W marcu 2017 roku z inicjatywy grupy seniorów powstał przy Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie Salon Artystyczny Seniorów (SAS) jako propozycja wzbogacająca ofertę kulturalną Szczecina aktywizująca osoby starsze.

W czerwcu 2017 r. odbyły się I Zachodniopomorskie Spotkania Artystyczne Seniorów (ZSAS 2017), w których wzięli udział seniorzy skupieni w Uniwersytetach Trzeciego Wieku z województwa zachodniopomorskiego, w tym między innymi z Goleniowa, Szczecina Dąbia, Gryfina i Stargardu. To wydarzenie kulturalne cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i zakończyło się sukcesem.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych odbiorców Rada Programowa Salonu Artystycznego Seniorów od września 2017 roku wprowadziła do programu DK „13 Muz” comiesięczne wieczory artystyczne dla seniorów. W organizacji i występach biorą udział sami seniorzy, którzy jako wolontariusze i amatorzy występują dając widzom radość, poczucie piękna, kontakt z poezją, teatrem, filmem, kabaretem, tańcem, muzyką, plastyką i innymi formami artystycznymi. W 2018 roku impreza ZSAS miała swoją kontynuację i została stałą propozycją programową DK „13 Muz”.

 

Za nami kolejna edycja. W dniach 22-24 maja 2019 odbyły się III Zachodniopomorskie Spotkania Artystyczne (kliknij i zobacz),

Honorowy Patronat nad powyższym wydarzeniem objęli: Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydent Miasta Szczecina.

Nad całością działalności czuwa Rada Programowa SAS w składzie:

  • Danuta Szydło – przewodnicząca, Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora (SHUS)
  • Ryszard Lasota – Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie
  • Zygmunt Ban – Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie
  • Aleksandra Szachniewicz – Filmowa Akademia Seniora przy SUTW w Szczecinie
  • Teresa Nowak-Misarko – Kabaret Dwudziestolatek przy SUTW w Szczecinie

Opiekunem artystycznym SAS oraz Spotkań Artystycznych Seniorów jest Janusz Janiszewski, odpowiedzialny za organizację wydarzeń w Domu Kultury „13 Muz”.

Organizatorem jest Dom Kultury „13 Muz”.