23.02. / Galeria Jedna Druga – „Wszystko czego Ci trzeba”

599
0
Udostępnij
Kiedy:
luty 23, 2022@18:00 – marzec 31, 2022@17:30 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-02-23T18:00:00+01:00
2022-03-31T17:30:00+02:00

23.02.2022 środa g. 18:00

Wystawa czynna 23.02.2022 – 31.03.2022 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń – wstęp wolny. W dniu wernisażu obowiązują bezpłatne wejściówki.

23 lutego o godz.18:00 zapraszamy do Galerii Jedna Druga na otwarcie wystawy – wstęp wolny, obowiązują wejściówki dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek (CIKiT, mały dziedziniec, wejście „I”) oraz CIT (pl. Żołnierza Polskiego 20, szklany pawilon w Alei Kwiatowej). Punkt stacjonarny przy pl. Żołnierza Polskiego czynny jest: poniedziałek – sobota w godz. 10:00 – 18:00, a w niedzielę w godz. 10:00 – 14:00.

Alicja Nowicz vs Beati Jolanda Niesyta

Galeria Jedna Druga wchodzi w rok 2022 z nowym programem wystawienniczym. Dotychczas formuła dwoistości przestrzeni naszych sal ekspozycyjnych była odzwierciedlana w wystawach duetów artystycznych. Obecnie pragniemy skupić się na dualności działań twórczych, które traktowane są przez artystów jako narzędzie sprzyjające pogłębieniu autorefleksji. Nowy rok zainaugurujemy wystawą Alicji Nowicz i Beati Jolandy Niesytej. Ale zaraz… Deklarowaliśmy odejście od prezentowania duetów artystycznych… W istocie, fryzjerka z artystyczną duszą, kochająca mama i zapalona ogrodniczka, która po pracy twórczo się realizuje w malarstwie i ceramice – Beati Jolanda Niesyta to alter ego gdyńskiej artystki wizualnej i performerki Alicji Nowicz. Historia sztuki najnowszej doskonale zna tego rodzaju postawy twórcze bazujące na manipulowaniu wizerunkami, wcielaniu się w rozmaite postacie, praktykowaniu płynnej tożsamości jako narzędzia dociekań artystycznych. Wystarczy przypomnieć sobie dorobek chociażby Cindy Sherman, czy zmarłego niedawno Tomasza Machcińskiego. Jednak stworzenie przez Alicję Nowicz Beati Jolandy Niesytej nie jest jednorazową przebieranką. Beati otrzymała niezależną indywidualną biografię i osobowość. Prowadzi prawdziwy salon kosmetyczny, który reklamuje na swoim profilu społecznościowym, używając jedynego w swoim rodzaju języka autopromocji, stanowiącego mieszankę zasłyszanych sloganów marketingowych i osobistego, entuzjastycznego przekazu. A wszystko pisane autorską angielszczyzną! Postać Beati jest w pewnym sensie humorystyczna, może nawet i autoironiczna, z pewnością jednak daleka od przykrej krytyki czy złośliwego sarkazmu. To studium w pełni wykreowanej osobowości, której potencjalna egzystencja gdzieś w małym lub dużym mieście wcale nie jest wykluczona, stanowi rodzaj niefrasobliwej alternatywy wobec przyciężkich pompatycznych manifestów artystycznych. Bazuje na akceptacji, trosce i otwarciu na drugiego człowieka, pielęgnacji relacji międzyludzkich, radosnej afirmacji subiektywnego piękna, kwestionowaniu krzywdzących stereotypów. Cytując Beati Jolandę Niesytą: „Redi for szoł. En ju? Kom…”

www.alicjanowicz.eu

www.beatijolandaniesyta.pl

Koordynator wydarzenia: Monika Szpener

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek

Udostępnij