„Rozmowa przy stole milczenia”. Constantin Brancusi

751
0
Udostępnij
Kiedy:
kwiecień 27, 2019@16:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2019-04-27T16:00:00+02:00
2019-04-27T16:15:00+02:00
Koszty:
Bez opłat

19 lutego 2019 przypadała 143. rocznica urodzin artysty. W ubiegłym roku Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusiego w Szczecinie obchodziło 70-lecie swojej działalności. W związku z tym Marek Brzeziński wraz z teatrem Teatr na Raz przygotował program, który nawiązuje do tego wydarzenia i przybliża sylwetkę artysty na tle kultury rumuńskiej.

 

W programie spotkania:

  1. „Constantin Brancusi – życie i twórczość w kontekście kultury rumuńskiej” – wykład Rafała Szwedowicza, historyka sztuki, nauczyciela w szczecińskim Liceum Plastycznym.

Treścią wykładu będzie sylwetka artysty, przywołana w odniesieniu do jego spuścizny artystycznej i intelektualnej, wydobywającej wyjątkowość jego rzeźb w kluczu tradycji rumuńskiej filozofii i obyczajowości. Autor wykładu odnosi się do świadectw zawartych w książce „Rozmowa przy stole milczenia” Romulusa Rusana. Fragmenty świadectw z książki przeczytają aktorzy szczecińskich teatrów amatorskich związanych z Domem Kultury „13 Muz”.

  1. Projekcja filmu dokumentalnego „W poszukiwaniu utraconego ojca”

(„A la recherche du père perdu”, reż. Ionuţ Teianu, Rumunia 2016). John urodził się w 1934 roku. Jego matka nadała mu trzy imiona: John, Constantin i Brâncuși. Powiedziała synowi, że jego ojcem jest Constantin Brâncuși, słynny rzeźbiarz, ale nie powinien nikomu o tym mówić. John zachował to w tajemnicy do swojej starości. W wieku 78 lat postanowił rozpocząć trudne poszukiwania utraconego ojca.

  1. Część artystyczna.

Aktorzy Teatru Eliksir z Gryfińskiego Domu Kultury oraz Teatru Janusza z DK „13 Muz” pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego przedstawią sceniczny program poetycko-literacki na podstawie wybranych wierszy oraz fragmentów twórczości wybitnych poetów i pisarzy rumuńskich. W programie znajdą się między innymi utwory takich poetów jak: Mihai Eminescu (1850-1889) – późnoromantyczny poeta, powszechnie uważany za najbardziej wpływowego rumuńskiego poetę oraz poeci współcześni: M. Banuş, N. Cassian, N. Labiş, N. Stǎnescu, M. Sorescu, A. Blandiana, Ş.A. Doinaş czy M. Dinescu. Wykorzystane zostaną także fragmenty utworów i refleksji takich intelektualistów rumuńskich jak: Mircea Eliade (1907-1986) – badacz i profesor historii religii, orientalista i powieściopisarz, Emil Cioran (1911-1995) – filozof, przez większość życia związany z Francją. Wielokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Przedstawiciel pokolenia wybitnych rumuńskich intelektualistów, do którego należeli m.in. Mircea Eliade, Eugene Ionesco, Constatntin Noica tym także i Constatntin Brancusi czy Eugène Ionesco (1909-1994), awangardowy dramaturg, także związany z Francją – współtwórca teatru absurdu.

O bohaterze spotkania: Constantin Brâncuși urodził się 19 lutego 1876 r. w Hobita. Był rumuńskim rzeźbiarzem działającym we Francji. Swoją twórczością zapoczątkował nurt organiczny w rzeźbie abstrakcyjnej, wpływając w znacznym stopniu na rozwój sztuk plastycznych. W 1952 roku otrzymał francuskie obywatelstwo. Zmarł w Paryżu w marcu 1957 roku. Swoją pracownię zapisał Francji. Jego imię nosi Liceum Plastyczne w Szczecinie.

Wstęp wolny

Udostępnij

Dostępność cyfrowa