Europejskie warsztaty teatralne po hasłem: „Czym jest mémoire, Erinnerung, pamięć?”

1707
0
Udostępnij
Kiedy:
sierpień 4, 2018@18:00 – sierpień 20, 2018@10:30 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2018-08-04T18:00:00+02:00
2018-08-20T10:30:00+02:00
Gdzie:
Lyon (Francja), Genshagen (Niemcy), Szczecin (Polska)
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Janusz Janiszewski
501791491

Europejskie warsztaty teatralne po hasłem:
„Czym jest mémoire, Erinnerung, pamięć?” – poświęcone 100-leciu zakończenia I wojny światowej w Europie oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dom Kultury „13 Muz” wraz z partnerami z Francji i Niemiec organizuje wydarzenie wpisujące się w cykl imprez związanych ze 100-leciem zakończenia I wojny światowej w Europie i tym samym z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sierpniu organizujemy duży europejski projekt wymiany młodzieży poświęcony tej tematyce, budujemy razem spektakl teatralny, który pokażemy w Lyon, Genshagen pod Berlinem i w Szczecinie – w Domu Kultury „13 Muz”.
Cały projekt składa się z trzech części i jest realizowany w trzech krajach tak zwanego Trójkąta Weimarskiego: Francji, Niemczech i w Polsce, w dniach 4-20.08.2018 roku.

Część I: 4-12.08. Lyon (Francja)
Część II: 12-16.08. Genshagen (Niemcy)
Część III: 16-20.08. Szczecin (Polska)

Ze strony polskiej w projekcie bierze udział młodzież ze szczecińskich szkół średnich.
W dniach 16-20 sierpnia będzie miała miejsce III część – właśnie w Szczecinie, kiedy to będziemy gościć młodzież z Francji i Niemiec.

Zakończenie wraz ze spektaklem finałowym zaplanowane jest na 18 sierpnia o godz. 17.00 w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie.

Spotkanie w Szczecinie będzie częścią finałową trwającego dwa tygodnie projektu teatralnego, którego głównym celem jest stworzenie wspólnego spektaklu na założony wcześniej temat.

Cel spotkania:
Europejczycy z trzech krajów wspólnie zastanowią się nad tematem historycznym, jakim była i nadal jest w świadomości ludzi I wojna światowa – zwana „Wielką wojną”, czym była dla Europy i jaka jest aktualnie o niej pamięć oraz czym jest pamięć o tamtych wydarzeniach dla nas współczesnych?
Dla polskich uczestników będzie to także czas refleksji o naszej historii i tym samym upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Wyrazem artystycznym tych refleksji oraz całego
przedsięwzięcia będzie spektakl teatralny pokazany w trzech miejscach Europy:

1. w Teatrze des Asphodeles w Lyon (Francja)
2. w Pałacu Fundacji Stiftung Genshagen (Niemcy)
3. w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie (Polska)

W całym projekcie bierze udział 30 uczestników wraz z opiekunami. Nad spektaklem w trzech mieszanych grupach międzynarodowych pracować będzie młodzież pod kierunkiem trzech doświadczonych instruktorów. Współpraca między tymi liderami trwa już od dłuższego czasu i zaowocowała w przeszłości kilkoma udanymi projektami we Francji, Niemczech i w Polsce.

Prowadzący warsztaty to:
1. Frédéric Tessier – francuski aktor i reżyser, kieruje teatrem Théâtre 2000. Gra także w przedstawieniach i uczy tradycyjnego włoskiego teatru Commedia dell’arte w Theatre des Asphodeles w Lyon.
2. Charlotte Stolz – reżyserka i pedagog teatralny z Niemiec, na co dzień pracuje w Berlińsko-Brandenburskim Instytucie Współpracy Francusko-Niemieckiej w Europie Stiftung Genshagen pod Berlinem tworząc międzynarodowe projekty kulturalne.
3. Janusz Janiszewski – aktor, reżyser i animator kultury, na co dzień pracuje w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie na stanowisku kierownika programowego oraz w Gryfińskim Domu Kultury jako instruktor prowadząc dwa teatry: młodzieżowy Teatr Uhuru oraz seniorów – Tearr Eliksir. Od 20 lat współpracuje z wieloma ośrodkami kultury w Polsce i za granicą współtworząc z nimi projekty teatralne i artystyczne.

CZĘŚĆ III PROJEKTU W SZCZECINIE
jest dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Organizator:
Dom Kultury „13 Muz” / Culture Center „13 Muses”.
Pl. Żołnierza Polskiego 2
70-551 Szczecin, Poland
www.13muz.eu / fb.com/13muz

Naszymi partnerami są:
Teatr Des Asphodeles z Lyon (Francja)
oraz Berlińsko-Brandenburski Instytut Współpracy Francusko-Niemieckiej w Europie Stiftung Genshagen (Niemcy).

Koordynator projektu:
Janusz Janiszewski
Dom Kultury „13 Muz”
e-mail: j.janiszewski@13muz.eu
mobile: +48 501791491

Wydarzenie uzyskało Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Szczecin.

 

 

 

Wsparcie dla projektu w Europie:

FRANCJA

NIEMCY

  • Delegatura Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów
  • Francusko-Niemieckie Biuro ds. Młodzieży (OFAJ)
  • Deutsch-Polnisches Jugendwerk (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży DPJW)
  • Fundacja Gottfrieda Michelmanna

POLSKA

Udostępnij

Dostępność cyfrowa