„Miłosz w Szczecinie”

788
0
Udostępnij
Kiedy:
czerwiec 26, 2019@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2019-06-26T18:00:00+02:00
2019-06-26T18:15:00+02:00
Koszty:
Bez opłat

Program przypominający sylwetkę oraz twórczość naszego noblisty w związku z jego wizytą w powojennym Szczecinie, która miała miejsce dokładnie 70 lat temu. Drugim powodem wspomnienia tego wydarzenia jest fakt, że Czesław Miłosz wystąpił ze swoją twórczością w nowo powstałym Klubie 13 Muz. Miłosz był w Szczecinie dokładnie w czerwcu 1949 roku.

Andrzej Franaszek pisze o tym wydarzeniu na stronie 426 w swojej książce na temat poety pt. „Miłosz. Biografia”: – „W Szczecinie poeta ma wieczór autorski w Klubie 13 Muz, spotyka się też z Andrzejewskim, który zamieszkał tam rok wcześniej, gdy dostał przydział na… ośmiopokojową willę (…) W tej samej podszczecińskiej dzielnicy mieszkali również Gałczyńscy i Woroszylscy, jak wtedy oceniał Miłosz, całkowicie odizolowani od prawdziwego życia Polaków.”. Wspomniana willa Jerzego Andrzejewskiego znajdowała się na ulicy Pogodnej, natomiast Klub 13 Muz ówcześnie mieścił się przy alei Wojska Polskiego.

Na okładce książki Andrzeja Franaszka, znajduje się czarno-biała fotografia Miłosza, którą wykonał szczeciński fotoreporter Jerzy Undro (związany z Polską Agencją Prasową). Zdjęcie powstało w czerwcu 1981 roku w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Poeta był wtedy z dwutygodniową wizytą w Polsce, a pan Jerzy dokumentował cały jego pobyt.

Program spotkania:

Jerzy Madejski, „Czesław Miłosz ­– homo geographicus”.
Jerzy Undro, Z Czesławem Miłoszem w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

Paweł Dziel, „Fascynacje i niepokoje Czesława Miłosza”.

Marcin Fisz, „Czesław Miłosz i Jan Paweł II”

Jerzy Madejski – dr hab., prof. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, krytyk, recenzent „Nowych Książek”, „Kwartalnika Artystycznego” oraz innych periodyków naukowych i literackich. Redaktor naczelny (z Ingą Iwasiów) pisma „Autobiografia. Literatura. Kultura. Media”. Ostatnio opublikował: „Praktykowanie autobiografii. Przyczynki do literatury dokumentu osobistego i biografistyki” (2017), „Poetologie postrukturalne. Szkice krytyczne” (2018).

Jerzy Undro
– absolwent Politechniki Szczecińskiej (od końca lat 60. XX wieku związany
ze Szczecinem) fotografią prasową zajmuje się od 1969 roku – wówczas jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej oraz od 1991 – fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej.
W 2003 podjął pracę korespondenta wojennego, powiązaną z licznymi wyprawami – m.in.
do Afganistanu, Iraku, Republiki Czadu, na Bałkany – podczas których (do 2009 roku) tworzył obszerną dokumentację fotograficzną, wykorzystywaną do publikacji w prasie oraz innego rodzaju publikacjach (m.in. książkowych, albumowych) – w Polsce i na świecie. Przez pół wieku fotografował najważniejsze wydarzenia w Polsce.
Uhonorowany odznaczeniami: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; Złoty Medal
„Za zasługi dla obronności kraju”; Złota Odznaka Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej (2012);

Paweł Dziel –
absolwent polonistyki (2005) oraz socjologii (2006) Uniwersytetu Szczecińskiego, kustosz w Bibliotece Głównej US, doktorant na Wydziale Filologicznym US. Autor artykułów naukowych oraz szkiców krytycznych z zakresu współczesnej literatury polskiej. Organizator wydarzeń kulturalno-edukacyjnych w bibliotece US.

Marcin Fisz
– absolwent polonistyki US (2017), doktorant na Wydziale Filologicznym US.

Program poetycki

W trakcie spotkania twórczość poetycką Czesława Miłosza przypomną nam aktorzy Teatru Eliksir z Gryfina oraz Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów przy Domu Kultury „13 Muz” – pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego.

Wstęp wolny

Udostępnij

Dostępność cyfrowa