01.02. / Scena Prezentacji Teatralnych – Teatr Uhuru – „Emocjonalni”

407
0
Udostępnij
Kiedy:
luty 1, 2024@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2024-02-01T18:00:00+01:00
2024-02-01T18:15:00+01:00

01.02.2024 czwartek g. 18:00

Czy nasze zachowanie, cechy, emocje, które wyrażamy są tak naprawdę nasze? Czy to może przemawiające przez nas schematy, które świadomie lub nie zostały nam wpojone wyznaczają nam drogę do „szczęścia”?

Siedem osób pod jednym dachem… Tak różni i na swój sposób tak emocjonalni, tylko dlaczego uwzięli się akurat na niego i to w dodatku w takim dniu jak dziś? To oczywiste, chcą go po prostu naprawić.

Czy jego wzrok, który nie dostrzega w niczym wad, uchroni go przed tym, co nieuniknione? Czy to wszystko, co dotychczas wokół niego się działo, to była tylko iluzja szczęścia?

Reklamy, prezenty, usta wszystkich dookoła, gesty, mowa, wzrok to wszystko mówi tylko: „Jesteś inny”. Ogarnij się i chodź ze mną. Pomogę ci stać się normalnym. Sto lat!

Obsada:
Amelia Jurewicz
Nex Hanc
Jakub Schabek
Zuzanna Wróblewska
Hanna Semeniuk
Natalia Sell
Lena Szałek

Scenariusz powstał w wyniku wspólnej pracy zespołowej.
Opieka organizacyjna i artystyczna: Janusz Janiszewski

Scena Prezentacji Teatralnych w Domu Kultury „13 Muz”, zainicjowana przez Teatru Uhuru, ma miejsce przez cały sezon artystyczny i stanowi cyklem prezentacji teatralnych, zarówno tych teatrów, które działają w „Muzach” jak i tych, które będą zapraszane gościnnie z innych ośrodków i instytucji.

Teatr Uhuru powstał w 1997 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Gryfinie (obecnie Gryfiński Dom Kultury). Założycielem i kierownikiem artystycznym teatru jest Janusz Janiszewski, aktor szczecińskiego Teatru Kana, reżyser, polonista i pedagog teatralny.

Obecnie teatr działa w Domu Kultury „13 Muz” pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego, który utworzył dla aktywnej twórczo młodzieży Pracownię Teatralną Teatr Uhuru skupiającą uczniów szkół średnich i studentów realizujących w niej różne pasje artystyczne: aktorstwo, reżyserię, sztuki plastyczne i literackie oraz inne formy sceniczne.

Od początku swego istnienia Teatr Uhuru w ramach swojej działalności jako grupa twórcza współpracuje z zagranicznymi, głównie niemieckimi, ośrodkami kultury uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty teatralne.

Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień. Największe uznanie, wiele nagród i wyróżnień przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha”, „Polly i Molly”, „Ciało”, widowisko plenerowe „Apocalypsis” czy najgłośniejszy spektakl „Pierogi”. Współtwórczynią wielu sukcesów teatru jest Violina Janiszewska (współpraca reżyserska i scenariuszowa, kostiumy i scenografia).

Wszystkie przedstawienia są spektaklami autorskimi. Główną zasadą twórczą teatru jest „wolność wszelako pojmowana”, głównie chodzi o wolność wypowiedzi artystycznej i ekspresji twórczej. (Słowo „Uhuru” w języku suahili znaczy właśnie wolność). Podstawą działalności jest stworzenie szerokiej przestrzeni własnej kreatywności i możliwości autoekspresji dla każdego uczestnika pracowni teatralnej.

Teatr Uhuru jest wielokrotnym laureatem ogólnopolskich festiwali teatralnych i zdobywcą wielu prestiżowych nagród, w tym m.in.: za scenariusze, reżyserię, czy też kreacje aktorskie.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa