Czwartki Literackie 13 Muz / ‘eleWator’ 23
Promocja 23. numeru szczecińskiego kwartalnika literacko-kulturalnego ‘eleWator’, poświęconego postaci Witolda Wirpszy. Spotkanie z Henrykiem Wańkiem oraz promocja jego książki „Miasto niebieskich tramwajów” wydanej w Szczecinie przez „Dom Kultury 13 Muz” i „wydawnictwo FORMA”
‘eleWator’ jest pismem, w którym oprócz najnowszej prozy i poezji uznanych i debiutujących autorów, mieszkających w Polsce oraz za granicą, znaleźć można teksty literackie przetłumaczone na język polski, szkice o literaturze i jej najwybitniejszych twórcach, a także eseje, felietony i recenzje. Kwartalnik jest miejscem dyskusji, polemik i platformą ożywczej wymiany poglądów. Dzięki stałym współpracownikom z Dublina, Kijowa, Londynu, Paryża i Nowego Jorku, ‘eleWator’ ma charakter globalny, a także interdyscyplinarny. Wiele uwagi poświęca bowiem najnowszym światowym działaniom artystycznym omawianym w działach filmu, muzyki, sztuk plastycznych i architektury oraz teatru. Kwartalnik, którego wydawcą jest Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy jest pismem szczególnym, bowiem punktem odniesienia do wszystkich decyzji formalnych, redakcyjnych i konceptualnych, jest dziedzictwo Autora „Prozaicznych początków”.
Henryk Waniek (ur. 4 marca 1942 r. w Oświęcimiu) – malarz, pisarz, publicysta. Mieszka w Brwinowie. Laureat licznych nagród m.in. Prix National na Biennale Internationale de Peinture w Cagnes-sur-Mer (1974), Nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej (1995), Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego (1997), Nagrody Kulturalnej Śląska i Kraju Związkowego Dolnej Saksonii (1999), Dolnośląskiej Nagrody Literackiej LAUR (2005), Nagrody miesięcznika „Śląsk” »Śląski Orzeł« (2005) oraz Nagrody im. ks. Augustina Weltzla »Górnośląski Tacyt« (2007). Nominowany do Nagrody Literackiej NIKE za „Finis Silesiae” (2004) oraz do Śląskiego Wawrzynu Literackiego za „Notatnik i modlitewnik drogowy” (2014). Wydał m.in.: „Dziady berlińskie” (1984, 1999), „Hermes w Górach Śląskich” (1994, 1996), „Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca” (1996), „Pitagoras na trawie” (1997), „Inny Hermes” (2001), „Martwa natura z niczym: szkice z lat 1990-2004” (2004), „Finis Silesiae” (2004), „Wyprzedaż duchów” (2007), „Sprawa Hermesa” (2007), „Katowice-blues czyli Kattowitzer-Polka” (2010), „Notatnik i modlitewnik drogowy” (1984-1994) (FORMA/13 Muz 2013), „Jak Johannes Kepler jadąc do Żagania na Śląsku zahaczył o Księżyc” (2015), „Cmentarz nieśmiertelnych” (2015), „Obcy w kraju urodzenia” (2016).
„Miasto niebieskich tramwajów”
Szesnaście opowiadań (plus siedemnaste – zamiast wstępu), składających się na zbiór „Miasto niebieskich tramwajów” Henryka Wańka, to historie intrygujące, opowiedziane dowcipnie i przewrotnie, a zarazem podszyte niepokojem. Mnóstwo tu smaczków kulturowych, tropów prawdziwych i fałszywych, wiodących przez wielki świat i polski światek. Nad całością unosi się zaś duch Twórcy, który – również jako malarz (surrealista!) – uwielbia wodzić czytelnika za nos i nie kryje własnych, intymnych związków ze światem przedstawionym. „Miasto niebieskich tramwajów” czyta się z przyjemnością, z rosnącym radosnym zdziwieniem, że Ktoś, nie zważając na aktualne mody i trendy, potrafi dziś jeszcze tak uwieść czytelnika swoim wysokim pisarskim kunsztem.
książkę „Miasto niebieskich tramwajów” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wstęp wolny. Prowadzenie: Damian Romaniak.