02.10. / „Romantyczni” – program poetycko-muzyczny z cyklu „Dla ucha i dla ducha” – „Weekend seniora z kulturą”

768
0
Udostępnij
Kiedy:
październik 2, 2022@17:00 – 18:30 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-10-02T17:00:00+02:00
2022-10-02T18:30:00+02:00

02.10.2022 niedziela g. 17:00

Fotorelacja z premiery.

Zapraszamy do świata poezji i muzyki romantycznej.

„Romantyczni” to kolejny program z cyklu „Dla ucha i dla ducha” przygotowany przez artystów z Domu Kultury „13 Muz”, tym razem poświęcony twórczości polskich romantyków z okazji trwającego obecnie roku polskiego romantyzmu.

Literaccy patroni roku 2022 ustanowieni przez Sejm
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci oraz epoki, która określiła naszą narodową tożsamość, podejmując okolicznościowe uchwały. Maria Konopnicka, Józef Mackiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski patronują rokowi 2022. W tym roku uczcimy także pamięć innych wybitnych Polaków, takich jak: Maria Grzegorzewska, Ignacy Łukasiewicz i Wanda Rutkiewicz.

Romantyzm polski
„W 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury” – napisali posłowie w uchwale ustanawiającej rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

„Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską muzykę, literaturę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej” – dodała Izba.

Sejm przypomniał innych najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu: Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Norwida w dziedzinie literatury, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszkę w muzyce, Piotra Michałowskiego i Jana Matejkę w malarstwie. „Bez Maurycego Mochnackiego i jego pism o wolnych Polakach, bez wieszczów Mickiewicza i Słowackiego, pochowanych w królewskich kryptach, bo Polacy uznali, że królom Polski są równi, nie byłoby Legionów Piłsudskiego czy Powstańców Warszawskich. To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch „Solidarność” – zaznaczyli posłowie w przyjętym dokumencie.

Program przygotowany przez artystów z SAS nawiązuje do ważnej epoki literackiej w kulturze polskiej i przywołuje te bardziej i nieco mniej znane utwory naszych romantyków. Prezentacjom literackim towarzyszyć będzie muzyka naszych kompozytorów epoki romantyzmu, między innymi Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Występują aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów SAS.
Reżyseria i opieka artystyczna wydarzenia: Janusz Janiszewski

Czas trwania: 90 min

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Weekend seniora z kulturą
Ogólnopolska akcja „Weekend seniora z kulturą” organizowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach której seniorzy mogą skorzystać bezpłatnie lub za symboliczną opłatą z oferty instytucji kultury w całej Polsce. Inicjatywa ta przynosi wiele radości wszystkim jej uczestnikom oraz zachęca seniorów do aktywnego życia w życiu kulturalnym.

W tym roku akcja odbędzie się w pierwszy weekend października (1 i 2, tj. sobota i niedziela) wpisując się tym samym w obchodzony 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, zwany też Światowym Dniem Seniora.

Wydarzenie na FB

Fot. Ewa Lidia

Udostępnij

Dostępność cyfrowa