Dni Kultury Francuskiej: „Z dala od orkiestry”, spotkanie z reżyserem Rafaelem Lewandowskim

1680
0
Udostępnij
Kiedy:
listopad 19, 2018@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2018-11-19T18:00:00+01:00
2018-11-19T18:15:00+01:00
Koszty:
Bez opłat

Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego oraz Wydział Filologiczny i Interdyscyplinarne Koło Naukowe FILOROM Uniwersytetu Szczecińskiego serdecznie zapraszają na projekcję filmu dokumentalnego „Z dala od orkiestry” inaugurującą tegoroczne Dni Kultury Francuskiej.

Reżyser – Rafael Lewandowski, pochodzący z francusko-polskiej rodziny, którego debiut fabularny z 2010 roku, „Kret”, został uhonorowany m. in. Paszportem Polityki oraz licznymi nagrodami festiwalowymi, ma w swoim dorobku filmowym m.in. historię malarza Jerzego Mierzejewskiego („Sztuka milczenia”) czy słynnego francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego („Minkowski | Saga”). Tym razem przedstawił opowieść o życiu prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, historyka i krytyka literatury, tłumacza, poety i publicysty.

Już podczas studiów, Zaleski za udział w konspiracji niepodległościowej został aresztowany przez władze carskie i osadzony w warszawskiej Cytadeli. Po uwolnieniu, w 1905 roku zagrożony kolejnymi represjami – opuścił kraj. Przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości aktywnie działał na rzecz krzewienia polskiej kultury oraz w polskiej sprawie na arenie międzynarodowej, gdy Ojczyzny nie było na mapach Europy. Był między innymi prezesem Towarzystwa Artystów Polskich, a także szefem Biura Prasowego Delegacji Polskiej na Konferencji Pokojowej w Wersalu. Współpracował z polskimi naukowcami – m.in Marią Skłodowską-Curie oraz ludźmi kultury. W latach 40 XX wieku, dzięki jego zaangażowaniu, przy francuskich uniwersytetach wprowadzono lektoraty języka polskiego. Przyczynił się również do otwarcia w Villard-de-Lans jedynego polskiego liceum, działającego oficjalnie w okupowanej Europie. Za swoją działalność został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie nadal kontynuował swoją misję edukacyjną, prowadząc tajne wykłady i odczyty w łaźniach obozowych. Po uwolnieniu wrócił do Francji, gdzie sprawował opiekę nad polskimi stypendystami oraz głosił ideę zjednoczonej Europy.

Rafael Lewandowski, opowiadając wielowątkową historię prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, posłużył się bogatym zbiorem materiałów historycznych, które wzbogacone zostały przez wzruszające wypowiedzi rodziny, przyjaciół oraz uczniów Zaleskiego.

Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem filmu oraz poczęstunek.

Organizatorem pokazu jest Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego. Przez prawie 30 lat Fundacja wspierała Bibliotekę Polską w Paryżu, jedną z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych za granicą przekazując kilka milionów euro co pozwoliło na nie tylko utrzymywanie Biblioteki i jej otwarcie dla publiczności, ale również uratować niszczejący budynek poprzez przeprowadzenie generalnego remontu i renowację części zbiorów. Fundacja podarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie dwa XVIII-wieczne kobierce a w roku 2000 Zamkowi Królewskiemu w Krakowie XVI-wieczny arras. Dzięki pomocy Fundacji, Francja stała się właścicielem cennej kolekcji ozdób liturgicznych i haftowanych obrazów dewocjonalnych gromadzonej przez 40 lat przez małżonków Fruman. Pomogła również przy organizacji wystawy „Orzeł Biały – Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski, kolekcjoner i mecenas sztuki epoki Oświecenia”. Wystawa została zorganizowana przez pałac-muzeum w Compiegne, francuski Zespól Muzeów Narodowych oraz Zamek Królewski w Warszawie. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku otrzymało od Fundacji portret Heleny Białynickiej-Biruli namalowany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. Fundacja wsparła również organizację konferencji „Life in Palmyra, Life for Palmyra”.

Więcej informacji:

Wejściówki dostępne są bezpłatnie w Domu Kultury 13 Muz od 19.10. Liczba miejsc ograniczona.

  • Program DNI KULTURY FRANCUSKIEJ 2018 dostępny jest TUTAJ

Udostępnij

Dostępność cyfrowa