Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle: Gospel

612
0
Udostępnij
Kiedy:
marzec 2, 2020@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-03-02T19:00:00+01:00
2020-03-02T19:15:00+01:00
Koszty:
Bez opłat

W marcowej odsłonie historycznych poszukiwań Inspektora Jassa tematem przewodnim będzie jazz w wersji śpiewanej. Scenę w sali kominkowej zdominuje bowiem muzyka gospel, a różne jej brzmienia i formy zaprezentuje znakomita Jola Szczepaniak, która będzie gospodarzem tego koncertu. Zaprezentuje się wspaniałe grono szczecińskich wokalistów z bardzo energetycznym repertuarem. Będzie to zatem wspaniała okazja by naładować baterie po szarych zimowych dniach i wysłuchać bardzo ciekawych historii na temat tej muzyki, która miała ogromy wpływ na kształtowanie dziejów jazzu, a jej brzmienia i ładunek emocjonalny słyszalne są dziś w bardzo wielu gatunkach muzycznych.

Jolanta Szczepaniak-Przybylińska – wokalistka jazzowa, pedagog, dyrygent, aranżer, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Stypendystka Berklee College of Music w Bostonie (USA), gdzie studiowała śpiew i improwizację u Donny McElroy i Boba Stoloffa, a także aranżację instrumentalną u Richarda Evans’a. Współpracowała z takimi artystami jak: Dennis Montgomery, John Betsch, Jacob Colier, Newman Taylor Baker, Christopher Reuter, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Zamachowski, Anna Gadt, Paulina Przybysz, Janusz Szrom, Piotr Baron, Krzysztof Herdzin, Kazimierz Jonkisz, Marcin Pospieszalski, Michał Kulenty, Miłosz Wośko, Piotr Wojtasik, Zbigniew Wrombel. 

Od lat związana jest nie tylko z jazzową sceną muzyczną, ale i dydaktyką wokalną – z wieloma sukcesami i wyróżnieniami na obu polach. Jest laureatką Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu (1992), Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Elblągu (1994), Festiwalu Piosenki Francuskiej w Poznaniu (1994), Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (1995), Międzynarodowego Konkursu Big Bandów w Łobzie (2014). 

Współpracowała jako solistka m.in. z Orkiestrą Filharmonii w Szczecinie, Orkiestrą Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestrą Filharmonii w Rzeszowie, Teatrem im. Słowackiego w Krakowie, Teatrem Wielkim w Poznaniu. Zrealizowała również wiele projektów muzycznych i wzięła udział w licznych nagraniach fonograficznych (16 albumów, a wśród nich debiutancki solowy album wokalistki – „Babagada”/ 2010 r.). Wielokrotnie koncertowała w ramach festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa w Szczecinie, Song of Songs w Toruniu, MeBa w Szczecinie i Plus Jazz Festiwal. Wystąpiła również w Debiutach Festiwalu Piosenki Opole (2005) Jest założycielką kameralnego zespołu muzyki gospel Basanda (2001 – 2006), z którym jako kierownik artystyczny, wokalistka i aranżer koncertowała w Polsce i za granicą. Zespół doczekał się wielu wyróżnień, w tym nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel (2004). Od roku 2010 jest nauczycielem śpiewu jazzowego i prowadzenia jazzowych zespołów wokalnych w Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Edukacji Muzycznej. Od 2009 roku uczy w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie.

Wstęp wolny

Udostępnij

Dostępność cyfrowa