Międzynarodowe Warsztaty Letnie 2019 „Drogi do solidarności”

102
0
Udostępnij
Kiedy:
Lipiec 20, 2019@11:00 – Lipiec 28, 2019@12:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2019-07-20T11:00:00+02:00
2019-07-28T12:00:00+02:00

Międzynarodowe Warsztaty Letnie 2019 „Drogi do solidarności” (International Summer Workshop 2019 “Roads to Solidarity”) w wannseeFORUM / Berlin.

W tym roku po raz kolejny ośrodek wannseeFORUM w Berlinie organizuje Letnie Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne zapraszając do udziału w nich ponad 40 młodych ludzi w wieku od 17 do 26 lat z Niemiec, Polski, Czech, Hiszpanii i Szwecji. Na program 9 dni międzynarodowej wymiany młodzieży złożą się warsztaty artystyczne i wiele innych aktywności pod wspólnym hasłem „Drogi do solidarności”. Warsztaty odbędą się w dniach od 20 lipca do 28 lipca 2019 r. W sobotę 27 lipca uczestnicy przedstawią swoje prace podczas prezentacji finałowej. Po raz drugi partnerem ze strony polskiej przy realizacji tego projektu jest Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie. Grupę polską i jednocześnie Dom Kultury „13 Muz” będzie reprezentować młodzież artystyczna ze szczecińskich szkół średnich LO XVIII i LO IX. Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest Janusz Janiszewski z Domu Kultury „13 Muz”.

Solidarność jako wartość

Każdego roku w czasie warsztatów pojawia się inna tematyka. Do tej pory były podejmowane tematy związane np. z wolnością i równością. W tym roku pojawiło się słowo szczególnie bliskie nam Polakom – „solidarność”, ale nie tylko z uwagi na naszą historię. Wiemy bowiem, jak ważny był polski ruch wolnościowy „Solidarność”, który przyczynił się do upadku żelaznej kurtyny i tym samym przyspieszył proces zjednoczenia Europy. Wiemy także, że dzisiaj „solidarność” jako wartość stanowi podstawę naszej europejskiej wspólnoty. Podczas spotkania młodzież z kilku krajów Europy wspólnie zastanowi się nad tym, czym dokładnie jest lub powinna być solidarność dzisiaj, gdzie leżą jej granice i jaki jest obecny stan solidarności w Europie i na świecie?

Drogi do Solidarności („Roads to Solidarity”)

Przez kilka dni młodzi artyści w formie twórczej wypowiedzi stworzą własną interpretację słowa „solidarność” analizując wspólnie temat spotkania „Drogi do Solidarności” („Roads to Solidarity”). Pod okiem profesjonalnych artystów z pięciu krajów powstanie projekt artystyczny wykorzystujący własne pomysły i doświadczenia uczestników, które zostaną publicznie zaprezentowane na koniec seminarium. W ramach projektu zaplanowano warsztaty artystyczne:

  • Muzyka (Kristina Jung)
  • Taniec (Encarna Rudio Martínez)
  • Teatr (Janusz Janiszewski)
  • Fotografia czarno-biała (Silke Krüger)
  • Film (Isabel Alvarez)

Oprócz codziennego programu warsztatów odbędą również prezentacje kultury poszczególnych krajów, dyskusje tematyczne i wycieczki do centrum Berlina.

Organizatorem Summer International Workshop 2019 jest wannseeFORUM Foundation w Berlinie.
Organizacje partnerskie projektu w 2019 r. /„Drogi do solidarności”/.
Polska: Dom Kultury „13 Muz”, Szczecin / MDK Toruń
Republika Czeska: Gymnasium Rožnov pod Radhoštem
Hiszpania: Centro de Investigación Flamenco Telethusa (CIFT), Kadyks
Szwecja: Young Innovation Hub, Åmål

Opis projektu na stronie wannseeFORUM Foundation:
https://wannseeforum.de/en/isw2019-2

Wydarzenie na @FB 

Udostępnij