24.10. / „Mistrz i uczeń” – IV edycja pt. „Uważność i czułość”
24.10.2020 sobota / Uwaga! Wydarzenie odbędzie się ONLINE – szczegóły na profilu FB Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie
W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów.fm: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).
Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie pod linkiem
„Mistrz i uczeń” to impreza cykliczna organizowana od 2017 r. Program adresowany jest do pokolenia młodzieży i seniorów. Z założenia jest imprezą międzypokoleniową, skupiającą środowiska ludzi działających w kulturze Szczecina i Doliny Dolnej Odry. Jest pomostem między dawnymi rocznikami PLSP a obecnymi rocznikami uczniów szkoły. Stałym punktem imprezy jest przypomnienie sylwetek pedagogów szkoły (tych dawnych żyjących jak i tych którzy odeszli), twórców związanych ze szkołą i Szczecinem. W poprzednich edycjach prezentowani byli: artysta malarz Grzegorz Janowicz, artysta malarz Guido Reck, artysta malarz Juliusz Wierzbicki. Przypominane były sylwetki Jerzego Gumieli, Arkadiusza Gacparskiego. Dbamy o kontakt uczniów szkoły z dawnymi rocznikami, prezentując ich dorobek artystyczny. I tak z naszego zaproszenia skorzystali dawni absolwenci szkoły; Andrzej Foryś (artysta-pedagog), Piotr Drzewiecki (komiks), prof. Krzysztof Gliszczyński (artysta malarz), Stanisław Kokolus (artysta-pedagog).
Sięgamy i prezentujemy twórczość niedocenianą, zapominaną lub mało znaną. W ten sposób „odkurzyliśmy” twórczość Władysława Broniewskiego, Marka Hłasko, K. I. Gałczyńskiego, Wisławy Szymborskiej oraz malarkę. Paulę Becker Modersohn. Pamiętamy o noblistach Czesławie Miłoszu i Oldze Tokarczuk, prezentowanych podczas ostatniej edycji. Stałym elementem programu jest prezentacja twórczości uczniów PLSP i dawnych roczników PLSP. Są to wystawy malarskie, spektakle teatralne, filmy i inne prezentacje interdyscyplinarne. Otwieramy dyskusje na tematy aktualne, które w równym stopniu interesują młodzież i seniorów.
W biegłych latach były to tematy „Ja i mój mistrz”, „Artysta a przestrzeń tworzenia” i „Na peryferiach, wartości, wykluczenie”.
Tegoroczne spotkanie skupia się wokół słów „uważność” i „czułość”, którym to słowom przyjrzymy się w formie panelu dyskusyjnego o postaciach historycznych: Elizabeth von Arnim – pisarka, Księżna Elżbieta Brunszwicka, Sophie Auguste Tielebein – twórczyni salonu artystycznego w Szczecinie. Oprócz dyskusji i prezentacji video artyści z Salonu Artystycznego SAS oraz aktorzy Teatru Uhuru z DK „13 Muz” przedstawią program teatralno-literacki pt. „Czuły narrator” nawiązujący do twórczości Olgi Tokarczuk oraz wielu innych pisarzy pojmujących tematykę czułości w literaturze.
Wydarzenie na FB