lip
1
pt.
01.07.- 18.12. / Galeria Tworzę się: Eksperymentalne Place Zabaw w drodze
lip 1@08:00 – gru 18@16:00

01.07. – 18.12.2022 / Wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane

„Eksperymentalne Place Zabaw w drodze” to kontynuacja wyjazdowych, kameralnych warsztatów artystycznych,  realizowanych od czerwca 2021 r.  przez twórców związanych z galerią Tworzę się. To pakiet działań animacyjnych i edukacyjnych, przybliżających uczestnikom wybrane obszary sztuki, prezentowane wcześniej na wystawach w galerii Tworzę się (m.in. na Ekologicznym, Filmowym, Teatralnym i Literackim Placu Zabaw).

Działania prowadzą szczecińscy artyści, edukatorzy sztuki oraz animatorzy: Maria Dąbrowska, Karolina Gołębiowska, Dominika Wyrobek, Paweł Kula, Małgorzata Narożna, Jacek Gawroński, Paulina Ratajczak.

Większość spotkań odbywa się w terenie (szkolne boiska, przedszkolne ogródki, podwórka), pozostałe, jako lekcje sztuki, w galerii Tworzę się w okresie jesienno-zimowym.

Zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne, grupy twórcze, świetlice i placówki oświatowe. Spotkania są bezpłatne, odbywają się na terenie Szczecina oraz w galerii Tworzę się. Każdorazowo ustalany jest dogodny termin spotkania.

Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń – zapisy: tworzesie@gmail.com

Dla grup zorganizowanych przewidziane są następujące spotkania:

– Miejska Partyzantka Ogrodnicza – Zazieleniamy Szczecin
Warsztaty i akcje na szkolnych boiskach.
Wiek: 7+
Prowadzenie: Karolina Gołębiowska
Termin: do ustalenia

– Wakacyjne warsztaty filmowe w technice animacji poklatkowej
Wiek: 8-13 lat
Prowadzenie: Dominika Wyrobek, Paulina Ratajczak
Termin: do ustalenia

– Bajkoterapia na przykładzie klasycznych bajek i baśni oraz bajek filozoficznych
Wiek: 5+
Prowadzenie: Małgorzata Narożna (ciocia FIKA), Paulina Ratajczak
Termin: do ustalenia

– Warsztaty teatralne z aktorką Marią Dąbrowską
Warsztaty dla świetlic środowiskowych, grup teatralnych i placówek opiekuńczych).
Wiek: 8+
Termin: do ustalenia

Koncepcja projektu: Paulina Ratajczak

Organizatorzy/Partnerzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”, Tworzę się, Stowarzyszenie Kamera, Stowarzyszenie Officyna, Księgarnia Fika, Shinrin-yoku Jacek Gawroński.

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Projekt „Eksperymentalne Place Zabaw w drodze 2022” jest współfinansowany ze środków Miasta Szczecin.

paź
2
niedz.
02.10. / „Ukryta wystawa” – Eksperymentalne Place Zabaw w galerii sztuki Tworzę się w Domu Kultury „13 Muz”
paź 2@13:00 – gru 30@16:00

2 października o godz.13:00 zapraszamy do Galerii Tworzę się na otwarcie wystawy – wstęp wolny.

„Ukryta wystawa” jest zaproszeniem do zabawy i kontemplacji w przestrzeni związanej ze sztuką.

Poprzez poszukiwanie i uważność, dzieci i młodzież będą odkrywać świat sztuki, a w nim takie zagadnienia jak: minimalizm, biel w sztuce, kamuflaż, miejsca rozpalające umysł, wywołujące emocje i inspirujące. Wspólnie z zaproszonymi artystkami i artystami, stworzyliśmy wystawę, która pomoże rozbudzić ciekawość, zachęci do poszukiwań i odkryć, w myśl hasła: „Ciekawość – pierwszy stopień do rozwoju”.  Tym razem Galeria Tworzę się stało się typową galerią „white cube”, co może zaskoczyć jej stałych bywalców, przyzwyczajonych do wymyślnych scenografii. Przy pomocy oszczędnych środków i minimalistycznej formy, zapraszamy dzieci i młodzież do odkrywania sztuki współczesnej, tego, co „niewidoczne dla oczu”, do uważności, dostrzegania detali i odkrywania własnej ścieżki wrażeń.

„Ukryta wystawa” jest także pretekstem do mówienia o rzeczach ważnych: ukrytych potrzebach, o wstydzie, wykluczeniu i nietolerancji, ignorowaniu problemów, poszukiwaniu siebie oraz zakładaniu masek.

Wiek: 6+ (ścieżka nr 1 dzieci), 11+ (ścieżka nr 2 młodzież)

Kuratorka projektu i koncepcja: Paulina Ratajczak

Współtwórczynie/Współtwórcy: Joanna Bronisławska, Karolina Gołębiowska, Agata Wolniewicz, Dominika Wyrobek, Kasia Mierzejewska, Karolina Breguła, Paweł Kula, Maria Kula, Zofia Kiciński
Współpraca/technika: Marek Mierzejewski, Oskar Ejsmont, Tomasz Gacek, Marcin Strugliński

Link do wystawy

Kiedy i jak odwiedzić wystawę w październiku?
– w niedzielę w godz. 11:00-16:00 (z wyjątkiem 30 października) – wstęp wolny – prosimy o wizyty o pełnych godzinach
– od poniedziałku do piątku oprowadzania dla grup zorganizowanych: wstęp 12 zł/dziecko – obowiązują zapisy: tworzesie@gmail.com

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wystawa jest dofinansowana ze środków Miasta Szczecin.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Ukryta wystawa – plac zabaw w galerii sztuki” oraz „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”.

Partnerzy: Wydawnictwo Format, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Wydawnictwo Na przykład, Sektor 3 Szczecin, Stowarzyszenie Officyna, Stowarzyszenie Kamera

Partnerzy medialni: wSzczecinie.pl, Kurier Szczeciński, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina, Miasto Dzieci

Wydarzenie na FB

02.10. / „Romantyczni” – program poetycko-muzyczny z cyklu „Dla ucha i dla ducha” – „Weekend seniora z kulturą”
paź 2@17:00 – 18:30

02.10.2022 niedziela g. 17:00

Fotorelacja z premiery.

Zapraszamy do świata poezji i muzyki romantycznej.

„Romantyczni” to kolejny program z cyklu „Dla ucha i dla ducha” przygotowany przez artystów z Domu Kultury „13 Muz”, tym razem poświęcony twórczości polskich romantyków z okazji trwającego obecnie roku polskiego romantyzmu.

Literaccy patroni roku 2022 ustanowieni przez Sejm
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci oraz epoki, która określiła naszą narodową tożsamość, podejmując okolicznościowe uchwały. Maria Konopnicka, Józef Mackiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski patronują rokowi 2022. W tym roku uczcimy także pamięć innych wybitnych Polaków, takich jak: Maria Grzegorzewska, Ignacy Łukasiewicz i Wanda Rutkiewicz.

Romantyzm polski
„W 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury” – napisali posłowie w uchwale ustanawiającej rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

„Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską muzykę, literaturę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej” – dodała Izba.

Sejm przypomniał innych najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu: Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Norwida w dziedzinie literatury, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszkę w muzyce, Piotra Michałowskiego i Jana Matejkę w malarstwie. „Bez Maurycego Mochnackiego i jego pism o wolnych Polakach, bez wieszczów Mickiewicza i Słowackiego, pochowanych w królewskich kryptach, bo Polacy uznali, że królom Polski są równi, nie byłoby Legionów Piłsudskiego czy Powstańców Warszawskich. To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch „Solidarność” – zaznaczyli posłowie w przyjętym dokumencie.

Program przygotowany przez artystów z SAS nawiązuje do ważnej epoki literackiej w kulturze polskiej i przywołuje te bardziej i nieco mniej znane utwory naszych romantyków. Prezentacjom literackim towarzyszyć będzie muzyka naszych kompozytorów epoki romantyzmu, między innymi Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Występują aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów SAS.
Reżyseria i opieka artystyczna wydarzenia: Janusz Janiszewski

Czas trwania: 90 min

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Weekend seniora z kulturą
Ogólnopolska akcja „Weekend seniora z kulturą” organizowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach której seniorzy mogą skorzystać bezpłatnie lub za symboliczną opłatą z oferty instytucji kultury w całej Polsce. Inicjatywa ta przynosi wiele radości wszystkim jej uczestnikom oraz zachęca seniorów do aktywnego życia w życiu kulturalnym.

W tym roku akcja odbędzie się w pierwszy weekend października (1 i 2, tj. sobota i niedziela) wpisując się tym samym w obchodzony 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, zwany też Światowym Dniem Seniora.

Wydarzenie na FB

Fot. Ewa Lidia

paź
3
pon.
03.10. / Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle: Funky!
paź 3@19:00

03.10.2022 poniedziałek g. 19:00

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z jazzem w ramach cyklu Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle odbędzie się w nurcie muzyki funky. Samo słowo oznacza odjechany, czadowy, wystrzałowy i doskonale oddaje w tłumaczeniu ducha tej muzyki, powstałej w czasach rewolucji hipisowskiej pod koniec lat 60 XX w.

Podczas tego energetycznego koncertu zabrzmią utwory kojarzone z twórczością takich jazzmanów jak Miles Davis, James Brown, Grant Green, Herbie Hancock czy Brecker Brothers.

Program ten przybliży Państwu zespół w składzie:
Tomasz Licak – saksofony
Aleksander Jastrząb – instrumenty klawiszowe
Michał Starkiewicz – gitara
Maciej Cierlecki – gitara basowa
Tomasz Hryciuk – perkusja

Bilety: normalny 20 zł / ulgowy 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) / www.bilety.fm

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Wydarzenie na FB

paź
9
niedz.
09.10. / Lennon’s Birthday – muzyka Johna Lennona & Beatlesów
paź 9@19:00

09.10.2022 niedziela g. 19:00

Nowa cykliczna propozycja muzyczna na kulturalnej mapie Szczecina.

Lennon’s Birthday to wyjątkowy koncert w ramach SZOK Arts Festival, który jest hołdem złożonym jednej z najwybitniejszych postaci w historii muzyki, Johnowi Lennonowi. Przyszły lider The Beatles przyszedł na świat 9 października 1940 roku w Liverpoolu. I co roku tego właśnie dnia właśnie planujemy się spotykać przy muzyce, którą tworzył, a także współtworzył jeden z członków „bajecznej czwórki”, jak nazwał grupę rzecznik prasowy zespołu, Tony Barrow.

Już w drugą niedzielę października zapraszamy do Sali Kominkowej na pierwszą edycję Lennon’s Birthday, gdzie będzie można uczcić jego urodziny i posłuchać muzyki Lennona oraz Beatlesów w niezwykłych interpretacjach Unpluggers. Podczas imprezy przewidziane są także atrakcyjne – niespodzianki.

Kompozycje (linki do YT) Lennona i Beatlesów w interpretacji Unpluggers, które usłyszymy podczas październikowego koncertu w Sali Kominkowej:

Imagine
We can work it out
Hey Jude
Blackbird and Norwegian Wood
Let it be

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 50 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Wydarzenie na FB

paź
11
wt.
11.10. / Szczecińska Trzynastka – orkiestra dęta DK „13 Muz” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wood & Brass Band
paź 11@18:00

11.10.2022 wtorek g. 18:00 / Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 13

Zapraszamy na koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Szczecińska Trzynastka razem z muzykami z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Wood & Brass Band z Goleniowa połączą siły, żeby wspólnie celebrować Dzień Edukacji Narodowej.

Orkiestrami zadyrygują Mateusz Kupski, dyrektor artystyczny i dyrygent orkiestry oraz Krzysztof Sypień, założyciel oraz dyrygent goleniowskiej orkiestry.

Repertuar:
Jacob de Haan – Virginia
Alan Silvestri – Star Trek Into The Darkness
Christopher Lennertz – Medal Of Honor European Assault
Peter Kleine – The Best Of Ed Sheeran
John Higgins – Król Lew
Mateusz Kupski – organizacja koncertu, dyrygent
Krzysztof Sypień – dyrygent

Miejsce: Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 13

Wolny wstęp – liczba miejsc jest ograniczona

Wydarzenie na FB

paź
14
pt.
14.10. / Koncert zespołu Cztery Pory Miłowania
paź 14@20:00

14.10.2022 piątek g. 20:00

Zespół Cztery Pory Miłowania, wywodzący się z miejscowości Choczewo w województwie pomorskim, został założony w 2014 roku. Działalność grupy opiera się głównie na autorskiej muzyce członków zespołu pisanej do wierszy m.in. Piotra Konczaka, Bogdana Loebla, Edwarda Stachury, Aleksandry Bacińskiej i Toma Borkowskiego.

W czerwcu 2017 zespół roku wydały debiutancką płytę pt. „Litania do…”, na której znalazło się 14 autorskich kompozycji z muzyką Michała Miotke i Patryka Wendrowskiego. W 2020 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „W zamyśleniu”, zawierająca 18 utworów. W marcu 2022 roku ukazała się trzecia płyta zespołu pt. „W rytmie serca”, zawierająca 14 utworów.

„Celem zespołu jest dzielenie się słowem ważnym, dotykającym codzienności, spraw ostatecznych i spraw – co do których nabieramy sztucznego dystansu, a dotyczą one wszystkich bez wyjątku. W kręgu zainteresowań artystycznych zespołu leży przede wszystkim człowiek i jego sprawy” – Cztery Pory Miłowania.

Zespół został uhonorowany następującymi nagrodami:
2016 – Nagroda Specjalna im. Jacka i Janka Stefańskich
2021 – I nagroda – XXVIII Eko Festiwal w Józefowie
2021 – Nagroda wykonawcza im. Bogdana Krawca – 33. Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską
2021 – Nagroda Publiczności, czyli „Wdzięczne Ucho Publiczności” – 33. Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską
2021 – Nagroda Publiczności – 57. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie

Stały skład zespołu od 2014 roku tworzą:
Małgorzata Miotke – śpiew, idiofony
Michał Miotke – śpiew, gitara akustyczna
Patryk Wendrowski – gitara basowa

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 60 zł / www.kupbilecik.pl

Wydarzenie na FB

paź
15
sob.
15.10. / Dziecko w formie cz. 2 – warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat
paź 15@11:00

15.10.2022 sobota g. 11:00

Dla każdego młodego uczestnika warsztatów przygotowaliśmy książkowy upominek.

Druga część warsztatów, w trakcie których zainspirowani książką Dariusza Muszera „Baśnie Norweskie” spróbujemy stworzyć ilustracje do tej wspaniałej książki.

Trolle, huldry (nimfy), nissy (skrzaty), tussy (podziemni), dvergi (karły), Stary Erik (diabeł) – magiczne stworzenia osadzone w skandynawskiej twórczości ludowej. Jak wyglądają? Kto to wie? Wersje są różne. W Norwegii baśnie – bajki magiczne, zwierzęce i komiczne, a także klechdy – żyją od zawsze i zajmują ważne miejsce w tamtejszej kulturze.

Zmotywowani książką Dariusza Muszera „Baśnie Norweskie” postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądałyby nissy i tussy gdyby żyły między nami i w naszej kulturze. Te norweskie są swobodne, pełne fantazji i mocno osadzone w skandynawskich realiach. A jakie będą nasze?

Na warsztaty zapraszamy małych twórców i artystów o nieskończonej wyobraźni, dobrych słuchaczy, dzieci które będą potrafiły przy pomocy np. kredek i farb przelać na papier to, co ze swojej książki „wyczyta” im autor. Z warsztatowych prac, dzieł i arcydzieł powstanie film promujący tom II „Baśni Norweskich” wydawnictwa Forma.

Współpraca: szczecińskie wydawnictwo Forma

Dzieci od lat 6 mogą brać udział w wydarzeniu bez obecności opiekuna.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Warsztaty odbywają się bez butów (dzieci i dorośli).

Miejsce: Sala Lustrzana

Bilety: dziecko 10 zł, opiekun 10 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Wydarzenie na FB

Grafika: Jadwiga Iłowiecka “Skrzat”

paź
16
niedz.
16.10. / „Magiczny Tomek czaruje dzieci” – spektakl dla dzieci od 5 lat
paź 16@15:00 – 16:00

16.10.2022 niedziela g. 15:00

Magicznie niesamowity, pełen efektów specjalnych i wyjątkowych zniknięć, spektakularny i nieoczywisty spektakl sztuki magicznej dla najmłodszych. Magiczny Tomek wywoła śnieżyce, zaczaruje stoliczek, ale nie po to, żeby się nakrył tylko latał i sprawi, że wszyscy będą się świetnie bawić.

Czas trwania: 50-60 min

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: dziecko 20 zł, opiekun 20 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Wydarzenie na FB

Fot. Robert Stachnik

paź
19
śr.
19.10. / Galeria Foyer – Laura Żabkiewicz – „Plener” – rysunek i malarstwo – wystawa uczennicy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie
paź 19@17:00

19.10.2022 środa g. 17:00

19 października o godz.17:00 zapraszamy do Galerii Foyer na otwarcie wystawy – wstęp wolny.

Wystawa czynna: 19.10.-21.11.2022 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń – wstęp wolny.

Na wystawie prezentowane są prace Laury Żabkiewicz, uczennicy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.

Laura Żabkiewicz to uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie. Obecnie jest na czwartym roku specjalizacji druk artystyczny. Tematem jej prac są aktualnie pejzaże lub portrety malarskie oraz ilustracje w technice wypukłodruku. Jej wystawa zawiera prace malarskie (akryl) oraz rysunkowe (suche pastele, sepia), przedstawiające polskie góry oraz ich faunę i florę w mroczniejszej odsłonie. Prace powstały na plenerze klas trzecich w Zakopanem tego roku, pod okiem Krzysztofa Krzywińskiego i Wojciecha Koniuszka.

Wydarzenie na FB