Leszek Kułakowski Trio

471
0
Udostępnij
Kiedy:
Listopad 12, 2018@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2018-11-12T19:00:00+01:00
2018-11-12T19:15:00+01:00
Koszty:
20-40
Leszek Kułakowski Trio

Leszek Kułakowski – prof. dr hab., kompozytor, pianista jazzowy zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor i wykładowca, założyciel kierunku „Jazz i muzyka estradowa” w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy (jedynego w Polsce konkursu dla jazzowych kompozytorów).

Urodzony w Słupsku, studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Gdańsku, otrzymując dyplom w roku 1981. W 2000 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie kompozycji na Akademii Muzycznej w Katowicach i jeszcze tego samego roku objął stanowisko profesora w Zakładzie Sztuki Muzycznej w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, gdzie od 2006 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Muzyki. Od roku 2006 prowadzi także klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jest kierownikiem działającego przy gdańskiej uczelni założonego przez siebie Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Działalność artystyczną i kompozytorską rozpoczął zaraz po ukończeniu studiów wiolinistycznych. W latach 1981-83 współpracował z eksperymentalnym Teatrem Instrumentalnym Ryszarda Miśka przy Teatrze Muzycznym w Gdyni jako aktor-muzyk i kompozytor muzyki do przedstawień Proces według Franza Kafki i Taniec Lokatorów. Następnie – w latach 1983-85 – pracował z Hamburger Mozart Orchester w Hamburgu.

Jako jazzman zadebiutował już w 1979 roku wraz ze swoim zespołem Antiquintet, z którym wystąpił m.in. w 1981 roku na Festiwalu “Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, zdobywając I nagrodę za kompozycję Reinkarnacja. Koncertował także na Jazz Jamboree. W 1984 roku zajął II miejsce w Konkursie Skrzypków Jazzowych w Szczecinie. W latach 1984-86 był leaderem i pianistą grupy funkowej Zu-Zu, z którą występował na Pomorskiej Jesieni Jazzowej i Festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku. W latach 1987-93 współpracował z zespołem Sami Swoi, odbywając liczne koncerty podczas europejskich festiwali jazzowych, m.in. Pori Jazz Festival.

W 2000 roku powstała płyta Eurofonia na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę symfoniczną, będąca kompilacją muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu, która rok później w ankiecie czytelników “Jazz Top 2000” miesięcznika “Jazz Forum” została wybrana “Albumem Roku”.

Leszek Kułakowski współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej (Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania) i Stanach Zjednoczonych.

Do najważniejszych utworów należą: „Missa Miseri Cordis” – na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną dedykowana św. Janowi Pawłowi II, „Piano concerto” na fortepian z orkiestrą,”Sketches for jazz trio & symphony orchestra”„ Dyskretny urok konsonansów” na orkiestrę smyczkową, „Ewencja”, „Free Steps”, „Walczyk Dekadencki” – na trio jazzowe i orkiestrę ,”Eurofonia” na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę, „Aleatomodalblues”, „Cap Ca Rap”, „Repetition 2005” na big-band jazzowy, „Ostinatopermutacje” na skrzypce, klarnet basowy, marimbę, gran cassa, fortepian.

W 2001 roku został uhonorowany przez Wojewodę Pomorskiego “Pomorską Nagrodą Artystyczną 2000” w dziedzinie muzyki za wybitne łączenie folkloru, jazzu i muzyki współczesnej w Eufonii. Rok później otrzymał nagrodę I stopnia w dziedzinie kultury od Prezydenta Miasta Słupska, a w roku 2003 – Złoty Krzyż Zasługi. W 2010 r. otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Podczas koncertu wystąpi ze swoim zespołem „Ensemble piccolo”, w którym oprócz lidera Leszka Kułakowskiego na fortepianie gra dwóch doskonałych muzyków Piotr Kułakowski – kontrabas, Tomasz Sowiński – perkusja.

LESZEK KUŁAKOWSKI TRIO:

  • Leszek KUŁAKOWSKI – fortepian, kompozytor
  • Piotr KUŁAKOWSKI – kontrabas
  • Tomasz SOWIŃSKI – perkusja

BILETY do nabycia online oraz CIKiT Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec wejście „I”, biuro ZSJ – Al. Wojska Polskiego 90, rezerwacja tel. 607 421254

przed koncertem w DK 13 Muz

CENA BILETÓW:

  • 30 zł w przedsprzedaży
  • 40 zł w dniu koncertu

OFERTA SPECJALNA:

  • 20 zł – cena specjalna zakupu biletów – uczniowie, studenci, emeryci, posiadacze karty dużej rodziny po okazaniu legitymacji, 1 bilet na osobę uprawnioną.
  • Organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe, al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin.
  • Partner: Dom Kultury 13 Muz, plac Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin
  • Sponsor: ZUSiM Zakład Usług Stoczniowych i Mostowych Sp. z o.o.
  • Patronat medialny: „Kurier Szczeciński”, Polskie Radio Szczecin, „Jazz Forum”, „JazzPress”, „Echo Szczecina”.

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

Udostępnij