SEFF’17: EXTRA SHORTS Młode Kino Niemieckie
Filmowa jesień w Szczecinie – Rzuć okiem na Szczecin European Film Festival ’17.
SEFF ’17 zaprasza już od 19 do 23 października do Szczecina na filmowe święto kina. W programie m.in.: Konkurs Europejski najnowszego kina dokumentalnego, głośna produkcja Marcina Borchardta „Beksińscy. Album wiedofoniczny”, nominowany do Oscara w 2017 roku „I am not your Negro” Raoula Pecka oraz nagradzany na wielu światowych festiwalach „City of Ghousts” Matthewu Helnemana oraz polska premiera „Unity: Dress-scapes of Accra” Mary Lin Visser. SEFF to również rozmowy o kinie, w których uczestniczyć będą reżyserzy 26 filmów konkursowych z 15 krajów, Tomasz Raczek uznany krytyk filmowy, Roma Gąsiorowska jedna z najpopularniejszych aktorek polskich młodego pokolenia, młody ale już uznany reżyser i scenarzysta Bartosz M. Kowalski, a także jeden z selekcjonerów Berlinale – Bernd Buder. Warto rzucić okiem również na pozostałe propozycje programu towarzyszącego, a mianowicie: specjalne niespodzianki filmowe dla najmłodszych w ramach SEFF MINI; unikalny międzynarodowy transmedialny projekt StoryCode Warsaw, którego gośćmi będą niemiecki producent Michael Geidel oraz artysta multimedialny Jakub Wróblewski; selekcje najnowszych filmów grozy z całego świata w ramach Chillout Horror 2 i wiele, wiele więcej.
Projekt dofinansowany ze środków:
Gminy Miasto Szczecin, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Organizator:
Stowarzyszenie OFFicyna
EXTRA SHORTS Młode Kino Niemieckie w Sali Kominkowej Domu Kultury 13 Muz
godzina 10:00 – 12:00
Wstęp wolny.
Szczecin European Film Festival ’17 w Domu Kultury „13 Muz”.
EXTRA SHORTS Młode Kino Niemieckie – selekcja filmów z jednego z największych festiwali młodych twórców w Niemczech – Filmfestival im StadtHafen z Rostocku. W programie osiem nietuzinkowych produkcji, które wprowadzą publiczność w świat fabuły z pogranicza komedii i dramatu, wzbogaconego animacjami i filmowymi wizjami młodych reżyserów, którzy zaczynają budować swój niepowtarzalny styl. Projekcję zwieńczy pokaz filmu „Zwi3” reż. Steffa Maurera – zdobywcy nagrody Findling. Rzuć okiem na młodych, niepokornych twórców zza naszej zachodniej granicy!
Wśród prezentowanych filmów znajdują się:
- „Pudding” Josua Tobias Krüger, DE 2016 r.
- „Der Stalker” Caluna van Erp, DE 2016 r.
- „Mach Sauber – Guaia Guaia” Lisa Fatma Zielke,DE 2016 r.
- „Tim & Tom” Lutz Gottschalk, DE 2015 r.
- „PINK CUTS PINK” Alma Weber, DE 2016 r.
- „Das Dorf” Ivan Dubrovin, DE 2016 r.
- „Was wir wissen” Lotta Schwerk, DE 2016 r.
- „Zwi3” Steff Maurer, DE 2016 r.
g.14 – SEFF Film Forum Polska-Niemcy
Panel dyskusyjny przedstawicieli polskich i niemieckich kin, festiwali filmowych, producentów na temat transgranicznej współpracy w kontekście prezentacji i promocji niezależnego kina europejskiego. Na podstawie modelowej współpracy FiSH – Filmfestival im StadtHafen Rostock, Rügen International Film Festival i Szczecin European Film Festival.
g.18 – Spotkanie z Henrykiem Wańkiem. Czwartki Literackie 13 Muz / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 45.
spotkanie z Henrykiem Wańkiem, promocja zbioru opowiadań „Miasto niebieskich tramwajów”, prowadzenie: Damian Romaniak
Henryk Waniek
(ur. 4 marca 1942 r. w Oświęcimiu) – malarz, pisarz, publicysta. Mieszka w Brwinowie. Laureat licznych nagród m.in. Prix National na Biennale Internationale de Peinture w Cagnes-sur-Mer (1974), Nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej (1995), Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego (1997), Nagrody Kulturalnej Śląska i Kraju Związkowego Dolnej Saksonii (1999), Dolnośląskiej Nagrody Literackiej LAUR (2005), Nagrody miesięcznika „Śląsk” »Śląski Orzeł« (2005) oraz Nagrody im. ks. Augustina Weltzla »Górnośląski Tacyt« (2007). Nominowany do Nagrody Literackiej NIKE za „Finis Silesiae” (2004) oraz do Śląskiego Wawrzynu Literackiego za „Notatnik i modlitewnik drogowy” (2014). Wydał m.in.: „Dziady berlińskie” (1984, 1999), „Hermes w Górach Śląskich” (1994, 1996), „Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca” (1996), „Pitagoras na trawie” (1997), „Inny Hermes” (2001), „Martwa natura z niczym: szkice z lat 1990-2004” (2004), „Finis Silesiae” (2004), „Wyprzedaż duchów” (2007), „Sprawa Hermesa” (2007), „Katowice-blues czyli Kattowitzer-Polka” (2010), „Notatnik i modlitewnik drogowy” (1984-1994) (FORMA/13Muz 2013), „Jak Johannes Kepler jadąc do Żagania na Śląsku zahaczył o Księżyc” (2015), „Cmentarz nieśmiertelnych” (2015), „Obcy w kraju urodzenia” (2016).
„Miasto niebieskich tramwajów”
Szesnaście opowiadań (plus siedemnaste – zamiast wstępu), składających się na zbiór „Miasto niebieskich tramwajów” Henryka Wańka, to historie intrygujące, opowiedziane dowcipnie i przewrotnie, a zarazem podszyte niepokojem. Mnóstwo tu smaczków kulturowych, tropów prawdziwych i fałszywych, wiodących przez wielki świat i polski światek. Nad całością unosi się zaś duch Twórcy, który – również jako malarz (surrealista!) – uwielbia wodzić czytelnika za nos i nie kryje własnych, intymnych związków ze światem przedstawionym. „Miasto niebieskich tramwajów” czyta się z przyjemnością, z rosnącym radosnym zdziwieniem, że Ktoś, nie zważając na aktualne mody i trendy, potrafi dziś jeszcze tak uwieść czytelnika swoim wysokim pisarskim kunsztem.
dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
wstęp wolny