21.05. / Babilon Vol. 8: Spotkanie z Grecją, Greczynkami i muzyką grecką

169
0
Udostępnij
Kiedy:
Maj 21, 2021@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-05-21T19:00:00+02:00
2021-05-21T19:15:00+02:00

21.05.2021 piątek g. 19:00

Zapraszamy na ósmą już odsłonę wydarzenia wyłącznie dla kobiet!

Majowe, wyjątkowe spotkanie, poświęcone będzie w całości Grecji, a to w związku z przypadającą w tym roku okrągłą 200. rocznicą uzyskania przez Helladę niepodległości. Po 400. latach tureckiej okupacji, w 1821 roku, Grecy uzyskali upragnioną wolność! W związku z tym wszystkie uczestniczki 8. edycji Babilonu będą pochodzenia greckiego, tak jak i prowadzący od samego początku cykl, Mitro Dymitriadis.

Program:
1. Spotkanie z Ekateriną Ewangelu, absolwentką wydziału fizjoterapii Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalizującej się w pracy z niemowlętami. Ekaterini jest także przewodniczącą stowarzyszenia Greków zamieszkujących od końca lat `40 XX w. dość licznie tereny Polski zachodniej. Opowie nam ona o swojej niezwykłej pracy, o której sama mówi: „Praca zawodowa stanowi ogromną część mojego codziennego życia. Jest to zarówno zawód jak i pasja, która bez reszty mnie pochłania. Największą satysfakcją jest uśmiech malucha pokonującego swoje słabości. Nie każdy w życiu ma taki sam start. Czasem potrzebna jest trampolina, żeby wzbić się w powietrze i samodzielnie lecieć. Piękne jest życie jeśli możemy komuś pomóc.” Jednak poza tak ważnym dla niej życiem zawodowym ma też inne pasje, pośród których bardzo ważną rolę pełni animowanie i podtrzymywanie życia kulturalnego Greków regionu o czym sama opowie. Pośród największych namiętności Ekaterini, której bardzo chętnie się oddaje, jest gotowanie, o którym mówi: „Jedną z pasji, która jest dla mnie relaksem i przyjemnością, to kuchnia. Szczególnie kuchnia moich przodków. Poszukiwanie zapamiętanych z dzieciństwa smaków i zapachów. To wszystko są nasze doświadczenia, niepowtarzalne i ciekawe jak każdy człowiek. Staram się przekazywać smak rodzinnych historii moim dzieciom. Smak oliwy, oliwek, oregano, czosnku i tymiankowego miodu…” Ekaterini to również spełniona żona oraz matka, dlatego z całą pewnością opowie o swojej ukochanej rodzinie!

2. Atena Monika Kawardzikis, to kolejna bohaterka 8. edycji Babilonu. Jak sama mówi: „Maczałam palce w dużo większej ilości ślubów, niż niejeden ksiądz…” To prawda, ponieważ Monika jest od ponad 25. lat jedną z najbardziej znanych i rozchwytywanych dekoratorek ślubów, eventów firmowych, uroczystości oficjalnych i nieoficjalnych. Nie ma w promieniu 200 km hotelu, którego wnętrz by nie dekorowała. Poza sprawami zawodowymi, które pochłaniają w niemałym stopniu tą hiperaktywną osobę, jest ona też zapaloną podróżniczką. Zapewne niechętnie przyznałaby się jaką część swoich dochodów poświęciła na swoją pasję, ale z całą pewnością znaczącą. Kraje i miejsca jakie zwiedziła może nie są tak liczne jak hotele, sale bankietowe, czy kościoły, które dekorowała, ale z całą pewnością dla przeciętnego człowieka stanowią imponującą liczbę. Nazwa firmy, która jest dziełem Moniki ma nazwę „Artena”, a słowo to jest połączeniem jej drugiego imienia, „Atena”, ze słowem „art”, czyli sztuką, z którą obcuje od zawsze. Monika opowie z charakterystyczną dla niej swadą o swojej historii, historii kobiety upartej, niezależnej i mającej w życiu jasne cele. Podzieli się też zapewne historiami o swoich ukochanych dzieciach, będącymi jej „oczkiem w głowie”!

3. Spotkanie, tradycyjnie już, zakończy recital, tym razem w wykonaniu Los Grecos poświęcony muzyce Hellady. Los Grecos to oczywiście nikt inny, jak prowadzący Babilon, gitarzysta, wokalista, aranżer, Mitro Dymitridis, który wraz z utalentowaną skrzypaczką i wokalistką, Stellą Karalis, zagrają dla Pań program pt. „Greckie Serce”. Stella Karalis jest absolwentką ateńskiego konserwatorium muzycznego w klasie skrzypiec oraz Akademii Sztuki w Szczecinie, również w klasie skrzypiec. W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze greckie piosenki, przy których poczuć będzie można bicie prawdziwego „greckiego serca”!

Prowadzącym Babilon oraz autorem scenariusza jest szczeciński Grek, Mitro Dymitriadis.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc / www.bilety.fm

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek

Udostępnij