Wrz
1
wt
01.09-28.02. / Wystawa RAJ NA ZIEMI (online)
Wrz 1 2020@10:00 – Lut 28 2021@18:00

Galeria Tworzę się: „Raj na ziemi”

01.09-28.02.2021 / do 31.01. tylko online

Od połowy listopada galeria Tworzę się zaprasza także na wirtualne spacery. Można odwiedzić aktualną wystawę „Raj na ziemi” oraz towarzyszącą jej dźwiękową przestrzeń „Cisza i muzyka”. Prezentacji online towarzyszą konkursy, ćwiczenia i zadania twórcze publikowane na profilu galerii na Facebooku. Zapraszamy do odwiedzania galerii i śledzenia jej profilu w mediach społecznościowych.

Spotkania dla grup szkolnych online (do 31.01.)
Podczas wirtualnego spaceru, przy pomocy wybranych książek poruszymy tematy związane z ekologią oraz ekologią muzyki. Nie zabraknie zabawy, twórczych zadań i ćwiczeń przybliżających zagadnienia poruszone na wystawie.
Wiek uczestników: 7+
Czas trwania: 45 min
Spotkania odbywają się na platformie zoom.
Zapisy: tworzesie@gmail.com

W związku z zamknięciem placówek kultury do 31.01. wydarzenia zaplanowane w tym okresie nie odbędą się. Przepraszamy za zmiany w programie.

Jednocześnie pragniemy poinformować, iż rozważamy przeniesienie niektórych wydarzeń zaplanowanych w tym okresie mających się odbyć w budynku instytucji przy placu Żołnierza Polskiego – część na inne terminy, a część w przestrzeń Internetu, o czym będziemy informowali na bieżąco na naszej stronie internetowej oraz na profilu na FB.

Wystawa RAJ NA ZIEMI TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury 13 Muz”

„Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw” (dźwiękowa przestrzeń towarzysząca wystawie „Raj na ziemi”)

Opis wystawy:

„Nie ma innego raju, ziemia jest naszym rajem” – powiedział Mirosław Hermaszewski patrząc na ziemię z orbity.

W kontekście problemów z jakimi boryka się nasza planeta, potraktowanie jej jako wspólnego dobra, jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Naukowcy twierdzą, że choć zdrowie planety, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek, wciąż nie jest za późno, by powstrzymać ten proces. Jeśli chcemy zatrzymać nasz raj, musimy zacząć działać jak najszybciej, w skali globalnej ale przede wszystkim lokalnie. Wspólnie z zaproszonymi artystami, stworzyliśmy przestrzeń, w której poprzez sztukę mówimy o najważniejszych problemach środowiskowych. Przy pomocy specjalnie zaaranżowanej przestrzeni oraz ścieżce wrażeń, będziemy prowokować do refleksji oraz zadawać pytania, które pozwolą uruchomić wyobraźnię ekologiczną. 

Odwiedź wykreowany przez nas świat. Przespaceruj się ścieżką nr 1 i ścieżką nr 2. Zdobądź wiedzę i zdecyduj, jaki świat wybierasz.

Wiek: 5+

Wystawie towarzyszy pokaz filmu „OSIEDLE” w reż. Magdaleny Bryll. W miejscu wiekowego lasu powstaje nowe osiedle, uporządkowane, nowocześnie zaprogramowane i … bezduszne. Tomek i Tonia wraz z innymi dziećmi, dzięki swej wyobraźni i pomysłowości postanawiają zmienić ten stan rzeczy. Sprawdźcie koniecznie, czy im się uda.

Współpraca: Piotr LUMP Pauk, Katarzyna Mierzejewska, Karolina Gołębiowska, Aleksandra Rus, Edyta Waszak, Marek Mierzejewski, Joanna Olejniczak, Oskar Ejsmont

 Opis dźwiękowej przestrzeni „Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw”:

W ramach kolejnej przestrzeni nadal zajmujemy się ekologią, a dokładnie ekologią muzyki. Jej twórcą był kanadyjski kompozytor oraz ekolog akustyczny Raymond Murray Schafer. Dźwięk to obecnie jeden z ważniejszych elementów kultury: brzmienia przemysłowe, odgłosy natury i muzyka. Dźwięki są wszędzie. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce, w którym zaznamy absolutnej ciszy. Źródłem dźwięku są urządzenia, maszyny, człowiek oraz natura. Dawniej dźwięki pochodziły głównie z natury, dzisiaj z maszyn i urządzeń. Ekologia muzyki zmusza nas do głębszej refleksji na temat otoczenia i przebywania w ciągłym hałasie. Aby przybliżyć odwiedzającym pojęcie ekologii muzyki, zapraszamy na spacer dźwiękowy korytarzami galerii podczas którego będzie można poćwiczyć słuch i dokonać twórczych, dźwiękowych odkryć.

Oprócz przestrzeni dźwiękowej wykreowanej w galerii, zapraszamy na muzyczną ucztę, koncert-słuchowisko „No to gramy”.

Współpraca: Marcin Dymiter, Maciej Olewniczak, Kasia Mierzejewska, Joanna Bronisławska, Marianna Oklejak

Kuratorka TWORZĘ SIĘ:

Paulina Ratajczak

Kiedy i jak odwiedzić wystawę po 31.01.:

– w niedziele, godz. 11:00-16:00

Wstęp bezpłatny, preferowane zapisy mailowe: tworzesie@gmail.com. Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa i wprowadzone ograniczenia zwiedzanie odbywa się w mniejszych grupach, o pełnych godzinach. Zgłaszając chęć udziału w niedzielnym zwiedzaniu, prosimy o podanie w mailu godziny wizyty. Wysłanie maila jest gwarancją rezerwacji miejsca na wejście do galerii. Zwiedzanie odbywa się w maseczkach ochronnych.

Po otrzymaniu zgłoszenia mailem, otrzymacie Państwo informację zwrotną, potwierdzającą rezerwację miejsc. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Mailowo prześlemy Państwu do wglądu oświadczenie uczestnika wydarzenia.

– od poniedziałku do piątku wstęp dla grup zorganizowanych (koszt: 10 zł/dziecko, zapisy: tworzesie@gmail.com)

Po ustaleniu dogodnego terminu, otrzymacie Państwo do wglądu oświadczenie uczestnika wydarzenia. Zwiedzanie odbywa się w maseczce ochronnej i wg wymogów sanitarnych.

Szczegóły: www.tworzesie.pl

Filmowa zapowiedź wystawy:

 Epizod 1 – https://bit.ly/2Q3hYlQ

Epizod 2 – https://bit.ly/34oU9gJ

Epizod 3 – https://bit.ly/3jYXpDT

W roli głównej: Maria Dąbrowska

Realizacja filmu: Kamera Jazda

Koncept: Paulina Ratajczak

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 Muz”

Kurator TWORZĘ SIĘ: Paulina Ratajczak

Wydarzenia odbywają się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020” oraz „W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: Sektor 3 Szczecin, IKEA Dom Jutra, Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart, Szkoła Podstawowa TAK, 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020.

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecin.

Gru
16
śr
DO 28.02. / Galeria Jedna Druga – „delegacja” (Jerzy Kosałka / Dariusz Fodczuk) do 31.01. tylko online
Gru 16 2020 – Lut 28 2021 całodniowy

16.12.2020 środa

Galeria zdjęć

Video

delegacja***
1. «grupa osób reprezentujących jakąś zbiorowość»

2. «wyjazd w sprawach służbowych; też: pisemne upoważnienie do takiego wyjazdu»

3. «przeniesienie swoich uprawnień lub obowiązków na inny organ»

Najnowsza wystawa w Galerii Jedna Druga Jerzego Kosałki i Darka Fodczuka “Delegacja” odnosi się bezpośrednio do sztuki performance. Obaj artyści bardzo swobodnie i z należytą gracją korzystają z tego medium, choć warto dodać, że nie jest to jedyna strategia artystyczna jaką uprawiają.

Performance to zdarzenie artystyczne, którego przedmiotem i podmiotem jest obecność artysty w określonym kontekście przestrzeni, czasu i własnych ograniczeń. Artysta występujący przed publicznością jest zarówno twórcą, jak i materią sztuki. W przypadku wystawy “Delegacja” następuje nieznaczne “przesunięcie” w rzeczywistości, artyści postanawiają zaprezentować własne performance’y w dość nietypowy i zaskakujący sposób, delegując do tego zadania swoich “reprezentantów”, czyniąc z tego gestu, przestrzeń do poszukiwań nowej/innej formy na prezentację sztuki performance. Jak pisze Jerzy Koszałka w opisie do swojej pracy: “Idea zostaje, ale zmienia się ciało. Przechodzimy ze świata żywej akcji, jaką jest performens do świata zmaterializowanego, zarezerwowanego dla obiektu. Dla Darka (przyp. Fodczuka) jest to instalacja, a dla mnie takim obiektem jest makieta. Uważam makietę pod względem wizualnym za bardzo atrakcyjne medium, które może być w galerii konkurencją dla dokumentacji filmowej performensu”.

Artysta prezentuje na wystawie cztery makiety, które stanowią swoistą dokumentację gestów i zdarzeń artystycznych, jakie miały miejsce w ciągu ostatniego pięćdziesięciolecia. Pierwsza praca pt.:  “Krzesło Kosałki” odnosi się bezpośrednio do propozycji Tadeusza Kantora, jaką wypowiedział w 1970 roku na Sympozjum Plastycznym w Wrocławiu, aby w jego publicznej przestrzeni postawić 9-metrowe betonowego krzesło. Projekt doczekał się swojej realizacji w 2011 rok, ale po dwóch latach, podczas remontu ulicy, została zdemontowana tabliczka podpisująca rzeźbę. Obiekt stał się bezimienny, anonimowy. Koszałka podczas performance’u, wykonał gest polegający na artystycznym zawłaszeniu krzesła przez zasiedzenie oraz podpisaniu przedmiotu swoim imieniem i nazwiskiem, co skutkowała zawłaszczeniem samego działa Tadeusza Kantora. Druga z makiet odnosi się do sztandarowej pracy “still in progress” Adama Rzepeckiego z 1988 roku, który postanowił podnieść wysokość Rysów (wys. 2499 m) o metr, aby miały równe 2500 metrów i rozpoczął, trwający do dzisiaj, proces wnoszenia na górę kamieni. “Przesłanie dla obcych” jest makietą przedstawiającą nieudokumentowany performance, który powstał na fali narastającej ksenofobii, odnoszący się do figury “obcego” i dwuznaczności samego słowa – obcy jako kosmita, obcy jako cudzoziemca. Ostatnia z prezentowanych makiet jest hołdem dla “Bohatera”, złożonym po “walce w płomieniach” z krakowskim Smokiem Wawelskim, jaką artysta stoczył, posiadając osobliwą umiejętność ziania ogniem.

Darek Fodczuk zrealizował na wystawę dwa mobline obiekty. Pierwszy, “Gallery Destroyer”, który w swoim dance macabre – mechanicznym balecie ku zniszczeniu i zagładzie, skrupulatnie realizuje plan rozwalania tynków i burzenia ścian galerii, budując przy tym dość ironiczny, ale też smutny kontekst dla odczytania pracy. Druga instalacja to “Earthquake Simulator” – symulator trzęsienia ziemi, będący niczym rekwizyt wyciągnięty z planu filmu katastroficznego, rezonuje i wybruje w przestrzeni galerii, wystukując rytmiczną mantrę o zagrożeniach i niebezpieczeństwie współczesnego świata. Obie realizacji przystają bardzo do koncepcją i idei rzeźby procesualnej, która poza formą i materią, posiada również pierwiastek transgresji, powodujący nieustaną zmianę, pomimo statyczności obiektu, jest jednak zdarzeniem w czasie.

“Delegacja” zdaje się być bardzo udaną i błyskotliwą wyprawą w czasoprzestrzeń, w której doświadczenie nowej, dotąd nieprezentowanej formy dokumentacji i samego w sobie performance’u, jest bardzo ciekawą propozycją wystawy dwójki artystów przebywających aktualnie w podróży służbowej.

Kurator wystawy: Monika Szpener

Wydarzenie na FB

Wystawa czynna do 28 lutego 2021 (do 31.01. tylko w formie dokumentacji online) od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń. Wstęp wolny – zapisy na zwiedzanie wystawy po 31.01.: jedna_druga@13muz.eu

W związku z przedłużeniem obostrzeń spotkanie autorskie z artystami w dniu 22 stycznia zostało odwołane – przepraszamy za zmiany w programie.

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Fot. Robert Stachnik

Sty
28
czw
28.01. / Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 71 / Zbigniew Jasina – „Inaczej przemijam” (online)
Sty 28@19:00

28.01.2021 czwartek g. 19:00

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” 28 stycznia 2021 (czwartek), godzina 19:00.

Spotkanie ze Zbigniewem Jasiną oraz promocja tomu poetyckiego „Inaczej przemijam”.

Prowadzenie: Damian Romaniak.

„Inaczej przemijam”
„Inaczej pamiętam, inaczej przemijam” – pisze w swoim nowym tomie wierszy Zbigniew Jasina. Czy „inaczej” znaczy tu bardziej? Czy wprost przeciwnie: mniej, ale dzięki temu intensywniej? A może należy to czytać jeszcze… inaczej? Dopóki pamiętam – przemijam inaczej. Uważniej, pełniej, spokojniej; mimo że wędruję głębiej – w samego siebie. Do źródeł. Czystych, chociaż gorzkich.

I to chyba jest sens wersów, które wybił Jasina w tytule tomu. Nie bez kozery; te wiersze to dziennik podróży jaką jest życie, przemijanie właśnie. Ale dziennik zapisywany na stacjach coraz odleglejszych, bliższych kresu, zbliża nas zarazem do stacji początkowej. Którą jest ulica – jakże by inaczej – Dworcowa. „Dziwiłem się / że mieszkam przy ulicy Dworcowej / w miasteczku / gdzie nie ma peronu (…) tak / u początku mojej filozofii / stał dworzec / którego nie było”.

Ta refleksja sprzed lat, zdziwienie dziecka, staje się doświadczeniem wieku późnego. Gdy wracają do nas ludzie, co odeszli, miejsca, które porzuciliśmy, i sprawy, które pora zamknąć. Jasina ma dla nich czułość i emocje, ale też uwagę i chłód, którymi się przed czułością i emocjami broni, żeby nie tylko pamiętać, a i zrozumieć. Aby jednak zrozumieć naprawdę, nie można kłamać. Etyczne napięcie tych wierszy jest więc czytelne równie mocno, jak zapisane w nich wzruszenia poety, dobierającego słowa oszczędnie, ale sięgającego nimi głęboko (Artur Daniel Liskowacki)

Zbigniew Jasina (ur. w 1956 r. w Polanowie) – poeta, dziennikarz. Mieszka w Szczecinie. Wydał tomy wierszy: „Nie unikniesz podróży” (2004), „Inne światło” (FORMA 2011), „Drzewo oliwne” (FORMA 2013), „Inaczej przemijam” (FORMA 2020).

Wydarzenie na FB

Sty
29
pt
29.01. wydarzenie odwołane / XV edycja Konkursu „Na szlaku poezji…”
Sty 29@17:00

29.01.2021 piątek / Wydarzenie zostało odwołane z przyczyn od nas niezależnych – przepraszamy za zmiany w programie

Brak miejsc – wszystkie wejściówki zostały już pobrane.

Wydarzenie przeniesione z 4 grudnia na 29 stycznia.

Rozdanie nagród w II Szczecińskim Przeglądzie Twórczości Poetyckiej im. Edwarda Stachury „Wędrówką życie jest człowieka” oraz w XIII Szczecińskim Konkursie Fotograficznym.

Konkurs poetycki kierowany do młodzieży szkół średnich jest imprezą towarzyszącą Imprezie „Na Szlaku Poezji”.

Cele konkursu:
– umożliwienie młodzieży twórczego wyrażania siebie
– realizację potrzeby poetyckiego nazywania świata
– zachęcenie młodzieży do odkrywania wierszy pisanych do „szuflady”
– zaprezentowanie rozmaitych sposobów nawiązywania więzi ze światem
– zmierzenie się z rygorem formalno-strukturalnym jaki narzuca metoda poetycka
– zainspirowanie młodzieży twórczością poetycką Edwarda Stachury

XIII Szczeciński Konkurs Fotograficzny dla Uczniów i Nauczycieli Szkół Podstawowych i Średnich Województwa Zachodniopomorskiego pod nazwą „Drzewa w obiektywie Twojego aparatu”.

Celem konkursu jest prezentacja fotografii i stymulacja osób fotografujących do realizacji prac fotograficznych na wskazany temat.

Więcej informacji na stronie konkursowej: www.nsp.lo2.szczecin.pl

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny – liczba miejsc jest ograniczona / wszystkie wejściówki zostały już pobrane

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Sty
30
sob
30.01. online / Warsztaty z Panem Kleksem
Sty 30 całodniowy

30.01.2021 sobota g. 12:00

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” 30 stycznia 2021 (sobota), godzina 12:00.

Ponadczasowa, zabawna, i niezmiennie aktualna twórczość Jana Brzechwy. Chyba nie ma dziecka, które nie złościłoby się jak „Dziki Dzik”, nie było „Na straganie w dzień targowy”, a każde czasem „Na tapczanie leży jak leń”. Zapraszamy małych miłośników Pana Kleksa i tych, którzy jeszcze go nie poznali. Na naszych warsztatach będzie piegowato 🙂

Warsztaty z edukacji kulturalnej naszych najmłodszych poprowadzi Aleksandra Głowacka – na co dzień specjalista w zakresie arteterapii dziecięcej. Od 10 lat nauczyciel edukacji, absolwentka Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej. Na co dzień zastępca dyrektora, wychowawca i pedagog w przedszkolu integracyjnym. W swojej pracy wykorzystuje elementy pedagogiki Marii Montessori oraz nowoczesne techniki i formy prowadzenia zajęć, głównie wykorzystując metody aktywizujące. Autorka projektów warsztatowych dla najmłodszych.

Wydarzenie na FB

Fot. Robert Stachnik

Lut
1
pon
1.02. online / Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle: Młodzi kompozytorzy
Lut 1@19:00

1.02.2021 poniedziałek g. 19:00

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” 1 lutego 2021 poniedziałek, godzina 19:00.

 W pierwszy poniedziałek lutego scenę w Sali Kominkowej przejmą młodzi kompozytorzy jazzowi. W czwarte urodziny Inspektora, podczas jubileuszowego koncertu ogłosimy bowiem laureatów konkursu kompozytorskiego „Młody Generator”, a program koncertu będzie się składał z kompozycji młodych twórców.

Usłyszymy ciekawe kompozycje konkursowe, zaprezentowane przez znakomitych muzyków. Konkurs zorganizowała Fundacja Generator Sztuki, a wsparło go Miasto Szczecin.

Wydarzenie na FB

Lut
8
pon
08.02. / Galeria Foyer – Carta Papirea – wystawa prac i dekoracji z papieru
Lut 8@16:00

08.02.2021 poniedziałek g. 16.00

Wystawa czynna do 28.02.2021 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń.

Wstęp wolny – zapisy na zwiedzanie wystawy po 8.02.: m.tyczka@13muz.eu

W dniu 8 lutego zapraszamy do Galerii Foyer na otwarcie wystawy – obowiązują wejściówki dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Wystawa prezentuje prace powstałe na plenerze dotyczącym sztuki wytwarzania i tworzenia z papieru.
Plener miał miejsce wiele lat temu w Buku, gdzie spotkali się artyści z różnych stron kraju, by wymieniać doświadczenia i opracować prace eksperymentując m.in. z papierem czerpanym. Jedną z organizatorek pleneru była Barbara Warzeńska, której prace będzie można zobaczyć w Galerii Foyer.

Druga część wystawy to wielkoformatowe dekoracje papierowe wykonane przez Barbarę Lewandowską – aktorkę Teatru Współczesnego, która poza sceną prowadzi swoją działalność związaną z dekoracją papierową. Papierowe wzory geometryczne lub kwiatowe powstają w pracowniLadaco”.

To autorski domowy zakład dekoratorski stworzony z miłości do upiększania wyjątkowych chwil.
Fantazyjne dekoracje wyczarowane z papieru ozdabiają drogę nowożeńcom podczas ślubu, zmieniają bajkowo wystrój każdego wnętrza. Barbara Lewandowska tworzy tła, ściany, „backdropy”, magiczne obrazy
tylko z kartek papieru, ale mimo tak zwykłego materiału powstają zaskakujące, efektowne, bogate scenografie.

Barbara Warzeńska (1942-2019)
Absolwentka PWSSP we Wrocławiu, gdzie w 1967 r. obroniła dyplom w pracowni prof. Marii Dawskiej. Zajmowała się malarstwem, sztuką papieru, tkaniną artystyczną. Zorganizowała około 40 wystaw indywidualnych, brała udział w 100 wystawach zbiorowych w tym za granicą m.in. Estonia, Bułgaria, Niemcy, Szwecja, Węgry, Włochy, USA, Litwa, Hiszpania, Belgia.

W 1991 r. uczestniczyła w Międzynarodowym Sympozjum „Ziemia / Powietrze” – Reckinizberg / Niemcy,
a rok później otrzymała stypendium artystyczne miasta Bremenhaven / Niemcy. W kolejnych latach uczestniczyła w Sympozjum „Akcja na wietrze” – Ahrenshoop / Niemcy (1994),
„Fascynacja papierem” Muzeum M.K.Ciurlionis – Kowno / Litwa (1995), „Dante w Polsce”  – Rawenna / Rzym (1997), „Polskie Malarstwo Figuratywne” Galeria Nowego Dziennika – Nowy Jork, II Biennale Sztuki Alcoi – Hiszpania (1999), „Śladami Moniuszki” Biblioteka Polska – Paryż/ Francja (2011), „100-lecie ZPAP” – Bruksela / Belgia.

Odznaczona złotą odznaką ZPAP, „Złotym Ex-Librisem” Książnicy Pomorskiej w Szczecinie,
organizatorka plenerów międzynarodowych, Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, 
(wiele lat działała na rzecz ZPAP oddziału szczecińskiego).

Nagrody i wyróżnienia – 1972-73 konkurs na plakat WAG – Szczecin I nagroda, 1973-1974, 1978 „Konik morski” Szczecin – nagrody i wyróżnienie za malarstwo, 1979, 1994 „Salon Jesienny” Szczecin – wyróżnienie, 1996 „Cztery pory roku” Szczecinek – wyróżnienie, 1997 konkurs „Dante w Polsce” – I nagroda,
Salon ‘ 89 – I nagroda, 1999 – II Biennale Sztuki Alcoi Hiszpania – nagroda Jury.

Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku,
innych urzędach i instytucjach Państwowych. W kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą m.in.
Szwecji, Danii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Hiszpanii i USA.

Barbara Lewandowska
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (2009). Od sezonu artystycznego 2009/2010 aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na scenie Teatru Współczesnego po raz pierwszy pojawiła się w dyplomowym spektaklu IV roku kierunku aktorskiego PWST w Krakowie „Zatopiona katedra” w reżyserii Anny Augustynowicz.

Występuje m.in. w Marion – „Czarownice z Salem”, reż. Adam Orzechowski, „Lepsze lasy”, reż. Tomasz Kaczorowski, „Fanny i Alexander”, reż. Justyna Celeda, „Ania z Zielonego Wzgórza”, reż. Marek Pasieczny, „Pijani”, reż. Norbert Rakowski, „Król Edyp”, reż. Rudolf Zioło, „Pan Tadeusz”, reż. Irena Jun.

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Lut
13
sob
13.02. / Warsztaty na „BezNudnej Wyspie” oczywiście z książką
Lut 13@10:00 – 11:45

13.02.2021 sobota

Ale, że bawić można się słowem?!
No kto by pomyślał?
Przecież każdy wie, że do zabawy potrzebne są zabawki, przyjaciel, rodzeństwo…

Ale na naszych warsztatach do zabawy będziemy mieli słowo, a w zasadzie duuuużo słów! A jakby tego było mało to bawić się będziemy na „BezNudnej Wyspie” w towarzystwie kudłatego współp(s)asażera, Bellę (nie) w sosie czy też Oszustka Rysia. Przy pomocy zabawnych i absurdalnych pomysłów oraz zagadek językowych nasi warsztatowicze rozwijać będą pokłady kreatywności i zasób słownictwa.

Zapraszamy Was do książkowej podróży na „BezNudną Wyspę” Agnieszki Frączek.

O książkach, których nie da się po prostu przeczytać, nie da się ich tylko przejrzeć – ot tak otworzyć, przekartkować i zamknąć też nie da się, o książkach, które prawie nie mają słów a uczą więcej niż podręczniki opowie i animacje poprowadzi wielbicielka książek – Aleksandra Głowacka. Na co dzień specjalista w zakresie arteterapii dziecięcej. Od 10 lat nauczyciel edukacji, absolwentka Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej. Na co dzień zastępca dyrektora, wychowawca i pedagog w przedszkolu integracyjnym. W swojej pracy wykorzystuje z elementy Pedagogiki Marii Montessori oraz nowoczesne techniki i formy prowadzenia zajęć, głównie wykorzystując metody aktywizujące. Autorka projektów warsztatowych dla najmłodszych.

Warsztaty z edukacji kulturalnej naszych najmłodszych poprowadzi Aleksandra Głowacka – na co dzień specjalista w zakresie arteterapii dziecięcej. Od 10 lat nauczyciel edukacji, absolwentka Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej. Na co dzień zastępca dyrektora, wychowawca i pedagog w przedszkolu integracyjnym. W swojej pracy wykorzystuje elementy pedagogiki Marii Montessori oraz nowoczesne techniki i formy prowadzenia zajęć, głównie wykorzystując metody aktywizujące. Autorka projektów warsztatowych dla najmłodszych.

Udział dziecka do 5 lat w warsztatach możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Udział w wydarzeniu odbywa się bez butów.

Czas trwania warsztatów: 45 min
Miejsce: Sala Lustrzana
Bilety: dziecko 15 zł / opiekun 15 zł / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Fot. Robert Stachnik

13.02. / Warsztaty ze sztuki dekoracyjnego składania papieru
Lut 13@14:00 – 16:00

13.02.2021 sobota g. 14:00 – 16:00

Warsztaty towarzyszące wystawie „Carta Papirea”  to warsztaty pokazujące jak pracować z papierem, co można wyczarować z płaskiej kartki, tak by powstał piękny kwiat lub przestrzenna dekoracja.

Według chińskich kronik papier został wynaleziony przez kancelistę Cai Lun, około 105 r. n.e. na dworze cesarza He Di z dynastii Han.

Sztuka składania papieru, czyli origami, pierwotnie wywodzi się z Chin, choć w Japonii rozwinęła się szczególnie. Istnieje tam nawet muzeum origami Nippon Origami Museum w mieście Kaga w prefekturze Ishikawa, gdzie znajduje się ponad 100 tys. eksponatów. Za pomocą mikroskopu można zobaczyć najmniejszego na świecie żurawia. Figurki z papieru można również oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.

Tymczasem w Domu Kultury „13 Muz” podczas warsztatów będzie można zobaczyć wystawę „Carta Papirea”. Obrazy z czerpanego papieru Barbary Warzeńskiej oraz wielkoformatowe dekoracje papierowe Barbary Lewandowskiej. Te papierowe wzory geometryczne lub kwiatowe powstają w pracowni  Ladaco. To domowy zakład dekoratorski, w którym wyczarowane z papieru wzory zmieniają fantastycznie wystrój każdego wnętrza. Z kartek papieru powstają zaskakujące, domowe scenografie.

Jeżeli chcecie poznać sposób jak wyczarować z płaskiej kartki papieru kwiat to zapraszamy serdecznie na warsztaty.

Prowadzenie: Barbara Lewandowska / Magdalena Tyczka

Miejsce: Sala Edukacyjna oraz Galeria Foyer
Liczba miejsc jest ograniczona.
Bilety: 15 zł (ulgowe: dzieci, młodzież, studenci, seniorzy) / 20 zł (normalne) / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Lut
14
nie
14.02. / Kamil Żongler: „Jarzyna” – spektakl z elementami sztuki cyrkowej dla dzieci od 4. lat
Lut 14@14:30 – 15:15

14.02.2021 niedziela g. 14:30

Zaskakująca i pełna eksperymentów historia pewnego klauna, który postanowił… coś ugotować. Brak mu doświadczenia kucharskiego, więc nie bardzo wie jak, co i jak się gotuje, ale to nie jego jedyny problem, bo są jeszcze warzywa… wroga i nie lubiana przez wiele dzieci materia! Może coś zjemy, a może wyjdziemy głodni ze spektaklu… Na zabawny spektakl dla małych niejadków zaprasza Kamil Malecki.

Kamil Malecki – performer, żongler, klaun, pedagog cyrku. Od 2008 roku związany z pedagogiką cyrkową oraz sztuką ogniową. Trener żonglerki oraz klaunady od 2012 roku. Wierzy, że ludzie w każdej części świata śmieją się tak samo, a uśmiech wędruje naprawdę daleko i wraca do nas ze dwojoną siłą.

Udział dziecka do 5 lat w wydarzeniu możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w spektaklu odbywa się bez butów (dzieci).

Czas trwania spektaklu 45 min
Miejsce: Sala Kominkowa
Bilety: dziecko 20 zł / opiekun 20 zł / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Fot. Oczajdusza – Michał Wojtarowicz