Kwi
14
nie
„Muzeum po zmroku” w Tworzę Się!
Kwi 14@14:00 – Sie 30@15:00

Czy wizyta w muzeum może być zaskakującą przygodą? Zaproszeni do współpracy artyści i animatorzy sprawili, że nie trzeba długo zastanawiać się nad odpowiedzią.

Tym razem galeria TWORZĘ SIĘ została przekształcona w najprawdziwsze muzeum, w którym będzie znaleźć znane obrazy, rzeźby i zabytkowe rekwizyty. Nie jest to jednak zwyczajne muzeum. To muzeum nocą, w którym rzeźby opuszczają swoje postumenty, znane postaci wychodzą z obrazów, bawią się w chowanego i do tego uwielbiają psoty. Oprócz nocnej scenerii, odwiedzający wystawę mogą odkryć tajemnicę zniknięcia ważnego eksponatu. Można wcielić się w rolę detektywów i przy pomocy odpowiednich wskazówek, śladów i szyfrów odkryć zagadki i tajemnice, które skrywa muzeum.

W ramach zwiedzania,  przybliżane są sylwetki i dzieła najbardziej znanych na świecie malarzy i rzeźbiarzy. Nie zabraknie też najlepszych książek dla dzieci o sztuce oraz książek detektywistycznych.  Wiek: 5+

Ekspozycja czynna do 30 sierpnia 2019 r.

Współpraca: Zofia Kiciński, Pani Pawlosky, Bartosz Wójcicki/Pushka Studio, Katarzyna Mierzejewska, Karolina Gołębiowska, Marek Mierzejewski, Oskar Ejsmont

Kurator projektu: Paulina Ratajczak

* UWAGA!

Wstęp wolny, bez zapisów dla osób indywidualnych w każdą niedzielę w godz. 11:00-16:00

Wstęp dla grup zorganizowanych (min. 8 osób) od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00

Zapisy: tworzesie@gmail.com

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2019” oraz „Twórcze 5×5”, współfinansowane jest przez Miasto Szczecin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy: Ogólnopolski Festiwal Animacji „O!PLA”, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Szkoła Podstawowa TAK, Kashart, Księgarnia FIKA, Stowarzyszenie OFFICYNA

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Cze
10
pon
Klik, Plik – wystawa plakatów
Cze 10@18:00 – Cze 30@18:15

Podczas wystawy prezentowane będą plakaty studentów z pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego prowadzonej przez prof. dr hab. Lexa Drewińskiego oraz mgr Agatę Pełechaty z Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Plakaty stanowią próbę własnej interpretacji proponowanych w pracowni tematów. Studenci poprzez plakat uczą się komentować otaczający ich świat, zabierają głos
w istotnych dla nich sprawach…

Wstęp wolny

Cze
16
nie
„Vivat Moniuszko” – koncert z cyklu Harmonie
Cze 16@16:00

W programie koncertu usłyszymy m.in. Arię z opery „Halka” Stanisława Moniuszki oraz pieśń „Prząśniczka” w opracowaniu na flet i fortepian. Wykonawcy to Elżbieta Stoparek – sopran i Zbigniew Miński – flet. Wystąpi też kwartet smyczkowy pod kierownictwem Ireny Olejnik oraz Natalia Potaman – skrzypce. Przy fortepianie – Julita Juszkiewicz.

 

  • Organizator Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków.
  • Koordynator projektu: Ludwika Mitkiewicz.

Wstęp wolny

FILM: „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzeja Tomczaka”
Cze 16@19:00

Film Iwony Gacparskiej to dokument poświęcony sylwetce szczecińskiego artysty malarza, grafika, nauczyciela, laureata Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin – Andrzeja Tomczaka, w którym artysta opowiada o najważniejszych wartościach jego życia, miejscach mu najbliższych i kluczowych momentach swojej zawodowej drogi. W pokazie wezmą udział przyjaciele artysty, jego żona – artystka malarka Wiesława Markiewicz, a także sam bohater Andrzej Tomczak.

Mecenasem przedsięwzięcia jest Gmina Miasto Szczecin.

Autor zdjęcia artysty: Dariusz Aniołkowski

Wstęp wolny

Cze
19
śr
„Podróże małe i duże” – koncert Children’s City Choir
Cze 19@18:00
„Podróże małe i duże” - koncert Children's City Choir

Chór Children’s City Choir, który powstał w październiku 2018 roku po roku pracy zaprezentuje swoje pierwsze przedstawienie taneczno-wokalne z muzyką do poezji Jana Brzechwy. W programie znajdzie się dziecięca literatura fortepianowa oraz muzyka filmowa. W przedstawieniu wystąpią także uczniowie klasy fortepianu Olivii Ugha.

Wstęp wolny 

Cze
24
pon
Szczecińskie Wierszogranie: Recital Waldemara Chylińskiego
Cze 24@19:00

Zapraszamy na kolejny koncert w ramach cyklu Szczecińskie Wierszogranie, który od lat przygotowuje Stowarzyszenie SZOK – Szczecińska Offensywa Kulturalna. Waldemar Chyliński to śpiewający poeta, bard i autor tekstów piosenek. Debiutował w gdańskim Żaku na początku lat siedemdziesiątych. Jest laureatem wielu przeglądów i festiwali. W 1978 r. zdobył Główną Nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a w 1985 r. (wraz z zespołem Kaczki z Nowej Paczki) drugą nagrodę w kategorii piosenki kabaretowej na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwszą nagrodę (jako autor piosenki wykonywanej przez Grażynę Łobaszewską) zdobył na FPP w Opolu w 1991 r.

Piosenki z tekstami Chylińskiego śpiewają m. in. Ela Adamiak, Ada Biedrzyńska, Beata Bartelik, Grażyna Łobaszewska, Zbigniew Zamachowski oraz zespoły: Mr. Zoob, Czerwony Tulipan, Kaczki z Nowej Paczki, Babsztyl i wielu innych artystów. Waldemar Chyliński wydał trzy autorskie płyty (ostatnią „Stało się życie” w 2018 r), jego piosenki ukazały się też na wielu płytach innych wykonawców. Płyta „Greps” wydana wraz z zespołem Kaczki z Nowej Paczki osiągnęła status „Złotej Płyty”.

Na scenie Waldemarowi Chylińskiemu często towarzyszy grający na gitarze Bogusław Jackowski, muzyk, aranżer, propagator twórczości Kabaretu Starszych Panów, znawca piosenki z tekstem i tzw. piosenki turystycznej, a także „dobry duch” wielu przedsięwzięć artystycznych i wydawniczych.

Bilety: 35 zł w przedsprzedaży dostępne online na www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście “L” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej). Bilety można nabyć także w dniu koncertu w DK „13 Muz” w cenie 45 zł.

Cze
26
śr
„Miłosz w Szczecinie”
Cze 26@18:00

Program przypominający sylwetkę oraz twórczość naszego noblisty w związku z jego wizytą w powojennym Szczecinie, która miała miejsce dokładnie 70 lat temu. Drugim powodem wspomnienia tego wydarzenia jest fakt, że Czesław Miłosz wystąpił ze swoją twórczością w nowo powstałym Klubie 13 Muz. Miłosz był w Szczecinie dokładnie w czerwcu 1949 roku.

Andrzej Franaszek pisze o tym wydarzeniu na stronie 426 w swojej książce na temat poety pt. „Miłosz. Biografia”: – „W Szczecinie poeta ma wieczór autorski w Klubie 13 Muz, spotyka się też z Andrzejewskim, który zamieszkał tam rok wcześniej, gdy dostał przydział na… ośmiopokojową willę (…) W tej samej podszczecińskiej dzielnicy mieszkali również Gałczyńscy i Woroszylscy, jak wtedy oceniał Miłosz, całkowicie odizolowani od prawdziwego życia Polaków.”. Wspomniana willa Jerzego Andrzejewskiego znajdowała się na ulicy Pogodnej, natomiast Klub 13 Muz ówcześnie mieścił się przy alei Wojska Polskiego.

Na okładce książki Andrzeja Franaszka, znajduje się czarno-biała fotografia Miłosza, którą wykonał szczeciński fotoreporter Jerzy Undro (związany z Polską Agencją Prasową). Zdjęcie powstało w czerwcu 1981 roku w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Poeta był wtedy z dwutygodniową wizytą w Polsce, a pan Jerzy dokumentował cały jego pobyt.

Informacja na podstawie www.wszczecinie.pl.

Więcej faktów dotyczących pobytu Miłosza w naszym mieście będzie można poznać podczas spotkania, które odbędzie się w Domu Kultury „13 Muz”. Program powstał we współpracy z panią Cecylią Judek z Książnicy Pomorskiej i na podstawie jej artykułu „Idylla na Głębokiem – czyli Miłosz w Szczecinie”. Program artystyczny przygotowali aktorzy z DK „13 Muz” pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego.

Wstęp wolny

Cze
27
czw
Czwartek Literacki „13 Muz”: Elewator nr 28
Cze 27@19:00

Promocja 28. numeru szczecińskiego kwartalnika literacko-kulturalnego ‘eleWator’, poświęconego Elizabeth Bishop – spotkanie z Jackiem Bielawą oraz promocja jego powieści „Kościelec”. Prowadzenie: Damian Romaniak.

„eleWator” jest pismem, w którym oprócz najnowszej prozy i poezji uznanych i debiutujących autorów, mieszkających w Polsce oraz za granicą, znaleźć można teksty literackie przetłumaczone na język polski, szkice o literaturze i jej najwybitniejszych twórcach, a także eseje, felietony i recenzje. Kwartalnik jest miejscem dyskusji, polemik i platformą ożywczej wymiany poglądów. Dzięki stałym współpracownikom z Dublina, Kijowa, Londynu, Paryża i Nowego Jorku, „eleWator” ma charakter globalny, a także interdyscyplinarny. Wiele uwagi poświęca bowiem najnowszym światowym działaniom artystycznym omawianym w działach filmu, muzyki, sztuk plastycznych i architektury oraz teatru. Kwartalnik, którego wydawcą jest Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy jest pismem szczególnym, bowiem punktem odniesienia do wszystkich decyzji formalnych, redakcyjnych i konceptualnych, jest dziedzictwo Autora „Prozaicznych początków”.

„eleWator” ukazuje się dzięki wsparciu Miasta Szczecin oraz Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania; dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 Jacek Bielawa (ur. w 1974 r. w Prudniku) – prozaik. Recenzent miesięcznika „Nowe Książki”. Mieszka w Katowicach. Wydał zbiór opowiadań „‘Święty Antoni’ i inne opowiadania” (2013, wyróżniony w konkursie „czytane w maszynopisie” Fundacji Literatury imienia Henryka Berezy) oraz powieść „Kościelec” (FORMA 2018). Jego opowiadanie znalazło się w antologii współczesnych polskich opowiadań „2017” (2017).

„Kościelec”

„Kościelec” Jacka Bielawy zwraca uwagę energią języka i energią wypowiedzi bohatera-narratora, który – rzecz ujmując w największym skrócie – opowiada o sobie, o swoim życiu, o przeszłości, o teraźniejszości, o spełnieniach i niespełnieniach, o powikłanych relacjach z ojcem i z partnerkami. Nosi imię Feliks, jest właścicielem „Fabryki”, czyli klubu fitness i ma czterdziestkę na karku.

Proza gęsta i zwarta. Powieść współczesna, problemy i znaki współczesności jak najbardziej znajome. Dynamiczna narracja Kościelca jest ironiczna, często sarkastyczna. Feliks stara się znaleźć wytłumaczenie, „jak można nazwać te szalone ciągi zdarzeń, na które nie miał wpływu, jak alkoholik nie ma wpływu na ciągi alkoholowe?”. Zatem bohater mówi, mówi, mówi, roztrząsa, interpretuje zdarzenia ze swojego życia i najbliższych sobie osób. Wdrapuje się na budowlę wzniesioną ze słów i rozgląda się dokoła.

Tekst ma rytm i strukturę utworu muzycznego; chodzi o melodykę narracji, jej powtórzenia, nowe motywy, o swoistą refreniczność. Może to mieć związek z zawodem ojca Feliksa, dyrygentem, który jest intensywnie „opowiadaną” postacią, może mieć związek z pojawiającymi się w utworze nazwiskami muzyków i ich dzieł. Słyszalny, muzyczny motyw Kościelca rozwija się jak wstęga na wietrze – wybiega naprzód i zawraca. I żeby nie wszystko w Kościelcu toczyło się w sposób przewidywalny, czytelnika zaskoczy rozbudowana koda utworu, coś się w świadomości bohatera rozjaśni, a jego opowieść może zostać odebrana z czujnym przymrużeniem oka (Piotr Szewc).

Książka współfinansowana ze środków Miasta Szczecin.

Wstęp wolny

Cze
28
pt
Koncert „Talenty Pomorza”
Cze 28@17:00

Zapraszamy do muzycznej podróży przez najpiękniejsze bajki Walta Disneya oraz nieco poważniejsze utwory Fryderyka Chopina. Na letnim koncercie w DK „13 Muz” wystąpią pianiści – uczniowie Pauli Ponichtera. Prywatna Szkoła Muzyki Jakubowiak&Ponichtera, działająca od 2016 roku, powstała z inicjatywy Pauli Ponichtera oraz Sandry Jakubowiak.

Szkoła specjalizuje się w prowadzeniu indywidualnych zajęć muzycznych przez profesjonalną i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną z wieloletnim doświadczeniem scenicznym i pedagogicznym. Głównym celem szkoły jest przygotowywanie instrumentalistów oraz wokalistów do działalności artystycznej na wielkich, jak i kameralnych scenach świata. Uczniowie zdobywają laury w konkursach, festiwalach i przeglądach rangi ogólnopolskiej jak i międzynarodowej – w zakresie muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Prywatna Szkoła Muzyki Jakubowiak&Ponichtera mieści się na Starym Mieście przy ul Siennej 11.

Wstęp wolny

Cze
29
sob
NADęTE WaRSZtATy
Cze 29@09:00

NADęTE WaRSZtATy – to cykliczne zajęcia dla dzieci przy muzyce granej na żywo przez Orkiestrę Dętą „Olimpia”. Celem warsztatów jest nauka rozpoznawania i rozróżniania emocji poprzez muzykę, którą dzieci będą tworzyć (razem z orkiestrą) słuchać jej i tańczyć w jej rytm. Na zajęciach dzieci będą poznawać instrumenty, płynącą z nich muzykę, będą uczyć się rytmów i dźwięków.

Animacje poprowadzi – Martyna Rau – muzykoterapeuta, pedagog, trener rozwoju poznawczego i emocjonalnego dzieci i młodzieży. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalności muzykoterapia. Ze Szczecinem związała się prywatnie i zawodowo – współpracuje z Domem Kultury „13 Muz”, integracyjnymi placówkami edukacyjnymi, Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza.

Udział dziecka w warsztatach możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna. Liczba miejsc ograniczona. Zajęcia odbywają się bez butów (dzieci i dorośli). Czas trwania zajęć 45 min.

  • Godz. 09:00 (0-2 lat),
  • Godz. 10:30 (2-4 lat),
  • Godz.  12:00 (4-6 lat)

Bilety: dziecko 5 zł / opiekun 10 zł dostępne @TUTAJ