Galeria Jedna Druga: Wystawa „Dust settles, soaps slip”

709
0
Udostępnij
Kiedy:
marzec 4, 2020@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-03-04T19:00:00+01:00
2020-03-04T19:15:00+01:00
Koszty:
Bez opłat

Zapach spalonego lasu, skrzypienie topniejącego śniegu, otchłań dziury ozonowej, muśnięcie huraganu – jak bardzo wąska jest nasza perspektywa na niezwłoczność tego co nieuchronnie nadciąga. Trwamy w codziennych czynnościach starając się utrzymać na dystans niepokojące myśli, uciekając wzrokiem, usprawiedliwiając każde wybory. Stars cry to konstelacja konsumpcjonizmu, rzeczy które uwielbiliśmy tworząc sobie przyjemne miejsce do życia. Są to też rozbłyskujące upadłe meteoryty popkultury przypominające o cywilizacji z nieokreślonych zamierzchłych czasów. Dust settles soaps slip podąża tym nostalgicznym tropem budując krajobraz ze znalezionych przedmiotów, dywagując co jeszcze może z nich powstać. Artystki poznały się podczas rezydencji artystycznej w Pradze, obecnie mają wspólną pracownię w Brukseli. 

Anna Reutinger (ur. 1991) pochodzi z Oakland w Kalifornii, tworzy w Brukseli i Berlinie. Jej działania oscylują pomiędzy przypadkowymi, a zamierzonymi gestami. W swoich pracach Reutinger promuje powrót do rzemiosła jako zaczątku dla społecznej, materialnej i środowiskowej empatii. Tworzy rzeźby i instalacje w których używa znalezionych, wyrzuconych przedmiotów. W swoich obiektach i prowokowanych sytuacjach stara się zawrzeć antidotum na lęk przed rozwojem technologicznym i nieuchronnym kryzysem klimatycznym. W 2013 roku obroniła licencjat na University of California w Los Angeles, w 2016 roku ukończyła studia magisterskie na Sandberg Institut, Dirty Art Department w Amsterdamie, gdzie obecnie pracuje jako asystentka. Jej prace były pokazywane na Saint Etienne Biennal, w Galerii Jedna DVA Tři w Pradze, Klara Kiss Zipspace w Zurychu, W139 w Amsterdamie, Macao Milan w Mediolanie, Jan van Eyck Academie w Maastricht, De Fabriek w Eindhofen i The Hammer Museum oraz The Getty Center w Los Angeles.  

Marta Krześlak (ur 1994) tworzy rzeźby, instalacje i sytuacje site-specific. Jej zainteresowania oscylują wokół marzeń, wspomnień, zapamiętanych lub wyobrażonych krajobrazów. Używając obiektów znalezionych buduje narracje, w których analizuje naturę ludzkiego działania, czasem podkreślając jego absurdalność. Lubi bazować na decyzjach już podjętych i przestrzeniach zastanych. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2018). Studiowała też na Wydziale Sztuki Mediów w Warszawie oraz École nationale supérieure des beaux-arts w Lyonie. W 2018 roku otrzymała Grand Prix na Festiwalu Młode Wilki, Główną Nagrodę w Konkursie Fundacji Grey House oraz została laureatką Konkursu Najlepszych Dyplomów w Gdańsku. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. 

  • Kurator: Monika Szpener
  • Partner: REMONDIS Szczecin Sp. z o.o.
Na wirtualną wystawę “Dust settles, soaps slip”  zapraszamy poniżej 🙂
 

Udostępnij

Dostępność cyfrowa