30.05. / Szczecińskie Wierszogranie – Bez Jacka
30.05.2022 poniedziałek g. 19:00
Nazwa grupy powstała w 1983 roku, ale korzenie zespołu sięgają początku lat siedemdziesiątych, kiedy to trzej bracia Stefańscy: Zbyszek, Jasiu i Jacek, oraz przyjaciel Max Ziętek zakładają na kielecczyźnie zespół Kant. Kant zdobywa wiele nagród na festiwalach poezji śpiewanej, Młodych Talentów w Toruniu i Muzykujących Rodzin we Wrocławiu. Występuje w telewizyjnej „Szansonadzie”, „Siódemce” i u mistrza Aleksandra Bardiniego. W 1983 roku w „nieznanych okolicznościach” w Gdańsku, zostaje brutalnie zamordowany najmłodszy z braci- flecista, Jacek Stefański. Tak powstaje zespół Bez Jacka.
Grupa uprawia muzykę tzw. „środka”, pisząc muzykę do poezji Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Gałczyńskiego, Tuwima, Wołka, Kubiaka, a przede wszystkim do tekstów lidera tej grupy Zbigniewa Stefańskiego.
Zespół zdobył sławę i uznanie, zwłaszcza w środowisku studenckim, zdobywając nagrody na niemalże wszystkich festiwalach tego gatunku: „Festiwal Piosenki Studenckiej” – Kraków, „Yapa” – Łódź, „Bazuna” – Gdańsk, „Giełda Piosenki” – Szklarska Poręba, „Śpiewające Żagle” – Szczecin, „Fama” – Świnoujście, „Włóczęga” – Zielona Góra oraz wielu innych.
W ciągu wielu lat istnienia zespołu Bez Jacka grało w nim wielu znanych i wspaniałych muzyków: Wojtek Czemplik, Grzegorz Klecha, Stefan Błaszczyński, Jacek Wolski, Waldek Wiśniewski, Marek Majewski, Krzysztof Górski, a w szczególności nieodżałowany Janek Stefański (14.02.1996 r. odszedł od nas na zawsze), jeden z założycieli i liderów tej grupy.
Charakterystyczne brzmienie „Bez Jacka” to niesamowity tembr głosu Zbyszka, poezja najwyższego lotu w towarzystwie gitary dwunastostrunowej i liryczny flet.
Skład zespołu:
Zbigniew Stefański – gitara, śpiew, lider
Jarosław Horacy Chrząstek – flet, menadżer
Wojciech Sokołowski – gitara basowa
Mariusz „Mario” Wilke – gitara
Oficjalna strona zespołu: www.bezjacka.art.pl
Miejsce: Sala Kominkowa
Bilety: 40 zł / 50 zł (w dniu koncertu) / www.bilety.fm
Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).
Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!
Wydarzenie na FB