Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 61.

202
0
Udostępnij
Kiedy:
Luty 27, 2020@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-02-27T19:00:00+01:00
2020-02-27T19:15:00+01:00
Koszty:
Bez opłat

Czwartki Literackie 13 Muz – spotkanie z Romanem Cieplińskim. Promocja powieści: „Ukryte myśli” (pierwsza część dyptyku MASZYNA DO PISANIA).

„Ukryte myśli”

Czym jest nieznana prawda utkana z ukrytych myśli? To filozoficzne pytanie zdaje się być fundamentalne przy interpretacji najnowszej powieści Romana Cieplińskiego, pisarza cenionego przez Henryka Berezę. „Ukryte myśli” to utwór nawiązujący do najlepszej tradycji powieści eseistycznych i metaliterackich. Rozpalający emocje temat teczek i lustracji, autor przenosi w uniwersalny, metafizyczny wymiar odwiecznej walki dobra ze złem, gdzie diabeł, niczym przebiegły pracownik służb bezpieki, rozpracowuje człowieka i szuka na niego haków. Zło stawia więc przed ludźmi przeróżne pokusy i uruchamia ich wyobraźnię. Powieść Cieplińskiego to wstrząsający rozrachunek z przeszłością oraz bolesną powojenną historią, na której piętno odcisnął sowiecki system totalitarny, którego echa są cały czas obecne. Autor zdaje się mówić, że wszyscy jesteśmy zarażeni komunizmem, a cały świat naznaczony jest moralną skazą. „Ukryte myśli” to także niezwykła i wciągająca powieść o wewnętrznych demonach, ale jak pokazuje Ciepliński, istnieją psychologiczne autoegzorcyzmy, które pozwalają się przed nimi bronić. (Damian Romaniak).

Książka współfinansowana ze środków Miasta Szczecin

Roman Ciepliński (ur. w 1965 r. w Szczecinie) – prozaik, malarz, eseista, dziennikarz. Mieszka w Szczecinie. Od 2019 roku prezes szczecińskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Publikował m.in. w: „ArsForum”, „eleWatorze”, „Formacie” i „Kurierze Szczecińskim”. Wydał powieści: „Diabelski młyn” (FORMA 2011), „Nikt” (2013), „Śnieg i mgła” (2018).

Prowadzenie: Damian Romaniak

Wstęp wolny

Udostępnij