14.01. / Spotkanie autorskie z Olą Kiełb

780
0
Udostępnij
Kiedy:
styczeń 14, 2022@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-01-14T18:00:00+01:00
2022-01-14T18:15:00+01:00

14.01.2022 piątek g. 18:00

Zapraszamy na spotkanie z Olą Kiełb, uznaną twórczynią i wykonawczynią ballad oraz autorką tomików poetyckich i powieści obyczajowej.

Powieść „Na przełęczy” (Wydawca: Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, 2021) i zbiór haiku „Cyrkulacje”, bogato zdobiony reprodukcjami obrazów Jakuba Godziszewskiego (Wydawnictwo SOL, 2021) – to najnowsze publikacje Oli Kiełb-Szawuły.

„Na przełęczy”
To napisana we wspaniałym stylu powieść obyczajowa, sięgająca do lat 60. i przełomu wieków XX i XXI, która niepokoi i na trwałe lokuje się w pamięci.

 „Doświadczenie emigracji i wola opowiedzenia o nim to od wieków rodzaj kulturowego rytuału, któremu zwykle towarzyszyła potrzeba zdefiniowania nowej sytuacji jako osobistej i nowego pola działania jako własnego. Na przełęczy z jednej strony wpisuje się w ten schemat, ale zarazem dowodzi, jak dramatyczną

pozostaje w tym kontekście każda indywidualna walka o tożsamość” – z recenzji Tomasza Gruchota historyka literatury, krytyka literackiego.

„Cyrkulacje”
O najnowszym zbiorze haiku Oli Kiełb Tomasz Gruchot pisze: „(…) propozycja Aleksandry Kiełb-Szawuły stanowi po części próbę wpisania się w tradycję idei haiku – polegającą na zderzaniu obrazów, często bardzo od siebie odległych. Celem jest wówczas zainicjowanie u potencjalnego odbiorcy procesu, który z jednej strony intelektualnie oba obrazy zespoli, z drugiej zaś uruchomi nowe pokłady wrażliwości, tworząc tym samym fundament nowego doświadczenia emocjonalnego (…). To, co stanowi o swoistości Cyrkulacji, można określić mianem wiary w cykliczność impresji, w ich kulturową powtarzalność i historyczne upodmiotowienie”.

Spotkanie z Olą to rozmowa o literaturze, a także muzyczne niespodzianki, w których towarzyszyć jej będzie Przemysław Kiełpiński (gitara, basowe ukulele).

Aleksandra Kiełb-Szawuła – (ur. 1962) koszalinianka, absolwentka filologii polskiej UAM w Poznaniu, poetka, balladzistka, kompozytorka, animatorka działań kulturalnych. Śpiewa z własnym zespołem Wyspa oraz szczecińskim Do Góry Dnem i mistrzami Poezji Śpiewanej – U Studni. Opublikowała swoje wiersze i teksty piosenek w zbiorach: Niedojrzałe czereśnie, W Nanibowie, Fastrygi, Droga do Betlejem, Lepieje, Lepieje, kto chce niech się śmieje oraz w wielu antologiach. Autorka książki wspomnieniowej o zespole Stare Dobre Małżeństwo, w którym śpiewała w latach 1984-1989. Ma w swym dorobku pięć autorskich płyt z balladami dla dorosłych i dzieci. Wyróżniona trzykrotnie tytułem Osobowość Ostrowskiej Kultury, a także Laurem Starosty Ostrowskiego oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek

Udostępnij

Dostępność cyfrowa