Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej w Domu Kultury 13 Muz – prezentacje filmowe

250
0
Udostępnij
Kiedy:
październik 11, 2017@16:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2017-10-11T16:00:00+02:00
2017-10-11T16:15:00+02:00
Gdzie:
Pl. Żołnierza Polskiego 2
Szczecin
Polska
Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej w Domu Kultury 13 Muz - prezentacje filmowe @ Pl. Żołnierza Polskiego 2 | Szczecin | Województwo zachodniopomorskie | Polska

Program:

  • 16:00 – „Art Location”

reżyseria: Paweł Kulik, producent: Michał Kulik ,film dokumentalny, Polska 2016, 68 min.

Artyści spoza głównego nurtu, aby żyć z tego co nazywają sztuką, muszą wykreować własne miejsce pracy artystycznej – Art location. Trzy artystki, bohaterki filmu: Bibianna Chimiak ze Szczecina, Eliza Hołubowska z Gryfina oraz Katja Klemt z Greifswaldu sztukę traktują jako obowiązek. Uważają, że mają możliwość pokazać świat od innej, tej ciekawszej strony. Opowiadają o tym, jakie znaczenie ma dla nich potrzeba tworzenia oraz czym są: przemijanie, marzenia, przypadek, macierzyństwo. Film ukazuje art location – miejsca powstawania sztuki offowej na pograniczu polsko-niemieckim. Zdjęcia nakręcono w Broellinie, Gryfinie, Goleniowe, Greifswaldzie, Kamminke, Stepnicy, Szczecinie i Świnoujściu.

Michał i Paweł Kulig

Od roku 1991 zrealizowali kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, etiud filmowych, reportaży, filmów promocyjnych oraz reklamowych dla wielu stacji telewizyjnych, jak: TV Polonia, Planete, TVP2, RTL7, POLSAT, TVP3 Szczecin, NDR (Niemcy) oraz dla wielu instytucji jak: Międzynarodowe Targi Szczecińskie, Stocznia Szczecińska, Uniwersytet Szczeciński, urzędy miast i inne podmioty. Jedna z naszych etiud reprezentowała Polskę na festiwalu VideoFest’94 w Berlinie.
Prowadzą firmę – Kulik Film.

  • 17:15  – „Mój dom” 

reżyseria i scenariusz: Magdalena Szymków, film dokumentalny, Polska 2012, 29 min. producent: Wajda Studio, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, Vezfilm Ltd

„Jeszcze nie rozwidniało się. Jeszcze było ciemnawo. Chyba gdzieś godzina była piąta. Nie pozwolili żadnej lalki brać. Nic. Żadnego naczynia nie wolno było brać, nawet wiadra nie wolno było wziąć, ani talerza, ani miski. Nic kompletnie. Tylko takie rzeczy, które byli do ubrania.
A tak z domu nie wolno było nic wziąć.” – ten cytat z Janiny Grześkowiak – babci reżyserki filmu Magdaleny Szymków, otwiera Mój dom – przejmujący, intymny obraz masowych wysiedleń i osobisty portret kobiet, których losy splotły się w Szczecinie. W filmie mamy okazję wysłuchać dwóch opowieści osób wysiedlonych, Polki, która najpierw trafiła na zsyłkę do Kazachstanu, a następnie do Szczecina i Niemki Annemarie Liermann, która do zakończenia wojny mieszkała w niemieckim Stettinie, którego ludność została wysiedlona do Niemiec. Relacje kobiet są pozbawione patosu, nie ma w nich miejsca na wielkie działania wojenne czy geopolitykę. O swoich dramatach opowiadają prostym językiem, obraz tragicznych wydarzeń w rysują za pomocą anegdot, wspominając nieistotne z pozoru wydarzenia takie jak niemożność zabrania na zsyłkę lalki czy stratę ukochanego psa. Obraz świata przedstawiany w dokumencie Szymków nie jest czarno-biały – nie ma tu prostego podziału na dobro i zło, „naszych” i „obcych”. Film ukazuje doświadczenie wojny i jej konsekwencji jako dramat o charakterze uniwersalnym
i totalnym. Film był prezentowany m.in. na 12. Międzynarodowym Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bradford i 52. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Magdalena Szymków, dziennikarka i filmowiec, absolwentka Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2010), pracowała dla prasy krajowej i zagranicznej (m.in. Gazety Wyborczej, TVP, RAI i La Repubblica). Współtworzy działającą w Wielkiej Brytanii firmę producencką Vezfilm.

  • 18:00 – „Nasza historia – moje dzieciństwo w Szczecinie / Unsere Geschichte – Meine Kindheit in Stettin”

reżyseria Wioletta Weiss, film dokumentalny, prod. niemiecka 2016, 44 min.

W filmie padają pytania jak ostatni niemieccy Szczecinianie pamiętają swoje dzieciństwo w tym mieście, z którego zostali przesiedleni po wojnie. Teraz w dojrzałym wieku myślą coraz częściej o miejscach z dzieciństwa. Nie są to wspomnienia wolne od ciężaru historycznego, z tego powodu są dla nich trudne i poruszające. Czasem obawiają się, że otwarte mówienie o swoich uczuciach spotka się z odrzuceniem. Wioletta Weiss zna niemiecki Szczecin z opowiadań swojej rodziny. Polska dziennikarka stawia pytania, jak przedwojenni Szczecinianie wspominają swoje dziecięce lata i co dzisiaj przyciąga ich do Szczecina. Towarzyszy im w miejscach gdzie teraz mieszkają, lub w miejscach do których powracają. Konrad Abraham pochodzi z Stralsundu. Od kiedy jest to możliwe, spędza każdy urlop w Zielonczynie wcześniej zwanym Graseberg  i osobiście troszczy się o dom, w którym się urodził. Mimo, że dom od ponad 70 lat już do niego nie należy, to doglądanie go sprawia mu ogromną przyjemność. Wioletta Weiss oglądając, z bohaterami swojego reportażu, zachowane filmy i zdjęcia z lat 30 i 40-tych, które przechowują jak skarb, towarzyszy im w tej sentymentalnej podróży do czasów ich dzieciństwa.

Wioletta Weiss – współpracuje jako niezależna autorka, redaktorka i reporterka telewizji berlińsko-brandenburskiej, jak również telewizyjnego kanału niemiecko-francuskiego arte. Jest autorką filmów dokumentalnych m. in „Die Wundermacher von Swiebodzin” („Cudotwórcy ze Świebodzina”). Jej reportaże zostały pokazane w rbb.

  • 19:00 – „Pokaż swoje pochodzenie /Zeige Deine Herkunft”

– relacja z warsztatów filmowych prowadzonych przez Michalinę Mrożek i Urszulę Henke oraz współorganizowanych przez Dorotę Kot

– projekt Polskiej Rady Społecznej (Polnischer Sozialrat e.V.)

  • 19:30
    prezentacja wieloletniej, szerokiej współpracy polsko-niemieckiej prowadzonej  przez Stowarzyszenie Partnerstwo Miast Szczecin-Kreuzberg/Friedrichshain w Berlinie  – przewodnicząca Ewa Maria Slaska i wiceprzewodnicząca Dorota Kot

Stowarzyszenie Partnerstwo Miast ze Szczecinem (Städtepartner Stettin e.V.) od 20 lat zajmuje się wspieraniem kontaktów między Szczecinem a berlińską dzielnicą Friedrichshain-Kreuzberg. Zajmuje się organizacją wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, wieczorami autorskimi, wystawami, konferencjami naukowymi. Jest to instytucja pozapartyjna i apolityczna. Reprezentuje  takie wartości europejskie jak demokracja, tolerancja, otwartość, współpraca i dobre stosunki sąsiedzkie. Szczególnie dalszy rozwój przyjacielskich stosunków polsko-niemieckich.

Udostępnij

Dostępność cyfrowa