02.06.-już na YT / Matka – Program poetycko muzyczny dedykowany wszystkim matkom oraz Helenie Kurcyuszowej, patronce Domu Kultury „13 Muz”

546
0
Udostępnij
Kiedy:
czerwiec 2, 2021@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-06-02T18:00:00+02:00
2021-06-02T18:15:00+02:00

02.06.2021 środa g. 18.00 / Również na YouTube

Matka, słowo symbol
Bardzo popularny w naszej kulturze motyw matki został szeroko rozpowszechniony w sztukach plastycznych, literaturze i muzyce. Z okazji Dnia Matki a także w miesiącu urodzin patronki Domu Kultury „13 Muz” Heleny Kurcyuszowej nasi artyści z Salonu Artystycznego Seniorów przygotowali program poświęcony wszystkim matkom świata oraz naszej „matce kultury szczecińskiej”.
W programie usłyszymy piękne wiersze oraz piosenki poświęcone matce połączone z prezentacją dzieł plastycznych wybitnych artystów oraz posłuchamy krótkiego wykładu na temat symboliki i znaczeniu słowa „matka” w różnych kulturach świata.

Matka kultury szczecińskiej
Dom Kultury „13 Muz” co roku obchodzi święto ważne nie tylko dla siebie jako instytucji z najdłuższą powojenną tradycją, ale także dla całej kultury Szczecina. 10 maja ma swoje urodziny Helena Kurcyusz – jedna z najwybitniejszych postaci powojennego Szczecina, która uważana jest za Trzynastą Muzę – patronkę pierwszego po wojnie Klubu Literacko-Artystycznego, a później Domu Kultury Środowisk Twórczych Klub „13 Muz”.

Z tej okazji przypomnimy sylwetkę naszej patronki, która swoim życiem i działalnością zapisała jedną z piękniejszych kart w powojennej historii naszego miasta, tworząc fundamenty życia kulturalnego współczesnego Szczecina.

Helena Kurcyusz, ps. Helunia (1914-1999) – pierwsza architekt-urbanista powojennego Szczecina, animatorka życia artystycznego miasta, Pionier Miasta Szczecina. Więcej o Helenie Kurcyusz pod linkiem.

O Heluni w internecie
Zapraszamy także do obejrzenia programu artystyczno-dokumentalnego przygotowanego online przez aktorów i artystów z Salonu Artystycznego Seniorów z DK „13 Muz” w ubiegłym roku, który jest dostępny w formie video na naszym kanale na YouTubie pt. „Dzień Trzynastej Muzy”. Materiał jest dostępny pod linkiem

O Heluni bardzo ciekawie na naszym kanale na YouTubie opowiada także Cecylia Judek z Książnicy Pomorskiej w filmie pt. „Pionierzy Szczecina, Helena Kurcyusz – pierwsza architekt i twórczyni życia kulturalnego Klubu Środowisk Twórczych „13 Muz”. Pionierzy Szczecina: Helena Kurcyusz – część I. Materiał jest dostępny pod linkiem

Pionierzy Szczecina: Helena Kurcyusz – część II
W tej części filmu usłyszymy wspomnienia Jagny Teresy Szwoch-Kałuży koleżanki Heleny Kurcyusz z pracowni architektoniczno-urbanistycznej, ale również uczestniczki salonu na ul. Wyspiańskiego 7 oraz Bali Architektów w Klubie “13 Muz”. Materiał jest dostępny pod linkiem

Proponujemy także audycje radiowe:
Słuchowisko w reżyserii Sylwestera Woronieckiego „Kurcyuszowa – Szczecin prezydentówny Słomińskiej”, które wyprodukowało Polskie Radio Szczecin. Link do słuchowiska.
Link do reportaż „Helunia” Małgorzaty Furgi

Na wydarzenie zapraszają organizatorzy: Dom Kultury „13 Muz” oraz Salon Artystyczny Seniorów z DK „13 Muz”.

Koordynator wydarzenia: Janusz Janiszewski

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek

Fot. Mariusz Feretycki

Udostępnij