KONTRAPUNKT 2018: Noc Teatrów w Domu Kultury „13 Muz”

161
0
Udostępnij
Kiedy:
maj 25, 2018@20:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2018-05-25T20:00:00+02:00
2018-05-25T20:15:00+02:00
KONTRAPUNKT 2018:  Noc Teatrów w Domu Kultury "13 Muz"

Wydarzenie w ramach 53. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2018

g.20 – Teatr Boscha. Spektakl teatralny pt. „W promieniach”.

Spektakl dedykowany wiośnie oraz kobietom z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 100-lecia praw wyborczych kobiet.

O spektaklu

Premiera spektaklu odbyła się 23.05.2017 r. Scenariusz powstał na motywach zupełnie nieznanych listów Marii Skłodowskiej-Curie, które zebrał i opracował Artur Pałyga („Dialog” nr 7-8, 2016 r.). „Powinnością sztuki jest stawianie najprostszych, ale i najważniejszych pytań dotyczących ludzkiego losu” – to motyw przewodni najnowszego spektaklu Teatru Boscha. W dramacie Artura Pałygi Maria Skłodowska pisze listy do samej siebie. Z jej listów wyłania się portret kobiety radykalnej w swoich dążeniach, bezkompromisowej, bezgranicznie oddanej pracy. Dla Marii Skłodowskiej poszukiwania naukowe nie są aktywnością podejmowaną w określonych godzinach, lecz rdzeniem tożsamości. Nauka to jednocześnie jej sposób widzenia świata i forma definiowania samej siebie. W toku wieloletniej pracy nad pierwiastkami radioaktywnymi zespala się ze swoim własnym dziełem. „Czuję, że świecę”, mówi. To wyznanie jest jednocześnie metaforyczne i boleśnie dosłowne. Oznacza tyleż dążenie do wzniosłości, którą daje nauka, ile chorobę popromienną, na jaką umrze badaczka. To wydobywanie się z przyziemności ku światłu miało w sobie element samoofiarowania, a ukazanie choroby popromiennej Skłodowskiej-Curie pozwala ją zobaczyć wprost, a nie ukrytą za mitem.

Adaptacja i reżyseria: Teresa Ciborska

Występują: Lidia Grabikowska, Karolina Kana, Teresa Ciborska.

O teatrze

Teatr Boscha powstał 8 lat temu z fascynacji twórczością artystów ukazujących absurdalność życia człowieka. Stąd nawiązanie do twórczości wielkiego malarza Hieronima Boscha (ok. 1450 – 1516) i jego obrazów, które zawierają w sobie kilka warstw znaczeniowych, wnoszących kondensację idei i przeżyć, dających w rezultacie wrażenie nadrealizmu – wielości rzeczywistości. „Ogród rozkoszy ziemskich” – najsłynniejsze dzieło mistrza stał się motywem przewodnim pierwszego spektaklu, którego premiera odbyła się w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego w 2010 roku.

Scenariusz spektaklu pt. „Ogród rozkoszy ziemskich – historia ludzkości w 7 obrazach” powstał na podstawie poetyckich dramatów: Johna Miltona pt. „Raj utracony”, G. Byrona pt. „Kain” oraz Th. St. Elliota pt. „Wydrążeni ludzie”. Scenografię stanowiły obrazy Hieronima Boscha, Pietera Bruegla, Williama Blake’a, Paula Gauguina oraz Sandra Botticellego.

Ponadto Teatr Boscha zrealizował do tej pory kilka innych spektakli:

  • „Żyję więc, bo życia nikt nie zatrzyma…” (2011) na podstawie wierszy Nestora Mocarskiego oraz fragmentów dramatów Tadeusza Różewicza pt. „Nasza mała stabilizacja” oraz „Szczęśliwe wydarzenie” Sławomira Mrożka.
  • „Pan Zdzich rzecznikiem prezydenta” (2012) na podstawie książki Jarosława Abramowa pt. „Pan Zdzich w Kanadzie” oraz tekstu Krzysztofa Derdowskiego pt. „Rzecznik”.
  • „Magik” (2014) Jarosława Jakubowskiego.
  • „Rozterki panieńskie” (2015) na motywach „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry.

Opieka artystyczna

Opiekunem artystycznym Teatru Boscha jest Teresa Ciborska, która jako aktorka w latach 1979-1984 brała udział w pierwszych spektaklach tworzącego się wówczas studenckiego Teatru KANA. Jest aktorką, reżyserem, laureatem wielu nagród arystycznych, współpracowała w wieloma ośrodkami kultury. Od roku 2009 jest opiekunem artystycznym studenckiego Teatru Boscha i współpracuje z Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego.

Bilety 10 zł na www.bilety.fm oraz przed spektaklem *

g.23 – Spektakl taneczny: „Maciej K.”. (opis powyżej pod 05.05.2018)

„Maciej K.” to spektakl taneczny, którego bohaterem, jest osoba chora psychicznie. Pokazujemy historię jego życia od momentu, kiedy doznał wykluczenia po raz pierwszy przez to, że się jąka, poprzez pojawienie się choroby i dalej człowieka mającego za sobą próby samobójcze, czy miesiące izolacji. Jest to historia chorego na organiczne zaburzenia osobowości dla którego sztuka jest oddechem normalności a taniec odskocznią i azylem wolności.

Reżyseria: Krzysztof Lubka

Występują: Maciej Korpuliński, Krzysztof Lubka

Muzyka: David Bowie, Doris Day, Grace Jones, Gilberto Gill

Tekst: Katarzyna Nosowska “O Nas”

Czas trwania 50 minut

Bilety 20 zł na www.bilety.fm oraz przed spektaklem *

Zniżka 10% – SKR, SKS oraz dla osób mających status działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. 

Udostępnij

Dostępność cyfrowa