30.09. / eleWator 36 / Zenon Fajfer / Czwartki Literackie „13 Muz”

501
0
Share:
Kiedy:
wrzesień 30, 2021@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-09-30T19:00:00+02:00
2021-09-30T19:15:00+02:00

30.09.2021 czwartek g. 19:00

Promocja 36. numeru szczecińskiego kwartalnika literacko-kulturalnego eleWator pt. „Eksperyment”. Spotkanie z Zenonem Fajferem, promocja tomu poetyckiego Zenona Fajfera „Widok z głębokiej wieży”.

Prowadzenie: Damian Romaniak

eleWator jest pismem, w którym oprócz najnowszej prozy i poezji uznanych i debiutujących autorów, mieszkających w Polsce oraz za granicą, znaleźć można teksty literackie przetłumaczone na język polski, szkice o literaturze i jej najwybitniejszych twórcach, a także eseje, felietony i recenzje. Kwartalnik jest miejscem dyskusji, polemik i platformą ożywczej wymiany poglądów. Dzięki stałym współpracownikom z Dublina, Kijowa, Londynu, Paryża i Nowego Jorku, eleWator ma charakter globalny, a także interdyscyplinarny. Wiele uwagi poświęca bowiem najnowszym światowym działaniom artystycznym omawianym w działach filmu, muzyki, sztuk plastycznych i architektury oraz teatru. Kwartalnik, którego wydawcą jest Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy jest pismem szczególnym, bowiem punktem odniesienia do wszystkich decyzji formalnych, redakcyjnych i konceptualnych, jest dziedzictwo Autora „Prozaicznych początków”.

W numerze 36 swoją twórczość zaprezentują: Maryam Ala Amjadi, Katarzyna Bazarnik, Katarzyna Biela, Sasan N. Czegini, Joe Evans, Kazimierz Fajfer, Zenon Fajfer, Glen Calleja, Estera Gałuszka, Zuzana Husárová, Michael Joyce, Marcin Karnowski, Wiktoria Kieniksman, Anton Kodlin, Jakub Kornhauser, Richard Kostelanetz, Jerzy Kutnik, Małgorzata Lebda, John Lennon, Jaan Malin, Piotr Marecki, Philip Meersman, Marcin Mokry, Nick Monfort, Paweł Nowakowski, Radosław Nowakowski, Adriana Omylak, Wojciech Osielczak, Karol Samsel, Karol Senator, Zofia Skrzypulec, Artur Tajber, Monika Tomaszewska, Jarosław Westermark, Sally-Shakti Willow, Szymon Wołek i Hsia Yü

eleWator ukazuje się dzięki wsparciu Miasta Szczecin oraz Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Zenon Fajfer (ur. w 1970 r.) – poeta, dramaturg, twórca i teoretyk liberatury oraz nowej formy poetyckiej nazywanej wierszem emanacyjnym, poprzez którą kreuje niewidzialny wymiar tekstu. Mieszka w Krzeszowicach. Redaktor serii wydawniczej „Liberatura” w Korporacji Ha!art. Twórca i reżyser sztuk teatralnych: „Madam Eva, Ave Madam” (Kraków 1992), „Finnegans Make wg Joyce’a” (Dublin 1996) i „Pieta” (Kraków 2006-2012). Współautor utworów napisanych wraz z Katarzyną Bazarnik, inicjujących zjawisko liberatury: „Oka-leczenie” (2000, 2009) i „(O)patrzenie” (2003) oraz międzynarodowej akcji poetyckiej „Liberty Poem” (od 2011; pokazy m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Tajpej, Tokio, Wenecji, Brukseli). Autor książek: „Spoglądając przez ozonową dziurę” (poemat w butelce, 2004), „dwadzieścia jeden liter / ten letters” (2010), zbioru tekstów teoretycznych „Liberatura czyli literatura totalna. Teksty zebrane z lat 1999-2009” / „Liberature or Total Literature. Collected Essays 1999-2009” (2010), hipertekstowego tomu poetyckiego „Powieki” (FORMA 2013, książka + cd) oraz tomu poezji „Widok z głębokiej wieży” (FORMA  2015).

„Widok z głębokiej wieży”
Gdzie jest głęboka wieża Zenona Fajfera? Jaki widok się z niej rozlega?
Szukam jej w impresjach z podróży, w krzyku mew nad oceanem, na realnych i „przeczytanych” łąkach, na wzgórzu rododendronów pachnących literaturą, w weneckich olśnieniach i wielokrotnych odbiciach, w drobinach codzienności i intymności, w wędrówkach w głąb czasu wśród krajobrazów i ludzi, których już nie ma. Szukam w zajaśnieniach, w cichej szczelinie światła między jawą a snem, w bólu, tęsknocie, wzruszeniu, w nieporadnym tańcu śmierci i miłości. Słucham ciszy i melodii ptasich skrzypiec, muzyki wierszy i słów – migotliwych, ulotnych, zadziwionych sobą; słów widzialnych i niewidzialnych.
Kształty, kolory, zapachy, dźwięki rozpraszają się, umykają, nie dają się schwytać ani nazwać, bo są jak „sny wypuszczone spod powiek”, bo „tu wszystko jest wbrew prawom grawitacji”, „wielkie jak księżyc obracany w palcach”. Bo są nieprzewidywalne i nieogarnione jak życie… Dokonuje się w tym tomie niezwykłe stopienie idei liberackich, poetyki emanacyjnej i tradycyjnej, tworząc zupełnie nową jakość w poezji. Zachwyca czystość i intensywność lirycznego tonu, czułość dla słowa, które pragnie bardziej bezpośredniego spotkania z czytelnikiem. Spotkania gdzieś na „rozświetlonym tarasie głębokiej wieży” – Teresa Nowak.

Miejsce: Sala Kominkowa
Wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek

Share:

Dostępność cyfrowa