27.03. / „Niech żyje teatr” – wieczór artystyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

578
0
Udostępnij
Kiedy:
marzec 27, 2023@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2023-03-27T19:00:00+02:00
2023-03-27T19:15:00+02:00

27.03.2023 poniedziałek g. 19:00 / Brak wolnych miejsc – wszystkie wejściówki zostały już pobrane

27 marca obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto poświęcone aktorom, teatrom, pasjonatom sztuki, grze aktorskiej i wszystkim, którzy blisko – także jako widzowie – obcują z teatrem. Z tej okazji aktorzy seniorzy i młodzież artystyczna z Teatru Janusza i Teatru Uhuru – amatorzy z grup teatralnych prowadzonych przez Janusza Janiszewskiego w Domu Kultury „13 Muz” postanowili przygotować wspólny wieczór artystyczny – zapraszając także innych aktorów i artystów.

Co zobaczymy podczas wieczoru?
Biorąc pod uwagę wielość zainteresowań i talentów artystycznych nasi aktorzy przygotowali program składający się z etiud teatralnych, piosenek, recytacji, autorskich prezentacji muzycznych, tanecznych, literackich oraz innych działań performatywnych.

Nasze teatry
W skład zespołu Teatru Uhuru wchodzą uczniowie i studenci szkół średnich i uczelni szczecińskich. W trakcie 25 lat działalności w Teatrze Uhuru działało kilka pokoleń grup twórczych. Wszystkich spajała i do dzisiaj łączy ważna w tym teatrze idea wolności twórczej i dążenia do indywidualnej i oryginalnej ekspresji intelektualnej i artystycznej. „Uhuru” w języku suahili znaczy „wolność”. Obecnie najmłodsza grupa Uhuru pracuje nad kilkoma spektaklami oraz przygotowuje I Festiwal Sztuk Uhuru, który odbędzie się w czerwcu tego roku. W tym roku teatr obchodzi jubileusz 25-lecia swojego istnienia.

Teatr Janusza i Salon Artystyczny Seniorów
W programie z okazji święta teatru wystąpią także aktorzy seniorzy z Teatru Janusza oraz Salonu Artystycznego Seniorów działający od ponad 5 lat w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie. W skład Salonu wchodzą aktorzy tworzący Teatr Janusza, grupa wokalna Szczecińskie Muzy oraz grupa poetycka Ars Poetica.

Międzynarodowy Dzień Teatru
Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. (źródło Wikipedia)

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny – obowiązują zaproszenia – liczba zaproszeń ograniczona

Zaproszenia można odbierać w portierni Domu Kultury „13 Muz” od 1 marca od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-18:00 (do wyczerpania zaproszeń). Kontakt w sprawie dostępności zaproszeń tel. +48 91 43 47 173. Brak wolnych miejsc – wszystkie wejściówki zostały już pobrane.

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa