28.11. / 25 lat Teatru Uhuru i współpracy międzynarodowej

441
0
Udostępnij
Kiedy:
listopad 28, 2022@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-11-28T19:00:00+01:00
2022-11-28T19:15:00+01:00

28.11.2022 poniedziałek g. 19:00

Aktorzy i młodzież artystyczna z Teatru Uhuru, który od trzech lat działa pod egidą Domu Kultury „13 Muz” postanowiła przygotować jubileuszowy wieczór artystyczno-wspomnieniowy ukazujący działalność teatralną oraz współpracę międzynarodową w perspektywie minionych 25 lat istnienia grupy.

W programie wieczoru znajdą się projekcje video fragmentów spektakli oraz międzynarodowych warsztatów artystycznych z udziałem Teatru Uhuru, a w części scenicznej zobaczymy program składający się z piosenek, recytacji, prezentacji własnej twórczości literackiej, muzycznej i teatralnej. W programie wystąpią zarówno aktorzy od kilku lat tworzący grupę jak i nowi, debiutujący w tym roku na scenie.

Obecny zespół Teatru Uhuru to najnowsze pokolenie aktorskie, do którego należą uczniowie i studenci szkół średnich i uczelni szczecińskich. W trakcie swojej dwudziestopięcioletniej historii w Teatrze Uhuru działało kilka następujących po sobie grup twórczych. Wszystkich spajała i do dzisiaj łączy ważna w tym teatrze idea wolności twórczej i dążenia do indywidualnej i oryginalnej ekspresji intelektualnej i artystycznej. „Uhuru” w języku suahili znaczy „wolność”.

Poza działalnością sceniczną Teatr Uhuru od 1997 roku współpracuje z różnymi ośrodkami zagranicznymi w ramach wymiany młodzieżowej realizując liczne projekty artystyczne. Koordynatorem wszystkich projektów po stronie polskiej jest Janusz Janiszewski.

Historia teatru
Teatr Uhuru powstał w 1997 w Młodzieżowym Domu Kultury w Gryfinie (Obecnie Gryfiński Dom Kultury). Założycielami teatru są Violina i Janusz Janiszewscy, byli aktorzy szczecińskiego Teatru Kana. Przez cały czas istnienia teatru kierownikiem artystycznym i reżyserem jest Janusz Janiszewski. Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień. Największe uznanie przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha”, „Polly i Molly”, „Ciało”, widowisko plenerowe „Apocalypsis” czy spektakl „Pierogi” . Wszystkie przedstawienia od początku istnienia teatru są spektaklami autorskimi. Teatr jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali młodego teatru offowego. Od początku swego istnienia teatr współpracuje z zagranicznymi, głównie z niemieckimi ośrodkami kultury, uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty artystyczne i teatralne.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Wydarzenie na FB

#PomorzeZachodnie

Udostępnij

Dostępność cyfrowa