EKO DEKO: Kraina Miodu

947
0
Udostępnij
Kiedy:
kwiecień 27, 2020 całodniowy Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-04-27T00:00:00+02:00
2020-04-28T00:00:00+02:00

27 kwietnia (poniedziałek) / Kraina Miodu

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety. Niestety śmiertelna mieszanka, w skład której wchodzą toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu sprawia, że zapylacze na całym świecie są zagrożone.

Tylko w Europie jest ponad 4000 odmian warzyw zapylanych przez owady. Wyginięcie owadów zapylających oznaczałoby katastrofę nie tylko ekologiczną, ale również skrajne zubożenie produkcji żywności. Ręczne zapylanie jest drogie, powolne i pracochłonne. Globalna wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły została ustalona na 265 milionów euro rocznie. Nie tylko ze względów ekologicznych, ale również ekonomicznych, opłaca się chronić pszczoły!
Pszczoły miodne i dzikie owady zapylające odgrywają istotną rolę w rolnictwie i produkcji żywności. Niestety, obecnie stosowany model rolny oparty na agresywnym wykorzystaniu substancji chemicznych stwarza duże ryzyko. Istnieją mocne dowody naukowe wskazujące, że neonikotynoidy i inne pestycydy są odpowiedzialne za proces ginięcia pszczół.

Greenpeace apeluje o przyjęcie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających, która zakłada m.in. monitorowanie stanu zdrowia pszczół miodnych i innych owadów zapylających, kompleksowej ocenie ryzyka stosowania pestycydów i zmniejszenie skali wykorzystywania ich w rolnictwie oraz wspierania
i promocji praktyk mających korzystny wpływ na życie owadów.

W 2018 roku Unia Europejska wprowadziła niemal całkowity zakaz stosowania najbardziej szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów.

Problem pszczół został dostrzeżony również przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej.
W ostatnich nominacjach do Oskara film pt. Kraina miodu, pierwszy raz w historii nagród i w historii kinematografii macedońskiej otrzymał szansę na statuetkę. Ta sensacyjna wiadomość została ogłoszona w Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills. Film został nominowany w kategorii dokumentalnej, jak
i fabularnej.

Kraina miodu to poruszająca historia pięćdziesięcioletniej Hatidze, mieszkającej z chorą matką
w opustoszałej macedońskiej wiosce. Hatidze codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje dzikie ule. Zbiera miód, który potem zanosi na targ w najbliższym mieście. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale ich praktyki to maksymalna eksploatacja. Film ukazuje zanikającą tradycję hodowli dzikich pszczół, ale jest także metaforą (sąsiada) globalnego wyzysku zasobów naturalnych.
Film nominowany do Oskara można będzie oglądnąć jutro we wtorek 28.04.2020, g. 22.55 – Kraina Miodu – TVP2

Obejrzyj

Fot. Źródło: www.pexels.com

Udostępnij

Dostępność cyfrowa