Wykład „Wolin w okresie wikingów”

748
0
Udostępnij
Kiedy:
marzec 29, 2019@16:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2019-03-29T16:00:00+01:00
2019-03-29T16:15:00+01:00
Koszty:
Bez opłat

Wikingowie znani byli w Europie nie tylko z brutalnych podbojów, ale i wypraw handlowych, jak również osiedleńczych. Dzięki niezwykłej mobilności dotarli z Europy do Ameryki Północnej, a także Azji.

Obecni byli również m.in. na Rusi, w Anglii, Francji i we Włoszech. Na dzisiejszych polskich ziemiach osiedlili się w Truso nieopodal Elbląga oraz na wyspie Wolin. Do dziś nie jest jednak jasne, kiedy tak naprawdę wikingowie osiedlili się u ujścia Odry. Źródła, na których bazują badacze piszący o Wolinie w czasach wikingów również nie są jednoznaczne w tym względzie. Zdaje się,
że najpewniejszą informacją jest to, że wikingowie opanowali Wolin w wyniku krwawych walk ze Słowianami. Wkrótce miano założyć tam gród. który pełnił rolę schroniska dla wojowników.
Z czasem obóz rozrósł się na tyle, że przeistoczył się rozległą warowną osadę z dużym portem. Niezwykle dogodne usytuowanie sprawiło, że wolińscy wikingowie zaczęli prowadzić wyprawy łupieżcze w Danii oraz Norwegii. Co ciekawe, niektórzy łączą obecność wikingów na dzisiejszych ziemiach Polski z powstaniem państwa Mieszka I. Autorem wykładu jest dr Jordan Siemianowski, opiekun Koła Naukowego Viking działającego przy Katedrze Skandynawistyki na Wydziale Filologicznym US.

Wstęp wolny

Udostępnij

Dostępność cyfrowa