paź
10
niedz.
do 30.06. / Galeria Tworzę się – „Emocje na miarę!”
paź 10 2021@12:00 – cze 30 2022@16:00

10.10.2021 niedziela g. 12:00

Wystawa czynna do 30.06.2022. W dniu 5 czerwca wystawa będzie nieczynna.

Otwarcie wystawy 10 października (niedziela): godz. 12.00 – 15.00 – obowiązują zapisy na pełne godziny (12.00 – 15.00): tworzesie@gmail.com do 9 października (sobota) do godz. 20.00.

Co to są te emocje? Jak wyglądają i gdzie mieszkają? Czy wydają jakieś dźwięki? Wiemy na pewno, że wszystkie są w nas. Ba! Wszystkie są tak samo ważne. Tylko jak je rozpoznać? I jak one się tam wszystkie mieszczą? Jedne emocje przylatują i odlatują jak balonik, inne zostają z nami na dłużej, choć wcale tego nie chcemy, a jeszcze inne znikają tak szybko, jak ulubione lody.

W galerii Tworzę się będzie można przyjrzeć im się z bliska! Zaproszeni do projektu artyści przygotowali instalacje artystyczne oraz pokoje emocji, a młodzi laureaci konkursu „Emocje na miarę!” zaprojektowali ich mieszkańców. Jest pokój smuteczków i pokój strachu, ale również zdziwienie, spokój, radość czy złość.

Udaj się w podróż do świata uczuć i  różnych nastrojów, rozpoznaj je i ponazywaj, wybierz swoją ulubioną ścieżkę i podziel się z nami tym co przeżyłeś/przeżyłaś. Będzie ekscytująco, radośnie, ciekawie, ale też szaro, czarno i trochę strasznie. Ale bez obaw. Jak mawia bohater książki „Piaskowy Wilk”, ciemność jest taka, jak ją sobie wymyślisz.

Zwiedzający wystawę otrzymają przygotowaną wcześniej mapkę, aby badać pomieszczenia i korytarze wszystkimi zmysłami, nadawać im odpowiednie nazwy, rozmawiać o swoich odczuciach, a także dzielić emocje na przyjemne i te bardziej kłopotliwe. Podczas wystawy spróbujemy wypracować sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami (pudło rozwiązań) oraz dzielenia się tymi pozytywnymi (skrzynia radości).

Pamiętajcie, wszystkie emocje są ważne i wszystkim należy poświęcić czas. Sprawdź z nami jak, i co czujesz, które emocje wybierasz na dłużej, a które tylko na chwilę.

Wystawa to rozszerzenie idei konkursu „Emocje na miarę!” zrealizowanego na przełomie kwietnia i maja w galerii Tworzę się, mającego na celu zwizualizowanie wybranych emocji przez dzieci i młodzież. Z wyłonionych prac powstała seria plakatów oraz maskotki i obiekty  przestrzenne.

Wiek: 5+

Kurator projektu: Paulina Ratajczak
Artyści: Zofia Kiciński, Dominika Wyrobek, Joanna Bronisławska, Karolina Mełnicka, Karolina Gołębiowska, Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski
Współpraca: Marek Mierzejewski, Oskar Ejsmont, Tomasz Gacek, Stowarzyszenie Officyna
Konsultacje psychologiczne: Marzena Zięba
Projekty maskotek: Pola Iwańska (4l.),Tomasz Tkacz (4l.), Laura Szyłow (7l.) Maja Iwańska (7l.), Hanna Awiżen (10l.) Michalina Lewna  Filip Gacek (11l.), Mikołaj Dziejko (9l.) Weronika Wróblewska (11l.)

Kiedy i jak odwiedzić wystawę:
– w każdą niedzielę w godz. 11:00 – 16:00 (z wyjątkiem 5 czerwca). Wstęp bezpłatny, preferowane zapisy mailowe na pełną godzinę: tworzesie@gmail.com. Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa i wprowadzone ograniczenia zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach. Zgłaszając chęć udziału w niedzielnym zwiedzaniu, prosimy o podanie konkretnej godziny wizyty. Zwiedzanie odbywa się w maseczkach ochronnych.

– od poniedziałku do piątku oprowadzanie dla grup zorganizowanych. Wstęp 10 zł/dziecko; zapisy: tworzesie@gmail.com. Zwiedzanie odbywa się w maseczkach ochronnych.

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2021”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Partnerzy: Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenie KAMERA, Fika, CWOP Sektor 3, Kamera Jazda, Akademia Sztuki w Szczecinie, Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wSzczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Wydarzenie na FB

maj
5
czw.
Maj 2022
maj 5@19:00 – maj 30@19:00

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi majowymi propozycjami.

– 05.05. / Promocja książki „Niepospolite ruszenie słów. Liryka Heleny Raszki w zbliżeniach i przekrojach”

– 06.05. / Mikis Theodorakis – Świat według Zorby

– 07.05. / Harfowa zgraja – polsko-ukraińskie integracyjne warsztaty muzyczne dla dzieci

– 08.05. / Koncert „A kiedy serca rytm wybije…”

– 09.05. / Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle: Gospel Mass

– 10.05. / Dzień Trzynastej Muzy, czyli urodziny Heleny Kurcyuszowej

– 12.05. / Piotr Michałowski „Światy równoległe” / Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 77

– 13.05. / „Norwegia – region Bergen” – prezentacja w ramach Dni Skandynawskich

– 14.05. / „Rysy” – spektakl teatralny grupy TeART na Raz

– 16.05. / Koncert zespołu EthnoFlow

– 19.05. / Pokaz etiud Filmowych i zbiórka funduszy na cel Ukrainy wraz z wydarzeniami towarzyszącymi

– 20.05. / Miłość – w świecie opery i filmu

– 21.05. / „RÓŻA, historia nie lubi się powtarzać” – spektakl teatralny grupy TeART na Raz

– 23.05. / Prelekcja i wystawa „Rola Lajosa Kossutha w niepodległościowej walce Węgrów”

– 25.05. / „Człowiek z natury jest miłością” – program grupy poetyckiej „Ars Poetica” z SAS DK „13 Muz”

– 26.05. / Anna Frajlich „Przeszczep/Powroty” / Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 78

– 27.05. / „Kobieta zmienną jest” – koncert zespołu wokalnego „Srebra na obcasach”

– 28.05. / „LED play” – światłem malowany plac zabaw dla dzieci

– 28.05. / „Kamyk i Patyk” – familijny spektakl dla dzieci od 4 lat

– 30.05. / Szczecińskie Wierszogranie – Bez Jacka

Grafika: Dom Kultury „13 Muz” podczas iluminacji w dniu 13.08.2021 r. / fot. Robert Stachnik

maj
18
śr.
18.05. / Galeria Foyer – „Linoryt” – wystawa uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie
maj 18@17:00 – cze 19@18:00

18.05.2022 środa g. 17:00

 18 maja o godz.17:00 zapraszamy do Galerii Foyer na otwarcie wystawy – wstęp wolny.

Wystawa czynna: 18.05. – 19.06.2022 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń – wstęp wolny.

Na wystawie prezentowane są linoryty uczniów klasy IV a: Aleksandry Budzińskiej, Mikołaja Grali, Zuzanny Gruszczyńskiej, Hanny Kowalewskiej, Klaudiusza Majewskiego, Emmy Miśkiewicz, Julii Motyczyńskiej i Anety Pogoreło.

Grafiki stanowią  część  tegorocznych  dyplomów na kierunku Technik Druku Artystycznego. Wystawę uzupełnia praca Barbary Chełstowskiej, uczennicy klasy II b.

Prace zostały wykonane pod kierunkiem nauczycieli: Wojciecha Koniuszka i Remigiusza Kostery.

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Grafika: Mikołaj Grala

Wydarzenie na FB

maj
29
niedz.
29.05. / „Kamyk i Patyk” – familijny spektakl dla dzieci od 4 lat
maj 29@14:00

29.05.2022 sobota g. 14:00

Kamyk żongler i Patyk iluzjonista – Kamil Malecki i Patryk Kowalski.

Kamyk – żongler i Patyk – iluzjonista na tej samej scenie. Jeden wszystkim podrzuca, drugiemu niespodziewanie wszystko znika.

Iluzja i żonglerka – obie te dziedziny bazują na precyzji, opanowaniu rekwizytu i nie lada pracy włożonej w opanowanie danej dziedziny. Obie spotykają się na scenach, festiwalach ulicy, jednak często nie idą w parze.

Są różne od siebie, a każda ma swoje tajemnice i arkana schowane przed wzrokiem publiczności. Mezalians – wydarzenie to powstało przez przypadkowe spotkanie dwóch doświadczonych szczecińskich performerów na scenie, gdzie wspólnymi siłami stworzyli program przeznaczony także dla dorosłych. Główną osią naszej opowieści są różne ujęcia naszego fachu scenicznego i zbadanie jak wyglądało to kiedyś. Czy historia się lubi powtarzać? Zapraszamy, aby poznać niezwykłą odpowiedź.

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: dziecko 25 zł / opiekun 30 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do biletów

maj
30
pon.
30.05. / Szczecińskie Wierszogranie – Bez Jacka
maj 30@19:00

30.05.2022 poniedziałek g. 19:00

Nazwa grupy powstała w 1983 roku, ale korzenie zespołu sięgają początku lat siedemdziesiątych, kiedy to trzej bracia Stefańscy: Zbyszek, Jasiu i Jacek, oraz przyjaciel Max Ziętek zakładają na kielecczyźnie zespół Kant. Kant zdobywa wiele nagród na festiwalach poezji śpiewanej, Młodych Talentów w Toruniu i Muzykujących Rodzin we Wrocławiu. Występuje w telewizyjnej „Szansonadzie”, „Siódemce” i u mistrza Aleksandra Bardiniego. W 1983 roku w „nieznanych okolicznościach”  w Gdańsku, zostaje brutalnie zamordowany najmłodszy z braci- flecista, Jacek Stefański. Tak powstaje zespół Bez Jacka.

Grupa uprawia muzykę tzw. „środka”, pisząc muzykę do poezji Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Gałczyńskiego, Tuwima, Wołka, Kubiaka, a przede wszystkim do tekstów lidera tej grupy Zbigniewa Stefańskiego.

Zespół zdobył sławę i uznanie, zwłaszcza w środowisku studenckim, zdobywając nagrody na niemalże wszystkich festiwalach tego gatunku: „Festiwal Piosenki Studenckiej” – Kraków, „Yapa” – Łódź, „Bazuna” – Gdańsk, „Giełda Piosenki” – Szklarska Poręba, „Śpiewające Żagle” – Szczecin, „Fama” – Świnoujście, „Włóczęga” – Zielona Góra oraz wielu innych.

W ciągu wielu lat istnienia zespołu Bez Jacka grało w nim wielu znanych i wspaniałych muzyków: Wojtek Czemplik, Grzegorz Klecha, Stefan Błaszczyński, Jacek Wolski, Waldek Wiśniewski, Marek Majewski, Krzysztof Górski, a w szczególności nieodżałowany Janek Stefański (14.02.1996 r. odszedł od nas na zawsze), jeden z założycieli i liderów tej grupy.

Charakterystyczne brzmienie „Bez Jacka” to niesamowity tembr głosu Zbyszka, poezja najwyższego lotu w towarzystwie gitary dwunastostrunowej i liryczny flet.

Skład zespołu:
Zbigniew Stefański – gitara, śpiew, lider
Jarosław Horacy Chrząstek – flet, menadżer
Wojciech Sokołowski – gitara basowa  
Mariusz „Mario” Wilke – gitara

Oficjalna strona zespołu: www.bezjacka.art.pl

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 40 zł / 50 zł (w dniu koncertu) / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

cze
1
śr.
01.06. / Spektakl „Mama bajkę opowie”
cze 1@18:00

01.06.2022 środa g. 18:00

Spektakl „Teatru Uśmiechu” i zespołu wokalnego „Srebra na obcasach”, działającego w Domu Kultury „13 Muz”.

Każdy lubi bajki. Dzięki nim możemy przeżyć wspaniałą przygodę, nie ruszając się z ulubionego fotela.  A kto potrafi lepiej opowiadać bajki, niż mama?

Zapraszamy wszystkie dzieci, te małe i te już dorosłe, w podróż do krain bliższych i dalszych. Posłuchamy historii opowiedzianych przez matki z różnych stron świata. Odwiedzimy kraj kwitnącej wiśni – Japonię, Włochy – pachnące pizzą, wielobarwne Indie.

W ten wyjątkowy dzień muzyka spotka się z teatrem, ponieważ spektakl tworzy „Teatr Uśmiechu” oraz zespół wokalny „Srebra na obcasach” z Domu Kultury „13 Muz”. Usłyszymy więc także piosenki m.in o matce: „List do matki” z rep. Violetty Villas, „Nie ma jak u mamy” z rep. Wojciecha Młynarskiego.

Kierownikiem artystycznym obu zespołów, reżyserem i scenarzystką jest Pauline Lemańska. Z wykształcenia pianistka, chórmistrzyni, wokalistka i logopeda. Z pasji reżyser spektakli musicalowych i teatralnych.

„Srebra na obcasach”
Jolanta Janus
Brygida Laska
Danuta Miechowicz
Teresa Nowak-Misarko
Halina Wojtczak

„Teatr Uśmiechu”
Bożena Adamowicz
Nina Domańska-Górecka
Urszula Olechnowicz
Danuta Szydło

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: normalny 20 zł / ulgowy 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) / www.bilety.fm / Link do biletów

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Fot. Robert Stachnik

Wydarzenie na FB

cze
3
pt.
03.06. / „W naszym magicznym domu” – wieczór z iluzją
cze 3@18:00

03.06.2022 piątek g. 18:00

Teatr iluzji pragnie zaprosić na kolejne magiczne spotkanie ze szczecińskimi iluzjonistami. Z okazji Dnia Dziecka oraz zbliżającego się lata przygotowaliśmy dla Państwa spektakl wypełniony licznymi atrakcjami, takimi jak znikanie i pojawianie się przedmiotów, lewitacje mebli, pojawienie się śniegu, czy magiczne sztuki z kartami. Gwarancja dobrej zabawy dla dzieci i dorosłych. Czarować będą iluzjoniści ze Szczecina Patryk Kowalski, Alexander & Co oraz Tomasz Kasprzak.

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: normalny 25 zł / ulgowy 20 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) / www.bilety.fm / Link do biletów

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

cze
4
sob.
04-05. / „Graj Familio – RozGRYFka”
cze 4@12:00 – cze 5@18:00

04-05.06.2022 sobota-niedziela

04.06. sobota w godz. 12:00-20:00
05.06. niedziela w godz. 12:00-18:00

„Graj Familio – RozGRYFka” to dwudniowe wydarzenie kierowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i całych rodzin, skupione wokół wyjątkowych form rozrywki – gier „bez prądu”.

Pierwszego dnia w godz. 12:00-20:00 odbędą się turnieje gier planszowych z nagrodami (Draftozaur, Neuroshima Hex, Dominion). Równocześnie prowadzona będzie nauka malowania figurek, dostępna będzie bezpłatna wypożyczalnia gier planszowych (wraz ze wsparciem) oraz będzie można poznać narracyjne gry wyobraźni – RPG. Drugiego dnia w godz. 12:00-18:00 zapraszamy na gościnne prelekcje (m.in. regionalisty, psycholożki i pedagoga, którzy zgodnie ze swoimi dziedzinami wiedzy odsłonią nam różne oblicza gier i zabaw) oraz warsztaty plastyczne i gier podwórkowych.

Od początku imprezy będą otwarte stoiska z geekowym rękodziełem oraz bezpłatna wypożyczalnia gier planszowych (wraz ze wsparciem). Zwieńczeniem drugiego dnia będzie konkurs z nagrodami dla najwytrwalszych uczestników wydarzenia.

Za organizację tego święta gier „bez prądu” odpowiadają sklep Fenix oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Chowaniec, którzy, połączywszy siły, przygotowali bardzo bogaty program wydarzenia.

Przedsmakiem „Graj Familio – RozGRYFki” będzie spacer turystyczny w dniu 29.05. po ulicach Szczecina szlakiem dawnych miejsc zabaw i rozrywek. Spacer poprowadzi znany szczeciński regionalista Michał Rembas.

Wydarzenie realizowane przy wsparciu finansowym Miasta Szczecin.

Miejsce: Sale – Kominkowa, Lustrzana i Edukacyjna oraz Galeria Foyer

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronach organizatorów:
Sklep Fenix: www.facebook.com/gryplanszoweszczecin
Stowarzyszenie Chowaniec: www.facebook.com/stowarzyszeniechowaniec

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

cze
6
pon.
06.06. / Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle: Mambo night
cze 6@19:00

06.06.2022 poniedziałek g. 19:00

Ostatnia przed wakacjami odsłona spotkań z Inspektorem Jassem będzie dobrą rozgrzewką przed gorącym latem i nadchodzącym sezonem urlopowym. Tematyką koncertu będzie bowiem po raz kolejny muzyka latynoamerykańska, która na dobre funkcjonuje w jazzowym kanonie już od ponad 70 lat. Symbioza muzyki kubańskiej i jazzu to kopalnia znakomitych utworów, tym chętniej Inspektor wraz ze znakomitym zespołem towarzyszącym udaje się ponownie w te rejony, aby Wam tę historię przybliżyć. Obszar wspomnianej muzyki przepełniony jest repertuarem zarówno klasycznie kubańskim, jak i bardziej nowatorskim, utworami z pogranicza jazzu i brzmień latynoskich. Muzyka mambo, czy też tzw. „latin jazz”, pełna złożoności rytmicznej i emocjonalnie nacechowanych melodii wypełni więc salę kominkową. Chcielibyśmy również zachęcić wszystkich rozkochanych w salsie – ten wieczór dedykujemy również wam.

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: normalny 20 zł / ulgowy 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) / www.bilety.fm / Link do biletów

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

cze
8
śr.
08.06. / V Festiwal Tańca dla Przedszkolaka: „Od Krakowiaka do Czardasza”
cze 8@18:00

08.06.2022 środa g. 18:00

Stowarzyszenie Eko-Spol zaprasza na V Festiwal Tańca dla Przedszkolaka „Od Krakowiaka do Czardasza”.

Każda grupa przedszkolna wykona po jednym tańcu węgierskim i jednym polskim. Występy dzieci nagrane w szkołach i przedszkolach można będzie obejrzeć na filmie. Poszczególne występy przedstawi na żywo Gościsława Korpalska-Chabior, a oceni trzyosobowe jury. Zaproszone zostaną także zespoły do występu na żywo.

Wykonawcy: Dzieci z Przedszkoli i Szkół Podstawowych Szczecina w wieku 4-6 lat.

Zapraszamy szczególnie rodziców, dziadków oraz nauczycieli z przedszkoli i szkół.

Festiwal odbywa się w ramach XI Szczecińskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” i jest współfinansowany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Organizator: Stowarzyszenie Eko-Spol / www.ekospol.pl

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB