27.03. / Międzynarodowy Dzień Teatru

255
0
Udostępnij
Kiedy:
Marzec 27, 2021 całodniowy Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-03-27T00:00:00+01:00
2021-03-28T00:00:00+01:00

Wszystkim Teatrom, Aktorom, Widzom i Sympatykom sztuki teatru z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzymy zdrowia i wytrwałości, a w najbliższej przyszłości wielu znakomitych realizacji i artystycznego spełnienia.

Niech czar i magia sceny teatralnej nigdy nie zgasną!

Do zobaczenia w teatrze!

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy dokładnie od sześćdziesięciu lat. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau.

W związku ze świętem teatru prezentujemy nasze grupy teatralne, które aktualnie działają pod egidą Domu Kultury „13 Muz”:

Wybrane przedstawienia ww. grup teatralnych są dostępne na naszym kanale na YouTubezapraszamy i zachęcamy do ich obejrzenia!

Korzystając z okazji przypominamy, że Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt w tym roku odbędzie się w dniach 3 – 11 września br.  i już teraz na 55. Kontrapunkt serdecznie zapraszamy!

ORĘDZIE NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

Polski ośrodek ITI udostępnił orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru, autorstwa Helen Mirren, w tłumaczeniu Pawła Paszty.

To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki.

Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą.

Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu.

Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi.

Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata.

Nie mogę się doczekać.

Helen Mirren,
Przekład Pawła Paszty

Helen Mirren
Brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Zdobywczyni wielu nagród w tym Oskara w 2007 roku za rolę w „Królowej”, 4 nagrody BAFTA, 3 Złote Globy, 4 Emmy, 2 nagrody dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagroda dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji. W teatrze debiutowała jako Kleopatra w National Youth Theatre w 1963. Pracowała m.in. z Royal Shakespeare Company, Centre de Recherche Théâtral Petera Brooka, the Fringe, na West Endzie, czy National Theatre na Broadwayu, gdzie zagrała szczególnie zapamiętane role w „Miesiącu na wsi”, czy „Tańcu śmierci”.
W 2003 roku odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru – źródło: https://e-teatr.pl/oredzie-namiedzynarodowy-dzien-teatru-10243

Wydarzenie na FB

Fot.: Mariusz Krawczyk

Udostępnij