24.09. / „W Cieniu Lwowa – kameralnie”

637
0
Udostępnij
Kiedy:
wrzesień 24, 2022@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-09-24T19:00:00+02:00
2022-09-24T19:15:00+02:00

24.09.2022 sobota g. 19:00

Koncert „W cieniu Lwowa” powstał w geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie oraz w hołdzie ukraińskim kompozytorom i artystom.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory ukraińskich kompozytorów napisane na skrzypce i fortepian w okresie od XVIII wieku do współczesności. W repertuarze znajduje się między innymi sonata na skrzypce i klawesyn Maksyma Berezowskiego, zwanego również ukraińskim Mozartem,  napisana w 1772 roku, na rok przed przedwczesną śmiercią kompozytora. Sonata ta, została odkryta dopiero 10 lat temu. Będzie to prawykonanie tego utworu w Szczecinie.

Tego wieczoru będzie można usłyszeć również utwór „Holosinia” Stanisława Ludkewycza, który nawiązuje do tragicznych wydarzeń 1939 roku po wkroczeniu wojsk radzieckich na tereny Lwowa.

Ponadto, będzie można wysłuchać także popularnej „Melodii” Mirosława Skoryka, czy melodie z filmu „Trędowata” Wojciecha Kilara, który również związany był ze Lwowem.

Wystąpią:
Stella Karalis – skrzypce
Natalia Kałucka – fortepian

Stella Karalis z pochodzenia Greczynka, ukończyła konserwatorium muzyczne w Atenach oraz Akademię Sztuki w Szczecinie. Laureatka na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie w Warszawie w kategorii „Kameralistyka”. Koncertowała w Europie oraz w Chinach. Współpracuje z orkiestrami w Polsce i w Niemczech. Prowadzi kwartet smyczkowy. Na co dzień pracuje w Szkole Muzycznej Pierwszego Stopnia w Policach, gdzie prowadzi klasę skrzypiec. Promuje również grecką kulturę poprzez granie koncertów z grecką muzyką.

Natalia Kałucka pochodzenia Ukraińskiego, ukończyła Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Kijowie w zakresie fortepianu głównego. Stopień doktora uzyskała w Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU) w Kijowie. Jest pracownikiem Akademii Sztuki w Szczecinie. W Państwowej Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Szczecinie uczy gry na fortepianie oraz jest akompaniatorem.

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: normalny 40 zł / ulgowy 25 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa