Radosław Herdzik
Urodził się 20 grudnia 1988 roku w Szczecinie.
Naukę gry na klarnecie rozpoczął w roku 2001 w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Szczecin. Szkołę ukończył w roku 2007 otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W roku 2010 uzyskał stopień licencjata na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie im. Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalny w Białymstoku. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki zdobywając tytuł magistra. W tym samym roku uczestniczył w programie stypendialnym Erasmus w Konserwatorium Królewskim w Brukseli.
Od 2014 do 2018 roku był pierwszym klarnecistą Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus w Warszawie.
Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach ogólnopolskich oraz międzynarodowych m. in.:
– wyróżnienie w I Konkursie Etiuda w Szczecinie, 2003,
– wyróżnienie w XII Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Poznaniu, 2004,
– wyróżnienie w XXXI Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, 2004,
– wyróżnienie w VI Konkursie Zespołów Kameralnych organizowanym w Szczecinie, 2005,
– wyróżnienie I stopnia w I Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie, 2005,
– wyróżnienie w III Konkursie Etiuda w Szczecinie, 2005,
– nagroda Dyrektora Szkoły Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie za Indywidualność Artystyczną, 2006,
– II miejsce w II Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie w kategorii zespoły kameralne, 2006,
– dyplom finalisty z wyróżnieniem w VI Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdrój, 2006,
– dyplom dla Najlepszego Klarnecisty w IV Konkursie Etiuda w Szczecinie, 2006,
– Grand Prix w IV Konkursie Instrumentów Dętych Etiuda w Szczecinie, 2006,
– wyróżnienie dla najlepszego Zespołu Kameralnego w Makroregionalnych Przesłuchaniach Kameralnych Zespołów Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych II stopnia, 2007,
– wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie MINIATURA w Bydgoszczy, 2007,
– II miejsce w Konkursie Zespołów Kameralnych w Szczecinie, 2007,
– I nagroda w II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle, 2007,
– nagroda specjalna Dyrektora Artystycznego III Festiwalu Klarnetowego w Szczecinie, 2008,
– II miejsce w kategorii zespołów kameralnych w IX Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, 2011,
– I Miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Etiuda w Szczecinie, 2011,
– wyróżnienie w XV Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach, 2012.
Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków.
Swój debiut jako solista miał w wieku lat 16-stu wykonując Preludia Taneczne W. Lutosławskiego podczas 5-ciu koncertów z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej. Następnie występował na Festiwalu Muzyki w Sandomierzu. Był również solistą podczas koncertów z orkiestrą polsko-niemiecką Pomerania. Podczas Festiwalu klarnetowego w Szczecinie występował jako solista z orkiestrą Opery Szczecińskiej. Występował z Filharmonią Bałtycką jako najlepszy dyplomant Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z Akademicką Orkiestrą Symfoniczna w Gdańsku wielokrotnie występował jako solista.
Miał zaszczyt współpracować z muzykami z London Symphony podczas trasy koncertowej po Polsce.
Występował w takich znakomitych salach koncertowych jak: Musikverein w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Sala NOSPR w Katowicach, Filharmonia Szczecińska, Opera oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie i większości znanych sal w Polsce.
Od 2017 utworzył zespół razem z Radosławem Ignatiukiem oraz Christo Krzysztofem Radew. Tworzą razem muzykę taneczną z różnych stron świata, muzykę niezwykle ognistą, od żydowszczyzny po bliski wschód. Pomimo całkowicie odmiennej drogi muzycznej każdego z nich, postanowili połączyć swoją energię i dzielić się nią z publicznością. Klarnet w połączeniu z gitarą oraz instrumentami perkusyjnymi jak bębny djembe czy darbuka zapewniają nieskończoną paletę barw muzycznych, dając możliwość wyrażenia się i wyartykułowania każdej myśli muzycznej.
Muzykoterapia na misach i gongu
Od listopada 2023 r. Radosław Herdzik, od zawsze zafascynowany wpływem dźwięku i muzyki na ludzkie życie, prowadzi zajęcia muzykoterapia na misach i gongu. Poprzez dużą wrażliwość w bardzo subtelny sposób potrafi dotrzeć do drugiego człowieka, w tym wypadku poprzez muzykoterapię. W ramach prowadzonej przez siebie Fundacji Dobrego Samopoczucia realizuje cele mające wpłynąć na poprawę jakości życia, poprzez osiągnięcie dobrostanu ciała i umysłu oraz zwrócenie uwagi na świadome i uważne podejście do życia a tym samym eliminację napięć i stresów dnia codziennego.
Kilka słów o tych zajęciach:
Potrzebujesz głębokiego relaksu i odprężenia?
Masz problem z koncentracją i natłokiem myśli?
Jeśli tak, to zapraszamy na niezwykłe spotkanie z dźwiękami mis i gongu oraz innymi instrumentami o właściwościach terapeutycznych, które w subtelny sposób wprowadzą Cię w proces równoważenia energii w ciele, prowadząc umysł ku wyciszeniu.
Zanurzymy się w głąb siebie, by doświadczyć spójności i jedności z otaczającą nas rzeczywistością. Każdy z nas to częstotliwość, wibracja – to nasza pierwotna natura. Ta metoda, bez skutków ubocznych, bezpieczna i nieinwazyjna, jest dedykowana wszystkim, którzy pragną żyć w harmonii z otaczającym światem i samym sobą. Wartościowa w przypadku przewlekłego stresu, napięcia, zmęczenia, depresji, nerwicy, bezsenności, bólów kości i mięśni czy migren.
Instrumenty, na których prowadzone są zajęcia zostały starannie dobrane celem uzyskania jak największej spójności brzmieniowej i tonalnej, tak ażeby uzyskać efekt „niebiańskich transformujących dźwięków”.
Jako że nasze ciało składa się z ok. 70% wody, zaleca się spożycie wody przed zajęciami celem głębszego i lepszego efektu terapeutycznego. Woda doskonale przenosi wibracje i częstotliwości, tym samym harmonizując i uzdrawiając nasze komórki. Przede wszystkim jednak, muzykoterapia wpływa tonizująco i uspokajająco na umysł – psyche.
Podczas zajęć m.in. następuje silny reset natłoku myślowego. Pozytywnych efektów jest jeszcze więcej, o czym najlepiej przekonać się i doświadczyć osobiście.