24.10. / Szczecińskie Wierszogranie – Bez Idola

479
0
Udostępnij
Kiedy:
październik 24, 2022@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-10-24T19:00:00+02:00
2022-10-24T19:15:00+02:00

24.10.2022 poniedziałek g. 19:00

Wystąpi zespół Bez Idola w składzie:
Andrzej Grzegorz Wilczewski
Grzegorz Bielawski
Roman Uske

Zespół Bez Idola powstał wiosną 1981 roku. Jego członkowie wywodzili się w większości z toruńsko-bydgoskich środowisk akademickich, czyli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Bez Idola jest kontynuatorem działalności Grupy Toruń, która na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku należała do wiodących zespołów tzw. nurtu piosenki turystycznej w Polsce. W pierwszych latach istnienia, zespół wykonywał utwory właśnie Grupy Toruń, takie jak „Gawędziarze“, „Przemijanie“, „Turystyczny blues“, „Moje bajki“ czy „Siódme niebo“ i zdobywał w tym czasie wiele cennych nagród na licznych festiwalach piosenki studenckiej i turystycznej. Do najważniejszych z nich z pewnością można zaliczyć Giełdę Piosenki w Szklarskiej Porębie, Yapę w Łodzi oraz Bazunę.

Ważnym wydarzeniem w życiu zespołu był stan wojenny. W tym okresie do repertuaru włączono piosenki o wydźwięku politycznym. Utwory takie jak: „Staruszka“, „Reżymowe tango“, „Ballada o zomuraju“, „Przeszukanie“ czy „Modlitwa internowanych“ stały się wizytówką zespołu w tamtym ponurym czasie.

Grupa przez blisko 40 lat działalności ukształtowała własny styl oparty na kilku wokalach i akompaniamencie gitarowym. Dziś bazuje przede wszystkim na własnym repertuarze, nie zapominając jednak o starych „toruńskich“ piosenkach, zawsze chętnie słuchanych przez wiernych fanów.

Andrzej Marek Michorzewski jest autorem tekstów najczęściej wykonywanych przez grupę. Muzykę do nich od wielu lat pisze Roman Uske. „Spółka“ Michorzewski/Uske wywiera obecnie największy wpływ na styl piosenek wykonywanych przez zespół.

Do najbardziej popularnych utworów należą: „Marzec `88“, „Hania i Emil“, „Nostalgia a kiszone ogórki“, „Dziewczyna z czarnym parasolem“, „Ludzie są podli“, „W tym domu zapłakanym“ czy „Hotel Ukraina“.

W 2018 roku Bez Idola wydał dwupłytowy album pt. „Krótka historia“. Jest to zapis koncertu, który odbył się w 2 marca 2013 roku w Radiu Gdańsk.

Zespół występuje zarówno na dużych festiwalach, jak i w małych salach klubowych, prezentując własny repertuar i pozostając wierny piosence literackiej.

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 40 zł / 50 zł (w dniu koncertu) / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa