23.06. / Alex Wieseltier „Krzywe zwierciadło” / Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 80

614
0
Share:
Kiedy:
czerwiec 23, 2022@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-06-23T19:00:00+02:00
2022-06-23T19:15:00+02:00

23.06.2022 czwartek g. 19:00 

Spotkanie z Alexem Wieseltierem w ramach premiery i promocji zbioru opowiadań „Krzywe zwierciadło”.

Prowadzenie: Gabriel Augustyn

„Krzywe zwierciadło”
Kiedy pisarz chce pokazać świat w krzywym zwierciadle, sięga po karykaturę czy groteskę, by uzyskać odpowiednio zniekształcony obraz. Do napisania tych opowiadań Alex Wieseltier nie potrzebował żadnych wyrafinowanych narzędzi deformacji, zrobiła to za niego historia.

 Książka zawiera relacje ludzi, którzy pamiętają Zagładę bądź są potomkami jej uczestników: ofiar, sprawców, świadków. Mówią oni o dawnych wydarzeniach, o tych, którzy zginęli, o tych, którzy ocaleli, o tych, którzy z narażeniem własnego życia pomagali Żydom, ale i o tych, którzy zamykali oczy na ich piekło, donosili czy wreszcie – okradali i zabijali dawnych sąsiadów.

Autor nie kadruje panoramy postaw bohaterów pod szablon polityki historycznej czy dobrego samopoczucia, nie ocenia, nie komentuje, nie cenzuruje. Zostawia czytelnika z drastycznymi opowieściami – i z pytaniami, na które nie ma odpowiedzi.

Czy osiemdziesiąt lat po Zagładzie warto zaglądać do Krzywego zwierciadła? Czy można dziś jeszcze powiedzieć coś nowego o Holokauście? Wystarczy odwrócić pytanie: czy dziś jeszcze Holokaust mówi coś ważnego o nas? I wtedy czytać – Izabela Fietkiewicz-Paszek.

Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin

Alex Wieseltier – (ur. w 1941 r., w Symferopolu na Krymie) – autor opowiadań. Po II wojnie światowej mieszkał w Szczecinie. W latach 1959-1964 studiował na Politechnice Szczecińskiej, na Wydziale Budowy Maszyn, gdzie po studiach był asystentem naukowo-dydaktycznym. Potem pracował w fabryce sprzętu grzejnego w Szczecinie. W roku 1976 wyjechał z rodziną do Danii i pracował w firmie FLSmidth, jako technolog. Jest blogerem i moderatorem internetowego Forum Żydów Polskich. Opowiadania publikował w internecie i „Midraszu”.

Więcej na stronie: https://alexwieseltier2206.webnode.dk

Zbiór opowiadań „Krzywe Zwierciadło” (DK „13 Muz” / Forma 2022) jest jego debiutem książkowym.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Share:

Dostępność cyfrowa