Poniedziałek Jazz Fana – Anthimos Apostolis Quartet

841
0
Udostępnij
Kiedy:
listopad 18, 2019@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2019-11-18T19:00:00+01:00
2019-11-18T19:15:00+01:00
Koszty:
30-40

Apostolis Anthimos – urodzony w Polsce Grek, uznawany za jednego z najciekawszych instrumentalistów na polskiej scenie. Gitarzysta, perkusista, pianista i kompozytor. Od 1971 r. członek legendarnego tria SBB, z którym nagrał kilkadziesiąt płyt. Występował także z innymi gwiazdami polskiego rocka i bluesa – Czesław Niemen, Dżem, Krzak. Od lat 80. współpracował jako perkusista z Tomaszem Stańko (m.in. album „Chameleon”). Mieszkał w Grecji, gdzie był jednym z najbardziej uznanych muzyków sesyjnych, współpracujący m.in. z George’em Dalarasem. Jako solista debiutował w 1994 roku albumem „Days We Can’t Forget”, zarejestrowanym w Nowym Jorku z udziałem m.in. Gila Goldsteina, Paula Wertico, Matthew Garrisona i Sugar Blue. Na przełomie wieków prowadził projekt Theatro z Jorgosem Skoliasem, a od 2001 r. własne trio – w polskiej oraz międzynarodowej odsłonie (grają w niej Gary Husband oraz Etiene Mbappe). Zadebiutował w 1971 roku jako gitarzysta zespołu Silesian Blues Band (SBB). Już jako 17-latek, w ramach projektu Grupa Niemen, wystąpił w 1972 roku na festiwalu Jazz and Rock Now otwierającym Igrzyska Olimpijskie w Monachium, grając obok takich znakomitości jak Charles Mingus oraz John McLaughlin i The Mahavishnu Orchestra. W okresie tym towarzyszył też z Grupą Niemen w trasie koncertowej Jacka Bruce’a. Z SBB koncertował w kraju i za granicą (Węgry, Austria, NRD, RFN, Czechosłowacja, Dania, Szwecja, Holandia, Finlandia, Szwajcaria, Belgia, Rosja, Meksyk, USA, Kanada).

W latach 80 XX wieku współpracował jako gitarzysta z wieloma grupami muzycznymi (Dżem, Osjan, Krzak) oraz z trębaczem jazzowym Tomaszem Stańko. W roku 1989 wyjechał na stałe do Grecji, gdzie również zajmował się muzyką. Współpracował ze znanymi muzykami greckimi (Vangelis Katsoulis, Jorgos Dalaras, Papadopoulos Thimios). Brał udział nie tylko w nagraniach, lecz także w trasach koncertowych, podczas których zjeździł niemal cały świat. Do Polski przyjeżdżał sporadycznie, głównie na zaproszenie Tomasza Stańko. Gdy w latach 90 XX w. zespół SBB reaktywował się, Apostolis Anthimos również miał w tym swój udział. Współpracował z Johnem McLaughlinem oraz z Patem Methenym. Apostolis Anthimos Miniatures to najnowszy projekt artysty, w którym odkrywa na nowo swoje autorskie kompozycje w nowej formule, wzbogaconej o instrumenty klawiszowe i saksofon. Lider występuje głównie w roli perkusisty, a jego pulsujący groove nadaje ton całości. Pierwszym albumem projektu jest wydany w 2018 r. „Parallel Worlds”. W zespole aktualnie występują: Piotr Matusik – inst. Klawiszowe, Robert Szewczuga – gitara basowa, Olaf Węgier – saksofon, a Apostolis Anthimos gra na gitarze, perkusji a nawet okazjonalnie na instrumentach klawiszowych.

SKŁAD ZESPOŁU:

  • Piotr Matusik – inst. klawiszowe
  • Robert Szewczuga – gitara basowa
  • Olaf Węgier – saksofon
  • Apostolis Anthimos – perkusja, gitara

Więcej na: www.zsj.com.pl,

  • Organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe,
  • Partner: Dom Kultury 13 Muz

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

Bilety normalne: 40 zł

Bilety ulgowe: 30 zł (uczniowie, studenci, emeryci, renciści, posiadacze karty dużej rodziny, posiadacze szczecińskiej karty aglomeracyjna – po okazaniu legitymacji, 1 bilet na osobę uprawnioną).

Bilety do nabycia: @TUTAJ oraz w CIKiT Zamek Książąt Pomorskich, Mały Dziedziniec – wejście I, Centrum Informacji Turystycznej pl. Żołnierza Polskiego, biuro ZSJ – rezerwacja tel. 607 421 254 oraz przed koncertem w DK „13 Muz”.

Udostępnij

Dostępność cyfrowa