Galeria Jedna Druga: Dominik Lejman & Zbigniew Taszycki

1032
0
Udostępnij
Kiedy:
grudzień 4, 2019@20:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2019-12-04T20:00:00+01:00
2019-12-04T20:15:00+01:00
Koszty:
Bez opłat

Intrygujący, minimalistyczny projekt będący wizualną refleksją nad aktualnymi antagonizmami. Dominik Lejman konsekwentnie eksploruje materię granic i podziałów. W nowym projekcie dla Galerii Jedna Druga pojawia się znany już z wcześniejszych realizacji motyw płotu, barierki.  Artysta przekształca go w multimedialną iluzję malarską wskazując na dychotomię stojących za tym znaczeń będących wewnętrzną projekcją odbiorcy. 

Praca Zbyszka Taszyckiego jest realizacją typu site-specific bazującej na sensualnej interpretacji miejsca. W swoim projekcie artysta percepcyjnie łączy dwie przeciwstawne i niewykorzystane do tej pory, powierzchnie galerii tworząc z niej abstrakcyjną, pełną napięć przestrzeń. Projekt poprzedzony będzie spotkaniem autorskim z artystami w TRAFOstacji Sztuki o godz. 18:00

Dominik Lejman

Malarz, autor prac wideo i wideofresków, zdobywca berlińskiej nagrody artystycznej 2018, przyznanej przez Akademie der Künste. W latach 1989-1993 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, w latach 1993-1995 w Royal College of Art w Londynie (jego praca dyplomowa otrzymała nagrodę domu aukcyjnego Christie’s). W 1996 roku obronił pracę dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2010 roku doktoryzował się na ASP w Poznaniu. Jako stypendysta programu Erasmus Summer Exchange studiował w Hochschule der Künste w Berlinie, gdzie zrealizował projekt fotograficzny w Muzeum Pergamońskim. Dzięki nagrodzie RCA wyjechał do Paryża do Cité International des Arts. Odbył również praktykę dydaktyczną w Kent Institute of Art & Design i Byam School of Art. Wykłada jako profesor wizytujący na wydziale malarstwa w poznańskiej ASP. Mieszka i pracuje w Poznaniu, Gdyni i Berlinie. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród, m.in. Paszportu “Polityki” w 2001 roku za “sztukę, która w sposób odkrywczy łączy tradycyjne formy malarstwa ze współczesnymi technikami medialnymi”. Stypendysta m.in. RCA, Fundacji Kościuszkowskiej, Trust for Mutual Understanding, Location 1 w Nowym Jorku, Ministerstwa Kultury RP. Prace Dominika Lejmana znajdują się m.in. w zbiorach Christie’s Contemporary Art w Nowym Jorku, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Musée Geo-Charles, Echirolles we Francji oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych fototapet.

Zbigniew Taszycki

Artysta wizualny, malarz, rysownik, twórca instalacji. Studiował na poznańskiej PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Uzyskał dyplom w 1982 roku. Jego prace (instalacje, obrazy, rysunki) pokazywane były na wystawach m.in. w Seulu, Fukushimie, Petach Tikva, Marsylii, Berlinie, Assen, Wilnie, Tallinnie, Budapeszcie i wielu miastach Polski. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych i uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. W sztuce zajmuje się malarstwem, aranżacją przestrzeni. Prace artystyczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach w Polsce, Finlandii, Niemczech, Francji, Estonii, na Litwie. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Od 2010 prowadzi pracownię rysunku na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wstęp wolny

Udostępnij

Dostępność cyfrowa