Czwartki literackie 13 Muz

136
0
Udostępnij
Kiedy:
wrzesień 28, 2017@20:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2017-09-28T20:00:00+02:00
2017-09-28T20:15:00+02:00
Gdzie:
Pl. Żołnierza Polskiego 2
Szczecin
Polska
Czwartki literackie 13 Muz @ Pl. Żołnierza Polskiego 2 | Szczecin | Województwo zachodniopomorskie | Polska

Promocja 21 numeru szczecińskiego kwartalnika literacko-kulturalnego ‘eleWator’ (numer poświęcony tematowi „woda”). Spotkanie z Piotrem Michałowskim, autorem dołączonego do 21 numeru ‘eleWatora’ zbioru felietonów Z narożnika mapy

prowadzenie: Damian Romaniak

‘eleWator’ jest pismem, w którym oprócz najnowszej prozy i poezji uznanych i debiutujących autorów, mieszkających w Polsce oraz za granicą, znaleźć można teksty literackie przetłumaczone na język polski, szkice o literaturze i jej najwybitniejszych twórcach, a także eseje, felietony i recenzje. Kwartalnik jest miejscem dyskusji, polemik i platformą ożywczej wymiany poglądów. Dzięki stałym współpracownikom z Dublina, Kijowa, Londynu, Paryża i Nowego Jorku, ‘eleWator’ ma charakter globalny, a także interdyscyplinarny. Wiele uwagi poświęca bowiem najnowszym światowym działaniom artystycznym omawianym w działach filmu, muzyki, sztuk plastycznych i architektury oraz teatru. Kwartalnik, którego wydawcą jest Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy jest pismem szczególnym, bowiem punktem odniesienia do wszystkich decyzji formalnych, redakcyjnych i konceptualnych, jest dziedzictwo Autora „Prozaicznych początków”.

Piotr Michałowski (ur. w 1955 r. w Bydgoszczy) – poeta, eseista, literaturoznawca, krytyk literacki i teatralny, współzałożyciel i redaktor Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”, w Wydawnictwie FORMA redaktor serii TABLICE. Mieszka w Szczecinie. Wydał m.in. tomy wierszy: Poemat w czerwieni (1984, w drugim obiegu), Powidok powietrza (1994), Li(me)ryczny plan Szczecina (1998), Za czarnym wielokropkiem… (1999), Głosem prawie cudzym. Z poezji okołokonferencyjnej (2004), Rytmy, albo wiersze na czas (2007), Pierwowzory i echa. Od Kochanowskiego do Barańczaka (2009), Cisza na planie (2011), a także książki naukowe: Miniatura poetycka (1999), Granice poezji i poezja bez granic (2001, 2003), Głosy, formy, światy. Warianty poezji nowoczesnej (2008), Mikrokosmos wiersza. Interpretacje poezji współczesnej (2012), Narożnikowo, centralnie, pogranicznie. Szkice szczecińskie i europejskie (2014). Jego opowiadania znalazły się w antologiach współczesnych polskich opowiadań: 2014 (2014) i 2017 (2017). Więcej na stronie: http://www.us.szc.pl/main.php/michalowski

Cykl Z narożnika mapy ukazywał się na łamach dwumiesięcznika „Pogranicza” począwszy od numeru 1 z roku 2003 a zakończył się w numerze 2 z roku 2012… wielokropkiem zamiast puenty. Był najdłużej trwającą na tych łamach rubryką i wprawdzie zmarł w sposób naturalny, ale razem z niezbyt naturalną śmiercią czasopisma. Obejmuje więc niespełna dziesięciolecie i nie tyle się zamyka, ile urywa na nieokrągłej, choć przypadkiem ładnej liczbie 55 odcinków.

Cykl nie jest ani dwumiesięcznikiem, ani dziennikiem, choć każda z tych form w jakimś stopniu została zamieszana w jego kompozycję. Byłoby jednak uproszczeniem nazwać go wypadkową, krzyżówką albo hybrydą wymienionych gatunków, z których pierwszy określa częstotliwość periodyku, drugi przynależy do piśmiennictwa autobiograficznego. Choć istotnie, kompromisowe połączenie tych dwóch form wydaje się najważniejsze, gdyż określa próbę pogodzenia rytmu życia autora z rytmem publikowania. Chciałem, by czas narracji płynął równolegle z nurtem omawianych zdarzeń a zarazem by kolejne odcinki akompaniowały tematyce poszczególnych numerów pisma. Niełatwo było porządki te pogodzić, toteż w wielu sytuacjach konieczne okazały się retrospekcje, przywołujące pewne fakty z historii i autobiografii, wyjaśniające genezę aktualnie komentowanego zjawiska.

(Piotr Michałowski).

Wstęp wolny

Udostępnij

Dostępność cyfrowa