Convergent Points

836
0
Udostępnij
Kiedy:
wrzesień 27, 2019@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2019-09-27T19:00:00+02:00
2019-09-27T19:15:00+02:00
Koszty:
Bez opłat

CONVERGENT POINTS to projekt łączący muzyczne tradycji Chin i Zachodu. Pomysłodawcą projektu jest szczeciński saksofonista Dariusz Samól. Pierwsza jego edycja odbyła się w 2017 roku i podobnie jak tegoroczna miała swoją prezentację wiosną w Chinach i jesienią w Polsce.

W ramach projektu Convergent Points 2019 obywają się prawykonania muzyki nowej na mieszany europejsko-chiński skład instrumentalny, prezentowana jest także tradycyjna muzyka chińska w tradycyjnym instrumentarium, w wykonaniu chińskich muzyków.

Krótka charakterystyka instrumentarium chińskiego:

Guzheng jest instrumentem szarpanym o 24 strunach rozpiętych na ok. 1,5 m pudle rezonansowym położonym na specjalnych nóżkach. Palce prawej ręki grającego zaopatrzone jest w specjalne pazurki do szarpania strun, z których każda zaopatrzona jest w odrębny, ruchomy mostek. Lewa ręka może tłumić, szarpać lub uginać struny wywołując specjalne efekty.

Erhu – instrument smyczkowy zaopatrzony w dwie struny, pomiędzy którymi umieszcza się włosie smyczka. Może ono poruszać albo jedna albo drugą strunę. Posiada piękne brzmienie i wirtuozowskie możliwości.

Yang qin – instrument strunowy z pudłem rezonansowym, na którym gra się specjalnymi pałeczkami. Przypomina nieco cymbały.

Wystąpią:

  • Wu Qi – guzheng (Chiny),
  • Chen Feng – erhu (Chiny),
  • Zhang Lijuan – yang qin (Chiny),
  • Nie Ying – trąbka (Chiny),
  • Ewa Ruszała – fortepian
  • Dariusz Samól – saksofon
  • Jerzy Siemak – akordeon

Program:

  • Edward Sielicki – BanyanTree (Prawykonanie Światowe)
  • Huirong Liu/Yuguo Zhou – Memory Song
  • Mao Yuan – Yao Dance
  • Chen Gang – Butterfly Lover
  • Liu Tianhua – The Sun Shine on Taxkorgan
  • Ge Sang Da Ji – Spring on The Snow Mountain
  • Chinese Traditional Music – Rainy Night on Banana Field
  • Chinese Traditional Music – Jasmine Flower
  • Chinese Traditional Music – Colorful Clouds Chasing the Moon 

Informacje o artystach:

Wu Qi – guzheng

Wu Qi urodziła się w rodzinie artystów. Naukę gry na Guzheng rozpoczęła w dzieciństwie. Studia magisterskie ukończyła z wyróżnieniem na Wydziale Instrumentów Ludowych Konserwatorium Xinghai. Artystka porusza się swobodnie zarówno w muzyce tradycyjnej jak i współczesnej. Uzyskała wiele nagród i wyróżnień w konkursach muzyki tradycyjnej w Chinach (Złote Medale na Pierwszym ‘Jin Feng Cup’ Zheng Competition w Prowincj Jiangxi – 2004, “Chinese National Zheng Arts Week” w Prowincji Guangdong – 2010, Srebrny Medal w Pierwszym Miedzynarodowym Konkursie Zheng w Hong Kongu – 2009). Artystka koncertowała w wielu krajach Azji, USA, Panamie, Polsce.

Chen Feng – młoda chińska solistka grająca na erhu, ukończyła studia na Guangzhou Xinghai Conservatory. Zwyciężyła w wielu konkursach narodowych. Jako solistka występowała w Azji i w Europie. Miała okazję występować przed premierem Chin. Bierze udział także w programach telewizyjnych. Pracuje jako wykładowca erhu w Xinghai Conservatory.

Nie Ying – chińsko – szwajcarski trębacz. Studiował trąbkę w Pekinie (Beijing Central Conservatory of Music), gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem, po czym prowadził klasę trąbki w tamtejszym konserwatorium. Następnie kontynuował studia w Londynie (Guildhall School of Music and Drama, National Center for Orchestra Studies of London University and Royal College of Music). Zdobywca Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Trąbkowym w Budapeszcie w 1984 r.

Jako solista koncertował w Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii, oraz Chinach. Regularnie współpracuje z radiem i telewizją chińską. Nagrał 4 płyty CD, jest również autorem książki o metodyce nauczania gry na trąbce. Przez prawie 20 lat prowadził klasę trąbki w Lucernie (Szwajcaria), koncertował również z orkiestrami symfonicznymi w Lucernie i Zurychu. Od 2008 roku jest profesorem na Uniwersytecie w Zhaoqing (Chiny).

Zhang Lijuan (Zhang Li Juan) – pochodzi z miasta Lanzhou leżącego w Prowincji Gansu. Studiowała u znanego w regionie profesora instrumentu yangqin – Lenga Xueyana, oraz muzykę tradycyjna w Uniwersytecie Północnozachodnim. Otrzymała wiele nagród w konkursach muzyki tradycyjnej w Chinach. Koncertowała zarówno jako solistka jak i muzyk orkiestrowy z wieloma uznanymi chińskimi zespołami. 

Obecnie jest dyrektorem Stowarzyszenia muzyków Yanqin region Gansu. Jest również fundatorką i dyrektorką szkoły muzycznej “Lanzhou Philharmonic Elite Art School”, której uczniowie odnoszą znaczące sukcesy w kraju i za granicą.

Jerzy Siemak – absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu Henryka Krzemińskiego (1984).

Koncertował w kraju i za granicą, m.in. jako solista-kameralista Poznańskiego Kwintetu Akordeonowego na terenie Polski, Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Danii oraz Szwecji. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i telewizyjne w Polsce, Szwecji i we Francji. Dokonał prawykonania utworów: Jaromira Gajewskiego, Zbigniewa i Janusza Stalmierskiego.
Wraz z Poznańskim Kwintetem Akordeonowym zrealizował płytę CD pt. Akordeon znany – nieznany .

Dr hab. Jerzy Siemak jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. W latach 2006-2010 pełnił funkcję prorektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu – Filia w Szczecinie. Od 2010 roku pełni funkcję Dziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki w Szczecinie i prowadzi klasę akordeonu tej uczelni.

Dariusz Samól  – absolwent Instytutu Lemmensa w Leuven, Belgia, gdzie studiował saksofon w klasie profesora Eda Bogaarda. Pod kierunkiem profesora Mieczysława Stachury ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, tam też obronił tytuł doktora sztuki i przeprowadził przewód habilitacyjny, a w 2019 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Koncertuje w Europie, USA i Azji. Jako solista koncertował z Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Pomorską, Tarnowską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Camerata Nova, Orkiestrą AM we Wrocławiu, Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie, Filharmonią Toruńską, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną w Ołomuńcu, Baltic Neopolis Orchestra. Brał udział m.in. w XIII Światowym Kongresie Saksofonowym w Minneapolis, XVI Światowym Kongresie Saksofonowym w St. Andrews, Forum Muzyki Współczesnej w Warszawie, Festiwalu im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie. Dariusz Samól prowadzi kursy i warsztaty mistrzowskie w Polsce i za granicą, m.in. podczas pięciokrotnych tras koncertowych w Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie występował również w Chinach i w Europie.

Artysta nagrał wraz z zespołem The ArtSax Duo (z Ewą Ruszałą przy fortepianie) dwie płyty z muzyką polską i dokonał kilkudziesięciu prawykonań muzyki współczesnej. Wśród kompozytorów, którzy dedykowali mu swe utwory są między innymi Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Artur Cieślak, Alicja Gronau, Marek Jasiński, Jaromir Gajewski, Georg Andrix, Andreas van Zoelen, Zhong Juncheng i Say Brandon.

Dariusz Samól jest autorem także książek o tematyce saksofonowej. Pracuje na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie.

Ewa Ruszała – magister sztuki w zakresie gry na fortepianie, pianistka i kameralistka. Absolwentka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Witolda Witkowskiego. Nauczyciel gry na fortepianie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Do roku 2014 pracowała również na stanowisku starszego wykładowcy w Akademii Sztuki w Szczecinie. Wielokrotnie wyróżniana na konkursach i festiwalach za swoją pracę akompaniatorską. Jako kameralistka koncertowała w kraju (m.in. Festiwal V Wiosenne Koncerty Gitarowe, większość edycji Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie) i za granicą (m.in. XIV Światowy Kongres Saksofonowy w Lublanie, XVI Światowy Kongres Saksofonowy w St. Andrews, finał konkursu Yamaha Sax Contest w Hamburgu).

Występowała na koncertach kameralnych towarzysząc znakomitym zagranicznym saksofonistom jak Patrick Meighan, John Moore, Lawrence Gwozdz, Jonathan Bergeron, Ed Bogaard, Joseph Wytko i wielu innych. Wielokrotnie akompaniowała na konkursach, kursach i warsztatach muzycznych uczniom i studentom z Polski i zagranicy i jest współtwórczynią wielu ich sukcesów artystycznych. Wraz z Dariuszem Samólem w zespole The ArtSax Duo występowała wielokrotnie w Polsce, na Łotwie, w Szkocji, USA i Chinach, prowadząc tam również warsztaty pianistyczne. Jest także członkiem Trio Inventia.

Ewa Ruszała jest Dyrektorem Organizacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie, Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych ETIUDA, Międzynarodowego Festiwalu SAXMANIA oraz Letniej Akademii Instrumentów Dętych, Wiceprezesem Fundacji na Rzecz Instrumentów Dętych, oraz Prezesem Stowarzyszenia IMPRESJA.

Edward Sielicki kompozytor i pedagog urodzony 3 VI 1956  w Warszawie. W latach 1975–1980 studiował kompozycję w PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) im. F. Chopina w Warszawie u A. Dobrowolskiego i W. Kotońskiego. Jako stypendysta rządu holenderskiego kształcił się w 1984 roku pod kierunkiem T. de Leeuwa i F. van Manena w Amsterdamie, gdzie w roku 1984 i 1988 uczestniczył w Międzynarodowych Warsztatach Kompozytorskich; w 1986 brał udział w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadcie, w 1991 był uczniem E. Cartera na Letnich Kursach w Villeneuve-les-Avignon. 
Od roku 1987 Edward Sielicki wykłada kompozycję i teorię muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto w latach 1992–1993 wykładał kompozycję na Międzynarodowym Letnim Uniwersytecie w Marly-le-Roi koło Paryża, a w roku 2001 i 2003 na uniwersytecie Keimyung w Taegu (Korea Południowa). Prowadził też szereg wykładów otwartych na różnych uczelniach krajowych i zagranicznych.

Jest laureatem m.in. Nagrody Artystycznej Młodych im. S. Wyspiańskiego (1979), Konkursu Młodych Zwiąku Kompozytorów Polskich (wyróżnienie za Shir Takhnunim, 1981), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Genewie (III nagroda za Luxurię, 1987), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Elektroakustycznej w Bourges (wyróżnienie za Weteringschans, 2002). Prowadzi ponadto działalność naukową i popularyzatorską.

 Wstęp wolny

Udostępnij

Dostępność cyfrowa