idei rozpoczętej w 2016 roku w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Filmowy Plac Zabaw II towarzyszy festiwalowi Szczecin European Film Festival. Wiek: 6+

 • Kurator projektu: Paulina Ratajczak
 • Konsultacje: Izabela Plucińska
 • Współpraca: Krzysztof Kuźnicki, Karolina Gołębiowska, Marek Mierzejewski, Paweł Kula, Katarzyna Mierzejewska, Zofia Kiciński
 • Prowadzący warsztaty/spotkania edukacyjne: Krzysztof Kuźnicki, Teresa Otulak, Karolina Gołębiowska, Paulina Ratajczak, Krzysztof Lubka
 • Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 muz.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie” i współfinansowane jest przez Miasto Szczecin.

UWAGA!

 • Wstęp wolny dla osób indywidualnych w każdą niedzielę w godz. 11:00-16:00 (z wyj. 11.2018)
 • Spotkania dla grup zorganizowanych (min. 8 osób), na zapisy, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00. Informacje: tworzesie@gmail.com.

Partnerzy: Pracownia Animacji, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Szczecin European Film Festival, SEFF MINI’18, Stowarzyszenie OFFICYNA, Fundacja Miasto Nauki, Szkoła Podstawowa TAK, Kashart, Księgarnia FIKA

Patroni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Spotkania dla grup zorganizowanych w przestrzeni Filmowego Placu Zabaw

 • 08.10-21.12.2018, pon.-pt. godz. 10:00-16:00

To połączenie krótkiego wykładu, ilustrowanego fragmentami wybranych filmów, mających wpływ na rozwój polskiej i światowej kinematografii z prezentacją pierwszych zabawek optycznych powodujących iluzję ruchu. To również, a może przede wszystkim,  zabawa w tworzenie własnych  filmów w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Zabawa pozwalająca poznać tą dziedzinę sztuki od strony powstawania i tworzenia. Każde spotkanie dla grup zakończone będzie przygotowaniem krótkiego filmiku (do wyboru film aktorski lub animowany). Spotkania dopasowane są do odbiorców w różnym wieku (6-18 lat).

 • Prowadzenie: Paulina Ratajczak, Krzysztof Lubka
 • Wstęp na zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00;
 • Zapisy: tworzesie@gmail.com;  Szczegóły www.tworzesie.pl
 • Wiek: 6+

WIADOMOŚCI 2038  – dwudniowe warsztaty filmowe /TWORZĘ SIĘ

 • 16.11 godz. 17:00-19:00
 • 17.11 godz. 12:00-15:00

„Wiadomości 2038” to warsztaty filmowe dla młodzieży podczas których uczestnicy zapoznają etapy pracy w studiu filmowym, w produkcji i postprodukcji nagranych materiałów. W zaaranżowanym na potrzeby warsztatów studiu, uczestnicy wcielą się w role osób z ekipy filmowej: reżysera, scenarzysty, operatora, dźwiękowca, oświetleniowca czy kierownika planu. Wyobrażenia przyszłości, a dokładniej roku 2038, będą podstawą do przygotowania scenariusza. Warsztaty zakończą się nagraniem  filmu na podstawie wymyślonego wspólnie scenariusza.

Prowadzenie: Teresa Otulak, Karolina Gołębiowska

Wiek uczestników: 11-14 lat

Wstęp wolny, obowiązują zapisy:tworzesie@gmail.com

Gru
12
śr
„Moi starzy”, wystawa w Galerii JEDNA DRUGA
Gru 12 2018@19:00 – Sty 31 2019@21:00
„Moi starzy”, wystawa w Galerii JEDNA DRUGA

Wystawa duetu Kowalewski + Ostrowski, socjologa i architekta, którzy oprócz projektów artystycznych i naukowych tworzą zespół muzyczny Mizeria.

Wystawa przygotowana do Galerii Jedna Druga to sentymentalna podróż do lat młodości opisywana z perspektywy rodzica. Wersja Maćka Kowalewskiego to założenie, że dzieci są inne, niż ich rodzice. Wybierają własną drogę, bywa, że na zawsze odcinają się od korzeni. Mimo marzeń rodziców o sukcesji dobrego domu, firmy, wiary ojców – dzieci chcą żyć po swojemu. Wszystko może się zdarzyć: syn lekarza zostaje gangsterem, córka rolnika zostaje gwiazdą pop. Marek Ostrowski pozostaje przy koncepcji kopii. Dzieci są kalką, powieleniem mimiki, gestów, wyglądu. Pomimo odmiennych wyborów życiowej drogi, stylu życia, zachowań – nie mogą uciec od piętna DNA. Rodzice i dzieci widzą w sobie własne odbicia. Ten proces obserwacji jest podróżą w czasie we wszystkich możliwych kierunkach. Ekspozycja w postaci instalacji / fotografii/kolażu.

 • Maciej Kowalewski: socjolog, kieruje Zakładem Socjologii Miasta w IS US. Zajmuje się miejską kulturą i polityką protestu.
 • Marek Ostrowski: architekt, grafik, twórca audiowizualny, asystent w Katedrze Projektowania Architektonicznego WBiA ZUT. W pracy naukowej zajmuje się problematyką mieszkalnictwa i zagadnieniami społecznymi w architekturze.
 • Kuratorka wystawy: Monika Szpener

Wstęp wolny

Gru
19
śr
„Ja, Feuerbach” – spektakl teatralny
Gru 19@19:00
„Ja, Feuerbach” - spektakl teatralny

„Ja, Feuerbach” Tankreda Dorsta, w reżyserii i wykonaniu Adama Zycha zaczyna się od pustej sceny, na której – niespodziewanie? – pojawia się aktor. Jego obecność ma związek z rozpoczęciem prac nad nowym spektaklem, do którego realizacji został zaproszony. Nie wydaje się jednak, by ktokolwiek jakoś specjalnie na niego czekał. Cała ta niejasna sytuacja zmusza go do zmierzenia się z paroma upiorami przeszłości, ale i teraźniejszości. Snuje więc wątki, którymi chcąc nie chcąc zaciera cienkie granice między opowieścią z życia wziętą a sztuką. Aktor otwiera serce i jednocześnie odsłania warsztat. W pewnym momencie – zarówno na scenie, jak i w samej opowieści – pojawia się światło…

„Ja, Feuerbach” to przewrotna, czasem śmieszna, a czasem straszna historia aktora, którego nikt nie chciał wysłuchać.

 • “Ja, Feuerbach” / „Ich Feuerbach” /
 • Tankred Dorst przy współpracy Ursuli Ehler
 • Przełożył Jacek St. Buras

Obsada spektaklu:

 • Paula Niemczynowicz
 • Przemysław Walich Teatr Współczesny / Szczecin
 • Adam Zych Teatr Polski / Szczecin

Reżyseria: Adam Zych

Inspiracja: Edmunt Kean

Bilety dostępne:

 • 35 zł normalny
 • 25 ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy, represjonowani za czasów PRL)

 

Sty
4
pt
Heniutki 67 (Słowianin na emigracji)
Sty 4@19:00
Heniutki 67 (Słowianin na emigracji)

Henryk Talaśka – był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci szczecińskiej sceny muzycznej, choć nie był jej twórcą, a jedynie fanem. “Człowiek, któremu nie przeszkadzała żadna muzyka”, zmarł w święta Bożego Narodzenia 2012 r.

4 stycznia 2013 r. odbył się w „Słowianinie” bardzo spontaniczny koncert z udziałem wielu szczecińskich zespołów. Publiczność dopisała w nadkomplecie, a DK Słowianin podjął decyzję, że co roku, w okolicach dnia urodzin Henia (4 stycznia), będzie organizować koncert. Tak narodziły się HENIUTKI.

Heniu kochał muzykę w całości, bez kastowych podziałów i stylistycznych szuflad. Tak samo fascynowały go koncerty klimatycznych wykonawców, jak i ostre brzmienia.  4 stycznia 2019 r. o godz. 19:00 rozpoczną się HENIUTKI 67.  Wystąpią: AFTER BLUES, JACKPOT, 2ManARMY oraz dzieci, które otrzymały od nas instrumenty. Ze względu na remont „Słowianina”, impreza odbędzie się w gościnnych progach DK 13 Muz.

Dzięki zakupionym przez publiczność cegiełkom na poprzednich koncertach, udało już kupić: wiolonczelę dla Kingi z Pyrzyc, pianino dla Mai ze Szczecina, flet poprzeczny dla Tamary z Gryfic, keyboard dla Marysi i gitarę dla Natalki (obie ze Szczecina), altówkę dla Karoliny z Banic k.Golczewa, gitarę dla Wojtka i wiolonczelę dla Oliwii (oboje z Klinisk Wlk.). W tym roku również zostanie zorganizowana zbiórka pieniężna, a pozyskane fundusze, organizatorzy w całości przeznaczą na zakup instrumentu dla uzdolnionego dziecka.

Żywioł i energia Henia sprawiała, że młodsi od niego fani muzyki na koncertach nie czuli różnicy wieku. Mamy nadzieję, że po raz kolejny na „Heniutkach” nie zabraknie publiczności i każdy znajdzie dla siebie odpowiednie dźwięki.

 • Wstęp: 10 zł i więcej – bilet cegiełka (zbiórka publiczna) – w dniu imprezy
 • Organizator: Dom Kultury Słowianin,
Sty
5
sob
NADęTE WaRSZtATy
Sty 5@09:00
NADęTE WaRSZtATy

Cykliczne zajęcia dla dzieci przy muzyce granej na żywo przez Orkiestrę Dętą „Olimpia”.

Celem warsztatów jest nauka rozpoznawania i rozróżniania emocji poprzez muzykę, którą dzieci będą tworzyć (razem z orkiestrą) słuchać jej i tańczyć w jej rytm. Na zajęciach dzieci będą poznawać instrumenty, płynącą z nich muzykę, będą uczyć się rytmów i dźwięków. Każde kolejne warsztaty podejmować będą temat innej emocji. Poza emocjami na warsztatach dzieci będą miały szanse poznać instrumenty, muzykę dętą i muzyków. Udział dziecka w warsztatach jest możliwy tylko w obecności rodzica lub opiekuna. Animacje poprowadzi – Martyna Rau. 

 • g. 9:00 (grupa 0-2 l.)
 • g.10:30 (grupa 2-4 l.)
 • g.12:00 (grupa 4-6 l.) 

Wstęp – dziecko 5 zł, opiekun 10 zł, dostępne na www.bilety.fm

Udział dziecka w warsztatach możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna.
Liczba miejsc ograniczona do 25 dzieci i 35 opiekunowie / grupa. Zajęcia odbywają się bez butów (dzieci i dorośli). Czas trwania zajęć 45 min.

Liquid Melody: koncert Wieczorową porą…
Sty 5@18:00
Liquid Melody: koncert Wieczorową porą...

Wieczorową porą… to koncert dla miłośników muzyki rozrywkowej w kameralnym składzie. W programie znajdą się najbardziej znane pozycje począwszy od lat 50., aż po dziś.

Tego wieczoru usłyszymy piosenki m.in.: Łobaszewskiej, Niemena, Rodowicz, Sinatry, Badacha czy Adele. Liquid Melody to zespół, który powstał z muzycznej pasji Marii Radoszewskiej – skrzypaczki i wokalistki oraz Waldka Zielińskiego – gitarzysty. Zespół wykonuje muzykę z każdego rodzaju gatunków nie zamykając się na jedną stylistykę muzyczną.

Maria Radoszewska – rodowita szczecinianka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale instrument solowy – skrzypce oraz Szkoły Muzycznej II Stopnia w Szczecinie na wydziale – śpiew klasyczny.  Obecnie występuje na scenie indywidualnie oraz w zespołach Fairy Ladies i Strings Girls Band. Można ją także usłyszeć w piosenkach 20-lecia międzywojennego Wspomnień czar – przedwojenna Madame. Związana również z orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie. Od 2017 roku prowadzi Agencję Muzyczną – Violinist.

Waldemar Zieliński – swoją przygodę z gitarą rozpoczął we wczesnych latach 80. ubiegłego wieku. Grał w zespołach: 7up, The Rebels, Van Dall, All The Players, MaToMi, Kasia Buja, Los Debesciacos, Jolly Roger (w latach 90. jeden z najlepszych zespołów szantowych w Polsce), Nadmiar (1999 nagrana płyta, festiwal Rawa Blues, koncertuje z zespołem obecnie –  muzyk sesyjny), Klakson Country (2003 – płyta ; 2004 i 2009 Piknik Country w Mrągowie), Jerry’s Hole Band (płyta 2009 zgłoszona do nagród Fryderyki 2010), Nasty Ladies (program „Mam Talent, aktualnie jako gitarzysta Estery Naczk), L.O. 27, Bracia Molęda, Jan Zieliński (ex – Bolter), Najlepszy Przekaz w Mieście (Eska Music Awards 2014, Sopot Hit Festival 2015), Rudnik (Lato Rmf Maxx 2017). Współpracuje z Agencjami Artystycznymi VIVO, Wilk Art oraz BBK, jest współtwórcą duetów DiValdi oraz Kontrabanda z którymi koncertuje.

Wstęp wolny

Sty
6
nie
Wieczór Trzech Magów
Sty 6@16:00
Wieczór Trzech Magów

Widowisko magiczne, jakiego jeszcze nie było. Nowe efekty. Niezwykłe przedstawienie w mistrzowskim wykonaniu.

Znakomita rozrywka dla całej rodziny. Zapraszamy na świąteczne przedstawienie pełne niesamowitych efektów iluzjonistycznych. W programie sztuki nawiązujące do legend o Trzech Magach, Twardowskim i trzech żywiołach (woda, ogień, ziemia). Program pełen niezwykłości – „efekty mrożące krew w żyłach”. Alexander wraz z asystentką i tancerkami od lat bawi publiczność w kraju i zagranicą, w renomowanych hotelach, na promach pasażerskich, w kasynach i teatrach. Teraz specjalnie dla Was w Szczecinie.

Bilety: ulgowe (dzieci, emeryci i renciści) – 20 zł, normalne – 25 zł  dostępne ON-LINE, Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście “I”, CIT – Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej), w dniu przedstawienia w DK „13 Muz”.

Sty
7
pon
Inspektor Jass na tropie. Gość: Jacek Skrzypczak
Sty 7@20:00
Inspektor Jass na tropie. Gość: Jacek Skrzypczak

W styczniu pierwsze w 2019 roku spotkanie z cyklem jazzowych wypraw Inspektora Jassa. Specjalnie na ten koncert przybędzie gość specjalny – saksofonista Jacek Skrzypczak, który będzie raczył nas autorską muzyką w towarzystwie znakomitych muzyków i barwnych opowieści.

Jacek Skrzypczak – szczeciński altowy saksofonista, trębacz, kompozytor i aranżer. Swoją karierę muzyczną zaczynał w Operating Conditions – jednym z najbardziej znanych zespołów w historii szczecińskiej muzyki rozrywkowej. Grał chyba na wszystkich kontynentach, bardzo często bywa  w Japonii. Na Festiwalu Opole ’87 otrzymał nagrodę im. Anny Jantar w konkursie debiutów za utwór „Zostań”, który napisał i zaaranżował. Oprócz współpracy z Operating Conditions, After Blues, Jolą Szczepaniak, Bassandą, brał też udział w projekcie „Szczecin Art Ensemble” oraz autorskim „Hypnotic Jazz Quartet”. Komponuje również muzykę poważną oraz jest aranżerem (m.in. sekcji smyczkowej do „Wiem jak nie jest, czyli Leoszewski Majem”).

Wstęp wolny

 • Organizator: DK „13 Muz”, Tomasz Licak
Sty
11
pt
Elvis Presley Birthday
Sty 11@19:00
Elvis Presley Birthday

Koncert zespołu Elvis Is Back upamiętniający 83. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie artystów, jakim był bez wątpienia Elvis Presley.

W repertuarze zespołu Elvis Is Back usłyszymy piosenki w różnorodnych gatunkach muzycznych, słuchanych przez kilka pokoleń odbiorców. Założycielem i głównym realizatorem projektu oraz odtwórcą roli Elvisa jest szczeciński muzyk Ryszard Wiercimak który ma za sobą występy w Skandynawii, Niemczech, Austrii, Tunezji i na promach w cieśninie Skagerak oraz na festiwalu muzyki Country w Polsce.. Głównymi filarami zespołu są muzycy: Jerzy Szymański, Tomek Puślednik i Dariusz Kamiński. Przewidziany jest występ tancerek, których instruktorką jest Weronika Fedorczuk oraz gościnnie zaproszonych muzyków.

 • Bilety na koncert w cenie 30 zł dostępne online oraz w punktach stacjonarnych w Euromusic ul.Monte Cassino 9 , Księgarnia muzyczna For Music ul. Kaszubska 4.
 • Organizatorzy koncertu : Firma Euromusic Ryszard Wiercimak
Sty
12
sob
„Cukier” – spektakl Małego Teatru Tańca
Sty 12@14:00
„Cukier” - spektakl Małego Teatru Tańca

Edukacyjny spektakl teatrano-taneczny dla dzieci od 3 lat.

Mały Teatr Tańca podejmie się słodkiego wyzwania tanecznej odpowiedzi na pytania: Czy jemy za dużo cukru i słodyczy? Jak na nas działa? Czy jest cukier lepszy albo gorszy? Cukier… czy w ogóle jest nam potrzebny do życia? Aktorzy Małego Teatru Tańca i Krzysztof Lubka (choreograf) postarają się raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości dzieci i rodziców czy nie wolno, a może właśnie trzeba jeść słodycze?
Reżyseria i choreografia Krzysztof Lubka – teatrolog, instruktor teatralny i taneczny, animator działań artystycznych dzieci, choreograf i tancerz, dyrektor artystyczny festiwalu Tańca Współczesnego Nieważkości.

 • Wstęp: dziecko 5 zł, opiekun 10 zł, dostępne na www.bilety.fm
 • organizator/ koordynator wydarzenia: Maja Olendzka, Krzysztof Lubka

Udział dziecka w warsztatach możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna. Liczba miejsc ograniczona 25 dzieci i 25 opiekunów na 1 spektakl. Zajęcia odbywają się bez butów (dzieci i dorośli). Czas trwania zajęć 45 min.