Dni Skandynawskie

1150
0
Udostępnij
Kiedy:
maj 14, 2019@11:00 – maj 17, 2019@12:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2019-05-14T11:00:00+02:00
2019-05-17T12:00:00+02:00

Dni Skandynawskie w DK „13 Muz” – program we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Dom Kultury „13 Muz” kolejny rok włącza się w wydarzenia dotyczące kultury skandynawskiej. W tym roku program został przygotowany we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury oraz Kołem Naukowym „Viking” Uniwersytetu Szczecińskiego. Zapraszamy na filmy, prezentacje, spotkania z kulturą skandynawską.

14.05.2019 wtorek

  • g.11:00 – Otwarcie wystawy „Baśnie Andersena w polskiej ilustracji książkowej” – spotkanie dla najmłodszych oraz niespodzianki z Ambasady Norwegii w Warszawie

Wstęp wolny

  • g.12:00 – Pokaz filmu „Ach, śpij kochanie”, reż. Hella Joof / 2009, 90 min., napisy PL, DVD

Film drogi – historia czterech dziewczyn, które wychodząc tylko po fajki, zdecydowały się na podróż w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Dla jednej z nich jest to rachunek do wyrównania, dla pozostałych to kwestia na nowo zdobytej wolności. Łączy je jedno – próba wyjścia z uzależnienia. Może sposobem na ich wyleczenie nie jest psychoterapia i metadon, ale konfrontacja z przeszłością i przebaczenie. Dla młodzieży i dorosłych.

Wstęp wolny

16.05.2019 czwartek

  • g.11:00 – Koło Naukowe Viking Uniwersytetu Szczecińskiego – wykład pt. „Foodsharing w Polsce i Skandynawii” – Anita Szynkowska

Foodsharing, czyli idea dzielenia się jedzeniem, powstała w Niemczech w 2012 roku. Jest wyrazem protestu przeciw nadmiernemu marnowaniu i wyrzucaniu żywności.  Co roku na świecie na śmieci trafia około 1,3 mld ton produktów, szacuje się, że jest to 30% całego wyprodukowanego pożywienia. W Polsce nadprogramowe jedzenie możemy zanieść do Jadłodzielni, czyli specjalnych miejsc, do których wolontariusze przywożą żywność i rozdają chętnym. Inna, bardziej samoobsługowa forma, to szafki, lodówki lub skrzynki w miejscach publicznych. W krajach skandynawskich proces dzielenia się żywnością jest na tyle zaawansowany, że powstały regulacje prawne wspierające restauracje i markety w dzieleniu się jedzeniem.

  • g.12:00 – Pokaz filmu „Błazen”, reż. Martin Pieter Zandvliet. 2011, 109 min. (na podstawie autentycznych wydarzeń), napisy PL, BLU-RAY

Film opowiada historię słynnego duńskiego komika Dircha Passera, dla którego szybka kariera okazała się powodem ogromnej samotności. Dirch boryka się z pragnieniem bycia adorowanym przez krytyków i publiczność. Talent jest dla niego zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Podczas gdy otoczenie ma własne wyobrażenie o komiku, Dirch robi wszystko, by być traktowanym poważnie. Dla młodzieży i dorosłych.

Wstęp wolny

17.05.2019 piątek

  • g.11:00 – Fiordy z dwulatką

Z jednej strony Norwegia uchodzi za bardzo przyjazny kraj, a jego mieszkańcy za jedną z najszczęśliwszych nacji na świecie. Z drugiej, jego surowa przyroda, ulokowanie na samej północy kontynentu mogą sugerować, że jest to miejsce dzikie, zimne, mało przyjazne i niedostępne. Do tego te ceny… Czy to dobry pomysł, aby z dwuletnim dzieckiem wybrać się na 3-tygodniową podróż po norweskich górach i fiordach? Jak się do niej przygotować? Opowiedzą: Magdalena Gardas-Wasilewska i Szymon Wasilewski.

  • g.12:00 – Pokaz filmu „Moon Rider”, reż. Daniel Dencik, 83 min.

Bohaterem filmu jest Rasmus Quaade, młody duński kolarz, pragnący zostać mistrzem świata. W tym celu całe swoje życie podporządkowuje ciężkim treningom. Pasja i talent pomagają mu wygrywać kolejne wyścigi, pokonywać rywali i bić rekordy. Problemem okażą się jednak tkwiące w zawodniku psychiczne bariery i chaos tworzony przez własne myśli. Dla młodzieży i dorosłych.

Wstęp wolny

@PEŁNY PROGRAM DNI SKANDYNAWSKICH

 

Udostępnij

Dostępność cyfrowa