09.01. / premiera na YT / „Gwiazda”. Impresja poetycka Teatru Eliksir (online)

360
0
Udostępnij
Kiedy:
styczeń 9, 2021@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-01-09T18:00:00+01:00
2021-01-09T18:15:00+01:00

09.01.2021 (sobota) godz. 18.00

Premiera na YouTube 9 stycznia (sobota) o godz. 18.00 – zapraszamy!

Premiera online miała miejsce 22 grudnia 2020 r. na FB Salonu Artystycznego Seniorów w ramach prezentacji Salonu Artystycznego Seniorów w Domu Kultury „13 Muz”.

Teatr Eliksir po dłuższej nieobecności powrócił na scenę, tym razem online, i pokazał swój minispektakl, którego premiera odbyła się 14.12.2019 r. w Domu Kultury „13 Muz” podczas zorganizowanego przez działający w Muzach Salon Artystyczny Seniorów programu “Zbliża nas świąteczny czas”.

Impresja poetycka pt. „Gwiazda” tematycznie bliska jest świętom Bożego Narodzenia, ale w swej wymowie posiada bardziej uniwersalny wymiar. Gwiazda może jest symbolem pulsującego życia w kosmicznej nieskończoności, zadziwia i niepokoi zarazem, dla jednych jest zaledwie światłem w ciemności, dla innych wręcz znakiem nadziei. A może, jak mówią postacie z tej minisztuki, gwiazda to „ … drogowskaz dla zbłąkanych i latarnia wskazująca drogę. Ale też pytają: „… czy czuwa nad nami, czy tylko lśni srebrzyście i nieskończenie daleko ?”.

Występują: Wiesława Glińska, Józefa Łodykowska, Jolanta Błaszak, Danuta Sikorska, Krystyna Gil, Teresa Smolnik, Stanisław Koperski.
Scenariusz i reżyseria: Janusz Janiszewski
Nagranie i montaż: Jędrzej Brzeziński
Nagranie zrealizowano w ramach działalności Salonu Artystycznego Seniorów SAS z Domu Kultury „13 Muz” / Szczecin. 22.12.2020
Opieka artystyczna: Janusz Janiszewski

Krótka historia Teatru Eliksir
Teatr Eliksir z Gryfina jako amatorska grupa teatralna seniorów istnieje od 2012 roku. Kierowany od początku przez Janusza Janiszewskiego teatr stworzył w tym czasie wiele spektakli i programów artystycznych, wypracował sobie swoją markę i znany jest nie tylko w Gryfinie. Największy rozgłos przyniosła teatrowi pierwsza duża sztuka komediowa pt. „Eliksir młodości”. Od tego czasu teatr przyjął nazwę ELIKSIR, który stał się odtąd metaforą zdrowego i aktywnego stylu życia przywracającego seniorom młodość. Teatr tworzy także programy poetyckie w tym najbardziej uznany spektakl poetycki „Okna”.

W dorobku Teatru Eliksir znajdują się:
1. „Eliksir młodości” – autorski spektakl komediowy.
2. „Szafa” – etiuda teatralna Jerzego Romaniuka.
3. „Doktor Piguła przyjmuje” – skrócona wersja „Eliksiru młodości”.
3. „Okna” – poetycki spektakl teatralny.
4. „Spotkanie po latach” – autorski spektakl komediowy.
5. „Do kraju tego” – program poetycki z okazji 100-lecia Niepodległości.
6. Programy poetyckie prezentujące twórczość wybitnych polskich i obcych poetów, ale także poetów gryfińskich i zaproszonych gości. Były to wieczory poświęcone m.in. poezji Papuszy i poezji romskiej, poezji polskiego romantyzmu, poezji patriotycznej, pory roku w poezji, wiersze z lat szkolnych itp.
7. Gryfińska Senioriada Artystyczna – czyli zachodniopomorskie spotkania artystyczne seniorów. Teatr Eliksir jest inicjatorem i realizatorem tego wydarzenia. Dotychczas odbyły się dwie edycje w 2017 i 2018 roku.

Występy gościnne
Teatr Eliksir występował także wielokrotnie poza Gryfinem, prezentując swoje spektakle i programy między innymi w Myśliborzu, Połczynie Zdroju, Stargardzie, Pyrzycach, Szczecinie, Goleniowie, Nowogardzie, Ińsku, Moryniu, Krzymowie, Krzywinie, Skolwinie, Chojnie, Mieszkowicach, Zielinie, Mirosławcu oraz w takich ośrodkach jak Dom Kultury „13 Muz” i Dom Kultury „Słowianin” w Szczecinie. Brał także udział w audycjach Polskiego Radia Szczecin oraz TVP Szczecin. Od początku istnienia teatr współpracuje z Gryfińskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Biblioteką Publiczną w Gryfinie i Klubem Nauczyciela w Gryfinie oraz z innymi ośrodkami kultury spoza Gryfina, w tym z Salonem Artystycznym Seniorów SAS z Domu Kultury „13 Muz”.

Festiwale i przeglądy
Teatr brał udział w Festiwalu Czterech Kultur w Połczynie Zdrój (2014), w Eliminacjach Wojewódzkich do 18. Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Seniorów ARS w Nowogardzie (2018), w III Przeglądzie Teatrów Uniwersytetów Trzeciego Wieku Województwa Zachodniopomorskiego „INDEX” w Goleniowskim Domu Kultury (2018), w I i II Zachodniopomorskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów SAS w Domu Kultury „13 Muz” (2017, 2018). Prezentował się także w 2017 i 2018 roku w ośrodku niemieckim Landhoff Arche w Gross Pinnow podczas Dnia Europy. Teatr dwukrotnie w latach 2014 i 2019 był nominowany do nagrody Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu – czyli tzw. „Bociana”.

Obecnie teatr tworzą: Józefa Łodykowska, Danuta Szydło, Teresa Smolnik, Wiesława Glińska, Danuta Sikorska, Tamara Szymańska, Jolanta Błaszak, Krystyna Gil, Jerzy Romaniuk oraz Stanisław Koperski.
Opieka artystyczna: Janusz Janiszewski

Udostępnij