Filmy Michała Majerskiego

1018
0
Udostępnij
Kiedy:
październik 25, 2019@13:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2019-10-25T13:00:00+02:00
2019-10-25T13:15:00+02:00
Koszty:
Bez opłat

Prezentacja filmów „Kraj mojej matki” i „Dom mojego ojca„.

Michał (Michael) Majerski – reżyser, operator i scenarzysta filmowy, dziennikarz telewizyjny. Urodził się w rodzinie polsko-niemieckiej. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jako pracownik naukowy pracował po studiach w Katedrze Fotografii i Reklamy Wizualnej, a później w Katedrze Realizacji Telewizyjnej. Zajmował się również realizacją programów telewizyjnych i filmów oświatowych. Od 1977 jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 1978 wyemigrował z Polski do Niemiec, gdzie do 1992 pracował jako nauczyciel zawodu w Wyższej Szkole Technicznej w Berlinie na kierunku operatora obrazu i realizacja obrazu filmowego. Równocześnie uczestniczył w seminariach reżyserii filmowej prowadzonych przez Luca Bondy’ego, Krzysztofa Kieślowskiego i Andrieja Tarkowskiego. Następnie wyjechał w podróż studyjną, połączoną z żeglarstwem ekstremalnym w rejonach Ameryki Północnej i Środkowe. W 1995 wrócił do Polski i osiedlił się w Szczecinie, gdzie początkowo podjął pracę w Ośrodku Telewizji TVP Szczecin jako reżyser i dziennikarz. Następnie założył firmę produkcji filmowej „Arkona film” w której realizował programy publicystyczne z Pomorza i krajów nadbałtyckich dla publicznych stacji telewizji niemieckiej NDR i ZDF. W 2005 rozpoczął realizację swoich pierwszych autorskich filmów dokumentalnych.

Jego pełnometrażowe filmy dokumentalne podejmują tematykę mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego i ich losów przesiedleńczych lub adaptacyjnych do nowych warunków. Bohaterowie filmów to Niemcy i Polacy, którzy opowiadają o swoich losach po zakończeniu II wojny światowej. Są to historie do tej pory przemilczane, czy z różnych powodów ukrywane. Filmowe dokumentowanie rozmów z tymi ludźmi, jest próbą dialogu, zrozumienia obu stron i pojednania sąsiedzkiego. Od filmu Kraj mojej matki (2005) do filmu Oberschlesien – kołocz na droga (2010), Michał Majerski podobne jak Claude Lanzmann, nie ocenia bohaterów swoich filmów, tylko wysłuchuje ich relacji. Nie stosuje dodatkowych materiałów dokumentalnych, ale pokazuje głównie bohaterów narracji.

Prezentacje filmowe będą realizowane we współpracy z programem „Pomorskie pasaże historyczne” z Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Organizacja i koordynacja: Magdalena Tyczka

* Wydarzenie w ramach Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej

Wstęp wolny

Udostępnij

Dostępność cyfrowa