Do 30.11. / „Lem i co dalej?”- konkurs literacki inspirowany twórczością Stanisława Lema

899
0
Udostępnij
Kiedy:
październik 1, 2021@08:00 – listopad 30, 2021@23:59 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-10-01T08:00:00+02:00
2021-11-30T23:59:00+01:00

Do 30.11.2021

 

Tytuł konkursu nawiązuje do twórczości Stanisława Lema, najsłynniejszego polskiego pisarza science fiction. Obecnie trwa Rok Lema 2021. Tytuł naszego konkursu sugeruje jednak, aby uczestnicy wybiegli myślami w przyszłość i napisali krótki utwór, który inspirowany twórczością i wyobraźnią Lema będzie opisywał to, co czeka nas w bliższej lub dalszej przyszłości.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich i osoby dorosłe.

Podstawowym warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie własnego tekstu literackiego w języku polskim, pisanego prozą, zaliczającego się do gatunku fantastyki naukowej (science fiction). Tekst powinien nawiązywać do tematyki współczesnych badań naukowych, nowoczesnych technologii oraz tych wizji Stanisława Lema, które są związane z przepowiedniami dotyczącymi ludzkości i naszej planety.

Do konkursu można zgłaszać krótkie formy literackie o dowolnej stylistyce bez ograniczeń gatunkowych, może to być: wiersz, esej, minidramat, nowela, reportaż, opowiadanie itp. Wielkość utworu nie powinna przekraczać 2-3 stron maszynopisu.

Konkurs prowadzony jest z okazji Roku Lema 2021, ogłoszonego oficjalnie przez polski parlament. Stanisław Lem (1921-2006) to światowej sławy polski pisarz science fiction.

Przyglądając się różnym inicjatywom związanym z obchodami Roku Lema, zauważyliśmy, że ogromna ich część ma związek przepowiedniami Lema i tym, co w twórczości pisarza było wizją naszej współczesności. Ostatnie dekady przyniosły jednak wiele nowych odkryć, które w niebywały sposób rozszerzyły możliwości fantazji naukowych: kosmiczne czarne dziury, fale grawitacyjne, nanotechnologia, cybernetyka, kognitywistka, sztuczna inteligencja, genetyka, rozwój przeróżnych technologii od kosmicznych po biologiczne, itp.

Najlepsze prace konkursowe zostaną nagrodzone i opracowane przez aktorów DK „13 Muz” do publicznego zaprezentowania podczas gali finałowej.

Prawa autorskie pozostają przy autorach – mogą oni później wydać swój tekst, na przykład we współpracy z którymś z wydawców. Więcej informacji na temat Roku Lema można znaleźć na stronie: roklema.pl

Zachęcamy do twórczej aktywności tych wszystkich, którzy pragną podzielić się własną futurystyczną wizją świata. Prace należy przesyłać na adres e-mail: j.janiszewski@13muz.eu lub listownie: Dom Kultury „13 Muz”, pl. Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin w tytule wiadomości lub na kopercie wpisując „Lem i co dalej” – konkurs literacki do 30.11.2021 – decyduje data stempla pocztowego.

Dodatkowych informacji o konkursie udziela Janusz Janiszewski, j.janiszewski@13muz.eu

Autorzy trzech zwycięskich prac wyłonionych przez powołane w tym celu jury otrzymają nagrody pieniężne:
I miejsce – 500 zł
II miejsce – 300 zł
III miejsce – 100 zł

Więcej informacji o konkursie: www.13muz.eu

Konkurs odbywa się w ramach projektu „Ile przepowiedni się sprawdziło?” w ramach programu „Edukacja kulturalna”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wydarzenie na FB

Regulamin konkursu

Rozstrzygnięcie
Pięknie dziękujemy za wszystkie przysłane prace w ramach naszego konkursu. W końcu przyszedł czas na jego rozstrzygnięcie.
Decyzją jury nagrody pieniężne otrzymują:
I miejsce: 500 zł –  Anna Piliszewska za utwór „Wahadłowiec”
II miejsce: 200 zł – Dobrosława Dahl za tekst „A słowo ciałem się stało i w kosmos poleciało”
III miejsce „ex aequo”: po 100 zł – Elżbieta Kolczewska za utwór „Partnerka życiowa” oraz Mikołaj Kaszak za tekst „Następca wielkich konstruktorów”
Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom gratulujemy kreatywności oraz talentu i ufamy, że będziecie go rozwijać. Jesteśmy przekonani, że inspiracją dla Was będzie nie tylko fantastyczna literatura Stanisława Lema, ale cały otaczający nas świat.

Udostępnij

Dostępność cyfrowa