Galeria Foyer: Artyści z Greifswaldu – Helmut Maletzke, Nadja Klüter

939
0
Udostępnij
Kiedy:
październik 19, 2020@09:00 – listopad 14, 2020@16:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-10-19T09:00:00+02:00
2020-11-14T16:00:00+01:00

Galeria Foyer: Artyści z Greifswaldu – Helmut Maletzke, Nadja Klüter

19.10.-14.11.2020

Wystawa jest prezentowana w ramach Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wystawa jest czynna do 14 listopada od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń.

Wstęp wolny – zapisy na zwiedzanie wystawy: m.tyczka@13muz.eu

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

 Helmut Maletzke
Pod koniec lat 50-tych XX wieku pracował jako niezależny grafik w Greifswaldzie, gdzie wraz z żoną Urszulą założył warsztat graficzny do pracy reklamowej. Wtedy też powołał grupę artystów „Die Buhne”. W latach 1947-1957 pracował w Klinice Chirurgicznej Uniwersytetu w Greifswaldzie jako rysownik naukowy. W 1950 został członkiem Stowarzyszenia Artystów Wizualnych (VBK). Następnie studiował historię sztuki w „Caspar-David-Friedrich-Institut” Uniwersytetu w Greifswaldzie. W 1953 roku Helmut Maletzke w ratuszu w sali konferencyjnej w Greifswaldzie, zaprojektował duży mural „Średniowieczny Greifswald”.
Organizował również wystawy w Greifswaldzie, Schwerin i Magdeburgu. W 1960 roku odbył czteromiesięczną podróż statkiem towarowym Magdeburg, do Afryki i Azji Wschodniej. W kolejnych latach zajmował się m.in. projektowaniem nowych budynków okrętowych w stoczni Mathias Thesen w Wismar. Po wielokrotnych konfrontacjach z urzędnikami kulturalnymi NRD. W 1972 r., w wyniku utrzymujących się sprzeczności kulturowo-politycznych i artystycznych, Centralna Rada VBK zakazała mu pracy w przestrzeni publicznej. Wtedy zaczął malować wielkoformatowe obrazy olejne prywatnie, które dotyczyły problemów ideologicznych. Nie mógł zaprezentować tych prac na wystawach państwowych, ale od tego czasu Kościół ewangelicki oferował mu możliwość wystawiania w swoich pomieszczeniach. Po zjednoczeniu Niemiec, Helmut Maletzke otrzymał zaproszenia na liczne wystawy zagraniczne, między innymi do Nowego Jorku, Los Angeles, Paryża i Petersburga. W latach 1994-2002 prowadził kursy w Greifswald Er Volkshochschule. W 1997 roku wydał swoją autobiograficzną powieść „Signum B. T.”, która została ukończona w 1987 roku. W tym samym roku założył „Pommernhus” w Greifswaldzie, gdzie jako jego honorowy dyrektor organizował wystawy krajowe i międzynarodowe. W 2000 roku został pierwszym rzecznikiem lokalnej grupy niezależnych artystów wizualnych z Greifswaldu. W 2002 roku był jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Artystów „Ars Pomerania”. W 2004 roku założył Fundację Helmut Maletzke. Z okazji jego 85 urodzin w Pommernhus odbyła się największa wystawa jego prac. W 2008 roku zaprojektował 30-metrowy mural „Greifswald i jego przeszłość” z niemiecko-polskim kolektywem artystycznym w Greifswalder Lappstraße.

Nadja Klüter
Nadia urodziła się w 1956 roku w Kemerowie na Syberii. Jest absolwentką Uniwersytetu Lomonossow w Moskwie (1981) oraz Uniwersytetu w Giessen w Niemczech (1994). Była dziennikarką i wykładowczynią akademicką. W 1989 roku przyjechała do Hesji jako stypendysta Fundacji Friedricha Naumanna. Od 1994 roku mieszka z rodziną w Greifswaldzie, który określa jako jej pierwotny dom, bo podobnie jak babcia Güntera Grassa jest Kaszubą. Tutaj pracuję jako niezależna pisarka i artystka. Pisze artykuły (dla prasy rosyjskiej i niemieckiej), publikuje książki (np. KulturAtlas „Rosja”, 1997, Wydawnictwo Klett-Perthes), tłumaczy (głównie literaturę fachową z zakresu geografii gospodarczej i społecznej) oraz maluje. Jako malarka używa różnych technik, takich jak olej, akwarela itp. Jednak najbardziej preferuje malować na jedwabiu. Najczęstszym motywem jej prac, są kwiaty i krajobrazy z natury.
„Fascynuje mnie różnorodność kolorów i kształtów występujących w przyrodzie, dlatego uwielbiam malować rośliny, motyle, krajobrazy, a przede wszystkim kwiaty, które są dla mnie ukoronowaniem piękna naszego świata. Jedwab, jako podstawowy materiał do malowania inspiruje mnie szczególnie. Malowanie na tak delikatnym materiale jest jednocześnie wyzwaniem: potrzebujesz nie tylko umiejętności, ale także dużego skupienia”.
Jedwabne obrazy Nadii znajdują się w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Austrii, Rosji, Finlandii, Szwecji, Anglii, Danii, Hiszpanii, Meksyku i USA. Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych. Od 1995 roku organizuję wystawy w kraju i za granicą. Od 2006 roku we współpracy z galerią „Pommernhus” w Greifswaldzie co roku organizuje cykl wystaw „InterArt”, na których prezentowana jest sztuka współczesna z całego świata.

Wystawa jest dostępna także w wersji online

Udostępnij

Dostępność cyfrowa