Sty
25
pt
Celtic Fusion With Pipes Connections
Sty 25@19:00
Celtic Fusion With Pipes Connections

Tradycyjnie w styczniu Jig Reel Maniacs grają z okazji urodzin szkockiego poety, wieszcza i kompozytora Roberta Burnsa.

Miesiąc karnawału to doskonały pretekst do prezentacji zespołu w formule klubowego koncertu. W styczniu 2019 roku będzie to wybitnie szkocki pierwiastek, a mianowicie dudy; stąd główny tytuł koncertu: Celtic fusion with pipes connections.

Dzień Roberta Burnsa (Robert Burns Day) zwany również Kolacją Burnsa (Burns Supper), to szkockie święto obchodzone na cześć Roberta Burnsa, narodowego wieszcza Szkotów, a celebrowane w okolicach przypuszczalnego dnia jego urodzin tj. 25 stycznia. Piątkowy koncert w Szczecinie otwiera trzydniową trasę poświęconą Robertowi Burnsowi oraz szkockim brzmieniom. Niewątpliwą atrakcją koncertu jest pojawienie się dud elektronicznych oraz kilku innych instrumentów, które jeszcze nie grały z Jigowo Reelowymi Maniakami.

RED PIPES (dudy elektroniczne) to współczesny, niedawno powstały instrument muzyczny, którego celem jest wierna symulacja tradycyjnych instrumentów dudziarskich takich jak wielkie dudy szkockie, gaita galicyjska czy średniowiecznych niemieckich Marktsackpfeife. Instrument generuje brzmienie dud w oparciu o wysokiej jakości sample i nowoczesne kontrolery w postaci sensorów optycznych oraz czujników nacisku, które pozwalają odwzorować nie tylko charakterystyczny dźwięk, ale i odczucia sensoryczne samego muzyka związane z grą na dudach. Z racji na poziom skomplikowania mechanizmu, red pipes nie są produkowane masowo i na świecie nie ma wiele egzemplarzy tego instrumentu. Ten który pojawi się na koncercie jest jedynym w Polsce.

Gość wieczoru – Michał Mazur

Michał Mazur pochodzi ze Śremu, a swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 4 lat od nauki gry na pianinie. Później, równolegle z edukacją muzyczną w klasie fletu zaczął zagłębiać się w muzykę etniczną (ludową). Kilka lat występował w kapeli dudziarskiej Sokoły kultywując muzyczne tradycje rodzimego regionu. Z czasem jego zainteresowania powędrowały w kierunku muzyki celtyckiej, skandynawskiej i szeroko pojętej muzyki świata. Hobbystycznie buduje i gra na kilkudziesięciu instrumentach etnicznych (m.in. didgeridoo, mbiry, drumla, kou xiang, bansuri, lira smyczkowa, whistle). Regularnie występuje i prezentuje tradycyjną muzykę celtycką, skandynawską oraz współczesne kompozycje.

Skład JIG REEL MANIACS:

Michał Jankowski – gitara akustyczna / Aleksander Brych – flety drewniane poprzeczne, flażolety / Julia Owczarek – skrzypce / Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew, recytacje / Krzysztof Łangowski – gitara elektryczna / Maciej Czarnecki – perkusja, instrumenty perkusyjne / Michał Mazur – dudy elektroniczne, flażolety, low whiste, buzuki irlandzkie, didgeridoo i drumla.

Bilety: 35 zł w przedsprzedaży dostępne online i w punktach stacjonarnych: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście “I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej). Bilety można nabyć także w dniu koncertu w DK „13 Muz” w cenie 45 zł.

Mar
15
pt
Sönke Meinen, światowy fenomen fingerstyle na żywo
Mar 15@19:00 – 21:00

 

Sönke Meinen pomimo młodego wieku zdołał wspiąć się na najwyższe muzyczne szczyty, co bywa udziałem bardzo nielicznej grupy wykonawców! W swojej muzyce łączy z absolutną wirtuozerią takie gatunki jak jazz, muzykę ethno, pop i klasyczną! W środowisku gitarowym uznawany jest za absolutnie pierwszoligowego “gracza”, a co szczególnie cieszyć powinno publiczność, że jest on wybitnie “scenicznym zwierzęciem”, ponieważ to właśnie scena jest jego najbardziej ulubionym środowiskiem!

Sönke Meinen począwszy od pierwszych występów zdobył całą masę nagród, których ukoronowaniem było zdobycie 2016 roku nagród na dwóch największych międzynarodowych konkursach gitarowych: “Guitar Masters” (pierwsza nagroda) i “European Guitar Award” (nagroda sponsoringowa). Australijska legenda, gitarzysta Tommy Emmanuel przedstawia Sönke Meinen jako “jednego z najbardziej kreatywnych gitarzystów na światowej scenie”!

Sönke Meinen urodził się w Niemczech w Aurich, we Wschodnia Fryzja, w 1991 roku, a nauki pobierał w “College of Music” w Dreźnie, gdzie współpracował ze znakomitymi muzykami takimi jak Thomas Fellow, Stephanem Bormannem czy Reentko Dirks. Od ukończenia studiów w 2017 roku występuje na całym świecie, nie tylko na koncertach solowych, ale także z gitarzystą Philippem Wiechertem, duńskim wirtuozem skrzypiec Bjarke Falgren oraz wokalistką jazzową Anną-Lucią Rupp.

Oprócz działalności koncertowej jako gitarzysta, jest Sönke również inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego “Freepsum”, który co roku odbywa się od 2011 roku w Niemczech.

http://www.soenkemeinen.com/

https://www.facebook.com/soenkemeinenmusic/

https://www.youtube.com/user/soenke91

Organizator: SZOK – Stowarzyszenie Szczecińska Offensywa Kulturalna

Bilety 50-65 zł w przedsprzedaży dostępne online na www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście “I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej) oraz w dniu koncertu w DK „13 Muz”.