EKO DEKO: Być WEGE to zdrowie i ochrona środowiska

716
0
Udostępnij
Kiedy:
kwiecień 30, 2020 całodniowy Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-04-30T00:00:00+02:00
2020-05-01T00:00:00+02:00

30 kwietnia (czwartek) / Być WEGE to zdrowie i ochrona środowiska

Co mieli ze sobą wspólnego: Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Mahatma Gandhi, Jiddu Krishnamurti i Ralph Waldo Emerson?

Wszyscy byli wegetarianami.

Dlaczego warto być wegetarianinem?

Badania na grupie 11000 osób (6000 wegetarian i 5000 osobach jedzących mięso) pokazują, że dieta wegetariańska obniża także ryzyko zachorowań na nowotwory oraz zapobiega chorobom krążenia. Dzięki zwiększonemu spożyciu błonnika z warzyw i owoc ów, wegetarianie mają zdrowsze jelita. Czyste jelita to więcej siły i energii, zanikają zmiany skórne, wzdęcia, nieprzyjemne gazy i rozdrażnienie. Dzięki diecie wegetariańskiej ciało szybciej się regeneruje, zwiększa się wydolność i ogólna sprawność. Wielu zawodowych sportowców to potwierdza m.in. ultratramaratończyk Scott Jurek, który zwyciężał wiele prestiżowych zawodów, przebiegając za każdym razem ponad 150 km (!).

Dieta wege ma również wpływ na umysł i zdrowie psychiczne, niwelując stany lękowe i depresje . Według Instytutu Mikroekologii w Poznaniu, komórki w jelitach produkują 80% serotoniny czyli hormon u szczęścia. Dieta bogata w minerały i witaminy (orzechy, ziarna, oliwę, kakao, zioła i warzywa) zwiększa zdolności logiczne go myślenie i pamięć. Jedzenie mięsa to nie tylko śmierć wielu tysięcy zwierząt, ale ogromne zanieczyszczenie środowiska. Zwierzęta na fermach przemysłowych hodowane na ubój, są trzymane w złych warunkach, poddawane ogromnemu stresowi, faszerowane antybiotykami. Szacuje się, że hodowanych i zabijanych jest 50 miliardów zwierząt rocznie. Pod tak ogromną produkcję wycinane są lasy. Powstają pastwiska i fermy oraz pola uprawne na karmę dla zwierzęta. Farmy wytwarza ją setki milionów ton odchodów zawierających metan i gaz cieplarniany. Efektem jest globalne ocieplenie, kwaśne deszcze, erozje gleby, zanieczyszczenia i wyczerpywanie łowisk oraz zagrożenie wyginięcia wielu gatunków zwierząt. Jednocześnie taka produkcja i jedzenie mięsa ma wpływ na głód na świecie. Żywność roślinna uprawia na, by nakarmić zwierzęta hodowlane wystarczyłaby do zaspokojenia głodu 17 miliardów ludzi. Przemysł mięsny wykorzystuje aż 75% światowych zasobów wody! Z używa 4 milionów litrów wody do „wyprodukowania” 1 tony wołowiny i zanieczyszcza wody gruntowe bardziej, niż przemysł spożywczy, gdzie do przygotowania 1 tony jadalnych warzyw wystarczy o 1/4  mniej wody.

Fot. Źródło: www.pexels.com

 

Udostępnij

Dostępność cyfrowa