do 31.10. / Warsztaty teatralne w ramach projektu „Ile przepowiedni się sprawdziło”

467
0
Udostępnij
Kiedy:
sierpień 1, 2021@08:00 – październik 31, 2021@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-08-01T08:00:00+02:00
2021-10-31T18:00:00+01:00

do 31.10.2021

W 2021 roku obchodzimy 100-lecie urodzin Stanisława Lema – najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science fiction na świecie. W związku z tym Sejm podjął decyzję, że rok 2021 w Polsce będzie „Rokiem Stanisława Lema”. Lem był niezwykłym pisarzem i jednocześnie wizjonerem. W swojej pierwszej książce pt. „Astronauci” z 1951 roku przewidział powstanie internetu i wielu innych zjawisk i wynalazków, między innymi – zmierzch książek papierowych oraz powstanie nośników elektronicznych i czytników e-booków. Wśród jego śmiałych wizji były kwarcowe płytki do przechowywania danych, wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja i roboty na polu walki. To jeden z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy – jego książki przełożono na ponad 40 języków. Sprzedały się w ponad 30. milionach egzemplarzy.

Jednym z wydarzeń edukacyjno-artystycznych jest cykl warsztatów teatralnych inspirowanych twórczością słynnego futurologa oraz premiera spektaklu teatralnego „Słowo stało się ciałem – czyli co się sprawdziło z przepowiedni Lema”, który jest realizowany przez aktorów amatorów skupionych w grupach artystycznych działających pod egidą DK „13 Muz” – takich jak Salon Artystyczny Seniorów SAS, Teatr Janusza i Teatr Uhuru.

W trakcie warsztatów powstanie scenariusz oraz wszystkie inne elementy spektaklu teatralnego, który w formie pokazu finałowego będzie miał swoją premierę pod koniec roku jubileuszowego.

Celem warsztatów teatralnych dla młodzieży i seniorów będzie zapoznanie się z szerokim spektrum twórczości Stanisława Lema oraz zainteresowanie jego wizjami i przepowiedniami związanymi ze współczesną cywilizacją. Uczestnicy warsztatów zaznajomią się z fragmentami wybranych dzieł pisarza ilustrującymi wynalazki współczesności, które znalazły już swoje zastosowanie w świecie współczesnym. Wybrane wątki z literatury Lema staną się podstawą do adaptacji scenicznych, improwizacji oraz własnych wizji teatralnych uczestników warsztatów – w rezultacie których powstaną sceny dramatyczne złożone w całość jako spektakl finałowy.

Jednym z ważniejszych elementów podczas tworzenia wspólnego spektaklu będzie integracja międzypokoleniowa pomiędzy młodzieżą i seniorami pokazująca przedział czasowy kilkudziesięciu lat, w trakcie którego zmieniły się diametralnie czasy pod względem techniki i odkryć naukowych. Istotne i tym samym bardzo ciekawe będzie porównanie obecnych czasów, w których żyje współczesna młodzież z czasami, w których tworzył swoje wizje Stanisław Lem – czyli czasy sprzed rewolucji cybernetycznej, które właśnie pamiętają jeszcze nasi seniorzy. Spektakl będzie efektem doświadczeń osobistych uczestników warsztatów, zarówno młodzieży jak i seniorów.

Koordynacja wydarzenia: Janusz Janiszewski, reżyser i opiekun artystyczny Salonu Artystycznego Seniorów SAS, Teatru Janusza i Teatru Uhuru.

e-mail: j.janiszewski@13muz.eu

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Ile przepowiedni się sprawdziło?” w ramach programu „Edukacja kulturalna”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Udostępnij

Dostępność cyfrowa