paź
1
niedz.
do 20.12. / Galeria Tworzę się – „Miasto (dla) Dzieci”
paź 1 2023@14:00 – gru 20 2024@16:00

01.10.2023 niedziela g. 14:00-16:00

Zapraszamy także po mapki Szczecin Dzieci!

Zdjęcia z wernisażu

Wystawa czynna do 20 grudnia 2024 r.

Wiek: 5+

1 października 2023 r. (niedziela) w godz.14:00-16:00 zapraszamy do Galerii Tworzę się na otwarcie wystawy – wstęp wolny – liczba miejsc jest ograniczona.

Zwiedzanie wystawy odbywa się w skarpetkach.

Nowa przestrzeń w Galerii Tworzę się to zaproszenie do wspólnego projektowania najbliższego otoczenia. To próba spojrzenia na świat z perspektywy dziecka, dająca możliwość budowy swojego mikroświata. Dzieci to urodzeni architekci i architektki. Postanowiliśmy całkowicie oddać stery w ich ręce. Miasto Dzieci zostało w 99% zaprojektowane przez młodych ludzi, jest emanacją ich marzeń i potrzeb.

Ekspozycja jest jak duża makieta, po której można chodzić, zmieniać środki transportu, rozkłady ulic oraz przeznaczenie budynków. Można nawet stać się drzewem, najlepiej Ługi Bugi albo znakiem, który wskazuje podziemne przejścia lub ostrzega przed Ponurą Szajką. Warto czasem odpocząć od przygód, chociażby w Leniuchowicach albo innych zakamarkach. Ale chwila… Czy w Mieście Dzieci obowiązują jakieś zasady? Czy ktoś nad tym wszystkim czuwa? Czy jest tu miejsce dla nowych mieszkańców?

Wystawa wpisuje się w rozważania na temat przyszłości miast w kontekście zmian klimatycznych czy migracyjnych. Jest miejscem do zadawania pytań i próbą poszukiwania mądrych rozwiązań, stawiających w centrum dobro młodych mieszkańców, ich prawa do zabawy i odpoczynku, mieszkania w zielonym, czystym i bezpiecznym mieście. W mobilność wystawy wpisana jest zmiana, która jest stałym elementem bardzo dynamicznej rzeczywistości. W tym wypadku tymczasowość staje się sprzymierzeńcem, dając możliwość szybkiego przeistaczania otoczenia, tak by odpowiadało demokratycznie na potrzeby wszystkich użytkowników.

Warstwa wizualna oraz projekt wystawy został kolektywnie opracowany na bazie rysunków oraz pomysłów uczestników (nie)konkursu Miasto Marzeń. Dźwięki miasta zagrali i zaśpiewali uczestnicy oraz uczestniczki warsztatów „Jak brzmi miasto?”.

Słowo „dla”, ujęte w nawias w tytule wystawy, wpisuje się w nurt tworzenia sztuki z dziećmi, a nie tylko dla nich.

Twórczynie i twórcy wystawy: Karolina Gołębiowska, Joanna Bronisławska, Marek Mierzejewski, Dominika Wyrobek, Agata Wolniewicz, Katarzyna Mierzejewska, Marcin Strugliński, Szymon Herbuś, Paulina Ratajczak oraz uczestnicy i uczestniczki (nie)konkursu Miasto Marzeń oraz warsztatów „Jak brzmi miasto?”

Współpraca: Remigiusz Suda, Aleksandra Rus, Tomasz Gacek, Marta Kubiak, Spot-art classes and workshops, Stowarzyszenie Kamera, Oskar Ejsmont, Magda Pociej

Kuratorka projektu: Paulina Ratajczak

Kiedy i jak odwiedzić wystawę:

– niedziele: 7,21 i 28.07 oraz 04.08 twórcze spotkania na wystawie „Miasto (dla) Dzieci” o godz.: 11:00, 12:45 (czas spotkań 90 min) – wstęp biletowany. Bilety: 8 zł dostępne na stronie: www.biletomat.pl i w punkcie stacjonarnym biletomatu: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” (Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – punkt w CIKiT znajduje się po lewej stronie). Punkt stacjonarny biletomatu czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00. Bezpośredni link do wszystkich biletów w Galerii Tworzę się: https://www.biletomat.pl/miejsca/galeria-tworze-sie-w-domu-kultury-13-muz-2735/

– od poniedziałku do piątku do 14 sierpnia (następnie od września po przerwie wakacyjnej) w godz. 9:30-16:00 odbywają się twórcze warsztaty w Tworzę się dla grup zorganizowanych. Wstęp: 14 zł/dziecko, obowiązują zapisy: tworzesie@gmail.com

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Patroni medialni: wSzczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl