21.03. / Galeria Enter – „Szczecin to TEŻ! moje/nasze miasto” – wystawa fotografii

1527
0
Udostępnij
Kiedy:
marzec 21, 2023@16:00 – kwiecień 22, 2023@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2023-03-21T16:00:00+01:00
2023-04-22T18:00:00+02:00

21.03.2023 wtorek g. 16:00

21 marca o godz. 16:00 zapraszamy do Galerii Enter oraz do Sali Kominkowej na otwarcie wystawy oraz towarzyszący wernisażowi program artystyczny  – wstęp wolny. Początek wydarzenia w Sali Kominkowej.

Wystawa czynna: 21.03.-22.04.2023 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń – wstęp wolny. W sobotę 22 kwietnia wystawa będzie czynna w godz. 10:00-18:00.

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka przy współpracy z fotografem Krzysztofem Dolinnym przygotowało inspirującą wystawę 21 zdjęć, które powstały w ramach sesji zdjęciowych zorganizowanych w Szczecinie dla wychowanków Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Downa TPD „Iskierka”.

Wystawa odkrywa piękno Szczecina i przypomina o tym, że z jego wyjątkowych uroków każdego dnia korzystają również osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby z zespołem Downa. Bohaterowie sesji zdjęciowych przekazują społeczeństwu bardzo ważne przesłanie: „Szczecin to też! nasze miasto. Miasto, w którym żyjemy, w którym się rozwijamy, z którego uroków i instytucji korzystamy w takim samym stopniu jak pozostali mieszkańcy. Jest to miasto, które uwielbiamy i w którym chcemy żyć. Mamy swoje pasje i zainteresowania, pomysły na spędzanie wolnego czasu. Tu jest nasza placówka, w której odbywają się zajęcia terapeutyczne. Jesteśmy częścią Szczecina, a Szczecin jest częścią nas”.

Każdego roku 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Celem wystawy jest również zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa – ich potrzeby oraz prawo do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Pamiętajmy o tym co nas, jako ludzi, łączy, bardziej niż to co nas od siebie dzieli.

Krzysztof Dolinny – fotograf, ur. w 1975 w Szczecinie, absolwent V LO oraz Uniwersytetu Szczecińskiego, przez lata poszukiwał swojej drogi, aby w 2003 zająć się zawodowo fotografią. Realizował się głównie przy projektach fotografii komercyjnej, przeplatając je pracami artystycznymi. Uwielbia fotografować ludzi, zwłaszcza gdy pokazują naturalne emocje.

Pierwszy kontakt fotograficzny z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną miał ponad 3 lata temu. Już wtedy powstał pomysł projektu pokazującego te osoby, jako mieszkańców Szczecina.

„Przebywając przez ponad 18 lat poza granicami Polski, przyzwyczaiłem się że osoby z niepełnosprawnością są obecne w przestrzeni publicznej. Można takie osoby spotkać pracujące w różnych miejscach, są w szkołach w klasach powszechnych, są tak samo obecni w miastach i przestrzeni, jak osoby bez niepełnosprawności.
Moim zamysłem było ukazanie Szczecina, w którym wszyscy mamy swoje miejsce. Miasta, w którym przemawia przez nas otwartość, szacunek i naturalny wspólny rozwój i dbałość o to co nas otacza” – Krzysztof Dolinny

Strona Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

Partner wydarzenia: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Zachodniopomorski

Udostępnij

Dostępność cyfrowa