EKO DEKO: Eko materiały

681
0
Udostępnij
Kiedy:
maj 4, 2020 całodniowy Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-05-04T00:00:00+02:00
2020-05-05T00:00:00+02:00

4 maja (poniedziałek) / Eko materiały

Bambus to jednym z najbardziej ekologicznych materiałów. Może zastąpić plastik, drewno, a nawet aluminium. Potrafi rosnąć metr dziennie, a jego uprawa nie pochłania dużych ilości wody i nie wymaga stosowania pestycydów. Dodatkowo wpływa dobroczynnie na środowisko poprzez filtrowanie wody i produkcję ok. 30% więcej tlenu niż drzewa! Co więcej bambus jest twardszy od dębu, wyjątkowo lekki i elastyczny. Jest również hipoalergiczny i antybakteryjny, eliminując ze swojej powierzchni ok. 70% bakterii. Dodatkowo uprawa bambusa zapobiega wyjaławianiu się ziemi.

Dąb korkowy to drzewo o wysokiej zdolności do regeneracji. Długość życia dębu korkowego szacuje się na 250 lat, co pozwala na wielokrotne wykorzystanie jego kory, bez szkody dla samego drzewa. Proces zdejmowania kory można powtarzać co 9-10 lat, zaczynając od 25 roku życia drzewa. Korek jest materiałem pochodzenia naturalnego, w 100% biodegradowalnym. Jednocześnie zachowuje wysoką trwałość, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wodoodporny. Jest też materiałem hipoalergicznym – korek nie uczula, ani nie podrażnia skóry.

Konopie to jeden z najbardziej ekologicznych i wytrzymałych materiałów na świecie. Jej uprawy nie potrzebują dużych ilości wody (zużywają jej o wiele mniej niż uprawy bawełny), nie wymagają stosowania nawozów sztucznych oraz pestycydów! Dodatkowo mogą rosnąć niemal w każdym klimacie. Konopie nie naruszają równowagi biologicznej i nie uszczuplają zasobów naturalnych. Włókna konopne uznawane są za jedne z najmocniejszych materiałów, stąd powszechnie używane są w marynistyce do produkcji lin okrętowych. Mówi się, że bawełna jest na chwilę, len na lata, a konopie na pokolenia. Konopie to nie tylko materiał 100 % biodegradowalny o wyjątkowej wytrzymałości, ale też hipoalergiczny, który nie wchłania zapachów.

Fot. Źródło: www.pixabay.com

Udostępnij

Dostępność cyfrowa